ועדת השרים לענייני התיישבות אישרה את הפשרה לפינוי שקט של בתי האולפנה

תושבי השכונה בבית אל הסכימו להתפנות, בתמורה לבניית 300 יחידות דיור . נתניהו: "המתווה עונה על שני היעדים, שמירה על החוק וחיזוק ההתיישבות"

ועדת השרים לענייני התיישבות התכנסה היום (רביעי) והשרים קיבלו סקירה על האופן שבו תיושם פסיקת בית המשפט בבית אל. חברי הוועדה אישרו את מתווה הפשרה שרקח השר גלעד ארדן עם הרב זלמן ברוך מלמד מבית אל, במסגרתו יפונה חמשת בתי גבעת האולפנה ללא התנגדות התושבים. עד שתושלם העתקת הבתים, יגורו התושבים בקראווילות אליהן ניתן יהיה לעבור בשבוע הבא.

השרים שמעו פרטים על ההסכם, שכוללים את מה שכבר הובטח וסוכם למתנחלים: בניית 300 יחידות דיור בתמורה להריסה ובדיקת האפשרות לניסור חמשת הבתים והעתקתם. בישיבה גם הוחלט כי המדינה תפנה לבג"ץ בבקשה לתת ארכה של חודשים להעתקת המבנים ממקומם. 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודה בישיבה לכל הגורמים שעסקו במציאת הפתרון ואמר: "מתחילת הדרך קבענו שני יעדים. שמירה על החוק וחיזוק ההתיישבות. המתווה הזה עונה על שני הדברים".

הקמת מתחם הקראווילות אליו צפויים לעבור המפוניםמוטי מילרוד

למעשה המשא ומתן שניהלו בשבועיים האחרונים אנשי מועצת יש"ע, הרב מלמד והשר גלעד ארדן היה פיקטיבי. המתנחלים הסכימו לפינוי שקט שממילא רצו בו, וקיבלו בתמורה הבטחות שממילא הובטחו להם, אם כי הפעם גם הובטח לקיים. 

שני נושאים הקרובים לליבם של המתנחלים נותרו תלויים באוויר. האחד, ההבטחה להעביר את בסיס מג"ב למגרון וכך לסלול את הדרך להשאיר שם "נוכחות יהודית" נשארה ערטילאית. מבחינה משפטית, ניתן לתפוס כל שטח לצרכים צבאיים, אך בעבר קבע בית המשפט העליון כי צרכים צבאיים הם, כפשוטו, צבאיים, ואי אפשר לערבב בהם שיקולים מדיניים. אם וכאשר, אלוף פיקוד המרכז יצטרך לתת תצהיר בו יסביר למה הוא צריך דווקא את מגרון עבור בסיס מג"ב, ולא נניח, להעבירו חמישים מטרים ממקומו הנוכחי לחלקים הנטושים של בסיס אוגדת איו"ש. הוא גם יצטרך להצהיר שאין שום קשר בין זה לבין הסכם פוליטי.

עניין שני הוא ניסיונם של המתנחלים להביא לבנייה על שטחים שנתפסו לצרכים צבאיים בשנים 70' ו-78'. רוב השטחים בבית אל הם כאלה, ולפי עמדת הפרקליטות לא ניתן לבנות עליהם. לחצים כבדים הופעלו באחרונה על הפרקליטות להתקפל בעניין, והיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטייין, אף פנה למומחים חיצוניים, כדי לקבל חוות דעת שונה מחוות הדעת של המשנה שלו, עו"ד מייק בלאס. בסופו של דבר, העמדה לא השתנתה והבנייה שאושרה בבית אל תהיה על אדמות מדינה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 22
  לכל המגיבים חסרי הרסן.מסגנון התגובות שלכם נשמע בבירור שאתם מפחדים מהאמת אין לכם באמת דרך של שכל ישר. אנשי בית אל ודומיה הם אנשי אמת שמחפשים אמת צדק ושלום א-מ-י-ת-י לעם ישראל. שבו עם עצמכם ונסו לחשוב בצורה אוביקטית.

  לכל המגיבים חסרי הרסן.מסגנון התגובות שלכם נשמע בבירור שאתם מפחדים מהאמת אין לכם באמת דרך של שכל ישר. אנשי בית אל ודומיה הם אנשי אמת שמחפשים אמת צדק ושלום א-מ-י-ת-י לעם ישראל. שבו עם עצמכם ונסו לחשוב בצורה אוביקטית.

 2. 21
  ישראל הפכה למדינת צלבנים עם טלית וציצית
 3. 20
  מישהו עדיין חולק על הביטוי "אדוני הארץ"?...
 4. 19
  תלילי תמונה של התנחלות בשירותים מול האסלה, למען השראה.
 5. 18
  התנחלות היא פשע. ממשלת ישראל פושעת. מצביעי הימין = חיילים במשפחת המפיה של ההתנחלות.
 6. 17
  טוב מאוד. הרתעה מול ארגוני הסמול. יעתרו - יבנו
 7. 16
  מי מממן את הבתים? אה, נכון.
 8. 15
  מדינת המתנחלים מנצחת ומחריבה את מדינת ישראל.ונתניהו הוא המחריב הראשי!
 9. 14
  לקח חשוב מאוד לכל מי שהחליט להלחם

  במדינת ישראל באמצעות בתי משפט.
  במדינה דמוקראטית אי אפשר להכפיף דעת מיעוט על דעת רוב דרך בתי המשפט. זה נידון לכישלון בהגדרה כי בית המשפט הוא כלי של הדמוקרטיה ואי אפשר להשתמש בו כדי לנגח את הדמוקרטיה.

  נשמע מסובך אבל אין ספק שחלק מקוראינו (בצד השמאלי של המפה) הפנימו.

 10. 13
  ותודה לשלום עכשיו

  אני מקווה שיבואו בג"צים נוספים, ויתברר, שעל כל בנין אחד שהורסים, בונים פי מאה. מפני שאנשים שפויים מבינים יותר ויותר, שהרמטכ"ל לשעבר, בוגי יעלון, צודק בהערכתו, שלפלסטינים אין כל עניין להקים מדינה פלסיטינית ליד ישראל, אלא במקומה ועל חורבותיה, ולכן צריך לעשות כל מאמץ, לטובת ישראל ולטובת השלום, שמדינה פלסטינית לא תקום. לכן, יש לקדם בברכה את הבניינים החדשים בבית אל, ולהודות עליהם במיוחד ליריב אופנהיימר. תודה לך מכולנו.

 11. 12
  משכמותם ,תחרב ארץ מדינה .

  את שאמר פרופסור, ישעיהו ליבוביץ ז"צל.הכיבוש משחית,ואין אשמה גדולה מזו לכל מפלגות הימין חצי מהחריידים והאשמה העיקרית על החרה דלניקים.

 12. 11
  זה נ בלה וזה טרפה ומוסיפים חת על פשע
 13. 10
  סוחרים סחטנים וגזלנים הפחדן משלם שוחד לגזלנים הכל טפילות ודמי חסות של חבורות פליליות
 14. 9
  גבעת האולפנה ונתניהו

  שוב תמרון ותכסיס מלוכלך של הממשלה הנוכחית.
  אין צדק ואין משפט במדינה. אות קלון.

 15. 8
  חרפה! סחיטה לאור היום.
 16. 7
  פשרה ? מדובר בתשלום "דמי חסות"

  לצורך מעלים את המיסים !?

 17. 6
  שיהיה פינוי רועש! למי איכפת?!
 18. 5
  תנועת מימד המתחדשת בבית אל !
 19. 4
  רוח האכזבה נושבת כבר משתי התגובות הראשונות.
 20. 3
  ישראל מתמוטת לגמרי - זה הזמן לחטוף כפי יכולתך
 21. 2
  ואיפה לא יבנו? בנגב, בערבה, בגליל
  1. דוקא כן בונים.התעדכן.
  2. אוהו איך שאנחנו בונים חביבי, בלי אישורי בנייה איפה שמתחשק ובא,
 22. 1
  המתנחלים המזוינים שוב קיבלו כופר מנתניהו על חשבון כלל הציבור
  1. נכון. לא ברור לי מדוע צריך לשחד את הגזלנים כדי שייאותו לקיים את שלטון החוק. לא יתפנו בשקט - ישלמו את המחיר, כמו כל אדם מן היישוב שמסרב לפעול על-פי חוק
  2. המילה "מזוינים" אינה במקומה. יש להשתמש במילה "מאפיונרים". אלה שמקבלים פיצוי על עבירות על החוק.
  3. זו בדיוק הפקרות, שדומה להפקרות ביבי במשט, והבריחה שלו מאחריות גם בשריפה. ואנחנו נותנים לו לברוח, ולאכול חינם על חשבוננו. עד מתי?
  4. איזו שפה עשירה ואוצר מילים מעמיק במכמני השפה העברית!!!! כולי נפעם מעומק התגובה והמחשבה הרעיונית שהושקעה בייצירתה!!! ישר כוח!!!, אתה וחברך מוכיחים שגם בשמאל יש מספר לא מבוטל של צ'חצחים.....
  5. הציבור ישלם במיטב כספו על כל בית שיפונה ביו"ש. הגיע הזמן לחשוב אולי כדאי לשכנע את התובעים והפרקליטות להפסיק את המשחק הזה הנעשה ע"ח הציבור.
  6. אם טובת הציבור חשובה לך אז צריך להפסיק להשקיע בשטחים הכבושים שממילא יוחזרו ולהפנות המיליארדים לנזקקים האמיתיים