נתניהו: ישראל לא תשב בחיבוק ידיים מול הצעדים החד-צדדיים של הפלסטינים

בדיון בכנסת תקפה לבני את נתניהו: "ישראל מתכופפת בפני מי שנוהג כלפיה בטרור. ידי צה"ל קשורות בשל התנהלות כושלת של ראש הממשלה"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תקף היום (שני) בפתיחת מושב החורף של הכנסת  את הרשות הפלסטינית, שהתקבלה היום כחברה באונסק"ו. "ישראל לא תשב בחיבוק ידיים מול הצעדים הללו, שפוגעים בישראל ומפרים בצורה בוטה את ההתחייבות הבסיסית ביותר שהצדדים לקחו על עצמם. בשעה שאנחנו תומכים בהקמת מדינה פלסטינית, הפלסטינים חותרים למדינה בלי הסכם שלום. לזה אני לא מתכוון להסכים. שום מנהיג אחראי לא היה מסכים לזה", אמר נתניהו.

ראש הממשלה, שנאומו הופרע פעמים רבות על ידי חברי האופוזיציה, אמר עוד כי "איני קשוח ביחס לשלום. אני קשוח ביחס לביטחון ישראל ואזרחיה, ואמשיך כך. זו חובתי העליונה, זו חובתי הבסיסית כראש ממשלה".  לדבריו, "כדי שהמשא ומתן יגיע לסיומו, צריך להתחיל אותו. קראתי להנהגה הפלסטינית פעם אחר פעם להיכנס למו"מ ישיר ללא דיחוי. נעניתי בחיוב גם להצעת הקורטט למו"מ ישיר עם הפלסטינים ללא תנאים מוקדמים. למרבה הצער שהפסלטינים ממשיכים בסירובם לנהל משא ומתן ישיר איתם. במקום לשבת סביב שולחן המשא ומתן, הם בחרו לכרות ברית עם החמאס".

חלק גדול מנאומו של נתניהו הוקדש למצב הכלכלי ולמחאה החברתית, בה התרכזו הנואמים הנוספים בדיון. לדברי נתניהו, "מדינות מערביות מרכזיות שלא נהגו באחריות, לא שמו לב לסכנה, ולא עשו את הדברים הדרושים - מוצאות עצמן על סף פשיטת רגל".

נתניהו הדגיש שעל פי ראיית עולמו, "יש כלל בסיסי אחד שכל אחד מכיר במשק הבית שלו: לאורך זמן, מי שמוציא יותר כסף ממה שהוא מכניס, מגיע לפשיטת רגל. כלל זה, שנכון למשפחה, נכון גם למדינה. יש מדינות ששכחו כלל זה - ועכשיו הן משלמות עליו ביוקר. ישראל פעלה אחרת". לדבריו, "כדי להצמיח את המשק חייבים לטפח את התחרות. לא קרטלים, לא מונופולים - תחרות הוגנת ומבוקרת לטובת הצרכן. התחרות איננה אויב של הצרכן, נהפוך הוא - היא הידיד הגדול שלו".

יושבת ראש האופוזיציה, שעלתה לדוכן הנואמים אחרי נתניהו, תקפה בחריפות את מדיניותו של ראש הממשלה. "ישראל נמצאת בבידוד עמוק... ישראל נמצאת רגע לפני שהפרטנר היחידי להסכם ייעלם. ישראל נמצאת קצת לפני שרעיון שתי המדינות נזנח לטובת קמפיין למדינה אחת, שאיננה יהודית. ישראל נמצאת במצב שהצעירים, חס וחלילה, עוזבים. ישראל נמצאת רגע לפני חלוקה לשבטים, שכל אחד קובע לעצמו סמכויות וחוקים", אמרה לבני.

ריבלין ופרס, היוםסלמן אמיל

לבני המשיכה ואמרה כי "לא מגיע לנו לראות את ישראל מבודדת שלא לצורך", והוסיפה לתקוף את נתניהו: "אם מגיע לנו יותר, וכולנו יודעים שהאביב הערבי עלול לפגוע בנו - מה אתה עושה חוץ מלהזהיר את הציבור?"

יושבת ראש האופוזיציה הביעה פעם נוספת את התנגדותה לעסקת שליט והאשימה כי "מי שמתחזק ומקבל את המסר שהטרור כדאי זה החמאס. הוא לגיטימי יותר, מנהלים איתו שוב מו"מ על הפסקת אש, לג'עברי קוראים רמטכ"ל... בעיני הפלסטינים, ישראל מתכופפת בפני מי שנוהג כלפיה בטרור. התוצאה היא שהחמאס ישתלט גם על יהודה ושומרון, ולא יהיה עם מי לעשות שלום. צה"ל חזק, וכושר הפעולה שלו נפגע, וידיו קשורות מאחורי הגב, בגלל התנהלות כושלת של ראש הממשלה".

ריבלין: המחאה החברתית חשפה את הכנסת במערומיה

מובילי המחאה ביציע הכנסת, היוםסלמן אמיל

בדיון נאמו גם יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין ונשיא המדינה, שמעון פרס. ריבלין, שפתח את הדיון, לא חסך שבטו מחברי הכנסת ואמר כי המחאה החברתית, שהגיעה לשיאה במהלך הפגרה "חשפה את הכנסת במערומיה. הדרישה לסדר יום חברתי חדש לא יצאה מהכנסת, וספק רב אם לקולות המחאה יש בכלל נציגות בכנסת. מה הפלא, אם כך, ששדרות רוטשילד החליפו את הכנסת?", אמר ריבלין.

לדברי ריבלין, הכנסת "עדיין תקועה בוויכוח עקר ומלאכותי אודות הקו הירוק, כאשר הדיון החברתי והערכי של הרחוב הישראלי, נמצא שנות אור לפניה". הוא הוסיף כי "הכנסת סובלת מהיעדר קווי מחלוקת מהותיים, שמבחינים אופוזיציה מקואליציה" והבהיר ש"מציאות פוליטית כזאת היא מסוכנת"

עם זאת, העביר יושב ראש הכנסת ביקורת על משתתפי המחאה כשאמר ש"לצערי, על אלה שיצאו לרחובות נמנים רבים שבחרו להדיר את רגליהם מהזירה הפוליטית, מהמפלגות ומהקלפיות. אך אל לנו לשכוח, כי החוזה בין הציבור לנבחריו הוא בעל שני צדדים. כאשר פני הכנסת אינם כפני העם, אין העם רשאי להתנער מאחריותו לכך".

נשיא המדינה, שמעון פרס, פתח את דבריו בהתייחסות לעסקת שליט והבעת תנחומים למשפחתו של משה עמי, שנהרג ביום שבת מפגיעת קרטה. ח"כ לשעבר צ'רלי ביטון התפרץ לדבריו וצעק "מה עם הנושא של הצדק החברתי"?

בהמשך דבריו התייחס הנשיא למחאה, ואמר בין השאר כי "הצדק החברתי אינו רק עניין של הפגנה, ומקפל בתוכו תביעה חוזרת ונשנית שהצדק יביא לשינוי בסדר העדיפויות הלאומי שלנו".

הנשיא קרא למגזר החרדי להרחיב את השתתפותו בשוק העבודה של ישראל. "אני פונה למעסיקים בישראל, שיפתחו שערם לחרדים, שינהגו בכבוד במנהגיהם ובצורכיהם, אנו רוצים להיות עם אחד. ואם לא נדע לכבד את המנהגים החברתיים כולם, נישאר מנוכרים איש לרעהו, החברה תפסיד אחדות, המדינה תפסיד כשרונות", אמר הנשיא.

בהמשך דבריו קרא פרס להוציא לפועל את מסקנותיו של דו"ח טרכטנברג וקרא לצמצם את הפערים בין היהודים לערבים. "הקמת פארקי היי-טק בישובים ערבים, כניסת עובדים למעגלי ההיי-טק הקיימים יעלו את ההכנסות ויגבירו שיוויון. לאחרונה פורסם דו"ח גולדברג בנושא הבדוואים. מבחנו של הדו"ח הוא באימוצו בהקדם. אני מחזק את מערכת החינוך העושה מאמצים בתיקון הזנחות שהיו גם בתחום החינוך הערבי", אמר פרס.

לחצו לקריאת הידיעה באנגלית
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 24
  הטילים מתחילים לאיים על תל אביבי וביב משחק אותה שמשון הגיבור. טפיחה עצמית על שכם, הטלת האשם של עצמו על קורבנות אחרים, השתלטות על התקשורת התלויה בחסדי הממשלה ופסטיבלים מיוחצנים, מלמדים שביבי למד מוסיליני שנקט באותן שיטות. אלא כשהדברים מגיעים לידי פיקוח נפש , נפקחות עיני ההמון להבין, שהוא מרומה ומשמש כלי משחק בידי שליטים מושחתים ונהנתנים. ואז, הוא מתנפל על האחראים ותולה אותם בחוצות העיר. וזה מה שקרה את מוסיליני ופילגשו.........
 2. 23
  לא קשור לכלום ( ואולי דווקא כן..) אבל כל נאום של ליבני נשמע כמו הקראה של הספד ביום הזיכרון
 3. 22
  מציע לנתניהו וממשלותו להפסיק את ההתבכיינות, לפרק את ההתנחלויות ולעשות שלום!
  1. חנדלה. אוהב אותך..

   כל זמן שדת ומדינה ביחד, אנחנו מאולצים/מצווים לחכות למשיח כי רק לו הזכות לסיים שנאת-חינם ולסדר את שלום עם השכנים.

 4. 21
  נתניהו כועס

  לנתניהו נשרפים הפיוזים,המודל שבנה לפיו ניתן לעבוד על כולם כל הזמן משום מה לא עובד.העולם למד שלפניו אדם שהיה אולי אשף מכירות של ארונות(החברה פשטה רגל)אך אין לתת בו אימון.

 5. 20
  חוצפה ישראלית ! מי נוהג בחד-צדדיות לאורך שנים תוך בניה בשטח נשוא המו"מ ?
 6. 19
  ישראל לא תשב בחבוק ידים-ישראל תעמוד בחבוק ידים,ביבי ידבר בחבו' ידים

  וכל השומע את ביבי תצילנה שתי אוזניו.

 7. 18
  אבו מאזן הגדול

  ביבי ודוברמן וליבני וברק ויעלון , הייתי ממליץ לכם להזמין את אבו מאזן או את פיאד לסדנא בניהול מדינה ומנהיגות, נכשלתם כשלון חרוץ, מגיע תל״ג למחמוד עבאס ולפיאד על ההשגים ועל זה שלא חיכו לטובות של ישראל (שזורקת עליהם פירורים)

  1. אבו מאזן הוא ילד קטן חסר חוט שידרה ועולם פנימי מגובש. מנהיג שמתאים למונהגיו!
 8. 17
  כן ביבי, שלח את הנאנדרטל המולדובי שלך, שינבח קצת וכולם נורא יפחדו!
 9. 16
  בלה בלה בלה - רק דיבורים! if u wanna shoot - shoot
 10. 15
  ראש ממשלה הטוב בעשורים האחרונים , כלכלה בטחון חינוך השגים אדירים בכל
  1. בין ההישגים המדהימים של נתניהו שכחת לציין את מערכת הבריאות.
 11. 14
  ציפי ליבני = כלום

  ריקה מתוכן, שקופה, חסרת משקל, אפילו אי אפשר להגדירה כריק!
  ליבני כלל לא חשובה

 12. 13
  is he listening to himself???
 13. 12
  עם כובש אינו צודק ומה בנוגע התחייבותינו שלא לבנות בשטחים אף לא מבנה אחד ואפילו לא בעבור הריבוי הטבעי הלא טבעי כל כך של המתנחלים
 14. 11
  כלום לא השתנה אחרי עיסקת שליט, קיבלנו חזרה את ביבי שהכרנו, רק עוד יותר מתלהם ועוד יותר לוחמני.
 15. 10
  למה, רק לנו מותר?
 16. 9
  אז תמשיך לאיים בדברים שלא תוכל לקיים
 17. 8
  למה נתניהו מחשק את עצמו?

  לא חייבים להגיב לכל מה שהפלסטינים עושים, בעיקר אם זו גם מטרתנו בכל מקרה (אף בר דעת ישראלי לא חושב שהפלסטינים לא אמורים להפרד מאיתנו ולחיות במדינה משלהם)

 18. 7
  ישראל גם היא תנקוט יוזמה חד צדדית ותיסוג מיהודה ושומרון
 19. 6
  מה תעשה שלא עשית תזרוק עליהם פצצת אטום? או תראה להם תמונה של ליברמן?
 20. 5
  וואו לבני פתאטית... אי אפשר להתייחס אליה ברצינות יותר אפילו
 21. 4
  אמרו את זה קודם - כלב נובח אינו נושך

  שני אפסים שמדברים ומדברים ומדברים.......אבל יש גם פלוס כי ככה הנזק קטן יותר.

 22. 3
  להשמאל יום חג

  היתרפסות חד צדדית גומרת אותנו ובושה הרצוג המיתרפסחושב שיש סיכוי רבותי העולם איתם למרות שמפציצים ילדים אזרחים מכניסים אותם כחברים תגידו מי החברים ונדע מי אתם, לולי "ה" שהיה לנו אזאי חיים בלעונו, והשמאל כרגיל לא רואה

  1. מסכן, ממש רפה שכל!
  2. מסכן, ממש רפה שכל
 23. 2
  ביבי תעשה ואל תדבר-ואז אולי האמון יחזור-בינתיים רק דיבורים!!!!
 24. 1
  ישראל לא תשב אלא תדבר ותדבר ותצעק ואפילו תניף ידיים בכעס!
  1. הא?
  2. איראן עומדת מאחורי המתקפה הזו. נתניהו לא יוציא את ישראל למלחמה עם איראן כל עוד יש ברירה אחרת. דפי, תתחברי לעצמך בבקשה. הביבי-ברוגז הזה לא מרשים במיוחד. תודה.