מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

מסמכי ויקיליקס | יועצו של נתניהו: רה"מ איבד את סבלנותו כלפי אבו מאזן

שבועות לאחר ההכרזה על הקפאת הבנייה, אמר רון דרמר לעוזרי סנאטורים כי "לא יהיו יותר ויתורים כדי להחזיר את אבו מאזן למו"מ"

רון דרמר, יועצו המדיני של ראש הממשלה בנימין נתניהו, מתח ביקורת חריפה על יו"ר הרשות הפלסטינית בפגישה עם עוזרים של סנאטורים אמריקאים שביקרו בישראל לפני כשנה. במברק שנשלח משגרירות ארה"ב בתל אביב ונחשף באתר ויקיליקס מצוטט דרמר כאומר כי אין פרטנר פלסטיני לשלום, וכי ראש הממשלה "איבד את הסבלנות" כלפי אבו מאזן.

דרמר, שנחשב לאחד האישים המקורבים ביותר לנתניהו בלשכת ראש הממשלה, נפגש עם שני עוזרי הסנאטורים בירושלים ב-14 בדצמבר 2009 ותכני הפגישה סוכמו במברק בסיווג סודי ששלח היועץ המדיני בשגרירות ארה"ב בתל אביב, מארק סיברס. הפגישה התקיימה כשלושה שבועות אחרי החלטת הקבינט להקפיא את הבנייה בהתנחלויות למשך 10 חודשים. חרף ההחלטה סירבו אז הפלסטינים לשוב לשולחן המשא ומתן.

"כל הצעדים שעשינו כלפי הפלסטינים לא הועילו וכתוצאה מכך נתניהו איבד את הסבלנות", אמר דרמר בפגישה. "70% מהציבור הישראלי מתנגד להקפאה אבל נתניהו החליט לעשות זאת כדי לחדש את המשא ומתן". הדיפלומט האמריקאי שחיבר את המברק הוסיף הערה כי הוא סבור שדבריו של דרמר לגבי ההתנגדות הציבורית להקפאה הם "הגזמה".

דרמר הביע תסכול מהתנהלותו של אבו מאזן ומסירובו לחדש את המשא ומתן עם נתניהו. "הוא מנסה 'לבנאם' את הסכסוך", אמר דרמר וכיוון לכוונתו של אבו מאזן לגרום לקהילה הבינלאומית לכפות הסדר על ישראל. "זו טעות גדולה. אנחנו מבינים את האילוצים הפוליטיים של אבו מאזן אבל בסוף היום הוא חייב להיות מנהיג".

לדבריו, הקפאת הבנייה והצעדים הנוספים שביצעה ישראל לא הניבו כל פירות. "לא יהיו יותר ויתורים מצד ישראל כדי להחזיר את אבו מאזן לשולחן המשא ומתן", אמר דרמר. "זה נגמר". הוא הוסיף שנתניהו אינו מאמין שאבו מאזן חלש כפי שהוא טוען וכי "יש לו פוטנציאל להתעלות על עצמו".

במהלך הפגישה התייחס דרמר גם ליחסים בין ממשלת נתניהו לממשל אובמה. "ההתחלה היתה קשה ומלאת מהמורות", אמר והוסיף כי מאז היה שיפור גדול ביחסים. "ארה"ב וישראל מסכימות על הרבה דברים, אבל כשיש מחלוקת התקשורת מקצינה את הדברים בצורה לא פרופורציונאלית, כמו בנושא ההתנחלויות".דרמר אמר כי נתניהו לא מאמין שאבו מאזן חלש כפי שהוא טוען
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
פרוייקטים מיוחדים