רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

הגננות: שירת ההמנון בגנים היא "שטיפת מוח לילדים"

הנחיות שנויות במחלוקת

תגובות

ההנחיות החדשות של משרד החינוך ולפיהן משנת הלימודים הבאה על כל הגננות במגזר היהודי לפתוח את השבוע בהנפת דגל המדינה ובשירת ההמנון סופגות ביקורת רבה מצד גננות והורים כאחד. "זו שטיפת מוח לילדים", אמרה אתמול אביבית, גננת בגן ברמת גן, "יש דברים שבעיני הרבה יותר חשובים לחינוך הילדים בגיל הזה". י', גננת בגן ציבורי במרכז הארץ, אמרה בתגובה להנחיות כי הגננות לא צפויות ליישמן: "אני בטוחה שאף גננת אפילו לא תדע על זה".

לדברי ענבר, אם לבת 3 מגן ילדים ברמת גן, "ילדים בגיל הזה לא גיבשו את זהותם הפרטית, אז כבר צריכים לגבש את זהותם הלאומית? זה נראה לי כבד מאוד וקצת גדול עליהם להבין לאומיות".

על פי ההנחיות החדשות, הגננות יידרשו ללמד את הילדים את סמלי המדינה פעם בשבוע. ההנחיות גם קובעות כי עד יום העצמאות "כל הילדים יכירו את המלים של המנון המדינה".

ההוראות החדשות, שנחשפו לראשונה במעריב, כוללות גם "מדד תפוקה" באחריות המינהל הפדגוגי, שיתייחס למספר הגננות העוסקות בסמלי המדינה בכל מחוז. ההנחיות באות במסגרת תוכנית העבודה של משרד החינוך לשנת הלימודים הבאה, שנשלחה לכל מנהלי בתי הספר בישראל באפריל. שתי מטרות העל הראשונות של התוכנית הן חיזוק הערכים הציוניים והיהודיים של התלמידים ושיפור הישגיהם. התוכנית אינה מתייחסת לחינוך לדמוקרטיה או לאזרחות.

לדברי ד"ר חגית גור-זיו, מדריכה פדגוגית בסמינר הקיבוצים, "זו פגיעה ישירה באיכות הגנים הגבוהה שבארץ. אין שום בעיה להפוך את ילדי הגן בישראל לתוכים, ילדים שיודעים להגיד בעל פה טקסטים שלא מובנים להם. זה עלבון למדינת ישראל שמכל ערכיה והישגיה הרבים בוחרים מנהיגי החינוך שלה לייחס ערך להיבט אחד לאומי, כמעט טכני, של סמלים. ההוראה הזו מזכירה חינוך במדינות טוטליטריות ומעבירה צמרמורת".

ההנחיות החדשות מצטרפות לשורה ארוכה של יוזמות שמוביל שר החינוך גדעון סער, ובהן יוזמת "אמץ קבר" לוחם שנפל, ביקורים בחברון ובמערת המכפלה, "מסע ישראלי" עם עמותת מבראשית של הרב מוטי אלון שמטרתה חיזוק הזהות היהודית של התלמידים, והרחבת ביקורים בירושלים, בדגש על עיר דוד. כמו כן הורה סער להגביר את שיתוף הפעולה עם צה"ל וקצינים מוזמנים להחדיר מוטיבציה במורים ובתלמידים.

במקביל, בשבוע שעבר עברה במליאת הכנסת בקריאה טרומית הצעת חוק של ח"כ זבולון אורלב, המשמש גם יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ולפיה חובה יהיה לחנך את ילדי ישראל לשירות צבאי, לאומי או אזרחי. הצעת החוק קיבלה את תמיכת הממשלה ושר החינוך.ח''כ אורלב. לחנך לשירות צבאיתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות