הדיון בתקיפה באיראן

סקר "הארץ": 60% מהציבור סבור סיכוי גבוה שכי מבצע צבאי יביא להתלקחות אזורית

למרות הערכה זו, 41% השיבו בחיוב לשאלה אם ישראל צריכה לתקוף באיראן. הנשאלים החרדים הם התומכים העיקריים במהלך זה, וכך גם 25% מהערבים

מסקר "הארץ" שנערך על רקע הדיון הציבורי הגובר בסוגית תקיפה אפשרית של ישראל באיראן, עולה כי 59% מאזרחי המדינה מעריכים כי יש סיכוי גבוה שפעולה צבאית באיראן תביא להתלקחות אזורית, בה ייטלו חלק גם חמאס בדרום וחיזבאללה בצפון. 21% ענו כי הסיכוי לכך בינוני. 20% מהנשאלים הנוספים השיבו כי לדעתם קיים סיכוי נמוך למלחמה כוללת, או שלא סיכוי כלל ומי שלא ידע להשיב על השאלה.

לשאלה המרכזית: "האם ישראל צריכה לתקוף את מתקני הגרעין באיראן?", השיבו בחיוב 41% מהנשאלים מול 39% שהתנגדו בעוד 20% לא הביעו דעה החלטית, המגזר לו השתייכו הנשאלים השפיע מאוד על התשובה. המתנגדים הגדולים הם באופן צפוי ערבים אזרחי ישראל אשר 54% מהם אמרו כי ישראל לא צריכה לתקוף. 25% מהערבים שנסקרו אמרו כי ישראל כן צריכה לתקוף את מתקני הגרעין ו-21% ענו כי אינם יודעים.

הנשאלים החרדים הם התומכים העיקריים בתקיפה. 50% מהם ענו כי על ישראל לתקוף באיראן. לשאלה זו ענו בחיוב גם 43% מהדתיים ו-45% מהמסורתיים. בקרב החילונים הדעות חצויות. 38% מהנשאלים תמכו בתקיפה ואילו 42% התנגדו לה. 53% מהנסקרים המשתייכים למגזר הרוסי הביעו התנגדות לתקיפה, 1% בלבד פחות לעומת כמות המתנגדים הערבים.

ומה דעתכם? לחצו לייק לפייסבוק של "הארץ" ושתפו אותנו

יחד עם זאת 37% מהרוסים תומכים במתקפה. יוצאי רוסיה מהווים את הקבוצה הנחרצת ביותר, אם לחיוב ואם לשלילה, כשרק 10% מהם אמרו שלא החליטו או שאינם יודעים, לעומת אחוזים כפולים ואף יותר מכך של מתלבטים באוכלוסיות אחרות.

לחצו להגדלה
לחצו להגדלה

שאלה נוספת בה עסק הסקר נוגעת להתייחסות האזרחים לתרחיש בו איראן תצליח להתחמש בנשק גרעיני. 11% מהנסקרים ענו כי במצב כזה הם ישקלו לעזוב את המדינה. 84% ענו כי לא ישקלו עזיבה ואילו 5% לא ידעו מה להשיב. חלוקת הנסקרים בתשובה זו לפי מגזרים מעלה כי המגזרים הדתי והמסורתי הביעו דבקות גדולה יותר בישראל לעומת אחרים שיבחנו עזיבה במקרה של איום גרעיני מאיראן.

רק 2% ממי שהגדירו עצמם כדתיים ו-8% מהמסורתיים אמרו שישקלו לעזוב, זאת לעומת 15% מיוצאי רוסיה, 13% מהחילונים, 13% מהערבים ו-10% מהחרדים. מהסקר עולה עוד כי אין קשר בין התמיכה בתקיפה לדבקות בישראל. 15% מבין התומכים בתקיפה אמרו שישקלו לעזוב את הארץ אם לאיראן תהיה פצצה גרעינית, לעומת 9% מבין המתנגדים לתקיפה שאמרו שישקלו זאת.

מהסקר עולה כי 51% מהאוכלוסייה חושבים כי הדיון הציבורי המתלהט בסוגיה גורם נזק לישראל. יחד עם זאת, 39% מהנסקרים אמרו כי חשוב שיתקיים דיון כזה. 10% לא ידעו או לא ענו על השאלה. בחלוקה לפי מגזרים עולה כי הציבור הדתי הוא המתנגד הגדול לדיון בעניין - 68% מאלה שהגדירו עצמם דתיים ענו כי הדיון גורם נזק, לעומת 40% מהערבים והחרדים, 45% מהציבור הרוסי ו56% מהציבור החילוני.

סקר "דיאלוג" נערך בפיקוחו של פרופסור קמיל פוקס מהחוג לסטטיסטיקה באוניברסיטת תל אביב, בקרב 495 נשאלים מכלל האוכלוסייה וטעות הדגימה בו היא 4.6%. בתשובה לשאלה שתוצאותיה הוצגו מוקדם יותר היום ענו 52% מהנסקרים כי הם סומכים על ההחלטות שיקבלו בעניין האיראני ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק. 37% מהנשאלים ענו כי הם אינם סומכים על שני המנהיגים, ו-11% מהנשאלים השיבו כי הם אינם יודעים.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 34
  למה אותי אף פעם לא משתפים בסקרים האלה

  לדעתי ה"סקרים" האלה נעשים בידי קבוצה מאד מצומצמת של אותם האנשים בעלי דאות יחסית אחידות.
  הקטע היפה שהעיתון הזה בסוף מעניין בדיוק את אותה הקבוצה כך שהתוצאות די מתאימות לקהל היעד ולכן לאף אחד זה לא מפריע.

 2. 33
  תקיפה באירן

  האם באמת אנחנו זקוקים להרפתקה הזאת? או אולי זה כדי להסיט את דעתנו מחוסר הכשרון להנהיג את הארץ לשלום?? האם מה שאנחנו חסרים עכשיו זו מלחמה??

 3. 32
  יפה שהחרדים ..שאגב, לא עושים צבא.. תומכים ברעיון נורא:לתקוף איראן

  ישראל.. ארץ נהדרת!! חבל על רוב האנשים שחיים כאן..

 4. 31
  it just other sign Masia coming
 5. 30
  חייבים לתקוף חייבים
 6. 29
  הרופאים מתלבטים האם יש לנתח חולה או לטפל בו בשיטות אחרות .שמע זאת עיתונאי מהארץ והציע :אולי נערוך סקר בציבורמי בעד ניתוח ומי בעד טיפול אחר.
 7. 28
  שטויות במיץ!

  מעניין מה היה חושב הציבור אם ב- 1981 היו עורכים סקר כזה לפני הפגיעה בכור בעירק.

 8. 27
  לטמון את הראש בחול מה שיהיה יהיה
 9. 26
  האם בעלות הברית עשו סקר לפני הפלישה לנורמנדיה?

  או במילים אחרות, לציבור אין את הידע הדרוש על מנת לחליט

  1. התנאי המינימלי לתקיפה

   מרבית הציבור אינו מודע לכלי הנשק שבהם תתקוף ישראל את איראן – אם תתקוף. ואם אין ידע אין דעה ולא יכולה להתקיים דעה. הסקרים או המאמרים אינם משקפים אמינות אלא משאלות לב. אפילו מילאומיניקים בכירים במקומות רגישים בצבא ואו בכירים בשאר ממסדי הביטחון – אינם מודעים לא לאסטרטגיה ולא לאמצעים הטקטיים. כי נניח ושני קצינים בדרגת אלוף יודעים על מקומו והימצאותו של טיל מסוים או מטוס מסוים, אין להם שום יכולת להתמצא במכלול הפרטים הנחוצים להוציא אל הפועל משימה מורכבת שלא הייתה דוגמתה אפילו לא על ידי ארה"ב בעיראק ואפגניסטאן.
   הציבור שענה על הסקר מנחש כי מאי שם ימריאו כמה מאות מפציצי קרב מלווים בידי כמה עשרות מטוסי יירוט ויטילו מטר פצצות הרסניות במדה זו או אחרת כמו למשל בששת הימים ואול יחזרו ארצה להצטייד בחימוש חדש בסיבוב שני או שלישי או אפילו במשך 48 שעות רצופות; גל אחרי גל.
   אז מה הסוד כאן?
   שאלת המיליון היא מהי מידת הנזק שההפצצות אלה יגרמו? האם נזק בלתי הפיך לכמה שנים? או רק כמה שריטות בצלע ההר? האם לא תהיה מכת נגד של מטחי טילים איראניים על תל אביב? או שבעת ובעונה אחת ישמיד חיל אוויר שלנו את כל חיל האוויר האיראני ואת מערך הנ"מ שלו?
   האם יש מישהו באמת שיכול לענות על שאלה זו?
   לכן; השאלה הזו אינה רלוונטית כלל - כי אם תחליט ישראל לתקוף את איראן תהיה זו מתקפה שתכליתה להרוס כליל בעת ובעונה אחת בתקיפה משולבת של כמה וכמה כלי נשק הרסניים [שיתגלו זו פעם ראשונה] את כל מרכיבי המלחמה של איראן יחד עם כמה תשתיות אזרחיות ושלטוניות הפועלות לטובת הצבא.
   זו הסיבה מדוע הציבור אינו יכול להשתתף בדיון הזה וזו גם הסיבה מדוע השרים הרוגזים כועסים שקיים רמז שיוודע לאיראנים כי אם הם יותקפו הרי זו תהיה התקפה קטלנית ללא מה שידענו בעבר; לא בעופרת יצוקה ולא בלבנון ה-2.
   הברברת והקשקשת של גורמים בעד ונגד כועסים זה על זה בגלל שהם חייבים להתאפק ולא לגלות קצוץ של מידע שעלול לעזור לאיראן לקדם את פני הרעה מישראל. גם כל המומחים הטוענים כי "ישראל לבדה אינה יכולה לתקוף באיראן" לא מדברים על ההשלכות הישירות של ההתקפה אלא על ההשלכות העתידיות בעיקר הפוליטיות במידה והתקפה הישראלית תחרוג מהמטרות הצבאיות ותגרור את האזור למלחמה זה בזה לנצל שעת הזדמנות – כמו החיזבאללה למשל.
   השוטה שאומר כי איראן תמטיר על ישראל טילי ק"ק שיחריבו את ישראל צריך להבין כי מטוס F-16 אחד ויחיד מסוגל לשאת פצצות הרסניות פי כמה מעשרה טילים איראניים ולהפציץ בדיוק של 10 מטר – ולא ברדיוס של 200-400 מטר של הטיל האיראני שאולי יחטוף טיל 'חץ' לפני כניסתו לשמיים של ישראל. קרי; 10 מטוסים שלנו עלולים להחריב בדיוק נמרץ שווה מאה טילים איראניים שבחלקם הגדול לא יגיעו לכאן בכלל. עתה שער בנפשך מה יכולים לעשות 100 F-16 בשלושה או ארבעה ימי לחימה. חוץ מזה; מספר הטילים הקרביים של איראן שיש להם טווח לכאן מוגבל, ובפרט שראש הנפץ הקרבי של רובם הוא חצי טונה בלבד בעוד שהפצצות של ה-F-16 הן לא רק הרסניות עם החומר שלהם אלא מדוייקות. התוצאה עשויה להיות פחות נזק אפילו מהסקאדים של סאדם חוסיין, בעוד שאנו נוכל להשמיד באיראן כל מטרה.
   לכן, כל עוד לא נקיים תנאי מוקדם של החרבת כל המטרות שבתוכנית, לא תצא התקפה ישראלית – לא מהאוויר והשמיים הגבוהים יותר ולא מתחת לגלי הים ולא מ"ערפילי בוקר אפורים" מעל טהרן.
   ועוד, תקיפה צבאית ישראלית תוכל להיות ברת תוקף רק בתנאי שבד-בבד תקבל ישראל הרשאה מדינית מצד כמה מעצמות לתקיפה טכנולוגית שתקדים את המכה הצבאית בשיתוק כמה מערכות אזרחיות המגבות הן את המערכת השלטונית והן את הצבא האיראני.
   אלה התנאים המינימליים. סתם ככה לשלוח טור מפציצים? חבע"לז.

 10. 25
  צרכים פנימיים בוערים בישראל ובארהב.....
 11. 24
  הציבור מטומטם ולכן...

  וכשיהיה בידי המשטר האירני נשק גרעיני לא תהיה התלקחות??? רק שבסופה יעוף לכיוונינו אטום

 12. 23
  סקר חסר משמעות

  הסקר מגמתי וחסר משמעות לחילוטין,כי לנו כאזרחים מהשורה אין שום נתונים שי שבהם בסיס כדי להסכים או להתנגד, התשובות של הציבור באות מהבטן בלבד,ובעניין זה ניתן להבין את האנשים שהם נגד התקיפה, כי מזה מספר שנים מלעיטים אותנו בסיפורים על היכולות הצבאיות הגדולות והמסוכנות של איראן דרך אגב זה דבר שאני מטיל בו ספק רב שאיראן מעצמה צבאית כפי שהיא מתרברבת ,לכן באופן הגיוני יש ציבור גדול שחושש מתוצאות התקיפה, מאידך גם לתומכים אין שום בסיס נתונים וידע שגורם להם לתמוך, למשל, התגובה האיראנית אחרי התקיפה תפגע במדינה אבל בכמה ,האם היא תהיה קריטית ? או לא בצורה קריטית, ומאידך עולה השאלה אולי כדאי לתקוף כדי למוע את הסכנה.של קיום המדינה. יש עוד שאלה האם תקיפה ישראלית בלבדית יש בכוחה לחסל את פרוייקט הגרעין האיראני, גם לשלאה זו אין ל נו כאזרחים שום תשובה. לכן אני חוזר וטוען יוזם הסקר עיתון הארץ הוא נגד תקיפה בכל חיר ובכל מצב ולכן יש לעיתון עניין ליצור דעת קהל אנטי תקיפה באיראן.
  עם כל הפרובלמטיות בסופ של דבר מקבלי ההחלטות יהיו אשר יהיו , יש להם את כל האינפורמציה והנתונים הדרושים לקלבל את ההחלטה כשיידרשו לכך,ולכן הסקר חסר משמעות לחילוטין,כי סקרים לא יקבעו בשאלה גורלית כמו שאלת תקיפת פורייקט הגרעין האיראני.

 13. 22
  הדתיים נחושים להביא עלינו גוג ומגוג- אבל מה התירוץ של ביבי וברק. טירוף לשמו
 14. 21
  חבר'ה -מה אתכם? סמכנו עליכם שתביאו את גוג ומגוג - אם ישראל לא תצית את מלחמת יום הדין כיצד יוכל משיח-צדקנו להופיעכמו שהובטח לנו? ומה עם כל העצמות היבשות שכבר מקרקשות בתזזית מתחת לאדמה, מחכות להגיח מעל לאדמה ולצפות באח-הגדול? יאללה- תנו דחיפה לביבי.
 15. 20
  and isn't that EXACTLY what BB needs/wants????
 16. 19
  אטום פטפוט טיפשות

  הישראלים אוהבים נורא נורא לפטפט בעיקר בציבור(ראה טלפונים ניידים כאוטובוסים)אבל קובעי מדיניות המפטפטים בפומבי ועוד בדיני נפשות ?! אם יש צורך לחכות השאירו זאת למעצמות ישראל תאלץ להתגונן בפני חיזבאללה וחמס וודי לחכימה ברמיזה.

 17. 18
  אין על הישראלים

  יושבים על הר געש ומתבדחים

 18. 17
  סקר לא רציני במסורת העתונות הצהובה

  סקר זול עם שיעור סטייה רב, לא מלמד על דבר לבד מרצונם של עורכי הארץ להתפרנס מהחרדה הציבורית וללבות אותה.

  אי פרסום התגובית וצינזורה, יטופל במקום המתאים

  1. משה ק. ,רק לקרא את התגובות כאן ולהבין כמה אתה צודק.
 19. 16
  החרדים ילחמו באיראן עד טיפת הדם האחרונה של החילונים...
 20. 15
  הדיון בצבור לגבי התקפת אירן......

  לא פלא שהחרדים תומכים בהתקפה על אירן .ממילא הם לא משתתפים במלחמה ,אלא אם כן מקווים שתפילה תפתור להם את הבעיות ותביס את אירן ברגע שתגמול לישראל איכשלו יהיה. התסקיר מעכיר..

 21. 14
  מעניין שהחרדים הם הקבוצה התומכת בתקיפה. חוצפה לא?
 22. 13
  זה לא סקר של הארץ זה שקר של אלבלאד.
 23. 12
  נו,,,מה לנו כי נתווכח עם סקר של הארץ שקובע?חחחחחחחח "ריאליט בומבה באירן" סמסו וההשתתפו בהחלטה.
 24. 11
  מעניין, דווקא החרדים הסומכים בעיקרון על הקב"ה, מעוניינים בתקיפה...
 25. 10
  "הנשאלים החרדים הם התומכים העיקריים בתקיפה"... (כל מילה נוספת מיותרת).
  1. גבירתי, לאן בדיוק את חושבת שהטילים האיראניים יכוונו ? על מה את מדברת ? האיסלאם נלחם בצבאות .. ?! האיסלאם הורג אזרחים !!
 26. 9
  התקפה על אירן ,תאחד את כל המוסלמים
 27. 8
  הארץ שכח לשאול אם הציבור מעדיף לעשות זאת עם F16 או F15.
  1. M16 ורמבו.
 28. 7
  הבנתם את הארץ הזאת? חרדים הכי ששים למלחמות, כיפות סרוגות הכי שמחים לסתום לאנשים את הפה
 29. 6
  אני עניתי 3 פעמים "בעד"
 30. 5
  סקר של ישראל היום 90% בעד תקיפת כל הסובב אותנו.......
  1. ישראל..ישראלים..רק מבינים כוח ואלימות, פשוט נורא
 31. 4
  יאללה – הגיע הזמן להתחפף מפה

  כמה רמזים צריך בנאדם?

  1. לא למדת כלום מההסטוריה היהודית

   בריחה לגלות מביאה עלינו רק אסונות.

 32. 3
  בקיצור להרבה ישראלים בא קצת אקשן.. הזוי...
 33. 2
  סקר מצחיק ומוזר ביותר. ממתי עושים סקרים בענייני בטחון כאילו מדובר בסקר של מוצר שיווקי. הצחקתם אותנו לגמרי.
  1. שמעון, תומכי התקיפה בממשלה מתיחסים לנושא מנקודת מבט של פוליטיקה פנימית וזה לא שונה הרבה ממוצר שיווקי
 34. 1
  שאלו את הציבור בתור פרשן לענייני צבא או בתור מי שמחליט?