רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מופז זעם: נתניהו וברק מנעו תדרוך של ועדת חוץ וביטחון על הכוננות בדרום

ראש אמ"ן האלוף כוכבי התייצב לעדכן את ועדת המשנה למודיעין ושירותים חשאיים, אך אז התברר כי נאסר עליו להתייחס לנושא

תגובות

עליית מדרגה בעימות בין יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, שאול מופז, לבין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, אהוד ברק. מופז הפסיק הבוקר דיון של ועדת המשנה למודיעין ושירותים חשאיים, לאחר שהתברר לו כי נתניהו וברק הנחו את ראש אגף המודיעין בצה"ל, האלוף אביב כוכבי, ואת נציג השב"כ בדיון שלא לשתף את חברי הכנסת במידע על פיגוע הטרור בגבול מצרים לפני כשבועיים. כוכבי ונציג השב"כ התייצבו לדיון והבהירו לחברי הכנסת כי התבקשו שלא לעדכן אותם על ההתרעה המודיעינית שקדמה לפיגוע, כמו גם על התחקירים שבוצעו בעקבות הפיגוע ועל ההתרעה הנוספת שהועברה בשבוע שעבר.

גורמים בוועדה ציינו את החלטת ברק ונתניהו להתיר כניסת כוחות צבא מצרים לסיני מבלי לקבל את אישור הכנסת, ואת העימות בין נתניהו למופז על רקע הדו"ח שחיבר האחרון על ההיערכות הלקויה של ישראל לקראת ההכרה במדינה פלסטינית באו"ם, כדוגמאות נוספות להידרדרות מערכת היחסים בין מערכת הביטחון בישראל לבין הוועדה שאמורה לפקח על תפקודה.

ועדת החוץ והביטחון, היום. תצלום: אמיל סלמן

"ישיבת ועדת המשנה אמורה היתה להתחיל בסקירה של נציג השב"כ על הפיגוע בדרום, אבל הוא אמר לחברי הכנסת, 'מצטער, אני לא יכול לדבר איתכם על הנושאים הקונקרטיים האלה. קיבלתי הנחיה מפורשת'", סיפר גורם בוועדה. "פנינו לראש אמ"ן כדי שיציג את הדברים מכיוונו, אבל גם הוא אמר 'מצטער, קיבלתי הנחיה מפורשת ממשרד הביטחון לא לעדכן אתכם בנושא'. כשהתברר שמדובר בהחלטה משותפת של ראש הממשלה ושר הביטחון, הודינו לשניים והחלטנו גם לבטל דיון שאמור היה להתקיים בהמשך בפני ועדת החוץ והביטחון עצמה בהשתתפות כוכבי".

בעקבות הדברים אמר אתמול מופז כי "מישהו כאן התבלבל. הכנסת היא הרשות המפקחת, וראש הממשלה ושר הביטחון משבשים את סדר יומה של הוועדה. לא ביקשנו לקיים תחקיר על הפיגוע, אלא רק לקבל את העובדות המודיעיניות. אנחנו צריכים לרענן לראש הממשלה ולשר הביטחון את הנהלים בדבר חובת הדיווח לוועדה". שר הביטחון לשעבר, בנימין בן אליעזר, אמר כי "כשר ביטחון הופעתי בעצמי מול ועדת המשנה, ומעולם לא נתקלתי בהתנהלות כזו. זה אינו מקרה ראשון בתקופה האחרונה שמסתירים מוועדת המשנה מידע".

במשרד הביטחון אישרו אתמול כי ראש אמ"ן ונציג השב"כ הונחו שלא לשתף פעולה עם הוועדה בנושא. בהודעה שפרסם משרד הביטחון נמסר כי "צר לנו שחבר הכנסת מופז מנסה פעם נוספת להפוך את ועדת החוץ והביטחון ואת ועדות המשנה שלה לחלק ממשחק פוליטי קטנוני שנועד לסייע לו במאבקים אישיים. לעצם העניין: תחקירים מודיעיניים ומבצעיים של אירועים מתקיימים קודם כל בתוך היחידות המבצעות ואחר כך בין גורמי המודיעין. התוצאות מוצגות לרמטכ"ל ולדרג המדיני, ורק לאחר מכן לוועדות המשנה של הכנסת. כך היה מאז ומעולם וכך יהיה גם בעתיד".

מלשכת מופז נמסר בתגובה כי "ברק הוא לא רק שר בלי מפלגה, אלא גם פוליטיקאי בלי תודעה דמוקרטית הלוקה באופן חריף בשיקול דעת".

יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, הודיע אתמול כי בכוונתו לגשר בין הצדדים בעימות. ריבלין הודיע לצדדים כי יכנס דיון מיוחד בלשכתו בהשתתפות רה"מ, שר הביטחון ויו"ר ועדת החוץ והבטחון לאור העימותים המתמשכים ביניהם לאחרונה. לדברי ריבלין: "בימים שבהם הנושאים הביטחוניים מצויים במחלוקת פוליטית בין יו"ר הוועדה לממשלה, יש להגדיר באופן ברור את גבולות הגזרה של ועדת החוץ והבטחון וסמכויות הפיקוח של הכנסת על מערכת הביטחון ותפקודה".

ח"כ פרופ' אריה אלדד, קצין הרפואה הראשי בצה"ל לשעבר, מתח ביקורת הן על ראש הממשלה ושר הביטחון והן על מופז. לדבריו, "ראש הממשלה ושר הביטחון צפצפו הבוקר על הכנסת בעת שמנעו מראש אמ"ן להופיע בפני הוועדה ולדווח לה. ההתנהגות השערורייתית של נתניהו וברק משקפת את תחושתם כי הם מעל החוק. כך עשו כאשר 'התירו' למצרים לתגבר כוחות בסיני בלי לבקש את אישור הכנסת. אבל התנהגותם זו נשענת על התנהגות שערורייתית לא פחות של מופז, המדליף לצרכים פוליטיים אישיים חומרים מסווגים המוצגים בוועדה. מופז שיחק לידיהם כשניסה להפוך את הועדה לשופר פוליטי. נתניהו וברק מזלזלים בדמוקרטיה הישראלית וזקוקים לסטירת לחי ציבורית דחופה כדי להעמידם במקום".

"מדובר בעליית מדרגה בהתנהלות של ראש המשלה ושר הביטחון למול הוועדה" ראש השב"כ לשעבר, ח"כ אבי דיכטר (קדימה), "זו צנזורה חסרת תקדים. לא ביקשנו לקבל מידע מודיעיני על אירוע שטרם התממש אלא מידע על פיגוע שכבר יצא לפועל לפני שבועיים". סגן ראש השב"כ לשעבר, ח"כ ישראל חסון (קדימה), אמר כי, "הציבור חייב לדעת שועדת החוץ והביטחון מתקשה לקיים את הבקרה שהיא מחייבת לקיים. אנחנו לא יודעים להגיד היום לציבור שהוא יכול להיות רגוע כי יש פיקוח".

בתקיפה על גבול ישראל-מצרים לפני כשבועיים נהרגו שמונה בני אדם ועשרות נפצעו. לאחר המתקפה התעוררה מחלוקת כמעט גלויה בין צה"ל לשירות הביטחון הכללי על ההיערכות המודיעינית והמבצעית לקראת הפיגוע, כשבשב"כ טענו כי בידי צה"ל היתה התראה "מדויקת" לגבי החוליה שיצאה מעזה ותכננה לבצע את הפיגוע. בצבא דחו את טענות השב"כ שההתראה היתה ממוקדת, ואמר שהכוחות תוגברו ונערכו בצורה הראויה אל מול רמת ההתראה שהתקבלה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות