צה"ל חשף את הטיל המתקדם "תמוז"

חצי מיליון שקלים לכל שיגור, פגיעה מדויקת בטווח של עד 25 ק"מ, וחיישן אלקטרו-אופטי - חיל התותחנים חושף את ה"תמוז"

חיל התותחנים חשף היום (שני) לראשונה את הטיל "תמוז", המאפשר פגיעה במטרות בטווחים של עד 25 קילומטרים. ב"תמוז" מותקן חיישן אלקטרו-אופטי המאפשר לצוות המשגר אותו לראות על מסך את המטרה בזמן מעוף הטיל ולכוון אותו בצורה מדויקת עד לרגע הפגיעה.

למעשה, "תמוז", המופעל על ידי עוצבת "קלע דוד" בחיל התותחנים, נמצא בשימוש צה"ל מתחילת שנות השמונים המוקדמות, אך רק באחרונה הוחלט לפרסם את דבר קיומו באופן רשמי, בין השאר בעקבות שימוש נרחב בו במלחמת לבנון השנייה ובמבצע עופרת יצוקה. בנוסף, נחשף היום מערך כלי הטיס הבלתי מאוישים (כטב"מ) שמפעיל חיל התותחנים.

טיל "תמוז" פוגע בחלון בית במהלך מלחמת לבנון השנייה

Article video embed code

על הפיתוח של "תמוז", באמצעות חברת רפא"ל, הוחלט בצה"ל כחלק מלקחי ועדת אגרנט לאחר מלחמת יום הכיפורים. הוועדה קבעה כי על צה"ל לפתח יכולות של טילים נגד טנקים, כנגד המערכים המשוריינים וטילי הנ"ט של צבאות ערב. עם השינוי באופי האיומים העומד בפני צה"ל והירידה בסבירות של מלחמה נגד צבא סדיר, הותאם גם "תמוז" לפעילות נגד מטרות נוספות, כגון מוצבים של חיזבאללה בדרום לבנון וחוליות קסאם פלסטיניות ברצועת עזה. בין השאר, הותאם לטיל ראש קרב עם חומר נפץ מוקטן, שמתאים לפגיעה במטרה מצומצמת כמו חוליית קאסם, מבלי לפגוע באנשים ומבנים מסביב.

השימוש המבצעי הנרחב הראשון ב"תמוז" היה במלחמת לבנון השנייה ב-2006 במהלכה נורו מעל 600 טילים מדגם זה, בעיקר כסיוע לכוחות היבשה. למרות שפגיעות הטיל היו מדויקות, בהפקת הלקחים שנעשתה לאחר המלחמה הוחלט שלפחות במחצית מהמקרים לא הייתה הצדקה מבצעית לשימוש בטיל מדויק ויקר כל כך. עלות כל טיל תמוז הוא כחצי מיליון שקלים, כך שבמילים אחרות, במהלך המלחמה נורו טילים בכ-300 מיליון שקלים.

פגיעת טיל "תמוז" במטרה נעה במהלך אימון

Article video embed code

היתרון של ה"תמוז", לעומת תקיפה בנשק מדויק מהאוויר, הוא הזמינות של הצוותים שלו, המפעילים את הטיל מעל גבי נגמ"שים ושוהים בשטח, בצמוד לאוגדות הלוחמות במהלך כל הקרב. זאת לעומת תקיפה אווירית שאינה תמיד זמינה באופן מיידי. כדי לכוון את הטיל, מפעילי ה"תמוז" מסתייעים בנתונים המגיעים ממגוון גדול של גורמים, החל מצוותי תצפית של היחידה, יחידות סיור אחרות, מידע מודיעיני וסיורי תצפית של מטוסים, מסוקים וכלי טיס בלתי מאוישים.

בנוסף פרסם חיל התותחנים גם כי הוא משתמש בכטב"מים גדולים מסוג Hermes 450 (מתוצרת חברת אלביט) על מנת לאתר מטרות לאש קרקעית וכן לגלות את מערך האויב ואיומים על הכוחות הקרקעיים. אנשי התותחנים עושים שימוש משותף בכטב"מים אלה יחד עם מפעילים של חיל האוויר והם משמשים בעיקר את המפקדות האוגדתיות, הפיקודים המרחביים והמטכ"ל. במקורות תקשורת זרים פורסם שה-Hermes 450 מצוייד גם בטילים מדויקים ומשמש את מערכת הביטחון לביצוע סיכולים ממוקדים ופגיעה בחוליות משגרי קאסם ברצועת עזה. בנוסף, מפעיל חיל התותחנים גם את המזל"ט הטקטי "רוכב שמים" שמספק מידע חזותי למפקדי גדודי היבשה בזמן אמת ובעתיד יפעיל את מל"ט השנ"י (שכבה נמוכה יבשתית) שיספק מידע חזותי למפקדי חטיבות.

מחר (שלישי) יגיעו מתגייסי מחזור אוגוסט 2011 של חיל התותחנים לבקו"מ. לאחר שנים רבות בהן סבל החיל מדימוי אפרפר, כ-73% מהמתגייסים החדשים, יהיו כבר כאלה שביקשו לשרת בחיל וכמחציתם יגיעו למערכים המתקדמים המפעילים חימושים מדויקים וכלי טיס בלתי-מאוישים. התותחנים מתכוונים גם לראשונה בתולדותיהם לגייס לוחמים חרדים כשבגיוס הבא, בחודש נובמבר, צפויים להיקלט כששים צעירים חרדים, שישרתו בסוללה נפרדת בתנאי שירות מיוחדים שסוכמו על ידי משרד הביטחון עם רבנים שאישרו לתלמידיהם להתגייס.

חשיפת טיל התמוז על ידי צה"ל, אשתקדאילן אסייג

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 80
  49 צודק אנו נירה טיל חצי מליון והם עם צינורות של ביוב שגונבים אצלנו

  מי גנב 10 מיליארד מצה"ל ולמה חקירה יש מלא גנבים אולי זה כמו הפרונקל הפולני מהדיוטי שברח לחול רצה להיות נגיד וחברו טירקל הזהיר אותו. מסכנות בעוד אלפיים שנה

 2. 79
  42 צודק אלף אחוזים

  לא ראינו בלבנון אז ולא בעזה שום שובר שיון .אולי מישהוא פשוט גנב את הכסף והמציא צינור חלול

 3. 78
  לאן נעלמו 10 מילארד שקלים לחקור

  אם כך הוא היה בלבנון השנייה איך נראינו כמו מיק מואסים אל תביאו יותר ראיות מספיק לי.

 4. 77
  שכחתם את עלות הפיתוח <<<

  אם טיל עולה חצי מיליון כמה עלה הפיתוח שלו, לרבות כל הטילים שנורו כדי לבחון את המערכת ולהכשיר חיילים !!!
  לא מבין למה מפתחים טיל שיודעים את העלות שלו. אפשר לקנות טילים יותר טובים מרוסיה ב- 50 עד 100 אלף ₪ !!!

 5. 76
  תמוז

  אין עלכם לוחמים צהל היקרים

 6. 75
  חצי מיליון ש"ח. לכל שיגור!!!!!!

  חצי מיליון שקלים לכל שיגור,מה מישהו פה השתגע? אין אמצעים אחרים זולים יותר? מה קרה? תקציב הביטחון שמן מידי!!! פגזי טנקים או תותחים כבר לא טוב?

 7. 74
  הבית הזה נראה ממש כמו טנק לא?
 8. 73
  זה הסיפור המלחמה כולה: במקום לירות חצי מיליון שקל לתוך חלון, היה צריך להוריד את כל הבית עם פגז באלף שקל!!!

  מקווה מאוד שצה"ל כבר שינה את התפיסה המעוותת שלו ממ.לבנון השנייה.

 9. 72
  מזכיר את הסצנה מאינדיאנה ג'ונס בו איזה מומחה לחרבות קופץ ורוקד ומאיים, ועושה תרגילים נורא מפחידים, בסוף אהריסון פורד מוציא אקדח ויורה בו... נותר רק לקוות שאנחנו לא הרקדן....
 10. 71
  אם הטיל שלכם עולה חצי מליון שקל, ויריתם 600 כאלה, ובסוף הגענו להפסקת אש בזכות לחץ של אירופה, אז אתם משתמשים בנשק הלא נכון. אין התאמה בין הנשק למטרה. או שזו חשבונאות פיננסית צה"לית יצירתית, שמביאה בחשבון פנסיות יקרות, רכבי שטח מפוארים, לשכות מפוארות, ומשק"יות עיגולים לשובב את נפשות הגנרלים...
 11. 70
  יורים טיל של עשירים על כלום? ואת זה שירו עליו מענין מה התפוצץ- פגז מרגמה או טיל תמוז? אם הטיל היה של אבא שלהם הם היו חושבים פעמיים מה יורים...
 12. 69
  לכל הטמבלים - אם לחבריכם מעבר לגבול היה ספק שאין לנו את האמצעים היו עולים עלינו מזמן

  אנחנו יכולים להוריד זבוב מקילומטרים לפי צליל הכנפיים שלו ולכן אף אחד באו"ם לא יתעסק איתנו לגבי הומניות

 13. 68
  דיייייייייייייייי לשקרת טיל כזה עולה 25000 שח

  תספרו לנו שהכסף האמיתי הולך לפנסיות ולחבר ולא לטילים
  טיל מיושן שמתים כבר לבזבז אותו
  כמובן שאם מחשבים את עלות השכר של אנשי הקבע שמלטפים את הטיל כל יום ובונים בתים ביבנה אז העלות שלו חצי מליון שח
  אבל ביננו הסורים/אירנים בונים כאלו מצינורות השקיה 4 צול
  וכמה כבר עולה לשים 10 קילו חומר נפץ ואנדורינו עם עין אופטית?
  אפשר לקנות בדיל אקסטרים ב 36$
  אז תפסיקו לשגע אותנו הטוקבקיסטים של משה"ב

  1. אם חצי מליון שקל לטיל זה כל מה שעולה להחזיק את תעשיית הבטחון שפיתחה אותו במשך 30 שנים, זו נשמעת כמו עסקה מצויינת
 14. 67
  במקום לירות את הטיל המדויק לעבר החמאס יורים אותו להזהיר את הסורים בסרק חכמי חלם !תמוז קיבל כרטיס אדום !
 15. 66
  מגיבים גאונים אחד אחד פה.

  כמה רעל יש לכם בראש זה לא יאמן.
  אחרי שתפרקו קצת את הזעם הקדוש שלכם - מה דעתכם להרגע קצת ולהתחיל לחשוב?

 16. 65
  ישראל ניצלה הזדמנות לערוך ניסוי באש חיה על אדמת האויב
 17. 64
  הסיבה שפירסמו כדי להתריע בפני אסד על קריסת מערך השיריון שלו, שיכול לתת לאסד יתרון על המורדים, כל עוד המערך קיים.
 18. 63
  שוב החרדים יבזבזו לנו את הכסף - חצי מליון למכה

  התותחנים מתכוונים גם לראשונה בתולדותיהם לגייס לוחמים חרדים כשבגיוס הבא, בחודש נובמבר, צפויים להיקלט כששים צעירים חרדים, שישרתו בסוללה נפרדת בתנאי שירות מיוחדים שסוכמו על ידי משרד הביטחון עם רבנים שאישרו לתלמידיהם להתגייס.

 19. 62
  איך חצי מיליון שקל ?????????????????

  משדר טלויזיה מוצפן ומצלמה גג 10 אלפים דולר עם חומר הנפץ

 20. 61
  כל הכבוד לצה"ל, לממשלה ולאזרחיה הציוניים

  כל הכבוד לצה"ל, כל הכבוד לממשלות ישראל, שביטחון המדינה מרחף מעל ראשם והם מגלים אחריות ומסירות בשמירה על ערך זה. זיכרו: לא על מגש של כסף קיבלנו את המדינה! ומעל הכל אין לנו ארץ אחרת!!!!

 21. 60
  ל-36- אחותך חנונית

  נראה אותך זוחל לילה שלם במדרון עם אבנים חותכות ציוד קרבי מלא ומסכת אב"כ!! אללה נוב 6 !!!!

 22. 59
  Pa'am toth'an, tamid toth'an
 23. 58
  Pa'am toth'an, tamid toth'an
 24. 57
  אפשר היה לזרוק עליהם מזוודות של כסף, היה עושה את אותו הנזק...
 25. 56
  ראנו את תושבי תל אביב

  במלחמת המפרץ הראשונה.אף אחד מהיפיופים האלו לא נשאר בתל אביב ברחו לירושלים לונדון ופריז.ולאחר מכן באו בטענות של למה לא שמרו עליהם יותר.ציץ קרא להם בוגדים וכמה הוא צדק.כעת הבוגדים מתרעמים למה מוצאים כסף על חימוש.נו בהמות

 26. 55
  אם כבר חושפים, למה לא עם ?צייד הצבאים????

  ?זו פרה!!?

 27. 54
  כל-הכבוד לצה"ל!

  זו מערכת הבטחון הטובה בעולם! זו המשמעות של צבא ה ה ג נ ה לישראל. חיי אדם, חיינו, הם המטרה. שלומנו ובטחוננו מעל הכל, כך שמשמח אותי לדעת שמשקיעים את המאמצים הדרושים לכך. השלום הוא בזה שנוכל להגן על עצמנו ומפה להתקדם. הכסף הוא האמצעי והמחיר הכרחי. החשיפה חשובה כדי להרתיע את האוייב וכדי לגרום לנו לגאווה ולהרגשת בטחון. תודה לצה"ל :-)

 28. 53
  מה שהיה הוא שיהיה - הערבים רוצים לעשות לנו "שלום" - כשנהיה בים.
 29. 52
  לעצור מלחמה בכמה טילים במחיר דירה... עסקה לא רעה !!!

  אם תדמיינו את רמה"ג... עם המכשול של תעלות נגד טנקים... שכל תקיפה סורית צריכה להתגבר עליו עם כלים הנדסיים וגשרים (ו... יש להם בערך 10 או 20 קבוצות כלים שכאלה...) - פגיעה מדוייקת בכל אחד מהכלים האלה לפני שהם הצליחו לחצות את המכשול - יכולה בפשטות לעצור מלחמה. האם כדאי לעם ישראל לשלם בשביל זה 200 טילים כפול חצי מיליון ש"ח... בלי שום ספק. האם זה מצדיק הפעלה לא שקולה של המע. והטלת הוצאות עצומות כל כך בניהול המערכה בלבנון - כנראה שלא... אבל מי שלא עושה לא טועה, והפקת לקחים וקביעת נהלים וסדרי עדיפויות להפעלת מערכות יקרות - תפתור את הבעיה. תגידו תודה גדולה ויפה למפתחים, לחיילים ולמפקדים - ותפסיקו עם דמגוגיה של השוואה למשכורת עובד סוציאלי... תשוו את זה לשווי חייו של אותו עובד סוציאלי והתמונה תשתנה מידיית....

 30. 51
  תגובה ל10

  הטיל נועד לפגיעה מדוייקת במטרה למנוע פגיעה לא מבוקרת. אין מלחמות נקיות אבל אף חייל שלנו אינו "רוצח". בלי צבא חזק ששומר עליך הבית שלך במקרה הטוב היה בונקר ובמקרה הפחות טוב תקבלי "חינוך" (מיני בעיקר) ו"איכות חיים" בלהריח את הפרחים מהשורש

 31. 50
  יח"צ משרד הביטחון כדי לקחת עוד
 32. 49
  הישג טכנולוגי חשוב, השיג הרתעה אמיתית

  כל הקשקשנים כאן לא מבינים כלום. לגבי המחיר- תבינו שזה סכום שנפרס על תקופה מאוד ארוכה של שני עשורים, כך שגם אם יש נגיד כמות כפולה של טילים, שעלו 600 מ' ש"ח, על פני 25 שנה זה לא הרבה כסף בכלל, אפילו אם נכפיל את העלות- לצורך הקמת היחידות. צריך להסתכל על ההישג הטכנולוגי, וההרתעה שהשיג מול צבאות סוריה ועיראק בשנות השמונים (הרי אתם לא באמת מאמינים שהם לא ידעו מכלום על המערכת הזו), שאנשים כבר שוכחים שהיו פעם איום קונבציונאלי על ישראל. כשמפתחים מערכות מתקדמות כאלה, גם יוצרים יכולות טכנולוגיות שאח"כ עוברות למגזר הפרטי בדמות מוצרים אחרים- שווה לרווחים לאנשים שמגיבים כאןשאפילו לא מודעים להשפעה האדירה שהפיתוחים הטכנולוגיים בצהל ובתעשיות הביטחוניות השיגו על הכלכלה הישראלית.

 33. 48
  מעניין האם גם תושבי עוטף עזה קוראים לכפת ברזל צעצוע יקר
 34. 47
  תגובה לדוב על כל רקטה מעזה להצניח שם אלף שקל כך נגיע לשלום
 35. 46
  מעניין אותנו כשלג דאשתקד.
 36. 45
  מגיבים אוויליים - בזכות טילים מהסוג הזה בחיים !

  אחרת ה"פרטנרים" שלכם לשלום כבר מזמן היו זורקים אתכם לים !

 37. 44
  הם עם צינור של 10 שקל ואנחנו עם טיל של מליון

  נו אז ראינו סרטון שבו טיל של מליון הורג שני פלסטינאים שמנסים לירות טיל של 10 שקל. מדינה חכמה אנחנו. מגדילים את הנבוט במקום להגדיל ראש.

 38. 43
  ל 28 - או הצלת חיים לילדי הדרום שנטבחים באכזריות מירי החמאס

  תעבור לגור במקומם אז שיירו כמה שבא להם על הנגב, ואני מבטיח לך שאת הכסף שייחסך אתן למחוסרי דיור.

 39. 42
  זה הגירוי הגדול לחמאס או חיזבללה לרסק את הכלכלה

  אם עשינו חישוב קטן אם הייתה המלחמה ממשיכה ליותר זמן מחודש של כל אחת מהמלחמות אז התושבים היו משלמים ביוקר וכמובן רמת החיים תרד בהרבה אחוזים רק להגיד תודה שיש אורופה וארה"ב וכל מיני גורמים שתמיד זורקים כמה מילירדים אם לא אז היינו מתחת לעולם השלישי

 40. 41
  לא ראינו שאמצעים אלו שמשו כשובר שוויון או כקלף מנצח, לא בלבנון
 41. 40
  למצייץ הסדרתי, כבר חסכנו בבבטחון וחטפנו טילים בכל הארץ משכננו
 42. 39
  6- איך שלום שרק קוראים להשמידנו? שיש ממשלה עם חמאס שרוצה לחסלנו?

  אמנת חמאס היא המסמך המודרני שהכי קרוב לאידיאולוגיה הנאצית.. איך אפשר עדיין להאמין שהם רוצים שלום??

 43. 38
  ל-19 שאלה מסתיימת ב- ? ולא ב- !
 44. 37
  #26 YOU ARE AWESOME

  LOL

 45. 36
  מה 'פחות אפור' בלהיות עוד חנון בבונקר עם ג'ויסטיק?
 46. 35
  כל הצעצועים האלו לא מנעו מהחיזבאללה לגרש את הכובש מלבנון בקרוב
 47. 34
  למגיבה1 - זה טיל הגנתי. ו4: כן הכסף הולך כדי להגן על אזרחים.. אז?
 48. 33
  בואנה' הוא זז לאט

  אפשר כבר לרוץ מתחתיו ולכוון אותו עם חוט, זה הרבה יותר זול.

 49. 32
  שני טילים = דירה
 50. 31
  למגיבי הימין הפלסטיני כואב התמוז יותר מלחמאס עצמו...

  כן, נכון. אנחנו מבזבזים המון כסף כדי לדפוק את החמאסניקים אהובי נפשכם. כואב לכם בלב הקטן והמבאיש שלכם, נכון צחננים? תבכו!

 51. 30
  חשיפת הטיל והיחידה = פיתחו טיל יותר טוב...
 52. 29
  מרגש

  כל הכבוד לצה"ל!

 53. 28
  אני ארבע טילים מדירה באקירוב
 54. 27
  דוגמא לבזבוז

  600 טילים חסרי משמעות= 300 דירות למחוסרי דיור

 55. 26
  לנקות את צהל מכל הענת קם והילאות.

  שום התקדמות טכנית לא תעזור אם לא ינקו את צהל מכל החיילות העוזבות את משמרתם והקצינים שאין להם מושג מה החיילות האלה עושות.ומה קורה עם ענת קם החשודה בגניבת אלפי מסמכים סודיים? מה עם בועז הרפז?ומתי יחליפו את כנופיית השמאלנים השולטת בגלי צהל?אם המטה הכללי של צהל לא יתאושש ולא יתקן את הדברים האלה השווים להרבה חטיבות שריון שום ועדת חקירה לא תנקה אותו.

 56. 25
  אם היתה השקעה(רק חמישית נומר)כספית ליצירת

  שלום עם שכנינו שתרבותם מחיבת אותנו להשקיע המון..אבל ברור שזה אפשרי בעידן האינטרנט ולהגיע לסיום הסיכסוך..

 57. 24
  למההההההההההההההה לפרסם?
 58. 23
  מוקוסים צהובים כולם
 59. 22
  חצי מליון שקלים לטיל???

  מי המשוגע שיורה חצי מיליון שקלים לטיל?? אפילו אם משכורת של עובד סוציאלי היתה 10,000 שקלים לחודש - עלות שכר, כלומר עלות למעביד, זה 120,000 שקלים בשנה. לפיכך אמור מעתה כל טיל הוא 4 שנים עובד סוציאלי במשרה מלאה (במשכורת שהוא יהיה יחסית מרוצה ממנה), או 4 עובדים סוציאלים למשך שנה. זה יכול להיות גם מאד נכון לגבי מורים. זה סדר העדיפויות שלנו כנראה. טילים משוכללים לפני הכל.

 60. 21
  על הצעצועים האלה הולך הכסף ....

  חצי מיליון הטיל ועוד 100 מיליון פיתוח.. והצעצצוע הזה יחזיק מעמד עד לתשובה הסוביטית של טיל נגד טיל אמ אממו ובינתיים כל האג'נדה הביטחוניסטית בונה לעצמה שכונות סגורות לתפארת מדינת ישראל

 61. 20
  שאלה ! כמה מהר ימציאו אמצעי שיבוש יעילים

  תשובה: יש כבר, בגלל זה פרסמו

 62. 19
  הטכנולוגיה הצבאית משרתת את גזל ועושק הפלסטינים!
  1. תברח

   מוסטפה השבק מחפש אותך

 63. 18
  הפרשנות של רמי יצהר:

  הפרשנות של רמי יצהר: אל תתפלאו אם לפתע פתאום טובי הספינולוגים שוברים את הראש איך להסב את תשומת הלב הציבורית מענייני פנים ומהקפיטליזם החזירי של נתניהו לאיום קיומי מדומיין ולחרדות לא אמיתיות כדי להשתיק את הזעם

 64. 17
  מסכן הילד

  שצהל לקח לו את החיים בשביל להראות לעם ישראל סרטון

 65. 16
  בגלל הצעצועים המפגרים האלה אין לנו כסף לקנות בית
  1. You want a home, or you want a homeland? Home you can have in Canada too
  2. הצעצועים האלה זה בוטנים בהשוואה לעלות הפנסיות התקציביות של מערכת הביטחון.
 66. 15
  טיל במחיר של דירה?

  מגלומניה ביטחונית

  1. הלוואי. דירה במחיר כזה אפילו אין בדיר אל באלח
  2. דווקא בדיר אל בלאח יש יופי של דילים
 67. 14
  טיל כ"כ סודים שכבר נמכר לחצי תבל

  כולל ידידי נפשינו ואןהבינו התורכים. http://en.wikipedia.org/wiki/Spike_(missile)

 68. 13
  300 מיליון שקל.. מישהו עשה לזה עלות תועלת?

  מול השקעה בבתי חולים? בחינוך? בכבישים? בתשתיות? במשכורות מכובדות לשוטרים9? לעו"סים? למורים? בכל הכסף שהוציאו על המלחמה הזאת יוצא כמה עשרות מיליוני שח לכל מחבל הרוג, בחשבון גס. מי יתן את הדין על הביצועים הנמוכים?

  1. I'm sure some of them were old and needed to expire
 69. 12
  הפרסום דווקא היום - זה למתגייסים או נגד קיצויצי תקציב?
 70. 11
  חצי מיליון שקל לטיל?? לעשות שלום - זה הדבר הכי זול!!!
  1. די כבר! עשו שלום כבר-לא הולך עם הערבים. מה אתה עוד רוצה?
 71. 10
  יופי. להשקיע כסף בעוד מלחמה במקום בדיור, חינוך, רפואה.

  ואיך דובר צה"ל לא מתבייש לפרסם בגאווה נשק - כן, נשק, כזה שהורגים בו אנים והרגו בו ילדים ונשים בעזה ובלבנון - שעולה חצי מליון שקל לרצח, בימים בהם אנחנו יוצאות לרחובות כי אנחנו לא מסוגלות לגמור את החודש???

 72. 9
  מיליארדים בוזבזו ע"י הגנרלים שלנו בלבנון II. ושלא יבלבלו אתכם.
 73. 8
  לפחות לחיזבאלונים היה בית
 74. 7
  שערה אחת מראש חייל שווה יותר ממחיר טיל,הכסף

  כך שמצווה להשתמש בו במערכת הבטחון

 75. 6
  לא עדיף לעשות כבר שלום במקום להוציא כל כך הרבה כסף?
  1. כן, עם מדינה במלחמת אזרחים. סוף טוקבק במחשבה תחילה

   ואם כבר, אז חינוך

 76. 5
  זה לא חדש

  הטכנולוגיה הזאת לא חדשה בכלל, לצפות בטיל!! זה ישן! אבל ישראל שוב מוחיכה שהיא יכולה לייצר דברים טובים!!!!!!!

 77. 4
  אה... אז לשם הולך כל הכסף שלנו!

  כל הכבוד לצה"ל

 78. 3
  החונטה

  את מי זה מענייו-????????????????

 79. 2
  מעניין לי את הת*ת. במלחמה הבאה אני לא כאן.
  1. בדוק
 80. 1
  כל המאמץ שלנו מושקע בהכנות למלחמה. לכן אנו בורחים מכל סיכוי לשלום
  1. הרוצה שלום יכון למלחמה

   במרוצת ההיסטוריה הוכחה גם האמרה הרומית הַעתיקה – "הרוצה בשלום ייכון למלחמה!"
   וכמוה גם האמרה מספר משלי: "אַשְׁרֵי אָדָם מְפַחֵד תָּמִיד."