מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

שנה ל"עופרת יצוקה" | פרשנות: עוטף עזה - האזור פורח. שקט ביישובי הדרום, בידוד בזירה המדינית

רק לפני כשנה, בעיצומו של מבצע "עופרת יצוקה", היה נדמה שאזור עוטף עזה הולך וננטש. בזה אחר זה עזבו מאות משפחות את הקיבוצים והיישובים שבאזור ועברו להתגורר רחוק ככל האפשר מטווח הקסאמים והפצצות. בקיבוץ כפר עזה כמעט ולא נשארו אז תושבים. המעטים שנשארו בנחל עוז לא יצאו מהמקלטים וגם ביישובים אחרים לא נראו אנשים מחוץ לבתים.

שנה אחרי המבצע, קשה להאמין שמדובר באותו אזור. ביקוש אדיר לבתים ולקרקע לבנייה הביא לעליית מחירי הנדל"ן ולמחסור בקרקעות. בשדרות קפצו מחירי הבתים בעשרות אחוזים וקשה אפילו למצוא בתים להשכרה, אבל השינוי הדרמטי ביותר התרחש בקיבוצים ובמושבים בעוטף עזה.

פרויקט ההרחבה בקיבוץ זיקים התחיל לפני שש שנים, אך עקב המצב הביטחוני והקסאמים, לא היו רבים שהתעניינו בקניית בית מול הים. כיום הביקוש לבית בזיקים הוא עצום. מתוך 39 מגרשים שהוצעו למכירה לפני כחצי שנה נותרו שלושה בלבד. קובי לוי, מחברת "הרטוב-לוי", סיפר שהופתע מהביקוש. "אישורי המנהל הגיעו רק לפני כחודש, התחלנו את הבנייה השבוע וכמעט שלא נותרו לנו מגרשים לשיווק", אמר, "מסתבר שאיכות חיים גבוהה חשובה יותר לציבור מאשר איום ביטחוני זה או אחר".

לפני כשנה וחצי, בשיאו של ירי הקסאמים ברצועת עזה, הוצעו המגרשים למכירה בכ-900 אלף שקלים. כיום מגיע מחירם לכמיליון ורבע שקלים.

למועצה האזורית שער הנגב הגיעו בשנה האחרונה 105 משפחות חדשות, רובם להרחבות הקהילתיות - במפלסים, אור הנר, ברור חיל, נחל עוז, כפר עזה, גבים, ארז, דורות, רוחמה, יכיני וניר עם. בין התושבים אפשר למצוא "בנים חוזרים", ששבים אחרי שחיו באזורים אחרים בישראל. אחרים הם תושבי מרכז הארץ, שמחפשים קצת שקט, אווירה כפרית וחיי קהילה תוססים.

למועצה האזורית שדות נגב עברו השנה 40 משפחות חדשות, בין היתר למעגלים, בית הגדי, שרשרת, סעד וכפר מימון. במרכז הקהילתי מעגלים טיפסו מחירי הדירות בכ-50%, ובכפר מימון - ב-40%. "בשנה האחרונה יש התעוררות גדולה מאוד בכל מה שקשור להרחבת היישובים וקליטת משפחות צעירות, רובם של התושבים שמגיעים למועצה עושים זאת בגלל החינוך שלנו", אמר ראש המועצה האזורית שדות נגב, מאיר יפרח.

קיבוץ כפר עזה היה בזמן "עופרת יצוקה" ולפניו המטרה העיקרית של פצצות המרגמה מעזה. ההתקפות אף גבו את חייו של חבר הקיבוץ, ג'ימי קדושים. חלק מהחברים אף עזבו את הקיבוץ בעקבות המצב הקשה.

שנה אחר כך, נדמה שהמצב בקיבוץ מצוין. "כשנותנים לאנשים אופק ביטחוני וכלכלי, הם בוחרים נכון. זו תוצאה ישירה של שני דברים: התשתיות שהיו כאן לפני שנה וכמובן השקט שחזר לאזור. אנחנו מאושרים ושמחים על כך ומקווים שזה יימשך", אמר ראש מועצת שער הנגב, אלון שוסטר.

הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
פרוייקטים מיוחדים