רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

600 שוטרים יתפרסו היום בנתב"ג; בכיר במשטרה: נגרש את כל הפעילים

מארגני המטס טוענים שרבים מהפעילים מבוגרים שאינם מחפשים פרובוקציה, אך בכיר במשטרה הבהיר שכולם יגורשו בלי קשר לגילם

תגובות

המשטרה נערכת לבואם של מאות ואף אלפי פעילים פרו-פלסטינים בטיסות היום לנתב"ג, כצעד של מחאה נגד ישראל. על פי ההערכה, החל מיום שישי לפנות בוקר יחלו הפעילים לנחות ב-50 טיסות מרחבי אירופה וינסו להגיע למוקדים שונים בארץ ובשטחים. אתמול ביקשו מארגני המטס להציג את הקבוצה כמי שרבים מחבריה בני 50 ו-60 שפניהם אינה לפרובוקציה. בכיר במשטרה אמר אתמול ל"הארץ" כי כל האנשים ששמותיהם מופיעים ברשימת המשתתפים במטס יגורשו, ולא משנה גילם.

מחאה באוויר ובים - כל העדכונים על המשט והמטס שבדרך לישראל

כבר מהיום יהפוך נתב"ג ליעד מבוצר של כוחות הביטחון, ו-600 שוטרים יתפרסו בכל רחבי שדה התעופה וינסו למנוע מהפעילים לחולל פרובוקציה. פעילים בודדים כבר נכנסו לישראל, ובמשטרה יודעים מהי זהותם והיכן הם, אולם הוחלט שלא להרחיקם כדי לא לעורר פרובוקציות מיותרות. עם זאת, חמישה פעילים שבאו לארץ מצרפת ומבלגיה ביומיים האחרונים נתפסו על ידי המשטרה עם נחיתתם וגורשו.

האחריות לטיפול באירוע הוטלה על המשטרה, אולם כל הרשויות והארגונים הרלוונטיים מעורבים במבצע. היום יוקם חפ"ק מרכזי, שישבו בו נציגי משטרה, ארגוני המודיעין, משרד הפנים, רשות שדות התעופה ומשרד החוץ.

משרד התחבורה הנחה את חברות התעופה הזרות בישראל להעמיד את רשימות הנוסעים ארצה לרשות "הגורמים המוסמכים בארץ", קרי השב"כ, 48 שעות לפני הטיסות. הכוונה היא שמרגע שהנוסעים יירשמו לעלייה למטוס, יועברו שמותיהם לחפ"ק.

טיסה ממוצעת מאירופה לישראל נמשכת ארבע שעות, ובזמן הזה יתקבלו בחפ"ק החלטות לגבי חשודים שעומדים לנחות. בנוסף, הונחו קציני הביטחון הישראלים בשדות התעופה השונים באירופה להעביר מידע על אנשים הנראים להם חשודים. אם יימצא מי שעשוי להשתתף בהפגנות, ייעשה ניסיון לעכבו עוד באירופה. אם המטוס ימריא כבר, החשוד ייעצר בנתב"ג ויועלה לטיסה שתחזיר אותו לארץ שממנה בא, עוד לפני ביקורת הדרכונים והכניסה הרשמית לישראל.

המשטרה צופה שהגל הראשון ינחת בישראל בסביבות השעה אחת בלילה שבין יום חמישי לשישי. ההיערכות היא למצב שבו בטיסה אחת יישבו כמה עשרות מפגינים שיפעלו בדרכים שונות. אפשרות אחת היא שהפעילים יונחתו במסלולים מרוחקים ויעברו בדיקה קפדנית. אנשים ששמם יוזכר כבעייתיים ייעצרו על ידי בודקים ביטחוניים, ואחרים יועברו באמצעות אוטובוסים לטרמינל 3 וייכנסו לארץ כרגיל. אפשרות נוספת היא שמטוסים שיוגדרו כבעייתיים יופנו ישירות לטרמינל 1 ושם ייעשה הבידוק סלקטיבית.

החשש העיקרי במשטרה הוא דווקא מההד התקשורתי של האירוע, יותר מאשר מהצד המבצעי עצמו. בתדריך שהועבר לשוטרים נאמר להם: "כשאתם נכנסים לשדה התעופה תחשבו שאתם נכנסים לבית האח הגדול" - הנשק העיקרי של המפגינים הוא מצלמות הווידאו והטלפונים הניידים שברשותם, וסביר שהם ינסו לנצל אותו, להשתולל כדי לעורר את השוטרים ולצלם אותם מפעילים כוח פיזי כדי להפיץ את התמונות בעולם. לשם כך הוחלט שמרבית השוטרים שיעברו בין הנוסעים יהיו בלבוש אזרחי וללא שום אמצעי לפיזור הפגנות או נשק. השוטרים הסמויים יעברו בין הנוסעים, ואם ייאלצו לבצע מעצרים יעשו זאת במהירות מבלי לעורר את תשומת הלב של שאר המפגינים.

בנוסף, כוחות משטרה מיוחדים ייערכו מחוץ לבית הנתיבות, למקרים קיצוניים, כמו למשל פעיל שינסה להצית את עצמו. במשטרה עוקבים גם אחרי פעילי שמאל אנרכיסטים מתוך ישראל כדי לוודא שאלה אינם מתכוונים לבוא לנמל ולפתוח חזית נוספת נגד השוטרים. גם חברות תעופה, זרות וישראליות, תתגברנה את אנשי הביטחון בטיסותיהן ארצה, מחשש לעימותים מילוליים ופיזיים בין פעילים פרו-פלסטינים לנוסעים ישראלים על המטוס בדרכו ארצה.

בית המשפט המחוזי בפתח תקוה אף נדרש לתגבר את מספר השופטים התורנים שידונו במעצרים בסוף השבוע וכן את מספר אנשי משמר בית המשפט שיאבטחו את הדיונים. על פי חוק הכניסה לישראל, יש לדון במעצרים בבית משפט לעניינים מנהליים, ועל כן מעצרים אלה יידונו בפני בית משפט מחוזי ולא בפני בית משפט שלום כבמעצרים פליליים רגילים.

במשטרה מבהירים שהכוונה היא להימנע מאירועים אלימים שיגרמו למהומה, אולם אין בכוונתה לנהוג ביד קלה כלפי מי שינהג באלימות וינסה להפר את הסדר. משרד המשפטים מעורב גם הוא באירוע, ובעיקר נערכים למצב שבו הפעילים שיהיו מועמדים לגירוש יגישו עתירות לבג"ץ נגד גירושם. החל ממחר יוקצו לטובת העניין פרקליטים שיעסקו בכך וינסו לקצר עד כמה שאפשר את התהליך.

מנתוני רשות שדות התעופה עולה כי ביום שישי צפויים לבוא לארץ בסך הכל 21,742 נוסעים ב-141 טיסות. בסך הכל צפויים לעבור באותו יום בשדה התעופה 40,895 נוסעים נכנסים ויוצאים ב-266 טיסות.

פעילים פרו-פלסטינים השוהים בשטחי הגדה המערבית, שחלקם מעורבים בארגון פעולת המחאה, סירבו אתמול להתייחס למספר הפעילים שהצליחו להיכנס לישראל ביממה האחרונה ולהגיע עד לגדה המערבית. אחד מהם אמר ל"הארץ" כי דבר כזה עלול להביא לחשיפת הפעילים או למניעת כניסתם לישראל בעתיד. יחד עם זאת, לפי אותם דוברים, סוגיית כניסת הפעילים הפרו-פלסטינים שחלקם נמנים עם המתנדבים הרבים למען תושבי הגדה המערבית היא עניין יומיומי, וההבדל היחיד הוא שבסוף השבוע מתוכנן להגיע מספר גדול במיוחד של אנשים בזמן קצר. יש לציין כי בחירת המועד של הגעת הפעילים לישראל בשמונה ביולי אינו מקרי: באותו יום ב-2004 קבע בית הדין הבינלאומי כי גדר ההפרדה אינה חוקית.

ד"ר מאזן קומסייה, פעיל נגד הגדר מבית סחור, אמר אתמול ל"הארץ" כי הגעת הפעילים אינה עניין של פעם בשנה: "אנחנו כל הזמן מקבלים פעילים אירופים ודרום אמריקאים ולפעמים מיפאן, חלקם באים ממעבר אלנבי וחלקם משדה התעופה בישראל. הם באים לכאן ופעילים בעמותות האזרחיות ובשורה של פרויקטים למען הקהילה, וביניהם יש גם מי שלוקח חלק פעיל במאבק העממי נגד הגדר ונגד ההתנחלויות. העניין הוא שיש מי שרצה לעשות מזה עניין בגלל מספר האנשים שבאים".

זימור, ממשתתפות פעולת המחאה, אמרה כי הפעילים מגיעים רק עם דרכוניהם ואין להם שום כוונה להתעמת עם אף אחד: "אנחנו מגיעים כדי להעביר מסר לישראל וגם למדינות שמהן אנחנו באים, כי אנו בעד שלום ושוויון וסיום הכיבוש". היא ציינה כי על פי התוכניות, הקבוצה שהיא נמנית עמה תגיע לרמאללה, לבית לחם ולסביבתה, כולל מחנה הפליטים עאידה. בנוסף הם יבואו כמובן לירושלים. בכוונתם לבוא גם למחנה הפליטים ג'נין ולבקר בתיאטרון שם, הנושא את שמו של ג'וליאנו מר-חמיס.שוטרים בכוננות בנתב''ג, אתמולתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות