מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

צה"ל ירה בלחימה 20 פצצות זרחניות לשכונה מיושבת

הצבא טוען כי פעל לפי החוק; מינה קצין בודק

תחקיר צה"ל בדבר שימוש חריג בפצצות זרחן בלחימה ברצועת עזה מתמקד בתקרית אחת, שבה נורו כ-20 פצצות מרגמה בידי חטיבת מילואים. בשאר המקרים, סבור הצבא כי השימוש בזרחן היה מוגבל מאוד ונעשה בהתאם לדין הבינלאומי.

מפקד התותחנים הפיקודי בפיקוד הדרום, אלוף משנה שי אלקלעי, מונה לקצין בודק לחקור את סוגיית ירי הזרחן, שזכתה לסיקור נרחב בתקשורת הבינלאומית בימים האחרונים ועוררה ביקורת רבה על ישראל. התחקיר עדיין נמצא בעיצומו. מקורות צבאיים בכירים הסבירו שלשום כי ברצועה נעשה שימוש בשני סוגי תחמושת זרחנית: פגזי ארטילריה בקוטר 155 מ"מ המכונים "עשן לבן" ופצצות מרגמה זרחניות, בקוטר 81 מילימטרים ובקוטר 120 מ"מ.

לדברי הצבא, "עשן לבן" כלל אינו זרחן. מדובר בפגזי עשן למיסוך מתוצרת ארה"ב, שמוכנס בהם זרחן כדי להצית את הלבד בפגזים בעת המגע שלו עם האוויר. ירי זה נעשה בעיקר לשטחים פתוחים לצורך פיזור עשן "מיסוך" שיגן על הכוחות ולדעת צה"ל אין בו שום פגם. הבדיקה של אל"מ אלקלעי תתמקד בירי המרגמות. בלחימה הנוכחית ניתנו סמכויות הירי של המרגמות למפקדות החטיבתיות ואלה עשו שימוש הן במרגמות הישנות (81 מ"מ) והן במערכת המרגמות החדישה (120 מ"מ) שנקלטה בצה"ל רק באחרונה וכוללת מחשב ירי ומכשיר ניווט לווייני (ג'י-פי-אס). בלחימה נורו כ-200 פצצות מרגמה זרחניות, בשני הקטרים, בתוך שטח מיושב. מהממצאים הראשונים עולה כי קרוב ל-180 פצצות כאלה נורו לפרדסים שבהם היו חוליות ירי, בידי חטיבות הצנחנים, גולני וצנחני המילואים.

התקרית הבעייתית, מבחינת צה"ל, נוגעת לירי של כוחות מילואים. מפקדים בחטיבה אמרו כי המרגמות שוגרו למקומות שזוהו בוודאות כמקורות ירי לעבר החיילים. במקרה זה מדובר בשטח בנוי - ומכאן הביקורת.

ישראל אינה חתומה על האמנה הבינלאומית האוסרת שימוש בנשק מבעיר. משפטנים בישראל מציינים כי האמנה אוסרת על שימוש בנשק כזה מהאוויר, בעוד שהירי במקרה זה נעשה בידי כוחות קרקע. בנוסף, מותר לירות לעבר מטרה צבאית בתוך שטח בנוי ובלבד שהיא מזוהה ומובחנת ונעשה מאמץ שלא לפגוע באזרחים.
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
פרוייקטים מיוחדים