לראשונה: משרד החוץ גינה בחריפות ההתקפות נגד המהגרים

בהודעת המשרד נכתב כי "ההיסטוריה היהודית מחייבת אותנו לאסור כל פגיעה בזולת". ליברמן תקף את ישי: פוגע במאמצים למצוא פתרון לבעיה

משרד החוץ פרסם היום (שני) הודעה ראשונה מסוגה בה גינה בחריפות את ההתקפות האלימות כנגד המהגרים האפריקאים, שהאחרונה שבהן בוצעה לפנות בוקר בירושלים. בהודעת משרד החוץ נמסר כי "ההיסטוריה היהודית מחייבת אותנו להקפיד שבעתיים ולאסור כל פגיעה בזולת, באורח ובזר"

בהודעת משרד החוץ נכתב כי אין כל הצדקה ל"מעשה הנפשע של הצתת דירתם של מהגרים אפריקאים בירושלים. לאיש אין היתר לעבור על החוק ולנקוט באלימות כלפי אדם אחר וודאי שלא לסכן את חייו - תהיה הסיבה אשר תהיה". בהודעת משרד החוץ נמסר כי "הסוגייה של מהגרים ומסתננים מאפריקה אינה פשוטה ודורשת טיפול רציני ואחראי מצד הממשלה. משרד החוץ, יחד עם גורמים נוספים, שוקד על מציאת פתרונות בתיאום עם גורמים בינלאומיים".

מוקדם יותר היום, שר החוץ אביגדור ליברמן מתח ביקורת חריפה על שר הפנים אלי ישי בשל התבטאויותיו נגד המהגרים האפריקאים. בכנס רואי חשבון באילת, שם הגדיר שר החוץ את המסתננים כמהגרי עבודה ולא כמבקשי מקלט מדיני, אמר ליברמן כי "משרד החוץ משקיע מאמץ אדיר כדי להגיע להסדרים עם מדינות המקור וכל ראיון או התלהמות מחזיר אותנו מיד חצי שנה אחורה".

שר החוץ הוסיף פנייה ישירה לחברי הכנסת ולשרים. "אני פונה לכל הקולגות שלי ודיברתי איתם אישית - במיוחד כשזה בא משרים או ח"כים – לדבר פחות", אמר ליברמן. "הדיבורים לא פותרים שום בעיה. התקדמנו הרבה עם כל מדינות המקור ולצערי, דווקא השבועיים האחרונים פשוט מחקו לנו את רוב המאמצים. יש רגישויות וכבוד לאומי של מדינות שלמות".

ליברמן נגד ישי. "כל ראיון או התלהמות מחזירים אותנו חצי שנה אחורה"מיכל פתאל

לפנות בוקר, נפצעו ארבעה מהגרים מאריתריאה כתוצאה משריפה שפרצה בדירה בה הם מתגוררים ברחוב יפו בירושלים. על פי החשד, האש פרצה כתוצאה מהצתה מכוונת. הדליקה פרצה מעט אחרי שלוש לפנות בוקר. למקום הגיעו שלושה צוותי כיבוי ומנוף. בדירה היו לכודים עשרה מהגרים מאריתריאה, ארבעה מהם פונו לקבלת לטיפול רפואי כשהם סובלים משאיפת עשן ומכוויות קלות בידיים. מצבם הוגדר קל. צוותי הכיבוי השתלטו על האש בתוך דקות ולאחר מכן נפתחה חקירה לבירור נסיבות האירוע.

מפרטים ראשונים עולה כי ככל הנראה מדובר בהצתה מכוונת משום שבמקום נמצאה כתובת שרוססה על הקיר: "צאו מהשכונה"'. בנוסף, הדליקה החלה כתוצאה מהצתה של דלת הדירה. במכבי האש העבירו את הממצאים למשטרה, שפתחה גם היא בחקירה. מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב ניסו שחם, הורה להקים צוות מיוחד שיחקור את האירוע.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 32
  מדיניות ההגירה של שס

  שס רוצה לרכוש את השלטון דרך הדמוגרפיה. לפיכך היא מתירה עלייה רק למי שיצביע למפלגות חרדיות, כמו אתיופים, ופוסלת עלייה מרוסיה מכיוון שאין סיכוי שהרוסים יצביעו שס. העליי ה מרוסיה היתה אסון לשס מכיוון שמליון יהודים חופשיים הרחיקו אותה מנצחון בקלפי. לא עזרה כל כל הרדיפה אחר האימהות של חיילי צהל. כעת שס עומדת לפני סכנה חדשה- גל הגירה גדול של אפריקאים ששום עלול, אם ישתקע בישראל, להרחיק את שס מנצחון בקלפי. לפיכך היא תומכת בדלת מסתובבת ומתנגדת לידת ידלים זרים, כי גירוש אחרי זמן קצוב לא מביא להתשקעות, וילדיםזרים פירושם השתקעות הקטנת משקל פתקאות שס בקלפי.
  יש לחלונים בעיה דמוגרפית, אבל היא מצד החרדים. אם הם יתרבו- הם לא ירשו לחלונים לחיות את חייהם. לפיכך, הגירה גדולה של לא חרדים, אפילו אפריקאים עדיפה על השתלטות דמגורפית חרדית.

  1. ביהודים חופשיים אתה בעצם מתכוון ללא יהודים?
 2. 31
  למה הבאתם עלינו את הצרה הזאת!!!!!ידעתם!הכל!הכל!!! הסתרתם!!!!
 3. 30
  אלימות זה לא חינוכי - אבל זה כואב ... ומאיים גם על הסודנים וגם על ליברמן
 4. 29
  אומרים שהכי מרזה זה לעמוד ליד מישהו שמן ממך. והנה, לצד אלי ישי ליברמן הפך לליברל הומניסט.
 5. 28
  beace

  u layers

 6. 27
  טול קורה מבין עיניך.
 7. 26
  עכשיו אני מבין: ליברמן הצטרף לאמנסטי אינטרנציונל. (לשיר את ה"אינטרנציונל הוא כבר יודע, אני מניח).לעניין ה"היסטוריה היהודית שמכוונת אותנו למנוע פגיע בזולת": אני תמהה אם גם המשפט הזה הוא פרי עטו של ליברמן, והאם הוא מתכוון להשמיע אותו גם בדיון על "שכונת האולפנה".
 8. 25
  יופי.
 9. 24
  הידברות מול מדינות המקור???!

  האם שר החוץ אינו יודע שמבקשי מקלט מאריתראה וסודן קיבלו הכרה בינלאומית כמצויים בסכנה בארצות מוצאם ולכן אסור להחזירם אליהן, מקום בו מובטח להם מאסר ממושך וסכנת חיים?

 10. 23
  עוד פעם אתם קוראים להם מהגרים?

  הם מסתננים!!! מהגרים מגיעים לארץ חדשה כחוק

  1. באו לארץ נגד רצון המנדט השולט, ובדרכים לא דרכים...ולא רק

   לישראל ניסו פליטים יהודים להסתנן לאורך ההיסטוריה, וגם כדי לשפר מצבם הכלכלי.... וישראלים היום לא מסתננים לארה"ב כדי לעבוד בקניונים בלי וויזה???...לא מוכרים תמונות שלא כחוק בכל מדרחוב בעולם??? (=ועל סמים עוד לא דיברתי).

 11. 22
  אלי ישי הוא חתיכת אפס מאופס, גזען חשוך ומנוול ושר פנים מהגרועים שהיו במדינת ישראל. האיש פשוט כשלון מהלך ומבייש את העם היהודי.
 12. 21
  עזוב, אומר ליברמן לישי, אל תגיד בקול את מה שכולנו חושבים. אצלנו

  מגרשים, לא מתעסקים בקללות סרק

 13. 20
  לפחות ישי מכה על חטא

  לפחות ישי מכה על חטא שהוא לא מנע את הצפת המדינה בידי אפריקאים בזמן ומנסה לעשות משהוא ,מה ליברמן מנסה לעשות כלום ,ליברמן וביבי עוד יעמדו לועגת חקירה

 14. 19
  ליברמן כל הכבוד

  סוף כל סוף קול שפוי ולא משתפן.
  ליברמן הפעם כל הכבוד לך.


 15. 18
  השבח לאלי ישי, דני דנון ומירי רגב. הפראיות הבהמית שלהם מחייבת את ליברמן להפוך לאיש תרבות
 16. 17
  ליברמן, חוץ משר חוץ מתלהם ובהמתי אתה גם נקניק צבוע.
 17. 16
  בוקר טוב מר ליברמן חוץ מדיבורים מה עוד עשית?

  במקום להתנגח מסיבות פוליטיות תתחיל לפעול לסילוק המהגרים מאפריקה
  אתה והממשלה נרדמתם בעמידה מתי תתעוררו מתי

  1. ליברמן תמיד רק מדבר. אימפוטנט בביצוע.

   אם נסקור את התקופות "הביצועיות" של ליברמן כשר אפשר להבחין שהוא לא עשה מאומה בתקופת כהונתו. כל פירסומו בא רק עקב דבריו.
   לפני הבחירות האחרונות השתלח בציבור הערבי. אחרי הבחירות צפוי היה לכאורה לדרוש את משרד הפנים, כדי שיממש את דבריו. באופן לא מפתיע הוא ביקש את משרד החוץ, משרד שאינו דורש שום יכולת ביצוע.

 18. 15
  ליברמן החשוד הפלילי רוצה שהתקשורת "תאתרג" אותו. איך אתה מעז לדבר! המדינה הולכת לאבדון באשמתך, כשר בממשלה. אתה עוד תעמוד לוועדת חקירה.
 19. 14
  באיזו ארץ ההתקפות נגד מהגרים שמשרד החוץ מגנה?
 20. 13
  סגר עסקה עם מדינה שלישית שתקבל את הפליטים לידיה תמורת כסף, אז עכשיו הוא נזכר לגנות

  תוך חמישה או שישה חודשים ליברמן טורק את הדלת על הקואליציה ופורש מהממשלה. תזכרו מה אמרתי.

 21. 12
  מה עושה מיקרופון תקוע באמצע ערימת זבל?
 22. 11
  משרד החוץ , משרד הפנים , וכמובן ביבי - תתעוררו !!! תפסיקו לדבר, תתחילו לעשות להוצאת המסתננים.
 23. 10
  הכנסת הציונות כרעיון ליהדות אולי נעשתה מתוך כוונות טובות ותמימות למדי בהתחלה. אך הרעיונות תורגמו להשקעות מעשיות בשטח: כלפי חוץ הנשק שהוזרם אליה הפך אותה למדינת צבא להשכיר. כלפי פנים הפנמת תכני הציונות הצבאית-כיבושית העבירה את רוב היהודים על דעתם והיה בבחינת הזרמת ריח של דבש לכלוב של דובים רעבים. כיום, עם ההרגל, שמא אומר עם ההתמכרות, הן המוטיב החיצוני-מוסדי, והן המוטיב הפנימי מדיניותי-חוליגני שניהם נתפסים כביטוי ההולם - ואף היחידי! - של לאומיות העם הזה כל זאת למרות מלאכותיותם ושיקריותם. כל עוד הצבאיות הישראלית נצבעת במלל הלקוח מספר ההיסטוריה היהודי מזדקף החייל היהודי כאוטומאט לנקום בגויים ולחוש לפתע בקרבה פיזית לאלוהיו. לא הגיע הזמן שהעם יגיד, בשארית כוחותיו, שהמנגינה הזו מכאן ואילך אינה רצויה לו עוד?
  1. הציונות מתה 14 במאי 1948 !!
 24. 9
  וואו זמנים טובים, ליברמן מגנה התלהמות נגד עובדים זרים
 25. 8
  תמיד ידעתי שליברמן אנושי ואוהב אדם מטבעו,הוא רק נראה מפחיד.לייק לליברמן!

  היידה היידה ליברמן אודרוב אודרוב אסואן...זה הזמן לנקום על מלחמת יום כיפור ולכבוש בהליכה את סוריה ומצריים

  1. ליברמן פחדן בן פחדנים, שעושה קולות שמרשימים אפסים כמוך ניקולאי פרץ. ליברמן מאד אוהב נמושות כמוך שישמשו בשר תותחים עבורו. הוא עצמו היה אפסנאי בצבא כמה חודשים. לא שירות מלא כמובן. הוא נמצא אשם כמכה נערים שכדרכם של נערים נטפלו לבנו הנער. אז זהו הגיבור האנושי שלך? הגיבור שחשוד בעבירות חמורות ומהתל במערכת המשפט שנים. כדאי שתתעורר מחלומות הכיבוש שלך ומהר, לפני שלא תהיה מדינה, כי ביבי וליברמן מובילים להרס מוחלט
 26. 7
  מפתיע אך מעודד לראות ששר החוץ חושב על יחסי החוץ ומגיב בהומניות

  קצת עצוב שזו פעם ראשונה אחרי שלוש שנים ששר החוץ מגיב במצופה מתפקידו ומעמדו, אבל לפחות זה בכיוון הנכון.

  1. כנראה שהוא התחיל ללמוד משהו על יחסי חוץ במסגרת תפקידו.
  2. הוא לא הומני ולא בטיח. הוא פוליטיקאי קטן שרוצה לגזור קופון, על רקע כישלונות משרדו ובידודה של ישראל בעולם.
  3. להפך! מדינה שמגנה נתפסת במצק בעיני העולם כסמרטוטה
 27. 6
  ההיסטוריה היהודית מחייבת אותנו לשמור על גבולות המדינה מפני פולשים זרים.
  1. מעניין מאד שאין לך מה לומר על חצי מיליון רוסים שאינם יהודים שעלו לארץ בשנות ה90. הם זרים לא פחות מפליטים אפריקאים, והם אפילו לא מתקרבים למספר של שנות ה90
  2. חצי מליון לא יהודים זו ספקולציה לא הערכה מבוססת בכל אופן הם הגיעו במסגרת חוק השבות יש להם קרובי משפחה יהודים ויכולתם להשתלב ולתרום לחברה הישראלית עולה לאין שיעור על זו של המסתננים המוסלמים כן גם בגלל צבעם תרבותם והשכלתם וזו עובדה
 28. 5
  בינתיים לא נראה שמשרד החוץ עושה משהו בכלל.
  1. ליברמן בדיוק כמו רגב ודנון-מנסה לגנוב סוסים על אחרים. מי שתורם משמעותית לבידוד ישראל בעולם, יש לו בכלל איזה זכות לדבר על התנהלות בריונית? זה חלק מהימין הפתטי, שראשיו בריונים, ויש להם עוד את החוצפה להטיף לאחרים נגד בריונות. יש להם את החוצפה לצפצף על החוק ולדרוש מאחרים שישלמו על עבירות הרבה פחות טעונות מאלה שלהם. ליברמן הוא נציג הקוזקים הנגזלים
 29. 4
  צודק, לדבר פחות ולעשות הרבה יותר


  כרגע הנחיל השחור מאפריקה הוא איום קיומי על המדינה

 30. 3
  נראה שכל פתרון לבעיה יסגור לחברים של ישי את הפרנסה. לא?
 31. 2
  גינוי

  שאנשי משרד החוץ האינטלגנטים יחיו איתם ורק אז "שיגנו" קקמייקס אינטלגנטים של חוץ

  1. רק לבהמות לא אינטילגנטיות מותר לגנות נסיון לשרוף למוות אנשים?
  2. בהמ ה כן אינטליגנטית יודעת שגינוי פרושו הכרה באשמה קולקטיבית למעשה של בודד זה או אחר.
 32. 1
  לא מובן , האם משרד החוץ הוא הרשות לגינויים חריפים? והאם מישהו שם חושב שפושע ששורף בית שבו יש אנשים (שלא במסגרת לחימה באויב) יימנע ממעשה מרושע כזה בגלל שאין זה לטעמו של משרד החוץ?
  1. משרד החוץ דואג לשמו וליחסי ציבור בזירה הבינ"ל, זאת פוליטיקה אחרי הכל. כך או כך-מישהו חייב לגנות את הניאנדרתל ששמו אלי ישי.
  2. מה שלא מובן הוא מדוע משרד החוץ התמהמה עד עכשיו

   משרד החוץ, משרד ראש הממשלה, יושב ראש הכנסת, ובמיגבלות מסויימות (ממלכתיות וא-פוליטיות) גם נשיא המדינה הם אלה המייצגים את המדינה ומוסדותיה בעולם ואכן, עליהם לגנות בכל פה התנהגות נפשעת מעין זו. - בדיוק כפי שאנחנו מצפים מנציגי המדינות (וגם מנציגי הרשות הפלסטינית) לגנות התנהגות נפשעת כלפי יהודים. - זה לא קשור למניעת מעשים מרושעים - זה תפקידה שלה המשטרה - שצריכה לקבל את המסר המתאים מהדרג המדיני.

   עכשיו יותר ברור?

   גם ד"ר (אבל שלא דוחף את התואר שלו לכל מקום לא רלוונטי ..)