נתניהו יגיש לכנסת חוק שיאמץ חלקים ממתווה פלסנר ויתייחס לחרדים וערבים

עם פרסום מסקנות הוועדה החלה לשכת רה"מ לתאם שיחות עם ראשי סיעות הקואליציה לגיבוש הצעת חוק משולבת. ש"ס: "ביבי מרחיק לכת יותר מקדימה"

לשכת ראש הממשלה החלה לתאם פגישות עם ראשי סיעות הקואליציה, בניסיון לגבש חוק משולב שיכלול יסודות מתוך דו״ח ועדת פלסנר. על פי ההערכות, הפגישות עם ראשי הסיעות יתקיימו כבר מחר.

לדברי בנימין נתניהו, ״אנחנו עומדים בפני שינוי היסטורי בחברה הישראלית. המצב שהיה לא יכול להימשך, החרדים חייבים להשתלב בשירות הצבאי. הם וערביי ישראל חייבים להשתלב גם בשירות האזרחי. לגבי ההמלצות, הן כוללות עקרונות חשובים בכיוון הזה, אך דרושה התייחסות יותר יסודית לשילוב הערבים בשירות האזרחי. הכוונה שלי היא להביא לכנסת הצעת חוק משולבת לחרדים וערבים כאחד שתזכה לרוב בכנסת ושניתן יהיה ליישם אותה בפועל. אני נחוש להביא לגידול דרמטי בשיעור ההשתתפות בנטל של חרדים וערבים כאחד. לא נאפשר עוד מצב שלאלה שאינם משרתים יהיה זהה לאלה שמשרתים. המשתמט לא יקבל כמו המשרת״.

בסביבתו של אלי ישי הביעו אכזבה מהשיחות עם ראש הממשלה ביחס למתווה המסתמן. מקור בש"ס אמר כי "ביבי עשה פניית פרסה והוא מרחיק לכת יותר מקדימה בעמדתו הנוכחית".

אלי ישיירון קמינסקי

יו"ר קדימה, שאול מופז, קיבל באכזבה את הודעת ראש הממשלה ואמר כי היא "נמנעת מקבלת עקרונות הוועדה לשיוויון בנטל ומאמירות ברורות של שירות לכל. שילובם של אזרחי ישראל הערבים בשירות האזרחי צריך להיעשות על פי המלצות דו"ח הוועדה. הודעת ראש הממשלה מתחמקת מהאתגר העליון של תיקון אי החוקיות ואי הצדק שבמתן פטור גורף לאוכלוסיה החרדית. אזרחי ישראל ציפו לאמירות ברורות מראש הממשלה".

לחצו לקריאת תמצית הדו"ח | הדו"ח המלא

בתוך כך, הכריז גם יו"ר ש"ס, השר אלי ישי, כי הוא שוקד על חוק חלופי לחוק טל, שיסדיר את הפטור לתלמידי ישיבות. בהצהרה לביטאון ש"ס "יום ליום", שיפורסם מחר (חמישי), אמר ישי: "אגיש לכנסת הצעת חוק חלופית לחוק טל מתוך מטרה להביאה לקריאה שנייה ושלישית עוד לפני סיום מושב הקיץ של הכנסת". פירוק הוועדה והודעת ראש הממשלה גלגלו את כובד המשקל אל המפלגות החרדיות, שהכניסו להילוך גבוה את מאמציהן להגיש לנתניהו פתרון שימנע את פירוק הקואליציה.

במגעים שהיו בימים האחרונים, הסכימה ש"ס לנוסח מרוכך שיקבע פגיעה בתקציבים הכוללים של עולם הישיבות – מה שמכונה "סנקציות קהילתיות" – במידה שבה לא יעמדו הישיבות ביעדי הגיוס שייקבעו בחוק. עם זאת, ביטאון ש"ס יודע לצטט דברים שאמר השבוע ישי לראש הממשלה במסגרת שיחותיהם התכופות: "לעולם, אבל לעולם לא נסכים בשום אופן לשום סנקציות. לא סנקציות גמישות, ולא קשיחות. לא קלות, ולא מחמירות. זה לא בלקסיקון שלנו בכלל. מבחינתי אתה יכול להוריד את זה מיד מעל שולחן הדיונים".

לעומת זאת, השר אריאל אטיאס פרסם אתמול פוסט בדף הפייסבוק שלו, בו כתב דברים לוחמניים פחות בתגובה להצגתו של דו"ח ועדת פלסנר: "אני משוכנע שאם נשנה את החלקים הקיצוניים בדו"ח, ואם רוצים להגיע לפתרון מתוך הבנה שלשינוי הנדרש מחויבת הסכמה רחבה, ניתן להגיע אליו בהליך מדורג כך שבסוף יהיה חוק שישנה את המצב באופן משמעותי מחוק טל המקורי", כתב.

אטיאס תקף את יו"ר ועדת קש"ב וקבע כי "היומרה של ח"כ פלסנר להבין תהליכים מורכבים בתוך הציבור החרדי הובילה אותו למסקנה קיצונית שמשמעותה סגירת 80% מהמוסדות התורניים בתוך ארבע שנים (!). בתוך ארבע שנים לא משנים תהליכים שנמשכים 60 שנה. אחרי זה פלסנר עוד רוצה לקרוא לדו"ח שלו מאוזן. אני מבין שחלק מהציבור הישראלי לא מבין את לומדי התורה, אבל אנחנו מאמינים באמונה שלמה שלימוד התורה חשוב לעם היהודי ומבדל ומייחד אותנו מאומות העולם".

ח"כ משה גפני נפגש היום(רביעי) בצהריים עם נשיא המדינה, שמעון פרס, במשכנו. גפני, שיזם את הפגישה, ביקש מהנשיא להתערב כדי למנוע "קרע בעם", ולסכל יוזמות שאת מטרתן הגדיר "הענשת הציבור החרדי". בסביבתו של גפני אמרו כי הנשיא היה קשוב לדבריו, אבל לא התרשמו כי פרס ייקח על עצמו תפקיד של תיווך במשבר.

בשבוע האחרון, נפגש השר ישי עם חברי מועצת חכמי התורה של ש"ס, ובידיעה ב"יום ליום" נכתב, כי "הוא מעדכן מדי יום ואפילו מספר פעמים ביום את מר"ן מאור ישראל שליט"א (הרב עובדיה יוסף; י"א), שהביע התנגדות נחרצת לרעיון הסנקציות שעלו בוועדת פלסנר, בשעה שהיתה עוד הוועדה קיימת".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 45
  חרדים פראיירים תקשיבו טוב:

  כורכים אתכם ביחד עם הערבים – לכו על זה. הקימו גוש חוסם אנטי ציוני, בלי להתבייש ובלי לגמגם, ביחד– אף אחד לא ייגע בכם ובטח לא יגייס אתכם.

 2. 44
  אולי אנו הפריירים נעזוב מאחור את המלך ביבי ונתיניו

  החרדים והערבים ונעבור למדינה אחרת כלשהי וכך תפתר הבעיה לכולנו...

 3. 43
  לדעתי צריך להשוות בחוק החדש את זכויותיהם של החילוניים לאלו של הדתיים

  אם הדתיים יחויבו לשרת החל מגיל 23. יאשרו כך גם לחילוניים. כל ילד חילוני שסיים תיכון ימשיך ישירות לאוניברסיטה.גם ביניהם יש עילויים וכשיסיימו תואר ראשון יתגיסו לצבא (כך גם יהיה לנו צבא חכם יותר). הם גם ישתכרו את אותו שכר שיקבלו הדתיים בעת גיוסם. בקיצור כל ההטבות שינתנו לחרדים, ינתנו גם לחילוניים.

 4. 42
  פיתרון הוגן

  צריך להכפיל את גיוס הפריירים. מה הם חושבים שיש להם זכויות כמו האחרים?

 5. 41
  להפסיק להעביר כספים למי שלא נושא בנטל! חרדים וערבים לכו לשרות לאומי !!!!!!!!!!!!!!!! ולבטל את חוק ההסדרים !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 6. 40
  צריכים לשלוח להם כבר מחר צווי גיוס חובה וזהו!!!!! מי שלא יתיצב שילך לכלא ומיד!!!!!!!

  מה הבעיה שכל המפלגות החרדיות יצאו מהכנסת במילא עם קדימה וליכוד יש רוב אז אין בעיה להעביר גיוס חובה לחרדים כבר עכשיו לשלוח להם צווי גיוס ומי שלא יגיע להכניס לכלא בידיוק כמו שעושים לחילונים אין סיבה שגברים בריאים בני 18 לא ישרתו בצבא בגלל שהם חרדים !!!!!!!!!!! חרדים רק מאיימים שאם חוק גיוס לחרדים יעבור הם יצאו מהכנסת הם בחיים לא יצאו כי מי יממן אותם אם הם יצאו הא?חחחחחח הכל בלוף דווקא היה רצוי שיסתלקו מהכנסת כל מפלגות החרדים אבל הם בחיים לא יצאו........אם לא מעבירים את החוק זה כי ביבי פחדן לא כי יש סיבה אחרת.......

 7. 39
  מי שיכול לתרום

  נא לתרום להמשך ממשלות שמנצלות אותנו כדי לחיות טב על חשבוננו וחיינו. נא לתרום למען נתניהו, מופז והחבורה, כל פרוטה, צדקה.

 8. 38
  לא מדובר במאבק לשוויון אלא בעוד במה להתנגחות בחרדים

  לו הייתם מעוניינים בשוויון הייתם עומדים על כך שהפיתרון האפשרי הממשי ייושם והוא שהצבא יהפוך לצבא מקצועי. מכיוון שאתם לא מעוניינים בכך ושוללים מלכתחילה את העניין, אתם אכן אלו תמשיכו לשרת, לעשות מילואים, לקלל את החרדים ולחשוב שאתם קדושים מעונים. אתם אכן פראיירים אבל זה לא קשור לחרדים אלא לחינוך הקלוקל לשנאת האחר שקיבלתם בבית ולמבט המעוות שלכם על העולם.כמאמר החכם מאדם אין חדש תחת השמש מה שהיה הוא שיהיה ובמערכת הבחירות הבאה תצביעו למופז לפיד פלסנר ודומיהם שהם אענם אלא כוכבים לרגע שרוכבים בימים אלו על גל השנאה הנוכחי לעבר השקיעה תוך שהם נישאים על כתיפכם האוויליות. אכן...פראיירים!

 9. 37
  הבטיח לבוא ולמחות נגד הסד הכלכלי, והוא לא בא.
 10. 36
  נתניהו מתקרב לסוף דרכו הפוליטית, כי אי אפשר לשקר לכולם כל הזמן....
 11. 35
  האמת צריכה להאמר, שהחרדים לא יגוייסו , בלי טריקים ובלי שטיקים,
 12. 34
  שירתתי למעלה מחמש שנים בסדיר ומילואים

  מדינת ישראל חייבת שירות אזרחיה בצורה שויונית. ארץ קטנטונת מאויימת אינה יכולה להתבסס על התנדבות או מקצוענות בלבד, כמו מדינות מערביות שקיומן אינו בספק.
  חוסר שויון גורם התמרמרות מתמשכת שעוברת מדור לדור וסופה בריחה או התחמקות בעורמה.
  הפיתרונות:
  העלאת אחוז החסימה לעשרה אחוז.
  מתן זכויות אזרחיות ותושביות רק לאלו שמילאו חובתם.
  מתן כספים למוסדות לימוד שמשלבים לימודי ליבה מוכחים בבחינות בלבד.
  ניתוק דת-מדינה כליל. דת באה בהלב ומכיס המאמין ולא מכיסו של החילוני.
  די כבר ...

 13. 33
  זה לא רק השמאל גזען,שכחת את השרה ליבני שאמרה מה שר

  ליבני אמרה שהשבט הלבן עזב את מופז אז פקחו את העניים והתמודדו עם המציאות גם אם היא כואבת

 14. 32
  הגיע הזמן לצבא חרדי שיצהיר אמונים לגדולי התורה

  לא רק לנשיא בית המשפט העליון יש מיליצית משמר בתי המשפט. הגיע הזמן שגם לגדולי התורה החרדים יהיה צבא. החיילים החרדים הם ממושמעים, ובזכותם נוכל לבנות את בית המקדש השלישי.

 15. 31
  קל לרדת על החרדים אבל ...

  זה מגיע להם!

 16. 30
  מופז די די עם החרדים עכשיו , קודם תעיפו מכאן את כול המסתננים למה על זה אתה לא נילחם.
 17. 29
  רוצים למנוע קרע בעם?

  שיגייסו את החרדים על מי ישי מאיים? מדוע יש עלי סנקציה אישית במידה ואינני מתגייס ועל משתמט דתי אין סנקציה אישית?

 18. 28
  מופז אם אתה מוותר עדיף שתארוז את חפציך ותפרוש לביתך
 19. 27
  מישהו מאמין ללוקשים שהם מוכרים?...הכל משחק..

  נתניהו כדרכו מקים וועדות אך ממוסס את תוצאותיהן.מופז מפריח איומים ללא כיסוי.משום שכל מה שמעניין אותם זה הכסא.כך הם מנהלים את המדינה בעיסקאות בחדרי חדרים כשאשל השליח.

 20. 26
  בבקשהמסים בקשה. תאמינו באמונה שלמה שלימוד תורה הוא הדבר החשוב יותר. לא על חשבוני.
 21. 25
  מופז אתה כבר לעולם לא תהיה ראש ממשלה.השמאל הגזעני לא יצביע לך
 22. 24
  נתניהו בחר בדתיים הקיצוניים ולא ברוב הישראלים. הוא קיבל מנדט ובוגד בבוחריו לצרכיו האישיים
  1. בנאום בר אילן נתניהו בגד בבוחריו,אבל זה כמובן בסדר,אצל צבועי השמאל הקיצוני המבחילים.
 23. 23
  נתניהו איש מושחת, שקרן ומנוול. הוא מסבך את ישראל ומקבע בה תרבות של שקר ושינאה
  1. אבל אם אני אכתוב את זה על זהבה גלאון,יש להניח שהצנזורה השמאלנית,הנאורה,אבירת חופש הבטוי - תפסול את התגובה.
 24. 22
  עזבתי את הארץ לפני 35 שנים. המשיכו לשרת ולתמוך בהם!

  מזל שהבנתי בזמן. מדינה שאינה שיויונית למעשה, מדינה בה מגזרים שלמים תומכים במגזרים אחרים שאינם עובדים. מדינה בה לילדים אין לימודי ליבה שווים!! מדינה בה מגזר שלם "פותר" את בעיותיו המשפטיות-מיניות-פסיכאטריות בתוך עצמו בלי להתחשב בחוקי המדינה. מדינה בה מזגר (קטן!) קובע לרוב את הילכות חייו במרחבים ציבוריים (אוטובוסים בשבת וכיוצא באלה). מדינה גזענית שרואה רק שחור ולבן, שמזלזלת בכל מי שאינו יהודי, חסרת כל קוד דיפלומאטי והתנהגות מקובלת. מדינה שהיא "חוצפה ודוגרי בפנים" . חבל. זה התחיל לא לגמרי רע - וזה המשיך כמו שזה יכול היה. אתם עושים את מה שאתם יכולים!! אז למה אני כותב ומבקר כאן? אני בא לראות ולהצטער. אני בא לראות ולהבין שלא יכולתי לעשות יותר טוב.

  1. ספר לנו על המדינה השוויונית בה אתה חי.תודה.
 25. 21
  יש לאכוף תחילה חק חינוך חובה אצל החרדים ולהפסיק את מימון הלימודים המיוחדים אצלם, "תורניים" או "לימודי קדש"

  אפשר להשוות את הלימודים המיוחדים אצל החרדים ללימודי מוסיקה בחינוך הממלכתי. יש הקצאת משאבים מסוימת ומוסיקאים מצטיינים ממספר הטבות. אין לתת לתלמידי הישיבות שוב דבר מעבר לכך

  1. וגם לקצץ להם את הפיאות
 26. 20
  סוף סוף יש אקשן בצמרת ולא משנה לאן הם חותרים העיקר שיזוזו כבר אפילו לשום מקום והעיקר שיזוזו
 27. 19
  ברוכים הבאים

  ברוכים הבאים לחשכת ימי הביניים. המר״ן הסניל שוב מכתיב לביבי איך תראה המדינה שנועדה להיות אור לגויים. גודל החשכה שיורדת עלינו היא בצבעי המעילים השחורים של החרדים. במקום מדינה נאורה, ביבי מוביל אותנו באף על מנת לשמר התנחלויות בלתי חוקיות - אבל זו השיטה, שלטון התורה ולא שלטון החוק.

 28. 18
  הערבים לפחות עובדים, אוליי יותר מכל אחד במדינה הזאת
 29. 17
  ע"מ לשמור על הכיסא ביביזיונר יציע להכפיל את הסדיר לחילוניים והן להכפיל את הקצבאות לבטלני הישיבות.
  1. שיט,אדי,למה אתה נותן לו רעיונות ?! אתה עלול לגלות שמה שהצעת באירוניה-הוא עלול לבצע כפשוטו-בתור רעיון טוב להישרדות.

   ואגב-יש לי תחושה שבסופו של כל התהליך הזה יקרו דברים רבים,וגיוס חרדים לא יהיה אחד מהם.רשום זאת לפניך.

 30. 16
  צריך לצאת לרחובות. לא זה ולא זה לא יעזרו להשיג שוויון בנטל.

  ממש נמאס לי להיות הפראייר. הילדים שלי לא יהיו בצבא במקום הילדים מבני ברק. אם ככה ישאר אז אני אדאג כבר שהם ישתמטו גם בצורה זו או אחרת.

 31. 15
  נתניהו לא מנהיג !היה אפס נשאר אפס
 32. 14
  ב י ז י ו ן - 2 מנוולים מתוך 4 שברחו מאחריותם לאסון בכרמל ולמות 44 איש לשווא, מנסים לתחמן שוב את ציבור הפריירים, מעמד הביניים. והציבור שותק להם. כולנו פריירים שאנחנו בכלל מוכנים שהם יהיו יום אחד נוסף מושחת בשלטון.
 33. 13
  שני הפאליאצ'י שוקדים-כמו תמיד- לרמות את העם היושב בציון ונראה שגם את עצמם.
 34. 12
  אלי ישי! תסמכו עליו.
 35. 11
  מופז ונתניהו משחקים את קומבינת ה"שוטר והרע והשוטר הטוב" כשהם מתחלפים ביניהם בתפקידים מדי פעם,וגם משחררים עקיצות ועלבונות מדומים כדי שבסופו של דבר הציבור המשרת בצבא-ייאות לקבל את ה"פשרה". ומהי אותה פשרה ?! "שירות" בגיל 23,שכבר הוכח שאינו אלא בדיחה רעה על חשבוננו.
 36. 10
  מתי יפול כאן האסימון? נתניהו הוא המכנה המשותף לכל הרע כאן. האיש עושה צחוק מהישראלים, יורק להם בפרצוף והם מבקשים תוספת
 37. 9
  העם רוצה גיוס חרדים- ויקבל!!
 38. 8
  כל הצהרה של ביבי מסתיימת ב-"אני נחוש". אפשר לנסות, אפשר לחתור לקראת, אפשר לעשות הכל כדי...., אפשר להתפלל ש - אבל נחוש??
 39. 7
  אז בזה זה יגמר? שיהיה פטור לתלמידי ישיבות?
 40. 6
  יש לי ילדים בני גיוס. גם להם אני לא רוצה "סנקציות".

  שני הבנים שלי יתחילו בשנה הבאה אוניברסיטה: שניהם ילמדו יום ולילה בדיוק כמו חרדים - רק שהחומר יהיה שונה. הם לא יתגייסו, ואני לא מסכים שיטילו עליהם סנקציות! אני רוצה שהם יהיו בדיוק שוויום לגברים חרדים בריאים בני גילם!!! זו צריכה להיות השיטה: הם לא יתייצבו. אנחנו נלך לבג"ץ עם שמות חרדים בריאים שאינם מתגייסים ונבקש שיויון על פי החוק.

  1. מי שאוהב את ילדיו יאסור עליהם לשרת בצבא.
 41. 5
  ביבי גם הולך לבקש אישור מהרב עובדיה לכל דבר??
  1. הצבעת ליכוד קיבלת ש״ס צעדת המיליון 14/07/2012
 42. 4
  אפס.... פשוט אפס... אין יותר מה לומר.
 43. 3
  אפשר בסגנון תרנגות כפרות

  לפדות תלמיד ישיבה ולגייס תחתו פליט אריתראי ובא לציון גואל. פתרון גם לחרדים וגם לשר ישי.
  איזה פתרון ישיגו שני הערמומים האלה? האם תצא בשורה מפגישות אלא? אני חותם שלא !!

 44. 2
  את הרמטכל החדש אני מקווה שתבחר מאנשי החמאס בעזה

  נדפק לך לגמרי הראש ממשלתנו

 45. 1
  בוודאי שערבים, הרי זו מדינת כל אזרחיה, לא כך? או שהם אמורים לשרת בצבא של המדינה היהודית-דמוקרטית?