ברק: לא מסתירים את מחשבותינו על איראן

שר הביטחון הכחיש בראיון לגל"צ כי לא מתנהל דיון ציבורי בנושא האיראני. "לא יכול להיות ששני אנשים מחליטים לעשות משהו על דעת עצמם"

שר הביטחון אהוד ברק התייחס הבוקר (שני) לפרסומים בנוגע לתקיפה אפשרית באיראן, והכחיש כי הוא וראש הממשלה בנימין נתניהו כבר החליטו להוציאה לפועל. "לא צריך להיות גאון כדי להבין שבישראל 2011 לא יכול להיות ששני אנשים מחליטים לעשות משהו על דעת עצמם", אמר ברק בראיון לתוכנית "מה בוער" בגלי צה"ל. "זה אולי מתאים לישראל 2006. במשרד הביטחון יש אלפי עמודי דיונים בנושא הזה, בנוכחות של עשרות אנשים ושרים".

בהתייחס לשאלה מדוע לא מתקיים דיון ציבורי על סוגיה שהיא כה הרת גורל למדינת ישראל, ענה ברק: "על הגרעין האיראני מתנהל דיון ציבורי מזה שנים בישראל, ישנם אינסוף ראיונות ודיונים ציבוריים, אנחנו לא מסתירים את מחשבותינו. עם זאת, יש סוגיות מבצעיות שלא דנים בהן באופן ציבורי, כי אז לא ניתן יהיה לבצע אותן".

שר הביטחון חזר ואמר כי איראן מהווה איום על יציבות המזרח התיכון והעולם כולו, וש"צריך לפעול בכל הדרכים האפשריות ואין להוריד אופציות מהשולחן. אני סבור שצריך להפעיל לחץ מדיני וסנקציות על איראן. כל מנהיג בעולם שנפגשנו עימם בשנים האחרונות, ממנהיג ארה"ב ועד מנהיג סין, איראן היתה נושא מרכזי בשיחתנו עימם".

ברק ונתניהו, ביום שחרורו של גלעד שליטמילרוד מוטי

"יש התקרבות רבה ביננו לבין האמריקאים בנוגע לאבחון ואפיון המצב באיראן", הוסיף ברק. "אנחנו יודעים מה מטרותיה של ההנהגה האיראנית, הנחישות שלה, והאופן בו היא מתעתעת בעולם. אנחנו יודעים מה קרה בפקיסטאן, יודעים מה קרה בצפון קוריאה, ורואים איזו חסינות יש להן בשל כך. צריך לשאול: האם אירופה הייתה מתערבת בלוב אם לקדאפי היה גרעין? האם ארה"C הייתה מפילה את סדאם חוסיין אם היה לו גרעין?".

שר הביטחון אף ניסה להרגיע את החששות בציבור: "אני מתנגד להפחדות, כאילו ישראל עלולה להיחרב על ידי איראן. ישראל היא המדינה החזקה ביותר מטריפולי ועד טהרן. אין סיבה לפחד משום דבר. צריך להסתכל בפיקחון מוחלט ולשאול את עצמנו מה אנחנו יכולים להרשות ומה לא".

ברק הכחיש בראיון כי ישראל ניהלה מו"מ להפסקת אש עם ארגון הג'יהאד האיסלאמי, בעקבות ירי הרקטות בימים האחרונים. "זה נכון שהגיעו אלינו מסרים לגבי הפסקת אש, אבל אנחנו אומרים: מי שרוצה להפסיק- שיפסיק. אנחנו לא מגיבים על המסרים לגופם. מבחינתנו, החמאס אחראי לכל מה שקורה בעזה". ברק גם התייחס לתוכניתו של נתניהו להכשיר מאחזים בלתי חוקיים שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית, ואמר: "בג"ץ כבר קבע שצריך או לפנות את המאחזים, או לקנות את הקרקע מהבעלים הפלסטינים שלה".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 11
  בושה וחרפה. תגובות אוהדות לברק שחורגות משורת נושא ועוד שתי מילים

  מצונזרות כאן בלי לעשות חשבון. לא מהיום ולא מאתמול.
  כל הכבוד ל"הארץ" ה"אוביקטיבי".
  לא אתפלא אם גם תגובה זו לא תפורסם.

 2. 10
  ברק אתה וביבי מתלבטים בקול רם זה לא נקרא לשתף.
 3. 9
  מזל שברק שר הביטחון ולא איזה ליברמן או בוגי..
 4. 8
  בגללו החזרנו את סיני שהפכה למרכז הברחות נשק איראני

  והוא גם תמך באייטולה.

 5. 7
  איראן מפציצה את ישראל מעזה ולבנון אבל ישראל לא מגיבה

  האמת

 6. 6
  חכו חכו שיהיה ליברמן ראש ממשלה.......יבעיר את כל המזרח התיכון
 7. 5
  מי שלא מצליח עם הרקטות של החמאס והג'יהד מתיימר לחסל את הגרעין של אירן?

  אז מה קרה? כדבר השיר "...הפישפש עלה למעלה". ברק - תתרכז בבעיות הקרובות והקיומיות האמיתיות. לא מצאתם את גלעד שליט, היתה תקלה בכיפת ברזל, הרקטות והגראדים ממשיכים לעוף, ואתה בשלך - איראן. אולי כדאי שתתפטר ותתן למישהו אחר לנהל את בטחוננו?

 8. 4
  פחד אלוהים.

  איזה צמד מפחיד, אלוהים אדירים.
  לדבר עם הפלשתינאים? לנטרל את הסכסוך איתם שמעמיד אותנו בסכנה קיומית מול מיליארד ערבים< ישמור השם, מה פתאום.
  להיכנס לשיחות על הנשק הגרעיני שלנו שיכללו גם את איראן ויפרזו את האזור מהזוועה הזאת? מה, השתגעתם?
  להחריב את ישראל? בוודאי ובוודאי, ואם אפשר - כבר בקדנציה הזאת, למה לחכות לבאה.

 9. 3
  טוב שיש מבוגר אחראי...

  כמו תמיד: מבוגר, אחראי (תגובה בעזה...) ולא מתמסר בקלות (בעניין הגרעין האירני...).
  אהוד ברק עם האצבע על ההדק וביחד עם זאת אינו שולף מהר ובפזיזות למרות שהאקדח בידו.

  1. עצמוני, אתה צודק בגדול, אבל...ברק גרם צרות צרורות לישראל בגין

   אי-היכולת ל"גמור עניין" בצורה נכונה (הוכח בדיעבד, זו לא ספקולציה שלי) כגון....בריחה מחפירה מלבנון (משלמים עליה יום-יום בגין איבוד ההרתעה)....פיניש חלוש של "עופרת יצוקה" (למה לא גמרו עם החמאס כשיכלו לעשות זאת) ועוד. ה"שמאלנות" הגנטית שלו (מה שעוד נשאר מעברו), גורם לו לפסוח בין הסיפים ולא להיות נחוש ואגרסיבי במיוחד כשהאויב מולנו הוא כזה שלא מעריך מחוות או פשרות ומתרגמן לחולשה טוטלית והוא פועל בהתאם.

 10. 2
  האם הארץ הציב לעצמו כמטרה הקמת מערך גרעיני איראני שיציב אול(טימטומים) לישראל?

  האם מערכת הארץ פועלת בנחישות למצום מרווח הפעולה המונעת הישראלית מתוך כוונה להורידה על ברכיה?

  1. הארץ? אלה ציטוטים מראיון בגלי צהל. כל המסיתים מטומטמים?
  2. "אחד" זה כמות המאמרים שקראת עד היום בהארץ?
 11. 1
  למי שקורא היטב: זאת הכחשה מהסוג הלא-מכחיש (המונח האנגלי מוצלח יותר)..