גורמים בקדימה מעריכים: ללא התקדמות בחוק הגיוס, נפרוש מחר מהממשלה

רה"מ נתניהו הביע אופטימיות בנוגע ליכולת של שתי המפלגות לגבש הצעת חוק משותפת, אולם גורמים בקדימה אומרים כי "אין שום התקדמות"

יו"ר קדימה שאול מופז עשוי להודיע מחר (שלישי) על פרישתה של קדימה מהקואליציה, אם לא תהיה התקדמות במו"מ על חוק הגיוס – העריכו היום גורמים בקדימה. גורמים רשמיים במפלגה סירבו להגיב לדברים.

היום (שני) הביע ראש הממשלה בנימין נתניהו אופטימיות בנוגע ליכולת שתי המפלגות לגבש הצעת חוק משותפת. אבל גורמים בקדימה, המעורים במו"מ המתנהל בין המפלגות, אמרו כי "אין שום התקדמות. העברנו הצעות שונות, הסברנו את מרחבי התמרון, ובינתיים לא קיבלנו תשובות מניחות את הדעת. הכדור נמצא בידי נתניהו".

מופז סירב לומר אם פניו לפרישה ואמר כי "עומד לפנינו עוד משא ומתן ארוך". יו"ר סיעת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הבהיר היום שמפלגתו קיבלה אישור חריג מהנהלת הקואליציה לתמוך בחוק הגיוס שיזמה, אף שהממשלה החליטה להתנגד לחוק באופן גורף. החוק יעלה להצבעה ביום חמישי.

האפשרות שקדימה תפרוש מהקואליציה מטלטלת את חברי המפלגה. בימים האחרונים מתנהלים מגעים קדחתניים בניסיון ליזום פילוג במפלגה, כך ששבעה חברי סיעה המזוהים עם הימין יחברו לממשלת נתניהו לאחר פרישה. עם זאת, עד כה לא הושג מספר זה של חברי כנסת לצורך קידום הפרישה. בינתיים גם לא ירדה מעל הפרק האפשרות לפרישת קבוצה אחרת, תומכי ציפי לבני, שיפעלו כ"זרוע" של מפלגת מרכז חדשה בכנסת.

שאול מופז. סירב לומר אם פניו לפרישהאוליבייה פיטוסי

אחד מהח"כים של קדימה אמר היום כי "אם תהיה פרישה מימין, שאול מופז ימצא עצמו בראש סיעה לעומתית שמרבית חברי הכנסת שלה אינם רואים בו מנהיגם״.

ח"כ אחר אמר כי "כל אפשרויות הפיצול והפרישה מאוד רציניות. אף אחד בסיעה לא סופר אף אחד אחר, ובעיקר לא את מופז. מופז יודע שהוא מפסיד בכל מצב".

מנגד, כמה מחברי הסיעה ניסו לשכנע את מופז להישאר בקואליציה. ח"כ דורון אביטל אמר כי השנה הבאה תאפשר לקדימה "לתרגם למעשים את כל הדגלים שהניפה עוד בכהונת לבני. אבל כל זה בתנאי שאפשר יהיה לגבש פתרון קונסטרוקטיבי לחוק הגיוס, שיהיה מקובל על שני הצדדים".

בישיבת סיעת הליכוד שהתקיימה היום העביר נתניהו מסרים מפייסים לקדימה. "אני רוצה להזכיר לכם שהקמתי ממשלת אחדות כדי לפתור את הבעיה הזאת. זאת אומרת, בקלות יכולנו ללכת לבחירות ולא לפתור את הבעיה הזאת. אבל אני חשבתי שהמטרה של ממשלת האחדות היא להגיע לדבר מוסכם שייתן לנו תוצאה מוצלחת, בהדרגתיות, גם אם היא שאפתנית". נתניהו הוסיף כי הוא "מקווה שהכוחות הגדולים בממשלה, קרי, הליכוד יחד עם קדימה, יתלכדו לאותו המתווה שיביא את התוצאה הרצויה".

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין עדכן בפתיחת הישיבה השבועית את חברי נשיאות הכנסת, שבכוונתו לקדם את הארכת מושב הכנסת – שאמור להסתיים ב-25.7 – עד תחילת החודש הבא ואף מעבר לכך, לצורך קידום חלופה לחוק טל. לדבריו, "מדובר בנושא שמחייב הכרעה והכנסת איננה יכולה לקטוע את דיוניה בגיבושו רק בשל מועד הפגרה. אם הממשלה תניח יוזמת חקיקה על שולחן הכנסת גם בשבוע הבא, השבוע האחרון של המושב, אפנה לוועדת הכנסת בבקשה לאשר את הארכת המושב לצורך השלמת הדיונים בעניין זה".

ריבלין הוסיף כי "אם בקשתי תידחה על ידי ועדת הכנסת, בכוונתי להמשיך את הישיבה האחרונה של הכנסת לתוך הפגרה, עד שיסתיימו הדיונים ויאושר החוק. לנושא זה יש חשיבות ציבורית שהכנסת איננה יכולה להתעלם ממנה".

שר החינוך גדעון סער אמר היום כי יש לעשות כל מאמץ לגשר על הפערים בעניין הגיוס והשוויון בנטל. "למרות התנהלות קדימה בשבועות האחרונים, יש אינטרס לאומי לגבש פתרון שיאושר בכנסת בחקיקה", אמר. "השוויון בנטל והצורך לחולל שינוי לאחר 64 שנים היו ביסוד החלטת ראש הממשלה להקים את ממשלת האחדות לפני כחודשיים״.

ואילו ח"כ אופיר אקוניס אמר ש"יש גורמים קיצוניים בקדימה שרוצים בפירוק ממשלת האחדות. הדפוס הזה שבו קדימה תוקפת את הממשלה מתוכה הוא לא רציני ולא מכובד. אני בעד למצות את ההידברות כדי להביא לחוק משותף. אבל אם קדימה רוצה בפירוק השותפות – שלא יאיימו".

הפגנת החרדים בכיכר השבת, היוםגיל כהן מגן

לפנות ערב השתתפו כמה אלפי חרדים - ובהם כאלף ילדים בגילים 13-7, תלמידים בתלמודי תורה בירושלים - בהפגנה נגד "גזירת הגיוס". את ההפגנה, בכיכר השבת במרכז ירושלים, ארגן הפלג הקנאי "העדה החרדית", ובמהלכה קשרו עצמם הילדים באזיקים וצעדו ברחובות הסמוכים לכיכר שנחסמו לתנועה. 

בין המפגינים פוזרו פשקווילים ובהם נכתבו מטרות העצרת. על אף שטרם גובש חוק גיוס חדש, בפשקוויל נכתב כי "החוק הזה הוא המשך רדיפה היסטורית נגד לומדי התורה, מזמן היוונים, הרומאים, גירוש ספרד, שריפת התלמוד, האינקוויזיציה, תאוות בצע הכסף של הפריצים לדורותיהם, פרשת ילדי הקנטוניסטים, שלטון סטאלין ברוסיה ורדיפת הנאצים נגד היהודים באירופה". גורמים ביהדות התורה ובש"ס גינו את ההפגנה.

מטה המאבק בחוק טל גינה את "השימוש הציני שנעשה בילדים ואת היציאה הבוטה נגד כל חובה אזרחית הקיימת במדינת ישראל". מעמותת חדו"ש נמסר, כי "לציבור קשה להבין למה ילדים שמשמשים שוב ושוב למלחמות הדת של קנאי המגזר החרדי, אינם יכולים להשתתף בגיל 18 בהגנה על קיום עם ישראל ומדינת ישראל". 

השתתף בהכנת הידיעה: יאיר אטינגר

 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 42
  נו, פרשו?
 2. 41
  פרישת קדימה

  נו!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. 40
  יש דיל! מופז נשאר עם BMW, החרדים מתגייסים בגיל 67!
  1. השעה 14:32 ומופז עדיין בממשלה,,,
 4. 39
  קדימה או אחורה.

  אתמול קדימה הודיעה כי אם לא תחול התקדמות במו״מ, ״מחר נפרוש מהממשלה״. היום קדימה מודיעה שאם לא תחול התקדמות,"היום נפרוש מהממשלה״. בע״ה מחר קדימה תצא בהודעה שאם לא חלה התקדמות ישקלו לפרוש מהממשלה וכן חוזר חלילה וחוזר חלילה...

 5. 38
  ארנבות ! סתם דיבורים.

  סתם דיבורים.

 6. 37
  מופז גברת גברת, תעזבי את פוטינהו ותצאי גבר גבר!
 7. 36
  נא לתייק ידיעות בנוגע לפרישת קדימה תחת הסעיף "הבדיחה היומית לילד"

  אפשר גם לדווח שם על התדרדרות נוספת במצבו של מובארק

 8. 35
  חוק

  כל חרדי בגיל גיוס יקבל דירה...

 9. 34
  לבטל את חוק גיוס חובה,להפסיק לצאת למלחמות מיותרות. לא צריך צבא כזה גדול ובזבזן בכסף ובחיי אדם.
  1. אבל הביבונים של הימין לא רואים, לא שומעים, רק יודעים לצעוק "הייה שרה",,,
 10. 33
  שאול, בלה בלה בלה .....

  הרי נשלחת עי ביבי לחסל את קדימה, וטוב עשית. נראה שנאמנות לביבי חשובה מערכים, אז תמשיך לקשקש.

 11. 32
  מופז הוא יחסית בסדר. הוא לפחות מנסה להרים כאן

  איזשהו מהלך, היסטורי או לא. ביבי לעומת זאת הוא הוא שקרן עלוב שמשקר כל הזמן לכולם, במיוחד לאזרחי המדינה שהוא מנהל.

 12. 31
  למה מחר? למה לא לעזוב את הביצה הפוליטית הסרוחה הזו, אתמול או שלשום או בכניסה לקואליציה? הרי כל ילד יודע שנתניהו וממשלתו שבויים בידי החרדים, ואף חרדי לא יתגייס. רק אם יטיחו עשרות אלפי המילואימניקים את פנקסי המילואים בפניהם של הפוליטיקאים שהפכו אותנו לעבדי פרזיטים, יזוז משהו . שום יחצן לא יוכל לשכנע את הציבור, שביבי במריחותיו את החוק , לא מזלזל באינטליגנציה שלנו.
  1. השעה 14:28 ומופז עדיין בממשלה,,,
 13. 30
  מחר מחר, רק לא היום-זוהי סיסמת קדימה
 14. 29
  מופז

  לא צרכים אותך מספיק לאיים

 15. 28
  מופז - לפי קצת יותר מחודש קלטנו קצת שאין לך עמוד שדרה - למה לעזאזל אתה חושב שמישהו יאמין לך עכשיו - טמבל...
 16. 27
  מופז, אם תפרשו קבלו רעיון לבגץ מתבקש שיבואו ברק, ביבי ושטינץ וינמקו מדוע הם מפרים את שבועת האמונים. העיתונים והתקשורת כל זמן הדיון בחלופה לחוק טל לא חדלים לציין שני דברים חמורים . האחד אלפים לא לומדים למרות שהצהירו תורתם אומנותם, רבנים מגוננים על משתמטים אלה. מדובר כאמור באלפים . השני בנשימה אחת אומרים לנו שהמגזר החרדי נגוע בכלכלה שחורה כולל אותם שאמורים ללמוד ואינם לומדים. שיבואו וינמקו אילו צעדים נקטו בתפקידם לאיתור, ענישה ומיגור התופעות . שאם לא כן הם מועלים בתפקידם ומפרים את שבועת האמונים.הנימוקים הסכם קואלציוני, ברית שותפים טבעיים , גם לא חוק טל ולא חיפוס החלופה לא יעמדו להם. אלה עברות על החוק הקים,הזנחה והפקרות פושעת. חשוב מאד שבגץ יאמר את דברו בנדון. זו מתנת עידוד לקדימה כשאתה בראשה . אם לא יקומו ארגונים, מפלגות ואזרחים וירימו את הכפפה.
 17. 26
  מי אמר שקדימה היא סוס מת?

  סוס מת הוא ממש חי ופעיל ביחס לקדימה...

 18. 25
  בגיל הגן החרדים=32%מהאוכלוסיה+הערבים=רוב ברור שלא יתגייס
 19. 24
  מופז אני מקווה שכמה שיותר מהר תחתום בלשכת אבטלה יזגזגן גם אלף יועצי תקשורת מכספי מימון מפלגות לא יעזרו למפלגה העלובה שלך שקמה בחטא
 20. 23
  הלוואי שמפלגת השחיתות תפרוש כבר אכלו לנו את הראש.כאילו מה שמענין את הציבור זה כן עוד חרדי שייתגייס או לו מה שמעניין זה לאם הולכים מאות המיליארדים של המסים
 21. 22
  אתם סוס מת - אם עוד לא הבנתם את זה.
 22. 21
  רק מפלגת שוטים מאמינה שאפשר/צריך/כדאי לגייס חרדים...אף אחד אינו מעוניין בהם...זה רק ספין
  1. או להעביר חוק - לא עבדת, לא שרתת - לא תקבל !!! עבדת ושרתת - תקבל !!!

   כמובן - רק מי שבחרו מרצונם לא לעבוד ולא להתגיס

 23. 20
  מי קיים בזכות מי

  היהדות החרדית קימת אלפי שנים בלי צבא ומדינה .מה שהקמתם זה התבוללות מהירה בלי מלחמות מזמן לא היה נשאר פה שריד ופליט גם עכשיו המדינה בסכנה קיומית מה ישמור עליכם בלי היהדות כולכם תעלמו

  1. מי ישמור עליך? זה שרצח 6 מליון בדור הקודם?

   מי ישמור עליך? זה שרצח 6 מליון בדור הקודם?
   טוב לו שאיננו קיים. שאם הוא קיים כל הון שבעולם לא יספיק לו לשלם לעורכי דין להגן עליו במשפט באחרית הימים

 24. 19
  בימים ההם אין מלך בישראל, איש הישר בעיניו יעשה.

  בעיית הבעיות: כישלון המנהיגות, היעדר מנהיגות לאומית לישראל. נצחון הפוליטיקאים הקטנים וחסרי החוליות המתחזים ל"מנהיגים".
  את כל אלה אמרתי, כתבתי וחזיתי כבר לפני 35 שנה כשייסדתי את מפלגת "הדור החדש" שהתמודדה בבחירות לכנסת בשנת 1977 .
  ומאז הפכתי בעל-כרחי ליעד לרדיפת מעוולי השב"כ ושות'.
  מחמת רדיפה והתנכלות מתמשכת זו (שני עשורים) נאלצתי לעזוב לחו"ל לפני 7 חודשים ומשם אני כותב אליכם, אזרחי ישראל.
  צבי סער, עו"ד. 16.07.2012

  1. ליבי אליך, אחי
 25. 18
  מופז לא מבין שביבי,אלי ישי,ו ליברמן סגרו אליו לגבי אי גיוס החרדים ,אתה אשם מה קומבינה דפקתה את הבחירות ב04-09-12

  החוק יעבור בלי קדימה,לך תאסוף אריזות כדי לשלם החוב של קדימה.

 26. 17
  ביבי לא יגייס חרדים .

  אין סיכוי שביבי יגייס חרדים. כל הדיבורים ומשיכת הזמן הם תרגילים מקובלים של ביבי כדי להעביר את הזמן ולא לעשות דבר.

  1. ביבי לא..............יעשה כלום

   לא שלום ולא מלחמה. לא מיסים ולא דיור ולא הורדת עלות המחיה. ביבי רוצה להיות טוב עם כולם. ביבי רוצה לצעוק זאב זאב

  2. והביבונים המוכים שלו,,, ימשיכו עם "היידה שרה",,,
 27. 16
  חבורה מסכנה של מבטיחים שלא מקיימים!!
  1. השעה 14:46 ומופז עדיין בממשלה,,,
  2. נו!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 28. 15
  "האינקוויזיציה" הזאת שומרת על ישבנכם כפוי הטובה ואתם יודעים זאת היטב,וגם מממנת לכם אי-אלו דברים בלעדיהם לא הייתם הופכים לכאלו מתמידים,אלא הייתם נאלצים לצאת לעבוד ובערב-לשבת וללמוד כמו יהודים טובים.
 29. 14
  קדימה בדרך להתאבדות , מגיע למפלגה שנולדה בחטא וגירש יהודים
  1. מת לא יכול להתאבד,,,
 30. 13
  בן אדם נשרף, על בעיות בביטוח לאומי, ואתם מדברים על גיוס חרדים.
  1. זה בדיוק אותו דבר - המיסים של כולנו הולכים להתנחלויות / צבא / חרדים / טייקונים - ולא נאר לרווחה
 31. 12
  מישהו מאמין למופז?
  1. לא.
  2. השעה 13:42 ומופז עדיין בממשלה.
 32. 11
  התרגיל של מופז נכשל. יש להדיחו על כך ולבחור יו"ר חדש לתנועה.
 33. 10
  גיוס הערבים מכה למופז

  אם יחייבו את גיוס הערבים אז מופז ושלי יתמוטטו במגזר

 34. 9
  הליכוד ברשות ביבי בושה לציונות.‏
 35. 8
  פחות מעניין מה תעשו מחר/בעתיד..

  אני נוטש את המפלגה, מופז אתה כישלון חרוץ.
  כרגע אין לי בית פוליטי חלופי.
  אחכה לבחירות, מקווה שהמצב ישתנה.

  1. אל תשאיר אותי לבד
 36. 7
  או גיל 18 לשלוש שנים,או כלום

  כל "פתרון" אחר הוא בדיחה.והבדיחה על חשבוננו.

 37. 6
  זאז זאב ושוב עוד איום....

  כבר אף אחד לא מאמין

  1. השעה 14:22 ומופז עדיין בממשלה
 38. 5
  בתמנית אומרים :תכול ג'יחרי בפרסית שאול יודע? הוא מבהיל רק את עצמו שאול המלך יודע שהמלחמה יותר קרובה מגיוס חרדים ,רבותי נזכרתם מאוחר ותתחילו לחבוש אחדות לאומית אחרת תמותו ראשונים לפני העזרה מריבון שמיים וארץ !!!
  1. ישראלי - דבר עיברית - מה כתבת שם?!
 39. 4
  כן , כמובן, בטח. מופז יפרוש מחר! פחחחחחחח.....
  1. השעה 14:21 מופז עדיין בממשלה
 40. 3
  פוליטיקאי מדרגה ז' ממשיך לאיים , אולי גם יעזוב את קדימה ויחבור ליאיר

  קדימה חלשה יותר מיחימוביץ ויאיר יותר חלש מאולמרט המושחט, שיותר חלש ממרצ ,ון ואיך נשכח את זה עם הלשון הארוכה, לכן ביחד כל הנחמדים יכולים לעשות שינוי ,שיקימו שוב את שינוי.
  ויהיה להם פתרון להכול ,ויוכלו לעשות הכל יותר טוב מביבי.
  מספיק לקטר אתם נשמעים כמו פולניות זקנות, תנו לו לעבוד

  1. לא רוצה לבעס אותך - אבל ככל הנראה אתה לא חזק בקריאת סקרים....
 41. 2
  למה התעורר ספק ביחס להתאמת ביבי לראשות הממשלה?

  כי האמין לשועל מופז שהוא מצטרף אליו כשותף בעוד שכל כוונתו של שועל הייתה לז. את ביבי ולנסות אגב כך לשקם את מעמדו הציבורי העלוב.

  1. השעה 17:30 ומופז עדיין בממשלה,,,
 42. 1
  אנשים בישראל מספיק רפי שכל בשביל להצביע שוב למופז - הוא עושה שיקול נכון
  1. ויקום המלפפון ויכה את הגנן , ביבי מתנגד לגיוס שיויוני ואתם מדברים על מופז ?
  2. השעה 13:39 - ואתה עדיין בממשלה.