שליח האו"ם ל"הארץ": יש להתייחס ברצינות לאפשרות שהרשות תתפרק

האיום של עבאס להתפטר רציני, אומר רוברט סרי, ומזהיר: המשך הקיפאון המדיני עלול להוביל להתלקחות בגדה

שליח מזכ"ל האו"ם למזרח התיכון, רוברט סרי, מזהיר כי הקיפאון המדיני והייאוש בהנהגה הפלסטינית עלולים להביא להתלקחות אלימה בגדה. בראיון ל"הארץ" אומר סרי כי על ישראל לקחת ברצינות את איומיו של מחמוד עבאס (אבו מאזן) להתפטר ולפרק את הרשות הפלסטינית. אם הרשות אכן תפורק, מזהיר סרי, הקהילה הבינלאומית לא תחלץ את ישראל.

הראיון עם סרי התקיים ביום שישי בלשכתו במטה האו"ם בירושלים. יומיים קודם לכן הוא השתתף בפגישות שקיימו נציגי הקוורטט עם יועצו של ראש הממשלה עו"ד יצחק מולכו, ועם ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, בניסיון כמעט אחרון להניע את תהליך השלום התקוע ולבלום את המהלך הפלסטיני באו"ם.

סרי, שנמצא בשליחות האו"ם באזור כבר ארבע שנים, סבור שממשלת נתניהו והציבור הישראלי אינם קשובים דים לקולות הנואשים שמגיעים מרמאללה, ולהשלכות החמורות שעלולות להיות לכך. "הציבור הישראלי חושב שהמצב טוב כי אין אלימות", הוא אומר, "אבל כדי שההנהגה הפלסטינית תמשיך להיות מחויבת לשיתוף הפעולה הביטחוני עם ישראל חייב להיות אופק מדיני".

סרי אומר שהמצב "עצוב ופרדוקסלי. מצד אחד הפלסטינים התקדמו מאוד בבניית המדינה, אך מצד שני, בגלל היעדר משא ומתן - ולא רק באשמת ישראל - הפלסטינים מתחילים לתהות אם זה בכלל הכיוון. המגמה הזו צריכה להדאיג את הממשלה בישראל ואת הציבור הישראלי. אם הדברים יישארו כך - המצב הביטחוני הטוב (בגדה המערבית) לא יימשך".

רוברט סרי, בכנס נגד טרור בהרצליה לפני חודשיים. "השעון החל לתקתק. אני מקווה ששני הצדדים מבינים את הסיכונים"
רוברט סרי, בכנס נגד טרור בהרצליה לפני חודשיים. "השעון החל לתקתק. אני מקווה ששני הצדדים מבינים את הסיכונים" תצלום: אלון רון

מבין הדיפלומטים הזרים שמשרתים בישראל וברשות הפלסטינית, סרי הוא אחד המקורבים ביותר לעבאס. השניים נפגשים כמעט מדי שבוע, וכמו דיפלומטים אחרים, גם סרי שמע מעבאס כי בכוונתו להתפטר בתוך חודשים ספורים, אם הקיפאון יימשך. לדבריו, ההתקפות של שר החוץ, אביגדור ליברמן, פגעו קשות ביו"ר הרשות. "דיברנו עם הצדדים על הימנעות מפרובוקציות - אתה יכול להסיק את המסקנות שלך לבד", הוא אומר.

יומיים לפני הראיון התכנסה ברמאללה המועצה המהפכנית של הפת"ח.

בנאום שנשא עבאס באירוע הוא קרא לבחון את פירוק הרשות הפלסטינית. "עלינו לשאול עצמנו לאן אנו הולכים", אמר יו"ר הרשות, "עלינו להשיב על השאלה מה הטעם בהמשך קיומה של הרשות הפלסטינית". אתמול, אחרי שלושה ימי דיונים, החליטה הנהגת הפתח להקים ועדה שתדון ב"עתיד הרשות הפלסטינית לאור המשך הכיבוש הישראלי".

סרי טוען שישראל צריכה להקשיב קשב רב לדברים. "עבאס הוא אדם חכם ומחויב לאי אלימות ולשתי מדינות, אבל אפילו הוא מתחיל לחשוב שזה בלתי אפשרי", אמר שליח האו"ם, "צריך לקחת את דבריו ברצינות. אסור לישראל להתייחס לזה כאיומים ריקים מתוכן. אם לא תהיה תקווה, זו עלולה להיות נבואה שמגשימה את עצמה".

"הפלסטינים חשים ניכור הולך וגובר כלפי תהליך אוסלו", הוסיף סרי, "ברמאללה אני שומע הרבה קולות שקוראים לפרק את הרשות הפלסטינית ולזרוק את המפתחות בחזרה לישראל. אני לא רוצה להישמע אפוקליפטי, אבל אם הדברים ישתבשו אל תצפו שהקהילה הבינלאומית תחלץ אתכם. אנחנו לא נשלם את החשבון".

בראיון חזר סרי פעם אחר פעם על כך שהוא רוצה לדבר לעם בישראל: "אתם חושבים שאפשר להמשיך ככה, אני מטיל בזה ספק. אופייה של ישראל כמדינה יהודית בסכנה. אני כאן ארבע שנים ואני רואה איך אתם ממשיכים לבנות את ההתנחלויות בגדה המערבית. אתם והפלסטינים הופכים להיות תאומים סיאמיים ולא יהיה אפשר להפריד ביניכם. רק הפרדה תאפשר את החזון של מדינה יהודית לעם היהודי".

סרי סבור שאחת הסכנות הגדולות ביותר היא שהמבוי הסתום שאליו הגיעו הצדדים יסתום את הגולל על תהליך השלום. "אם אנשים חושבים שעכשיו זו סתם תקופה רעה ושבעתיד ניתן יהיה לחדש את המו"מ - זו אשליה", הדגיש שליח האו"ם.

לדבריו, המאמץ האחרון של הקוורטט לקיים שיחות נפרדות עם ישראל והפלסטינים בהתאם ללוח זמנים שנקבע מראש, הוא משמעותי יותר ממה שנראה. "אני מעורב במגעים האלה", ציין סרי. "הבהרנו לשני הצדדים ש-90 הימים הקרובים נועדו להכנת הצעות רציניות בעניין הגבולות והביטחון. השעון החל לתקתק. אני מקווה ששני הצדדים מבינים את גובה המחיר ואת גודל הסיכונים".

סרי הביע תקווה שעל אף חוסר האמון העמוק בין נתניהו לעבאס, השיחות שמנהל הקוורטט עם הצדדים יאפשרו להם לפתוח ערוץ שיחות חשאי: "אני מודע למכשולים שקיימים. אבל אני מקווה ששני הצדדים ינצלו את המצב כדי לפתוח בשיחות שקטות. לא צריך לצפות להתקדמות מיידית. לא שמענו דברים חדשים משני הצדדים בפגישת הקוורטט, אבל שני הצדדים אמרו שהם מחויבים לתהליך וללוחות הזמנים. אולי עכשיו נוכל להתקדם לקראת קיומן של שיחות ישירות - גם אם זה במסלול שקט".

שליח האו"ם סיפר כי הוא ואנשיו סייעו בשנים האחרונות מאחורי הקלעים למגעים בעניין עסקת שליט. "כשהמתווך הגרמני הגיע לעזה בפעם הראשונה, אנחנו אלה שלקחנו אותו לפגישות עם החמאס והצגנו אותו בפניהם", אמר סרי.

סרי סבור שעסקת שליט היתה התפתחות חיובית, אולם כעת הוא מדגיש, על ישראל לפעול לחיזוקו של עבאס. "יש לי קשרים טובים במערכת הביטחון הישראלית והם מבינים אילו השלכות רעות עלולות להיות לזה", אמר "הם מבינים שאחרי עסקת שליט צריך להושיט יד לרמאללה. צריך צעדים משמעותיים ללא קשר בכלל לחידוש המשא ומתן. ממשלת ישראל צריכה לשקול העברת שטחי C בגדה לשליטה פלסטינית, ולבצע את שלב ב' של שחרור האסירים בעסקת שליט לטובתו של עבאס".

אחת התופעות שסרי ואנשיו מתריעים מפניה היא ההקצנה ההולכת וגוברת של המתנחלים בגדה המערבית. "תג מחיר זו תופעה מדאיגה מאוד", אמר, "ממשלת ישראל אמנם מתנערת מהפעולות האלה ומגנה אותן, אבל לעתים קרובות המבצעים לא נתפסים ולא מובאים לדין וזה מדאיג".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 37
  אין מה לחשוש

  ראינו את הסרט הזה והיינו שם כבר, אין מה לחשוש יהיה יותר קל לשלוח את כולם לירדן

 2. 36
  הלוואי !!! ואז יהיה אפשר לבטל בצורה חוקית את הפארסה הידועה בשם "הסכמי אוסלו"
 3. 35
  מה המערב לא הבין באביב הערבי?? הם לא רוצים שתתערבו לטובתם!

  אבו מאזן לא צריך לפרק את הרשות - עוד אחד שמאיים ומנהיג עלוב
  שיעשו בחירות ע"פ רצון הפלסטינים
  נקווה שפיאד יזכה ואם לא - אז אין מה לעשות אנחנו לא יכולים להכתיב לפלסטינים מי יהיה מנהיגם.
  אין סיבה שישראל תחזיק באבו מאזן העלוב ואח"כ המוסלמים יאשימו אותנו ובצדק שהבאנו עליהם מנהיג עלוב מדכא וחסר זכויות אדםֱ!!!

  שיקח את העם שלו לבחירות - דיקטטור!!!

 4. 34
  נראה למישהו שכל אנשי אש"ף בגדה יוותרו על המשרות, הבתים והמכוניות?

  על הפרה החולבת שנקראת הרשות הפלשתינאית שגובה מאות מיליוני דולרים בשנה מאירופה וארה"ב? לאן הם ילכו? לסוריה? ללבנון? למצרים? הכל קורס רק כאן ישראל נותנת להם מחסה, תעודות VIP ומעמד של כבוד.
  מי חושב שאלפי אנשים יוותרו על כל זה מרצון בגלל איזה עיקרון?

 5. 33
  ואז נזרוק את המפתח לירדן!!!
 6. 32
  מי בכלל חושב שהקהילה הבין לאומית תחלץ את ישראל.

  מתי היא עשתה זאת לאחרונה?

 7. 31
  אבו מאזן הוא מכחיש שואה שמנסה לפגוע בלגיטימציה של ישראל בכל הזדמנות-הוא אויב לא לשכוח !
 8. 30
  החד צדדיות במיטבה

  סרי מודאג מאד מ"תג מחיר", למרות שהאלימות הכי חמורה הייתה שריפת שטיחים במסגד. אבל מרצח אזרחים ישראלים כולל תינוקות על הכבישים הוא לא מודאג. זה דווקא נראה לו המהלך הטבעי. מקסימום הוא יכול לאיים בזה על ישראל.

  """""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

  בישראל צריכים להקשיב לקולות מרמאללה. נכון. השאלה איזה קולות. קולות הפיוס עם החמאס? קולות המהלך החד צדדי של הפלסטינים באו"ם שנועד לאגף את ישראל ולבודד אותה, תוך יריקה בפרצוף הקווארטט בעצמו? הקולות שאומרים שאפילו אבו מאזן המתון לא מוכן לקבל בהסדר שלום מדינת לאום יהודית?

  """""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

  "...אם הדברים ישתבשו אל תצפו שהקהילה הבינלאומית תחלץ אתכם. אנחנו לא נשלם את החשבון" מזהיר סרי, ואני שואל מתי אי פעם שילמתם את החשבון בגלל האינטרס הישראלי? תמיד זה אינטרס שלכם. פעם זה ה"יציבות במזרח התיכון המשפיעה על בורסות העולם", פעם זה "מחירי הנפט", פעם " יציבות המשטרים הפרו מערביים" וכן הלאה. ותמיד שאתם מתערבים ישראל היא שצריכה לוותר ולשלם.

  """"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

  ואחרי כל האיומים והאזהרות, לא שמענו מלה אחת ממר סרי שיסביר מדוע לא ישבו הפלסטינים עם ישראל למו"מ "רציני" בתקופת ההקפאה, ומדוע לא יוותרו על התנאי המוקדם המסנדל כל התקדמות.
  זוכרים את הקטטה שבה אחד הניצים (בדר"כ החלש) צועק: "תחזיקו אותי !"? אז סרי משמש את תפקיד ה"מחזיק". רק שלא יעזוב את אבו מאזן, בעיקר אחרי שהאחרון ממש נעלב מליברמן. באמת גן ילדים.

 9. 29
  נשמע לא ממש מתמצה בתפקידו...

  הכי אהבתי את השורה "אבל אם הדברים ישתבשו אל תצפו שהקהילה הבינלאומית תחלץ אתכם. אנחנו לא נשלם את החשבון".
  יש לו בעית מודעות עצמית חמורה. הוא הוא לא נמצא בעמדה לומר את זה,אנו לא מבקשים עזרה הקהיליה הבינלאומית, בדרך כלל אנו מבקשים מהם לא להפריע במקרה הטוב,או לא לעזור לשכנינו להשיג נשק גרעיני או נשק אפקטיבי אחר במקרה הרע והנפוץ לצערנו.
  הוא מאיים עלינו בכך שאין ברשות סימפטיה למתווה אוסלו - מאיזה ענן הוא ירד? גם אצלנו אף אחד כבר לא מדבר על אוסלו.
  האיום של אבו מאזן רציני? - כולם מסכימים עם מה שליברמן אמר, רק לא יכולים להרשות לעצמם לומר את זה בפומבי, אף אחד לא יצטער כשזה יקרה.
  מצד שני, סרי לא אשם, הדוברים הישראלים שהוא פגש ב-4 שנותיו פה היו מכת החנפנים ולא אמרו לו את האמת וחבל, עשו שירות דב להסברה שלנו.

 10. 28
  אם הרשות תתפרק היא לא תוכר כמדינה באו"ם, ולא נצטרך "חילוץ" מגורמים מפקפקים
 11. 27
  הלוואי - מהפה שלך לאלוהים.
 12. 26
  ואולי תהיה נכבה שנייה? בריחה המונית של פלס לירדן?
 13. 25
  שיחזירו את המפתחות לדוברמן... שהוא ינהל את הבעיה במקום לזרוק בוץ גזעני מרחוק
 14. 24
  פתי. קפוץ לעמאן. תחוב אפך לארמון - והשכל.
 15. 23
  ביביליברמן באופוריה - עוד מעט תהיה מלחמה, והם יוכלו להמשיך במעשי האיוולת שלהם

  במו ידיהם הם פירקו את הצד היותר מתון של הפלסטינים ומחזקים כל יום את החמאס בעיסקאות שהם בכייה לדורות: כמו שהערבים אומרים - אנחנו מבינים רק כח !

 16. 22
  טיק טאק טיק טאק טיק טאק ..... או טו טו חוזרים ל אירופה
 17. 21
  ליברמן גרוע מהקנאים היהודים בימי המרד הגדול: יפציץ את אסואן, יפרק את הרשות
 18. 20
  + + + ליברמן עושה במדינה כבתוך שלו + + + תארו לכם שקלינטון היית אומרת מה שבא לה ללא תאום עם אובמה
 19. 19
  אין ספק שזה יכול להוציא את ביבי מהבוץ. רק שכולנו נהיה בבוץ יותר עמוק.
 20. 18
  הוא לא מבין שקיפאון מדיני הוא אינטרס משותף של הימין הישראלי וחמאס הפלשתיני..
 21. 17
  מסקנה - הערבים לא רוצים שלום ומעולם לא רצו שלום
 22. 16
  מעולה: כמו שהפלשתינאים הופיעו כך הם יעלמו.

  כפי שראשי הפלשתינאים ווראשי הממלכה הירדנית הצהירו בעבר אין עם פלשתינאי.
  הפלשתינאים בגדה המערבית הם חלק מהעם הירדני ולכן אין באמת זכות קיום לרשות הפלשתינאית גם אם לא תתפרק היום, תתפרק בעוד מספר שנים.

 23. 15
  הגדה ועזה הן יחידה מדינית אחת, כך שגירוש ערבים מהגדה לעזה לא יחשב כטרנספר...וכך יהיה אופק מדיני לישראל שלא תהפוך למדינה דו לאומית ותוכל להמשיך להתנחל.
 24. 14
  שיא הצביעות והפחדנות. על מי הם מאיימים?! אבו מאזן נבחר על ידי מישהו?!

  היו צריכות להיות בחירות ברשות מדי פעם. לא? מי בחר בנודניק הזה לייצג את הפלסטינים?! למה עיתון עלק מכובד לא מעיר שאם יש צורך במשהו דחוף זה לייצר מנהיג נבחר בצד הזני.
  אל תאיימו עלניו בחמאס. אין טעם לעשות הסכמים עם מישהו שאינו הנציג האמיתי של הפלסטינים. שיערכו בחירות ואז נדבר. עם מישהו נבחר. לא עם סתם טמבל חסר כל משמעות.

 25. 13
  גבולות 67

  הרשות שאין לה זכות קיום תפורק ותסופח לירדן כפי שזה היה בגבולות 67 והשלום יחזור לאזורינו.

 26. 12
  לא צריך לייחס חשיבות לנער שליח רוברט סרי

  יש הזמנה פתוחה מצד ישראל למו"מ בלי תנאים מוקדמים , יתכבדו הפלסטינים ויבואו אם הם באמת מחפשים פתרון.

 27. 11
  ראיון מרתק

  עכשיו סוף סוף הצלחנו להבין מה קורה במזרח התיכון. הבעיה המרכזית היא הצורך החיוני בהמשך שלטונו של אבו מאזן, וההתעקשות של כמה מיליוני יהודים בישראל להמשיך לחיות מפריעה לכך. לפיכך, הכיבוש הנמשך זה 63 שנה חייב להסתיים וכעשרים מיליוני ערבים מכל רחבי המזרח התיכון, שיטענו שהיתה להם רב סבתא שגרה שבועיים ביפו, יעברו לגור בישראל כדי שאבו מאזן יחייך. זה אולי נשמע קצת מוגזם, אבל זה לא יותר מוגזם מהכרזותיו הממוצעות של שליח האו"ם למזרח התיכון בנושאי טרור, ירושלים וכיו"ב. מה שיפה הוא שכמובן "הארץ" נותן לאיש הזה במה נרחבת מבלי אפילו לרמוז לקוראים מי האיש ומה עמדתו בדרך כלל. קצת ציטוטים מהכרזותיו האנטי ישראליות הקיצוניות בעבר, היו משפרים, ולא במעט, את הראיון הנפלא הזה.

 28. 10
  באמת נמאס. שיתפרקו ושירצחו אחד את השני. ממילא מיליארדים מהם והצטמצמות מאתנו
 29. 9
  איימי "ספטמבר" חלפו עברו, ובאו הפחדות נובמבר ?

  אם פאתטיות היתה מחלה כואבת, הייתם כל הזמן בגבס

 30. 8
  מדינה שכל קיומה תלוי במצב רוחו של מנהיגה איננה מדינה.

  שלא יאיימו עלינו

 31. 7
  רחמים, שמישהו יבצע בהם המתת חסד

  הגיע הזמן שיפסיקו להתייחס לפלסטינאים כמו אל ילדים בני 6 שלא אחראים למעשיהם. לא ברור למה פעם אחר פעם ישראל צריכה להנשים ולהחזיק בחיים באמצעים מלאכותיים את ה"מדינה הפלסטינית". בכל פעם אנחנו מחזירים אותם לחיים רק כדי לגלות שלמרות מצבם הקשה, אין שום שינוי בגישה שלהם. נטולי כוח,רופסים, נתמכים ע"י ישראל ממומנים ע" העולם, הם יורקים לנו בפנים ואומרים אנחנו רוצים הכל. ההקצנה של המתנחלים בשטחים היא בעייתית אבל נראה לי שירי טילים על ערי הדרום ראוי גם כן להתייחסות.

 32. 6
  אז במקום להגיד את זה לעיתון

  אולי תגיד את זה לאבו מאזן, שיוותר על התהליכים באו"ם ויתחיל להפגש עם נתניהו לשיחות שלום אמיתיות במטרה להביא שלום?

 33. 5
  מה קרה ? "איימי ספטמבר" הכזיבו ?

  ספטמבר מאחורינו, ואנחנו כבר בנובמבר,
  אז מנסים שוב להפחיד אותנו עם הונאה דיסאינפורמציה שקרים והולכת-שולל ?

 34. 4
  רק בפירוק הרשות הפלשתינית והאנרכיה שתשתרר לאחר מכן ניתן יהיה להגיע לפתרון חד משמעי
 35. 3
  חומת ההפרדה היא בדיוק הפיתרון לסיאמים
 36. 2
  ביבי משתף פעולה עם חמאס להרוס את הרשות כדי למנוע פינוי יו"ש.
 37. 1
  שיתפרקו כבר. שלב ראשון בהכנרה שהם נתינים ירדנים.