ח"כ גדעון עזרא מת לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן

עזרא, שכיהן בעברו כסגן ראש השב"כ ובתפקידי שר שונים לקה בסרטן הריאות לפני כשנתיים ומאז ניהל קמפיין בבתי ספר נגד נזקי העישון

ח"כ גדעון עזרא, מת לפנות בוקר (חמישי) בגיל 75 אחרי מאבק ממושך במחלת סרטן הריאות בה לקה לפני כשנתיים. עזרא שימש בחייו בתפקידים שונים בשב"כ והגיע עד לדרגת סגן ראש הארגון. במהלך שנותיו הפוליטיות - תחילה בליכוד ואחר כך בקדימה - כיהן בין השאר כשר התיירות, השר לביטחון פנים והשר לאיכות הסביבה. עזרא הותיר אחריו אשה ושלושה ילדים. הוא יובא למנוחות אחר הצהריים בבית העלמין ביישובו כוכב יאיר.

עזרא נודע כמעשן כבד ולדבריו עישן כ-50 שנים בטרם לקה בסרטן הריאות לפני כשנתיים. במקביל להתמודדות הרפואית, החל עזרא בניהול קמפיין בבתי ספר נגד נזקי העישון במסגרתו הרצה בפני תלמידים על הסכנות שבכך.

עזרא נולד ב-1937 בירושלים בה גדל עד לגיוסו לנח"ל המוצנח ב-1955. ב-1962 התגייס לשב"כ, למד ערבית ושימש כרכז ואחראי נפה ברמאללה. ב-1974 נשלח לשנתיים לאירופה מטעם המוסד ושנתיים מאוחר יותר חזר לשב"כ כמנהל מחלקה לערביי הצפון ובשנים שלאחר מכן שימש גם כראש אגף עזה וסיני, ומאוחר יותר פיקד על מרחב לבנון. במהלך האינתיפאדה הראשונה עמד עזרא בראש מרחב ירושלים ויו"ש. ב-1991 מונה לתפקיד סגן ראש השב"כ ושימש בתפקיד זה עד פרישתו ב-1995.

גדעון עזרא במהלך כהונתו כשר להגנת הסביבהניר קידר

עם פרישתו הצטרף לליכוד ונבחר כחבר כנסת מטעמה לכנסת ה-14. ב-2003 מונה עזרא לשר במשרד ראש הממשלה, שנה מאוחר יותר מונה לתפקיד שר התיירות ועם פרישתו של צחי הנגבי החליף אותו כשר לביטחון פנים. עם פילוג הליכוד, הצטרף עזרא לקדימה וב-2006 מונה לשר לאיכות הסביבה. את עזרא יחליף בכנסת הבא בתור ברשימת קדימה, אכרם חסון.

"היה ההפך מכל מה שהציבור חושב על פוליטיקאים"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פרסם הודעה מיוחדת בה נאמר כי "גדעון שירת נאמנה את ארץ ישראל במשך כל חייו. תרומתו לביטחון המדינה היתה גדולה, וברובה המוחלט תישאר עלומה בשל חשאיותה. רעייתי ואני שולחים תנחומים לרעייתו ובני משפחתו. יהי זכרו ברוך".

הנשיא שמעון פרס מסר כי "גדעון עזרא דיבר ישר לעיניים וחדר ישר ללב. אזכור אותו תמיד כחבר וכידיד. עזרא תרם תרומה ייחודית לביטחון ישראל, היה חבר בין חברים וישר דרך בכל מסלולי חייו. הוא חש בעומקי ליבו כמשרת ציבור ללא פניות וללא הנחות והצטיין בתפקידיו בשב"כ ובתפקידיו הציבוריים. יהי זכרו ברוך".

יושב ראש קדימה, שאול מופז, מסר הבוקר: "אנו נפרדים בצער רב מחבר, מלוחם אמיץ, איש ארץ ישראל שנלחם כל חייו על תקומת הארץ, חבר אמת  ושותף לדרך ולעשייה. גדעון ידע תמיד לעמוד על עקרונותיו וערכיו - ולאורם פעל לאורך כל שנות חייו. גדעון דאג להגיע למשכן הכנסת גם כשמצבו הבריאותי התערער והמשיך להיות מעורב ולהתעניין בנעשה עד יומו האחרון - מעולם לא ויתר  - כי כזה היה וכך פעל כל חייו. דוגמה ומופת לכולנו.  יהי זכרו ברוך".

חברתו לשעבר לסיעה, ציפי לבני, סיפרה על השבועות האחרונים בחייו. "נסעתי לבקר אותו אחרי הפריימריז, הוא היה חד כתער, מתעניין", אמרה. "הוא היה איש אמיץ בכל מובן. הוא אף פעם לא דיבר על המחלה שלו במונחים של ייאוש, גם שיכולת לגעת בעצמות שלו הוא תמיד היה אופטימי ולעולם לא קיטר או שידר ייאוש. הוא לא נלחם רק עבור עצמו אלא טרח להעביר את המסר לצעירים".

לבני הוסיפה ואמרה כי "כל מה שהציבור חושב על פוליטיקאים - הוא היה ההיפך מכך. הוא אמר תמיד מה שהוא חשב בלי לחשוב מה יגידו עליו או איך יתייחסו אליו בתקשורת. הוא לא חסך מאף אחד את עמדותיו. הוא היה אמיץ וקשה למצוא כאלו אנשים במגרש הפוליטי".

יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין ספד לעזרא: "הוא היה גיבור ישראל ומשרת מדינה מסור. גדעון ייזכר כלוחם אמיץ ששירת את עמו לאורך תקופת חייו, שנולד בירושלים, קיים את שליחותו בירושלים ולחם למענה".

שר הביטחון אהוד ברק אמר כי גדעון עזרא "פעל במשך עשרות שנים למען ביטחון ישראל באומץ, בעוז ובמסירות אין קץ. כאיש ציבור, כחבר כנסת וכשר, פעל תמיד בהגינות, בכשרון ובאחריות. ישראל איבדה היום את אחד מהטובים והמסורים בבניה".

מאגודת מורי הדרך לתיירות בישראל נמסר: "גדעון עזרא ז"ל שהיה יקיר האגודה אהב את הארץ לא רק בליבו אלא גם ברגליו. הוא הכיר את הארץ נשם אותה וידע למצוא נתיבות לליבם של כל הישראלים מכל המגזרים הדתות והלאומים. גדעון עזרא היה ידיד אמת של האגודה ושל מורי הדרך סייע ותמך ולא היה ראוי ממנו להיות לתואר יקיר האגודה".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 33
  חבל שנפטר. חבל גם שהוא הביא זאת על עצמו בגלל העישון הכבד
 2. 32
  " ידע תמיד לעמוד על עקרונותיו וערכיו" - ממתי מופז יודע מזה עקרונות וערכים?

  היה מצחיק אם זה לא היה עצוב. עדיף שהמילים עקרונות וערכים לא יעלו על דל שפתיו של "בית לא עוזבים" מופז.

 3. 31
  אחראי להדחתו של משה מזרחי הלוחם בשחיתות הפוליטית,ואף התפאר בכך בפני חב

  חברי מרכז הליכוד.ראוי לזכור לו זאת.

 4. 30
  נזקיו הגלויים מרובים מתועלתו הסמוייה
 5. 29
  שירת את מדינת ישראל ולא את ארץ ישראל

  המושג ארץ ישראל קיים אצל החרדים שלא מכירים במדינת ישראל.
  על ביבי היה לאמר "שירת את מדינת ישראל"

  1. השב"כ אכן אפשר את שליטת מדינת ישראל בכל רחבי ארץ ישראל
 6. 28
  תנחומים למשפחת עזרא. אזכור את חוש ההומור המצויין שלו.
 7. 27
  ישראל איבדה היום את אחד הטובים והמסורים בבניה!
  1. איזו כמות של מסורים אתה מתכנן לבנות? (-:
 8. 26
  רכז ואחראי נפה ברמאללה ב 1962? ברמאללה, רק החל מ 1967

  ישראל היתה מתקשה להחזיק בשטחי יהודה ושומרון ללא השב"כ המצוין שיש לה. חשוב שלמדינה ריבונית יהיהיו שירותי בטחון בעלי יכולויות אבל יש להשתמש בהם רק למטרות ראויות ולא לנצלם למרות אחרות. הכיבוש שנמשך זה 45 שנה נשען על כוחו של השב"כ וכך פורחות להן ההתנחלויות. זו מטרה שאינה ראויה שהתאפשרה תודות ליכולויות השב"כ

 9. 25
  מצטער על האיש, אבל כפוליטיקאי לא אתגעגע בכלל

  השר להגנת הסביבה הזיק לסביבה בהיקף שלא ניתן לאמוד. לא היה לו מושג ירוק על שום דבר בתחום, הוא לא טרח להתעניין בנושא, משאבים יקרים ירדו לטמיון בגללו, בזמן שחילק אישורים לפרוייקטים הרסניים לבעלי אינטרסים חמסנים. ציפי לבני יכולה לספוד לו כאילו היה אחרון לוחמי הצדק, והיא אולי אפילו מאמינה לעצמה, אבל הלו ציפי, אנחנו יודעים וזוכרים. ולמרות הכל, אני כלל לא שמח לאיד ומוסר את תנחומיי למשפחה.

 10. 24
  הטעות שעלתה לרבין בחייו=אילמלא העדיף רבין לראשות השב"כ בזמנו את כרמי גילון על גדעון עזרא=רבין היה היום בחיים!וכשאמרתי זאת לעזרא הוא לא הכחיש=לי אין ספק בכך!!!
  1. כרמי גילון שלח את אבישי רביב להניף שלט עם תמונת רבין במדי SS ו"שמפניה" גייס את יגאל אמיר להתנקש ברבין לפי הוראות רבין עצמו. ה"התנקשות" הייתה אמורה להיות מזוייפת אבל מה שהשתבש זה ששמפניה כל כך שיטף את המוח לאמיר שזה לקח את זה ברצינות.עד היום יש כל כך הרבה שאלות לא פתורות
  2. רבין, מעשן כבד בזכות עצמו, בכל מקרה לא היה מגיע ל 2012 אלא אם כן הידע על סרטן הריאות איננו מבוסס. חוץ מזה, עד שדמתי לא יפתח את פיו ויתוודה - לא נדע כמה זמן היה רבין חי.
  3. מירי לאישפוז דחוף!
 11. 23
  תרומתו של ביבי עלומי כולה ! רק נזקיו גלויים לכל מלבד לימנים
  1. לא עלומה. פשוט לא קיימת.
 12. 22
  עוד מושחת אחד פחות
  1. עוד טוקבקיסט טעון שינאה לעייפה שאין בו גרם אחד של דרך ארץ
 13. 21
  מנוחתו עדן.

  ברוך דיין האמת.

 14. 20
  אידיוט מי שלא נלחם להשמעת הדעה השונה משלו

  הבורות במדינה עוברת כל גבול, ההקצנה מגיעה לממדים קשים ביותר. גם אם מישהו חושב בניגוד לך מותר להביע דעה... נ.ב אני לא בין אלה שכתבו בגנותו או בזכותו של האיש, אינני יודע עליו הרבה כדי לגבש דעה

 15. 19
  היה גם חבר במפלגה מושחתת קדימה. שכחתם להוסיף.
  1. מפלגה שדרכה דאגו אנשים מהתחום שלו לקדם את זכויות האח הגדול, ושירתה את השלטון גם בשנים שבהן ישבה (בטעות שתוקנה) ב"אופוזיציה"
 16. 18
  יהיה זכרו ברוך.

  כמו ששינה את דעתו על העישון והחל להטיף נגדו, עוד כמה שנים היה משנה דעותיו הימניות ומטיף נגד הסכנות בדעותיו אלו

 17. 17
  לוחם מהולל

  הוא לחם כל חיו גם על מנת שכמה אידיוטים כאן יוכלו להשמיץ אותו

  1. המלחמה בניצב מזרחי גם כן היתה "מהוללת"?

   האם אתה מתכוון גם למלחמת החרמה שניהל נגד ניצב משה מזרחי, על שזה ניסה לבלום את השחיתות במרכז הליכוד? לא נשכח איך מיהר לבשר לחברי המרכז ה"ניצחון" - סילוקו של מזרחי.

 18. 16
  הלך לעולמו

  קצת יותר ראוי. היו ימים...

  1. עזוב, תתייאש. אין כבר עם מי לדבר פה...

   מכובדות??? מידה של הדר?? בישראל 2012??? זה נלעג כמעט כמו "להיות פראייר".

  2. עזוב, תתייאש. אין כבר עם מי לדבר פה...

   מכובדות??? מידה של הדר?? בישראל 2012??? זה נלעג כמעט כמו "להיות פראייר".

 19. 15
  אותי לא מעניין

  יאלה עכשיו פחות פאשיסט

 20. 14
  תנחומים למשפחתו.
 21. 13
  ל - 1

  אני מנסה לדמיין פנים מאחורי מה שכתבת ולא מצליח די לכיבוש הערבי בא״י די לחופש ביטוי לחתרנים חסרי רסן

 22. 12
  האיש והאגדה

  בתור שר לאיכות הסביבה שהיה מכונת עישון מהלכת, הוא היה משרתם של בעלי המפעלים המזהמים, ולא הגיע לדגדג את המעש של יוסי שריד או גלעד ארדן.

  עליו אמר אחמד טיבי: עכשיו אני מבין למה ישראל מסתירה את זהותם של ראשי מערכת הבטחון. לו הפלסטינאים היו יודעים עם מי יש להם עסק...

 23. 11
  עישן כל החיים, ומת בגיל 75. די קרוב לתוחלת החיים הרגילה.
  1. בסוף, במקום ליהנות מחייו, שילם על העישון בסבל רב
  2. תוחלת החיים של גבר מבוסס ומשכיל שלא נפטר בגיל צעיר

   מן הסתם גבוהה מתוחלת החיים הממוצעת, הכוללת עניים מהפריפריה, תינוקות שמתו סמוך ללידה וכיו"ב. ושים לב שהוא נפטר מסרטן הריאות - כזה שקשור באופן מאוד מובהק לעישון. אין אלא להניח שאילולא היה מעשן היה מגיע לגיל 80-90, כמו רבים מדורו.

 24. 10
  הוא היה פאשיסט מאשיות הכיבוש הציוני, אנו, הליברלים ואנשי זכויות האדם נזכור לו את הדבר לעד, לא נשכח ולא נסלח. אני מציע לבית הדין בהאג לשפוט אותו, גם אחר מותו, בכדי שיראו ויראו.
  1. איבדתם את השפיות

   ליברל ואיש זכויות אדם לא יכול לכתוב כזאת תגובה מטופשת.
   כבוד המת הוא לא חלק מכבוד האדם?

  2. הוא תרם למדינה הרבה יותר מכל מיני גיבורי מקלדת כמוך שמכורים למילה "כיבוש"

   מי יספיד אותך לאחר מותך?
   איסמעיל הנייה?

  3. הימנים מפברקים תגובות, כדי להשמיץ את השמאל
  4. אין לאנארכיסטים הורים? חיבוק מאימא וסטירה מצלצלת מאבא היו מסדרים לך את החיים.
 25. 9
  עוד אדם שהיה אחראי על הצדדים המנוולים ביותר בכיבוש. עשרות ומאות לוחמי חרות יושבים בגללו בכלא.
  1. אתה מתכוון לחבריך הרוצחים. הם 'לוחמי החירות' שלך.
  2. בזכותו בוגד כמוך כותב פה בעברית ולא תלוי על עמוד
  3. רק בישראל המיליטנטית מקדשים מדכאי בני אדם. כל העולם חושב שהוא סתם איש מודיעין ששלט בפלסטינים בעזרת כח הנשק.
  4. טוב מאוד. שימשיכו לא להצטער ולהרקב בכלא
 26. 8
  גדעון עזרא נפטר.אדם מצויין ואהוד.

  ינוח על משכבו בשלום.

 27. 7
  נפטר

  לצה ההתעקשות על מת?

  1. מוריה היקרה, בואי ולמדי דבר מה על "מת" ו"נפטר". ועיקרו שיהודי גם מת וגם ניפטר וכנ"ל גוי. המקור בפנים .

   http://www.iba.org.il/bet/bet.aspx?type=60&entity=821113

 28. 6
  גם פה ביבי דוחף את שרה במקום לייצג את הממשלה? נמאס כבר
 29. 5
  רישעות יצר מוחי שמכר את גופו לעישון
 30. 4
  היה השר לאיכות הסביבה הגרוע בתולדות ישראל - כל היום עזר לחברים שלו לעשות כסף על חשבון הסביבה של כולנו
  1. אתה ואנשים כמוך הם הבעיה הגדולה של הסביבה ושל המדינה תתבייש
 31. 3
  הערכנו אותך גדעון

  יהי זכרך ברוך!

 32. 2
  פגשתי בו לפני למעלה משנתיים ,עישן ונראה מותש.חבל לעשן,יהי זכרו ברוך.
 33. 1
  יהי זיכרו ברוך