האוצר: לגייס חרדים למשטרה ולמכבי האש

במשרד מגבשים מתווה חלופי לחוק טל, שנועד להתגבר על ההתנגדות של בחורי ישיבות לגיוס. התנגדות הרבנים: גיל 18-22 קריטי לבחורי הישיבות

הורדת גיל הגיוס של חרדים מ-22 ל-20 והצעת מסלולי גיוס מיוחדים למשטרה ולכבאות - זהו המתווה שמגבש משרד האוצר להחלפת חוק טל.

הצעת משרד האוצר, לאחר שתגובש סופית, היא בבחינת הצעה מקצועית בלבד לדרג הפוליטי. ההחלטות לגבי החוק יתקבלו במסגרת משא ומתן בין המפלגות. עם זאת, לעמדה המקצועית של משרד האוצר צפוי להיות משקל, בהיותו המשרד העיקרי העוסק בנושא גיוס החרדים.

בשלב זה אין הכוונה להפוך את גיוס החרדים לחובה, אלא להשאיר אותו על הבסיס הקיים - מעין בחירה המותנית בכך שהאדם לומד בישיבה באופן מלא ואינו עובד. עם זאת, האיזון הקיים בין גיוס לבין לימודים בישיבה אמור להשתנות לטובת אפשרות הגיוס מכמה סיבות. באוצר סבורים שמסלולי גיוס למשטרה ולכבאות, התורמים לביטחון המדינה אך בעלי אופי אזרחי, לא יעוררו אותה התנגדות בקרב החרדים כמו שירות חרדי.

הפגנה נגד חוק טל איל ורשבסקי באובאו

הגיוס למשטרה כרוך ביישום פשוט, משום שכבר כיום משרתים 6,000 חיילי צה"ל כשוטרים. בכך האוצר סבור כי הצעתו יכולה לסייע לכל הצדדים: המשטרה תמשיך לקבל שוטרים-חיילים, רק שהפעם הם יהיו חרדים; החרדים יוכלו לשרת שירות נוח יותר, שגם פותח בפניהם אפשרויות תעסוקה עתידיות במסגרת המשטרה והכבאות, וצה"ל ייהנה מתוספת כוח אדם - 6,000 החיילים המופנים כיום למשטרה יחזרו לפי ההסדר החדש לצבא.

עם זאת, ההצעה כולה דורשת את הסכמת החברה החרדית, ובעיקר הסכמת הרבנים, ויש בה עקב אכילס ברור: גיל הגיוס המוקדם. באוצר מתעקשים על גיל 20, גם משום שבית המשפט העליון קבע כי הגיוס בגיל 22 הוא הפרה של עקרון השוויון, וגם משום שהגיוס בגיל 22 הפך את גיוס החרדים לבלתי אפשרי.

ואולם זאת עלולה להיות גם הסיבה להתנגדות הרבנים: גיל 18-22 נחשב קריטי לבחורי הישיבות. הוצאתם מהמסלול החרדי לפני שהתחתנו והשלימו את הטמעתם בחיים החרדיים עלול להיתפש כסיכון לאורח החיים החרדי.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 26
  בסוף נקבלת את משמרות המהפכה החרדים עם נשק וסמכויות

  רעיון גיוס החרדים הוא רעיון איוולת וטירוף. אם נגייס המוני חרדים וניתן להם אימונים ונשק- בסוף זה יופנה נגדנו החילוניים. ואם הם יופנו למשטרה- תוך זמן קצר הם יהפכו את המשטרה לזרוע של הרבנים והשוטרים יתחילו לעסוק באכיפת חוקים נגד מסעדות לא כשרות, נסיעה באופניים ביום כיפור- ובהמשך נגד "פריצות" ועוד. המשטרה עתירת החרדים תתחיל להתערב לנו בחיים ולקבוע לנו עם מי לשכב, מתי, באיזו תנוחה והאם לגמור בפנים או בחוץ. נשמע מצחיק? אותי זה לא מצחיק.

 2. 25
  חוק שרות לאומי ואזרחי חובה , ללא התחכמויות הטבות ומענקים !!!
 3. 24
  הגיע הזמן לומר את האמת! המניעים האמיתיים של יזמי הגיוס - - -

  המניעים האמיתיים של יוזמי ההתעוררות הציבורית האחרונה הם ההתמודדות עם האיום הדמוגרפי.
  המטרה הברורה העומדת מאחורי הגיוס לשירות צבאי או אזרחי היא מניעת ההטמעה של החרדים באורח החיים החרדי.
  ברגע שהבחור החרד, בן ה 20, מגלה עולם חדש של ריגושים ופיתויים והנאות וחופש - הוא זונח את הדרך החרדית, מתחתן עם חברתו בחירת ליבו, ומביא מקסימום שלושה ילדים לעולם.
  ככה, בעוד 20 שנה, החרדים לא יבלעו לנו את המדינה.
  זה הכל.

 4. 23
  מה זה המגזר חרדי ? יש ליטאים ויש חסידיות

  בחסידיות בנים מתחתנים בגיל צעי 18-21 בערך. במגזר הליטאי (אלה ההולכים עם חליפה כהה וחולצה לבנה ומגבעת ולא עם שטריימל וקפוטה וגרבים לבנות או שחורות) מתחתנים בגילאי 23-26. זה מה שנהוג. אז את מי מאלה רוצים לגייס ? כמה זמן עורכת הכנת כבאי/פקיד הכבאות? כמה זמן לוקחת הכנת שוטר/או פקיד במשטרה ? הרי מנסיון של מתגייסי "שח"ר" לא ממש משקיעים בהם כדי שיהיו מוכנים לעבודה של ממש כמו חייל קרבי/תומך/לא קרבי ולכן גם לא ברור לאיזה סוג מילואים הם יילקחו. עד שהרבנים לא יורו על כך שחובה לעשות שרות כזה ועד שהם לא יהיו אלה שייבחרו את אלה שמתאימים להמשיך וללמוד (כמה מאות או אלפים) אנחנו לא נצליח בהטמעתם בחברה. אני יודעת על מה אני מדברת. אני חילונית אבל יש לי 4 אחיינים ו-3 בני זוג של אחייניות והם לא ילכו למסלול כלשהו אם הרבנים לא יורו להם וידאגו שמעמדם אם כן יילכו, לא ייפגע במועמדותם לשידוכים. תסמכו עלי !

 5. 22
  גיל 18-22 יכול להיות קריטי גם לתלמידי המדעים המדויקים - וביחוד השנים 21-27, שבהן רבים וטובים משרתים בצבא במסגרת העתודה האקדמית של צה""ל ולא עושים מחקר אמיתי לדוקטורט מדיע.

  וזה לא שכל הסטודנטים בישיבות יוצאים מזה בדיוק גדולי הדור; אפילו להיפך איך שזה נראה מבחוץ.

 6. 21
  פטור מטעמי דת או מצפון

  1. גיוס לכל עם אפשרות לקבל פטור מטעמי דת או מצפון*
  2. מימון מלא של לימודי תואר ראשון (כולל מלגת קיום) לחיילים משוחררים.
  3. הרחבת מסלולי השירות בצה"ל שמתאימים לחרדים.
  4. מאמץ לאומי לשילוב חרדים וערבים במשק ובאקדמיה (למשל ע"י עידוד חרדים לעסוק בתחום הרפואה).

  *שולמית אלוני אמרה בעבר (וכרגיל צדקה) שבמדינה דמוקרטית ונאורה צריכה להיות אפשרות לקבל פטור משירות צבאי מטעמי דת או מצפון.

  אין בעיה לקיים מסלולי שירות אזרחי (בהיקף מוגבל) בהתנדבות, אולם הכלת חובת שירות אזרחי על חרדים וערבים היא פתרון גרוע שלא באמת יביא לשיוויון בנטל, ומצד שני יהיה בזבזני ולא יעיל (רק יציף את השירות הציבורי בעובדים זולים וחסרי הכשרה מתאימה).

 7. 20
  פטור מטעמי דת או מצפון

  1. גיוס לכל, עם אפשרות לקבל פטור מטעמי דת או מצפון*.
  2. מימון מלא של תואר ראשון (כולל מלגת קיום) לחיילים משוחררים.
  3. הרחבת מסלולי השירות המתאימים לחרדים.
  4. מאמץ לאומי לשילוב חרדים וערבים בכלכלה ובאקדמיה (עידוד חרדים להיכנס לתחום הרפואה, למשל).

  *שולמית אלוני אמרה בעבר (ולטעמי צדקה) שבמדינה דמוקרטית נאורה צריכה להיות אפשרות לקבל פטור משירות צבאי מטעמי דת או מצפון (ברור שצעיר שיבקש פטור, יצטרך להוכיח את כנותו).

  אין בעיה עם מסלולי שירות אזרחי (בהיקף מוגבל) שיהיו פתוחים להתנדבות, אולם הכלת חובת שירות אזרחי על חרדים וערבים לא באמת תביא לשיוויון בנטל, ובעיקר תהיה בזבזנית וחסרת תועלת (הצפת הסקטור הציבורי בעובדים זולים וחסרי הכשרה מתאימה) - עדיף להשקיע את הכסף בחינוך.

 8. 19
  צריך אפס סובלנות עם החרדים ופקידי האוצר אשר ממוססים את עיקרון השוויון והנטל כעניין שבשגרה

  המהפחה החברתית בפתח ותתפרץ בזמן הקרוב מאוד

  1. עיקרון השויון בנטל הומצא על ידך. אז אתה ותוכל אטותו. מה אתה רוצה מאחרים.
 9. 18
  חוסר הבנה מוחלט

  הבעיה אינה מה קורה עם החרדים בגיל 18. זו התוצאה של חינוך לקוי, שהמדינה מממנת מגיל 3.
  הגברים החרדים לא יגיעו לעולם לשיעור תעסוקה מתקבל על הדעת כל עוד החינוך שיקבלו עד גיל 18 לא יכלול עברית, חשבון, אנגלית, גאוגרפיה, אזרחות ועוד. משרד האוצר מורכב מאנשים צעירים, שלא מבינים את החברה החרדית, וחושבים שהכנת מסמך שלהם יכולה לדגדג תפיסת עולם.
  משרד האוצר צריך לדרוש שהמדינה תפסיק לממן חינוך שלא מעניק כלי עבודה עתידיים לעובד העתידי במאה ה-21. אבל, אנשי האוצר אינם אנשים מקצועיים (כבר ראינו מה הועילו התיקונים שיזמו לחוק טל, מה הועילה הכבדת העומס על תשלומי הביטוח הלאומי לעצמאים, ועוד) .
  אמור מעתה בישראל : לא "רק רכבת" אלא "רק חינוך".
  בוקר טוב ישראל

 10. 17
  חרדים= קומבינות

  עוד לא הבנתם עם מי יש לכם עסק, חרדים עושים קומבינות בכל אשר נוגעות ידן, לכן בשום פנים ואופן אסור להביאם למשטרה , אולי לעבודה חקלאית או לניקיונות של מדינותינו המלאה זבל - זה לא שלי, בכל פינה

  1. אתה צודק. אנחנו הקומבינטורים הגדולים במדינה. אין עלינו.
 11. 16
  קודם שילמדו לימודי ליבה, ומה היא שמוקרטיה. שוטרים עם הגיון בסגנון ערב הסעודית לא חסרים פה.
  1. מה היא שמוקרטיה ? את זה החרדים כבר יודעים.
 12. 15
  כל דבר שהוא "אחר" יתפס כבלתי "שווה" לפני החוק!!

  שלא ימרחו אותנו! גיל 20 הוא גיל קריטי גם לגברים חילוניים: כל אחר היה רוצה להמשיך ללמוד, למשל, מיד אחרי הבגרויות ולהיות, רחמנא לצלן, רופא בגיל 24 ולא בגיל 30 ומומחה בגיל 34!!! עם ילדים ומשכנתא. אני רק אומר! הם חייבים להיות שווים לפני החוק : יעשו צבא (לא שירות לאומי!!! שירות לאומי שיעשו הערבים - 3 שנים, כן?!) - שיעשו צבא, שילכו לעבוד וישלמו מיסים אחרי שתמכו בעצמם ובבני זרעם! אני לא צריך לממן את "תוצאת ההתרבות" שלהם - אני לא רוצה יותר בבשר תותחים חילוני בלבד!!!! מי שחי בישראל - יגן עליה. נקווה שלא יהיה צריך - אבל מי שחי בה, יגן!!! שום דבר פחות מזה. אחרת זה לא שיויון לפני החוק. גבר בריא בן 20 הוא בר גיוס בכל מגזר שהוא!!!

 13. 14
  גיל 18-22 קריטי לבחורים החילוניים

  הוצאתם ממסלול הלימודים לפני תחילת התואר האקדמי ידחה את חייהם ב-3 שנים

 14. 13
  רעיון מצויין!

  כך גם יוכלו להימנע מחיים משותפים במחנות צבא ויוכלו לשמור על כל אורחות החיים, עליהם אינם יכולים לותר.

 15. 12
  טפילות הוא אורח חיים שקשה להפרד ממנו.
 16. 11
  די לשחיתות. שמשרד האוצר יעסוק בעניניו. לא יתכן שמשלם המיסים ישרת 3 שנים, כולל בקרבי, וחרדים ישרתו במקומות לא מסוכנים. כמו שכתב שטרסלר. הגיע הזמן שלוויות יצאו גם מבני ברק. גם נממן אותם, הם גם יצביעו ימין שהוא בעד מלחמות וקברים, והם גם ישרתו במקום שבו אין סכנה לחייהם? אותה חזירות כמו קודם. ששטייניץ ישלם קודם על השריפה עם ישי וביבי. אח"כ שילך הביתה. נמאס לנו מחזירים ימנים אוכלי חינם
 17. 10
  תשלחו אותם לעבודה בשדות , כאשר אתם לא נותנים לעובדים זרים להגיע לעבוד בישראל, הגיע הזמן שיזיעו קצת כדי להבין שכדי לאכול צריך גם לעבוד.
 18. 9
  הפתרון הנכון הוא לפטור את החילוניים משירות צבאי. אין צבא - אין מלחמות.
  1. אתה צודק. זה הפתרון בדיוקץ מדינה זקוקה לצבא מקצועי.
 19. 8
  דרוש כדור נגד בחילה

  הגיוס "לפני שהתחתנו והשלימו את הטמעתם בחיים החרדיים.... עלול להיתפש כסיכון לאורח החיים החרדי" מה אתם אומרים.. ממש מסוכן .

 20. 7
  גיל 18-22 קריטי לכל בן אדם. השנים היפות ביותר, כבר לא ילד אך עדיין מבוגר - נשתות מכולנו כדי להגן על העדינים האלה.
 21. 6
  גיוס חרדים

  ביבניאל ישנם ילדי חרדים המעונינים להיתגייס בגילאי שבע עשרה עיזרו להם בבקשה לצאת מהבית שבו רע להם..........

 22. 5
  ומה לגבי מילואים?!
 23. 4
  איך הם ישרתו ליד שוטרות?

  חרדי ושוטרת באותה הניידת. מעניין

  1. יעשו מחיצה בניידת.
 24. 3
  אין להם בושה לאוצר. לא רק שייבשו את הכיבוי - עכשיו רוצים גם כח אדם בחינם.
 25. 2
  כנראה שלא תהיה ברירה

  יהיה צורך לגייס בכפייה את החרדים,
  ואת הרבנים לשפוט על המרדה ולהכניס לכלא
  מי שירצה לעזוב את הארץ - הדלת פתוחה ונשמח לממן לו כרטיס בכוון אחד.

  מדינה לא יכולה להתקיים כשכל קבוצה מקיימת או לא את החוק כפי שנראה לה - וחוק טל אינו חוקי.

  1. אתה קצין כמו שאני ארכיבישופ
 26. 1
  להפסיק לחרדים את ההקצבות מידית לפני הכול