מגעים לפתרון משבר הגיוס

רה"מ הודיע כי סיעת הליכוד תדון מחר בדו"ח פלסנר; הפגנה צפויה הערב בת"א

שעות לפני ההפגנה, מסתמנת פשרה בין נתניהו למופז, במסגרתה הדו"ח יאומץ עם מספר סייגים; בין השאר יוטלו סנקציות אישיות גם על חילונים

התקדמות משמעותית במגעים לניסוח החוק לגיוס חרדים לצה"ל: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי לכנס מחר בבוקר את חברי סיעת הליכוד כדי לדון באימוץ מתווה דו"ח פלסנר כבסיס לחוק. בצעד חריג, ראש הממשלה הודיע אתמול, בצהרי שבת, על ההחלטה בעקבות משא ומתן שקט שניהל בימים האחרונים ישירות מול יו"ר קדימה, שאול מופז. מיד לאחר דיון הסיעה מחר, נתניהו צפוי להיפגש פעם נוספת עם מופז כדי לקדם את המהלך ב"מסלול מהיר": על פי התכנית, נוסח החוק החדש יושלם עד יום רביעי הקרוב, אז יוצג בפני ועדת השרים לחקיקה. אם הכל יעלה יפה, החוק יובא להצבעה במליאת הכנסת כבר בשבוע הבא, ככל הנראה ביום שני.

בלשכת ראש הממשלה, כמו גם בקדימה, איש לא ידע לומר כיצד ייראה החוק הסופי שיוצג השבוע: האם יאומצו מלוא הסנקציות האישיות החריפות שדרשה ועדת פלסנר? האם ייכלל בו שירות חובה לערביי ישראל כפי שדרש ליברמן? האם נתניהו יפעל לריכוך משמעותי בסוגיות שמטרידות את שותפותיו הקואליציוניות הנוספות? 

בקדימה הביעו אתמול אופטימיות זהירה, לצד ספקנות רבה, באשר לרצינות כוונותיו של נתניהו. "על פניו יש כאן התקדמות מאוד משמעותית", אמר בכיר במפלגה שהיה שותף למגעים, אך הוסיף "אבל כדי לאמץ את החוק שלנו, נתניהו יצטרך לקבל החלטה אסטרטגית שתפגע בברית ההיסטורית עם הסיעות החרדיות. אני בכלל לא בטוח שנתניהו הגיע לנקודה הזאת". גורם אחר במפלגה אמר כי "אנחנו שבעי ספינים. בשבועות האחרונים למדנו שלא תמיד אפשר לסמוך על ההצהרות של נתניהו בנושא ואנחנו מעדיפים לחכות לרגע שבו החוק יאושר, כדי לברך על המוגמר".

מאהל הפראיירים בארלוזרובתומר אפלבאום

מאידך, מקורב לנתניהו אמר אתמול: "מי שהקשיב להצהרותיו של ראש הממשלה בשבועות האחרונים יודע שהמרחק בין הצדדים איננו גדול. נתניהו הודיע שהוא תומך בהטלת סנקציות אישיות על חרדים שיסרבו להתגייס, כמו גם במתווה של שירות לכל לחרדים ולערביי ישראל". לדבריו, "יש כאן ניסיון אמיתי להגיע להסכמה בתוך זמן קצר".
אלא שגם אם החוק יושלם בימים הקרובים לשביעות רצונה של קדימה, גורמים בלשכת נתניהו הביעו ספק באשר ליכולת לגבש רוב בכנסת סביב הצעת החוק, משום שתומכי החוק - הליכוד, העצמאות וקדימה (לא כולל מורדי המפלגה) - מתמצים בכ-55 ח"כים בלבד.

על פי לוח הזמנים הצפוף שסוכם בין נתניהו למופז, מיום שני עד יום רביעי יתקיים דיאלוג בין אנשי צוות מצדו של נתניהו לאנשי קדימה. "הדיאלוג הזה הוא בעיקרו פרוצדוראלי", אמרו היום גורמים בקדימה, "צריך להחליט אם החוק יהיה פרטי או ממשלתי, מה יהיה הנוסח עליו תצביע הממשלה ולוודא שלצד אימוץ החוק, נתניהו יאמץ גם את פרק המדיניות שבדו"ח פלסנר שהוא לא פחות חשוב". 

שר הביטחון, אהוד ברק, שהיה שותף למגעים בין קדימה לליכוד, מיהר לברך היום על פריצת הדרך. בהודעה שפרסם הוא טען כי המתווה לחוק החדש יתבסס דווקא על חוק גיוס אחר שהגיש בעצמו באפריל שעבר, המחייב את כלל הציבור החרדי בגיל גיוס להתייצב בבקו"ם ולאפשר לצה"ל לברור את מי מתוכו הוא מבקש לגייס. ברק הוסיף שתי נקודות מפתח באשר לחוק המתגבש. לדבריו, "החוק יצטרך לתת מענה לסנקציות דומות גם כלפי משתמטים חילוניים", ובכך לפתור את הטענות לאכיפה לא שוויונית ומחמירה שהציגה ועדת פלסנר כלפי הציבור החרדי. במקביל, ברק טען כי סוגיית גיוס אזרחי ישראל הערבים - סלע המחלוקת עם ישראל ביתנו - לא תיפתר במסגרת החוק הנוכחי, אלא באמצעות חוק עתידי. לדברי ברק, הוא צפוי לכנס מחר בבוקר את חברי סיעתו כדי לעדכנם בהתפתחויות.

בתגובה להודעת נתניהו על כינוס סיעת הליכוד מחר אמרו במטה המאבק: "קשה לעקוב אחרי ההודעות היומיות של נתניהו. כל יום הוא מתעורר ומנסה ספין חדש. אין מה לדון, אין מה להקים עוד צוות או להתייעץ. יש מסקנות שצריך לחוקק מיידית. לא צריך עוד חברי כנסת שיתעסקו בזה, לא צריך עוד גוזרי קופונים, צריך מנהיגים שייקחו החלטה. נתניהו, אנחנו כבר לא פראיירים, לא מקבלים יותר הודעות, אלא רק מעשים. היום בערב הישראלים המשרתים, ההורים שלנו, בני הנוער, כולנו, נעביר מסר ברור - אין חוק טל 2, יש חוק שירות לכולם".
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 38
  אל: ציבור הבוחרים

  גדולי מנהיגי העולם אינם מאמינים לראש הממשלה שלנו ואתם ???????
  הוא כבר ניסה , עד לעייפה, את שיטת הוועדות. הוא כבר ניסה עד לעייפה את שיטת הזיג-זג. הוא כבר ניסה , עד לעייפה, את שיטת הדחייה (בספרדית - מאניינה) , כלומר, מה שלא עושים היום לא חייבים לעשות מחר.
  ומתי אתם, ציבור הבוחרים, תתעוררו ותתחילו לדרוש "מושחתים הביתה" !!!!!!!
  בקצב המואץ של הטריקים והשטיקים לא תישאר לנו מדינה !!!!!!!

 2. 37
  צבא שיש לו מדינה.הפשיזם חוגג.ראינו את הצבא בלבנון.
 3. 36
  רה"מ איבד את אמון העם. דרעק!!!
 4. 35
  נתונים שכדאי לדעת לפני שנים בנושא החרדים

  אוכלוסיית החרדים כולה הינה 480,000 איש כולל נשים, ילדים וכו'. (6% מתושבי המדינה לפי הלמ''ס ומשרד הפנים) .
  בכל שנה מגיעים 8,000 חרדים לגיל הגיוס, מתוכם 1,500 איש מתגייסים למסגרות שונות (נח''ל חרדי, שחר ועוד). נשארו 6,500 משתמטים.
  ה-60,000 שמדברים עליהם בתקשורת מתייחסים ל-18 שנים אחורה, גילאי הפטור של תורתו אומנותו, 18-35.

  בכל המדינה מגיעים מדי שנה 130,000 בני נוער לגיל 18, מתוכם אוכלוסיות שלמות מקבלות פטור: 29,000 ערבים, 10,000 בנות מטעמי דת, ועוד משתמטים רבים כגון פרופיל נפשי-6,000, רישום פלילי-5,000 ועוד ועוד.

  בקיצור, לדעתי- החרדים זה לא בדיוק הבעייה הכי רצינית שלנו.....

  1. שקרן. לשח"ר גייסו בסך הכל פחות מ-800 - מכל המחזורים.
 5. 34
  הלחץ על הפוליטיקאים מנצח-לא להרפות-הצדק ינצח

  עיוות שימיו כימי המדינה יגיע לקיצו.

 6. 33
  רק נתניהו יכול- בכלכלה, בבטחון וגם בגיוס מתוך הבנות ולא מתוך שנאה יוקדת כלפי החרדים
 7. 32
  הפתרון: שירות לאומי לחרדים שבמסגרתו יצודו חילונים משתמטים ויטילו עליהם סנקציות
 8. 31
  "סנקציות נגד חילונים"? מה זה בכלל אומר? ממתי יש לחילונים את האופציה לבחור?
 9. 30
  מדוע לא לתת לערבים את האופציה לגיוס לצבא

  האם חובת שירות אזרחי ולא צבאי לערבים יעבור את מבחן בג"צ? האם לא יהיה זה חוק גזעני? האם חוק פלסנר אינו גזעני בהבחינו בין סתם יהודי ליהודי חרדי?
  לא הגיע השעה לחוקק חוק לכלל האזרחים כאשר ישנה אופציה לשירות אזרחי לכאלה שלא מתאימים לצבא (לא על בסיס אתני)?

 10. 29
  יכולת בבחירות לזכות ב-50 מנדטים אבל אתה נתניהו פחדן והססן. איפה שרי

  הליכוד השפנפנים ? הוא מרסק אותכם ומגיע לכם. חנפנים כלפי החרדים. בוז לנתניהו ולליכוד.

 11. 28
  אל תתנו להם להמשיך בהצגה הנלוזה שלהם. האם חילונים שמשתמטים לא מקבלים כלא ?

  כל ההצגה הזו של כל חברי הקיאליציה דוחה .כל מטרתם להישרד ולהנות מכל תענוגות העולם הזה שהם זוכים בהם ברגע שהם נכנסים לכנסת.

 12. 27
  "משתמטים חילונים"? כלומר אנשים שהצבא שחרר מסיבות רפואיות? אני מבין שבמדינה הפאשיסטית לא להיות מספיק בריא בשביל הצבא זה פשע
 13. 26
  ביבי ראש הממשלה הבא תרצו או לא
 14. 25
  בתור אחד שכן שירת מה שזכור לי זה שנכנסתי לבקו"מ... והתגובות שקיבלתי זה טמבור... (ז"א שאני לבן מידי), כל הטירונות שירים נגד אשכנזים וכמה אנחנו רעים. לא זוכר שאני או ההורים שלי עשינו משהו רע למישהו. באירופה כשמתגייסים לצבא תומכים אחד בשני אמורים להיות קבוצה. אבל ככה זה הערסיידה בארץ. להודות באמת גם האשכנזים בעירי לשעבר (לא חזרתי לארץ כבר שלוש שנים) הם בלשון המעטה לא האנשים הנחמדים ביותר. אולי כשאנשים יכבדו אחד את השני ולא רק יחפשו לעשות מה שהם מרוויחים ממנו באופן אישי תוך רמיסה של אחרים לא יצטרכו למשוך אנשים בכח למוסד שנקרא צבא ואנשים ירגישו רצון מפנים לשרת. הוועדה צריכה לדון בכל הפרוטקציות של בני העשירים שכלל לא משרתים תמורת כסף או קשרים או כן משרתים בתור עוזר רואה חשבון או עוזר אדריכל בקריה. זה לא פחות חשוב מלדון בגיוס של החרדים. הפרוטקציה בצבא פשוט מעוררת בחילה. מדינה כמה עשירה שהיא יכולה להיות וכמה מתקדמת עם אנשים חכמים לא שווה כלום אם לא מתקיים החוק הבסיסי של כבד אחד את השני.
 15. 24
  מעניין ששר הביטחון לא יודע שאין דבר כזה "משתמטים חילוניים"

  יש אך ורק את מי שצה"ל שחרר משורותיו על בסיס פרופיל 21, או אחרי תקופת כליאה ממושכת במקרים הבודדים של סרבני מצפון (שכבר קיבלו את ה"סנקציה" שלהם). האם מתכנן כבוד שר הבטחון לפשפש בפרופיל ה-21 של מי שמחזיק בו ולברר האם צה"ל נתן אותו על פי הוראות הדי.אס.אמ או לא?

 16. 23
  סנקציות אישיות לחילונים

  כבר יש סנקציות אישיות לחילונים: כלא צבאי...

 17. 22
  אומרים לא להשתקת המחאה החברתית!

  ההפגנות החשובות הן הפגנות הצדק החברתי.

  כל נושא גיוס החרדים הוא ספין אחד גדול!

 18. 21
  רוצים שיוויון! אותו דין לכל האזרחים ללא הבדל מוצא אתני, דתי, עדתי

  נמאס. סטודנט שעבר בחינות קשות להתקבל לאוניברסיטה משלם שכר לימוד כדי ללמוד מקצוע לשם פרנסתו, מסיים את לימודיו תוך מספר שנים והולך לעבוד, בעוד שאברך לא עובר שום מבחנים, לא משלך שכר לימוד ואף מקבל דמי מחיה מהמדינה, ואינו לומד מקצוע כדי להתפרנס, אינו מסיים את לימודיו אי-פעם ולא ילך לעבוד. רוצים שיוויון! אמונה דתית היא ענין פרטי, ומי שרוצה לעסוק בכך מכל בחינה, כולל לימוד, שיעזה זאת על חשבונו הפרטי. או, לחילופין, יאפשרו גם לסטודנטים ללמוד ללא שכר לימוד, כמה שנים שהם רוצים, ויממנו להם את המחיה כל עוד הם לומדים באוניברסיטה. רוצים שיוויון!
  החרדי מורשה לחיות לפי אמונתו, להתחתן לפי אמונתו, לאכול לפי אמונתו, ובכלל, לחיות את חיו הפרטיים לפי אמונתו וללא כל הגבלה, בעוד שעל החילוניים כופים לחיות לפי האמונה של החרדים, ואפילו להתחתן לפי האמונה של החרדים. רוצים חופש!
  נאמץ את הסיסמה של המהפיכה הצרפתית: שיוויון, חופש, אחווה.
  אלה יתקיימו רק אם נחזור אל זהותינו העברית כמכנה משותף, נחזיר את "היהדות" להיות דת משה וכל מי שמאמין בה מרצונו החופשי יחיה לפיה במידה הרצויה לו.
  חפשו את הזהות העברית בפייסבוק!

  1. בדיוק ככה רוצים.
 19. 20
  ממשלת ביב ברק עובדים בשבת???דוסים איפו אתם??
 20. 19
  את מופז מענינת רק הקרירה האישית שלו.

  אם מחפשים שויון, בבקשה, אז שהחרדים יתגיסו בני 18.

 21. 18
  הוא כלומניק, הוא לחיץ, הוא פחדן. בקיצור, כל מה שראש ממשלה צריך. הוא חושב רק על עצמו. רוש המשלה
 22. 17
  2 הערות:

  1. כמו שוועדת טרכטנברג המליצה להעלות מיסים ולתקצב שירותים חברתיים נוספים, והאוצר מיד אימץ ופעל להעלאת המס אך את התקצוב לשירותים העביר לוועדות אין-סוף, כך גם כאן: יהיו סנקציות נגד חילונים, והסנקציות נגד החרדים יתמוססו בדיונים. למשל: מי שיש לו יותר משלושה ילדים -אין סנקציות...
  2. אם משווים בין סנקציות לחרדים ולחילונים, האם גם ישוו בין תמיכה לאברכים ולתמיכה בחילונים?

 23. 16
  גיוס לכולם

  מי שלא משרת או משתמט לא יוכל לבחור לכנסת. לא יכול להיות מצב שמשתמט בעבר ישב בראש ועדת הכספים או שיהיה שר בכנסת שיקבע לנו חוקים.  בחירות זו זכות בסיסית במדינה לכל אזרח ומאידך שרות צבאי או לאומי זו חובה בסיסית וקיומית.

  1. אין שום סיבה להעניש את כל מי שפטור משירות על פי קריטריונים שויוניים.
 24. 15
  מה הבעיה? שיתנו לחילונים מיסים ומילואים, לחרדים כסף ופטור, למתנחלים נשק וחסינות משפטית, לערבים בתי כלא ולסמולנים לקשקש בכל מקום
 25. 14
  ''כשאת אומרת לא, למה את מתכוונת?''. יש ראש ממשלה ימני עם תגובות של פרחה פוליטית.
 26. 13
  ראש ממשלה עליאק. נחלולי, רופס ומגלומן. זה האיש שבחרתם. הוא כניראה הכי טוב שיש לכם. בישלתם תאכלו
 27. 12
  סנקציות אישיות על חילוניים?

  כדי שחילוני ישתמט הוא צריך להוציא פרופיל נמוך שלא יגייסו אותו ואז זה מסיבות בריאותיות. חילוני לא משתמט כי ניתנת לו בכלל ברירה כמו שמוצא לחרדים. מה רוצים להטיל סנקציות אישיות על מישהו לא בריא שהצבא פוטר אותו מחובת גיוס?

 28. 11
  ביבי מסוכן לישראל
 29. 10
  ביבי הפסדת אותי ואת משפחתי. אנחנו בזים לך אחרי שנים שתמכנו בך.

  איפה חברי הליכוד שלא נשמעים ? הפעם נעשה הכל שלא תנצחו בבחירות.
  בוז לנתניהו הפחדן והעלוב.

 30. 9
  סנקציה נגד חילוני שלא ישרת - לא יקבל דירה בבית שמש...
 31. 8
  ככל הידוע לי, חילונים שמסרבים לשרת יושבים בכלא
 32. 7
  לא להאמין לפולטיקאים-להמשיך בשינויים המתבקשים במשק-מדובר בערמות שלעיוותים שיצרו הפוליטקאים בשך השנים
 33. 6
  אחרי גיוס חרדים-צריך לטפל בשוד המושבים והמועצות האזוריות, 86% מהקרקע בידי 6% מהתושבים הם בוילות ואנחנו נאנקים

  צריך להתחיל לטפל במושבים 86% מהקרקע בידי 6% מהאולוסיה . ורק 14% מהקרקע בידי 94% מתושבים המדינה!!! המדינה נותנת יותר מידי למושבים ולמועצות אזוריות ע"ח כל אזרח במדינה,,,,,, עליהם להחזיר מיד את כל האדמות שראויות לבניה..... בלי סיפורים... כך הם חתמו עם המנהל כאשר קבלו את הקרקע. ולעליהם לכבד הסכמים.
  *המושבים קבלו מהמדינה למעלה 7מ מילראד ש"ח בהסדרי החוב הגדולים... כל אזרח במדינה שילם עבור הסדר זה... שהמושבים לא יבכו. באזור השרון בלבד קיימות קרקעות לבנייה מעל 500,000 יחידות דיור.....המושבים מונעים זאת... הם וילדהם מקבלים קרקעות בונים וילות ויתר אזרחי המדינה משלמים וסובלים. שוב, *העבירו לחברים ומכרים.

 34. 5
  תרגום: ביבי נבהל ושולף עוד שפן מכובע הקסמים הכוזבים שלו
 35. 4
  לא מאמינים לביבי ומופז, עד שלא נראה בעינים חוק חדש מיושם לא נאמין להם

  הם כל כך הרבה פעמים שיקרו לנו בפרצוף,שאי אפשר להאמין להם ותר

 36. 3
  ביבי - נמאסת! לך לישיבה!
 37. 2
  המלך ביביהו והחפרפרת

  פירוק קדימה זה החלק הראשון שהחפרפרת השלימה, מה שנותר זה להחזיר את הליכודניקים של קדימה "הביתה" לליכוד.

 38. 1
  כל סיפור ההפגנה הזאת הוא קשקוש אחד גדול.

  יש חוק גיוס חובה ואין צורך בשום דבר מלבד יישום החוק.הסיפור הזה הוא ספין תקשורתי על מנת למנוע את המהפכה החברתית.

  1. ביבי - נמאסת! לך לישיבה!