צירוף מקרים או הכנה לתקיפה? על התרגילים והניסויים האחרונים בצה"ל

התרגיל של פיקוד העורף, פעילות חיל האוויר באיטליה ושיגור הטיל נעשו כולם אחרי הכנה ממושכת, אך אי אפשר להתעלם מהדיון על איראן שנמצא ברקע

חשוב לסייג ולהדגיש שהתרגילים והניסויים שהתנקזו לימים האחרונים, ואלה שצפויים להתקיים בימים הבאים, תוכננו כולם כבר לפני חודשים. ניסוי הטיל הבליסטי שנערך הבוקר בפלמחים לא היה מתאפשר ללא תהליך ארוך ומסובך, תכנון ונהלי בטיחות מחמירים; התרגיל המשותף עם חיל האוויר האיטלקי שנערך בשבוע שעבר מעל האי סרדיניה לא יכול היה להתקיים ללא היערכות ממושכת עם האיטלקים; וגם התרגיל שיתקיים מחר בחולון המדמה נפילת טילים על גוש דן נקבע כבר לפני זמן רב בגרף האימונים של פיקוד העורף.

עם זאת, אי אפשר להתעלם מסמיכות האירועים, שמצטרפת להמשך המיבצוע של מערכת כיפת ברזל (לא רק ברצועת עזה אלא גם באתרים שונים בצפון ובמרכז הארץ הנמצאים על כוונת החיזבאללה), החשת פיתוח מערכות ההגנה "שרביט קסמים" ו"חץ 3" וכמובן חרושת הדיבורים בימים האחרונים לגבי אפשרות תקיפה באיראן.

עשו לנו לייק בפייסבוק ותוכלו לקבל את כל העדכונים ישירות אליכם

כל המרכיבים הללו – מתוכננים ומתוכננים פחות – מספקים את מוזיקת הרקע לקונצרט של מערכת ביטחון הנערכת לאפשרות של מבצע צבאי רחב היקף. גם אם החלטה על תקיפה של מתקנים גרעיניים באיראן טרם התקבלה, למרות ההתנגדות למהלך שכזה בעיתוי הנוכחי בקרב גורמים בכירים במערכת הביטחון, תפקידו של צה"ל ויתר זרועות הביטחון והמודיעין הוא לספק את מרב האופציות המבצעיות והפתרונות ההתקפיים וההגנתיים למקבלי ההחלטות בעת הנדרש.

תרגיל פיקוד העורף ביוני השנהאי-פי

קצב האירועים והבשלת תוכניות הפיתוח והאימונים של צה"ל והתעשיות הביטחוניות מזמנים לעיתים קרובות צירוף כזה של ניסויים ותרגילים המדמים תקיפות ארוכות טווח וספיגת טילים על מרכזי אוכלוסייה, וכבר היו לא מעט צירופים כאלה בשנים האחרונות ועוד ויהיו כאלה בעתיד. אבל כשצירוף כזה מתרחש במקביל לסחרחורת של פרסומים ודיון ציבורי חסר תקדים על אופן קבלת ההחלטות בקודקוד העליון של הפירמידה המדינית-ביטחונית בישראל, אי אפשר להתעלם מהרושם שישנם גם גורמים המבקשים בעת כזאת להבליט כל ניסוי וכל תרגיל ולהפיק מהם את האפקט המרבי.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 14
  הכל בידי שמים והכל צרוף מקרים וכל הכוד לצה"ל

  לא חשוב מה קורה היום דבר אחד בטוח שבמוקדם או במאוחר יפציצו את איראן ואנחנו מתפללים שמי שיפציץ אלו יהיו ארה"ב ובריטניה

 2. 13
  "ניסוי כלים": הפגנת חולשה נוסח צ. קוריאה ודיקטטורות חלשות אחרות

  זהו. אנחנו שם. מאיימים ומנסים נשק רב עוצמה ממש כמו דיקטטורים חלשים אחרים ברחבי העולם. זה מקומנו בין אומות העולם, זה חוסננו המוסרי. אכן, זה המצב. האיום על אזרחים בחוקים פאשיסטיים גובר ואילו כלפי חוץ שאגות סרק ונפנופי אגרוף. כאלה אנחנו חברים. תסתכלו טוב בראי הנאורות הדמוקרטית היחידה במזה"ת: ככה אנחנו נראים.

 3. 12
  בלה בלה בלה... הגדילו את תקציב הביטחון,,, בלה בלה בלה בלה...

  בלה בלה בלה... הגדילו את תקציב הביטחון,,, בלה בלה בלה בלה...בלה בלה בלה... הגדילו את תקציב הביטחון,,, בלה בלה בלה בלה...בלה בלה בלה... הגדילו את תקציב הביטחון,,, בלה בלה בלה בלה...בלה בלה בלה... הגדילו את תקציב הביטחון,,, בלה בלה בלה בלה...
  חבל שכל כתבלבי השלטון מדבררים אותו בצורה כה אינטנסיבית כדי לסייע להגדיל את התקציב דרך ההפחדות.
  זה התרגיל הגדול היחיד שחא עושה? מה קרה ששכחת עכשיו את הצוללות מגרמניה, אתה משאיר לך חומר לכתבת הפחדה נוספת?

 4. 11
  איפה אפשר לעשות לייק להתקפה על איראן?
 5. 10
  הכנות לתקיפה באיראן

  לאנשיל פפר שלום.אין לי מושג ירוק אם המדובר בספינים או בדברים רציניים.ממה שהתרשמתי בצורה יוצאת מהכלל זה מהתלבושת הצהובה המזכירה תמונה של אנשים על הירח.אולי אתה יודע איפה אפשר לקנות תלבושת כזו?אני צריך אותה לפורים הקרב ובא.

 6. 9
  תרגיל שמטרתו לגרום לגל של פחד המוני, שישתק את תגובת הציבור.

  כך עובדים עלינו מימי קום המדינה. לפני כל מערכת בחירות,מפחידים את הציבור. לפני כל מערכה יזומה מפחידים את הציבור.

 7. 8
  מי אמור לפחד אנחנו או הם ?

  חחחחח איזה מדינת טיפשית יש לנו

 8. 7
  אולי תעבירו לאורי בלאו את המידע...
 9. 6
  אני מציע שלשכת נתניהו תפרסם מתי בדיוק ואיך תוקפים את הכור האיראני
 10. 5
  ספין דוחה מחאה חברתית
 11. 4
  כמה הם משלמים תמורת מידע מחסל מדינה ?
 12. 3
  ניסוי כלים

  ניסוי כלים שמתבצעים בימים אילו האם הם שירת הברבור או הכנה לאובדן מדינת ישראל תוציאו לכם מהראש את שיגעון הגדלות . באירן יש 50-70 מיליון איש
  לפחות חצי מהכמות הזו לא מפחדים למות .אז אנא מכם חידלו להרעיש ולתופף בתופי המלחמה עד עכישו הוכח שבמלחמה יש לנו נזקים רציניים
  נא לשבת בשקט. תודה

  1. יוסי ילד שלנו מוצלח. תגיד ו-50 עד 70 מליון איש באיראן - כולם שם תומכי האיטולות? הצחקתני. מי אמר לך שזה מלחמה נגד העם האיראני? חוץ מזה ארהב וברטניה בתמונה. וזה לא ספור רק של ביבי. שתה מים ותרגיע.
 13. 2
  יאללה תפסיקו עם השופוני ותתקפו כבר

  יאללה תפסיקו עם השופוני כבר ותתקפו כבר

 14. 1
  יאללה תפסיקו עם השופוני ותתקפו כבר

  יאללה תפסיקו עם השופוני כבר ותתקפו כבר