אחרי אונסק"ו, הפלסטינים יבקשו הכרה מ-16 סוכנויות או"ם

מעודדת מההישג אתמול, הרשות הפלסטינית תנסה להתקבל לארגוני או"ם נוספים ובהם ארגון הבריאות העולמי; השמינייה מתכנסת לדון בתגובת ישראל; שטייניץ: צריך לבחון הפסקת העברת התקציב לאונסק"ו

אחרי שהתקבלה כחברה מלאה באונסק"ו - ארגון החינוך והתרבות של האו"ם, מעוניינת הרשות הפלסטינית להתקבל כחברה בארגון הבריאות העולמי ובעוד 15 סוכנויות קטנות יותר של האו"ם. פורום שרי השמינייה יתכנס אחר הצהריים (שלישי) כדי לדון בתגובת ישראל לקבלת פלסטין לאונסק"ו.

במקביל אמר שר האוצר יובל שטייניץ היום כי ישראל צריכה לבחון את האפשרות להפסיק להעביר לאונסק"ו את חלקה היחסי בתקציב הארגון. לדבריו, אחרי שהממשל האמריקאי קיצץ את חלקו בתקציב אונסק"ו בעקבות קבלתה של פלסטין כחברה מלאה, ישראל צריכה לנקוט בצעד דומה. ישראל משלמת מדי שנה כ-2 מיליון דולר מתקציב משרד החינוך. 1.6 מיליון דולר הינם דמי חבר שנתיים ו-400 אלף דולר הינם לצורך פרויקטים משותפים.


לדברי מקור במשרד החוץ, שר הבריאות הפלסטיני, פתחי אבו-מורלה, נפגש בשבוע שעבר בהנחיית יושב ראש הרשות מחמוד עבאס (אבו-מאזן) עם ראש משרד ארגון הבריאות העולמי בגדה המערבית ועידכן אותו בכוונת הפלסטינים להגיש בקשה להתקבל כחברים מלאים בארגון.

במקביל, השגריר הפלסטיני למוסדות האו"ם בז'נבה, איבראהים חרישה, אמר היום בראיון לסוכנות הידיעות אי-פי כי בעקבות הקבלה לאונסק"ו מתכוונים הפלסטינים להגיש בקשות חברות לעוד 16 סוכנויות של האו"ם.

מקור במשרד החוץ ציין כי הפלסטינים מעוניינים להתקבל לגופים כמו הארגון לקניין רוחני של האו"ם, ארגון התקשורת הבינלאומי, ארגון העבודה העולמי, הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ועוד.

"הקבלה שלנו כחברה מלאה באחת הסוכנויות הגדולות והחשובות ביותר של האו"ם יצרה תקדים וזה יפתח את הדלת", אמר חרישה. "אנחנו עובדים על קבלה לסוכנויות נוספות, אחת אחרי השנייה".

ועדת אונסק"ו מקבלת בתשואות את קבלת הפלסטינים, אתמולרויטרס

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 6
  לציונות יש רק התבכיינות; הציונים יורים ובוכים! ועכשיו נכנסים ללחץ כי העולם מכיר בזכויות העם הפלסטיני!
 2. 5
  קבלתם לאונסקו אינה סיבה להיכנס ללחץ, יש בזה אפילו היגיון מסויים

  כי אונסקו עוסקת בחינוך ובשמירה על מקומות בעלי ערך תרבותי-כללי. מבחינה זו יש אפילו הצדקה לקבל אותם לאירגון. הרי הם אחראים על מערכת חינוך שלמה והם גם משמרים מקומות היסטוריים. מבחינה זו יש היגיון מסויים לקבל אותם, ובודאי שאין מקום להיכנס להיסטריה בעיקבות כך. כמובן אם אינך מחפש רווח פוליטי כזה או אחר, כמו השר שטייניץ.

 3. 4
  תופעה מוזרה. היום הוא יום חג בעולם הנוצרי הכל מושבת, אתמול בערב היה "ליל כל הקדושים". ו..ראה איזה פלא, כמעט שאין תגובות בלע של שמאל קיצוני. היתכן שהקרן החדשה מגייסת טוקבקיסטים מקרב נוצרים ערבים או רוסים, בעלי שליטה בשפה העברית? או שהאיחוד האירופי מממן ומגייס את הנשמות הטובות הללו לצורכי לוחמה פסיכולוגית?
 4. 3
  התגובות המפגרות של נחלולי הימין לקבלת פלסטין לאונסק"ו-היא זו שפוגעת ביכולת ההרתעה של ישראל, בהראותה לעולם איך אומה שנחשבה פעם לחזקה ולא בזכות כוחנות בריונית של הימין,אלא בעשייה החכמה שלה,הופכת ליללנית סדרתית כדרכם של אימפוטנטנטים-ביברמן.ילדי הכאפות של השכונה.שלא סיירת ולא שמירת ברים במולדובה הפכו אותם לראויים,למנהיגים.אותו הדבר שטייניץ שברח כמו ישי וביבי מאחריותו לשריפה בכרמל.גיבור גדול עלאק,ששמו אותו להיות פודל מטייח באוצר, עוד ילד כאפות או פודל מהרס כמו שאר חבריו בימין.
  1. עם כל הכבוד ויש הרבה כבוד - אין לנו זמן לחכות עד שאנשים כמוך יבינו. הממשלה שבחרנו יודעת מה היא צריכה לעשות עכשיו.
 5. 2
  הפלסט' אלופי סחטני הכסף בעולם ובאו"ם בפרט
 6. 1
  ביבי וליברמן ימשיכו לבודד את ישראל עד חורבננו