המהדורות הדיגיטליות של הארץ - באתר בסמרטפון ובאייפד - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

רה"מ בנימין נתניהו: כל שר וסגן שר שלא יצביע בעד רפורמת הקרקעות - יפוטר

לשכת רה"מ הודיעה לשרים ולסגניהם כי מי מהם שלא יצביע בעד חוקי המשילות והרפורמה, לא יישאר בתפקידו. קדימה: רק ראש ממשלה חלש מאיים על שריו

בעקבות דחיית ההצבעה בקריאה שנייה ושלישית בכנסת על הצעת הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל, הציב ראש הממשלה בנימין נתניהו אולטימטום לשריו. לשכתו פירסמה הערב (רביעי) הודעה לשרי הממשלה ולסגניהם, שלפיה כל שר או סגן שר מכל אחת מסיעות הקואליציה שלא יצביע בעד הצעות החוק בנוגע לרפורמה במינהל מקרקעי ישראל וחוק המשילות - יפוטר מתפקידו.

בקדימה מיהרו לשגר תגובה להודעת נתניהו. "רק ראש ממשלה חלש מאיים על שריו כדי שיתמכו בו ובהישרדותו", נאמר בהודעה. "נתניהו הפך לתבוסתן סדרתי ולראש הממשלה הראשון שהצליח בזמן כה קצר לאבד את השליטה בקואליציה המנופחת והמתפוררת שלו".

ואולם, בהמשך הערב שיגרה יו"ר הכנסת לשעבר, ח"כ דליה איציק (קדימה), מכתב ליו"ר הנוכחי, ראובן ריבלין, שבו הבהירה לו כי לא ניתן יהיה לחדש את ההצבעה על חוק מנהל מקרקעי ישראל אלא לאחר פגרת הקיץ.

בדבריה הסתמכה על סעיף בתקנון הקובע כי את ההצבעה ניתן להמשיך רק לאחר הפסקה של שבוע לפחות, וכי מניין שבוע זה יחל למחרת היום שבו הופסקה ההצבעה. כלומר: המשך ההצבעות על החוק יוכלו להתקיים לפי איציק רק ביום חמישי הבא, שבו יחול גם תשעה באב, ומאחר שביום ד' הכנסת מתפזרת לפגרת הקיץ עלולה ההצבעה להידחות עד לאוקטובר. בכנסת טענו שניתן לקיים את ההצבעות ביום רביעי הבא בחצות ודקה כלומר כבר ביום חמישי, ולפיכך, ניתן לכנס ישיבה רצופה של המליאה שתחל משעות הבוקר.

נתניהו: אני הבנתי את העבודה. אתם תשלמו על זה ביוקר

באופוזיציה בירכו הערב על דחיית ההצבעה בכנסת על הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל, לאחר שהקואליציה התקשתה לגייס רוב בגלל היעדרויותיהם של כמעט כל חברי סיעת העבודה וח"כים נוספים מהקואליציה. בקדימה אמרו כי "נתניהו הפסיד, ישראל ניצחה", וח"כ דב חנין (חד"ש) הסביר כי בלימת "מהלך ההפרטה הדרמטי" הוא "הישג גדול של המאבק הציבורי" נגד הרפורמה. גם ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) אמרה על דחיית ההצבעה על החוק: "לפעמים חלומות מתגשמים".

את בקשת הדחייה הגיש שר החינוך, גדעון סער, כממלא מקום השר המקשר עם הכנסת, לאחר שהקואליציה הצליחה ברוב דחוק לדחות את ההסתיגויות לחוק שהוגשו על ידי נציגי האופוזיציה. רק 48 ח"כים מהקואליציה התנגדו להסתייגויות מול 46-47 ח"כים לאופוזיציה.

במהלך ההצבעות, זעם נתניהו על כך שח"כים ושרי העבודה נעדרו מההצבעה. הוא אמר לח"כ דניאל בן סימון כי "אני הבנתי את העבודה. הם לא באו להצביע. ראיתי הכל. זה יעלה לכם ביוקר".

מתנגדי הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל טענו כי פירושה של התוכנית, שיקרה ללבו של נתניהו המציג אותה כ"מנוע צמיחה" חדש, הוא הפרטה של קרקעות המדינה ומכירתן לכל המרבה במכיר, ובפרט הפרטת הקרקעות העירוניות הפנויות.

הערב סיכמו בקדימה כי דחיית ההצבעה על הרפורמה היא "בשורה חשובה לתושבי ואוהבי מדינת ישראל, ומפלה מוחצת לביבי. רפורמת הגזל של ברוני ההפרטה נחלה היום הפסד צורב". עוד אמרו בקדימה כי "האופוזיציה העבירה הערב מסר חשוב לראש הממשלה, שמנסה לקנות רפורמה באיומים ולמכור אדמות תמורת אתנן פוליטי. מוטב שביבי יזכור את היום הזה וזו רק ההתחלה".

יחימוביץ': ניצחון גדול לערכים ולצדק

ח"כ ד"ר דב חנין (חד"ש) בירך אף הוא על הישג האופוזיציה. "תבוסת הממשלה במהלך ההפרטה הדרמטי, שנועד לשרת אינטרסים צרים של בעלי הון ונדל"ניסטים והיה פוגע קשות באינטרסים חברתיים וסביבתיים חיוניים, הוא הישג גדול של המאבק הציבורי", אמר. "אני מברך את קואליציית הארגונים החברתיים והסביבתיים, את אנשי המצפון ותנועות הנוער שהתגייסו להכשלת החוק, ואני קורא למתנגדי הפרטת הקרקעות להמשיך במאבק כדי למנוע את חזרתו של חוק זה לכנסת פעם נוספת".

גם ח"כ יחימוביץ' הודתה הערב לפעילים שסייעו במאבק ברפורמה במינהל מקרקעי ישראל. לדבריה, "ניצחון גדול נרשם היום לטובת הערכים והצדק, כאשר ח"כים סירבו להצביע נגד צו מצפונם וגרמו לממשלה למשוך את הצעת החוק שהייתה מביאה למכירת קרקעות המדינה". יחימוביץ' הדגישה כי "ההערכה הגדולה ביותר מגיעה לאלפי פעילים צעירים מתנועות הנוער מכל קצוות הקשת הפוליטית, אשר הוכיחו שעם ערכים ודבקות במטרה מנצחים תככים פוליטיים".

על פי תקנון הכנסת, המשך ההצבעות על החוק ייערך לא לפני יום רביעי הקרוב, שבו תצא המליאה לפגרת הקיץ. במידה שעד אז לא תאושר הרפורמה בקריאה השנייה והשלישית, יידחה אישורה עד לאמצע אוקטובר 2009, עם כינון מושב החורף של הכנסת.נתניהו. אולטימטום לחברי ממשלתו


יחימוביץ'. ניצחון גדול לטובת הערכים והצדק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
פרוייקטים מיוחדים