איראן: הדו"ח החדש של סבא"א - פיברוק

שר החוץ עלי אכבר סלאחי דחה את מסקנות הדו"ח שיתפרסם בשבוע הבא, לפיהן טהראן מנסה לפתח נשק גרעיני וטען כי הסוכנות נכנעה לארה"ב

שר החוץ האיראני, עלי אכבר סלאחי, טען היום (שבת) כי הדו"ח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) על פרויקט הגרעין הוא "מפוברק". במהלך מסיבת עיתונאים בטהראן אמר סלאחי כי הסוכנות נכנעה ללחץ האמריקאי להאשים את איראן בפיתוח גרעין.

"האמריקאים כבר חשפו מסמכים שכאלה בעבר", אמר סלאחי בהתייחס לטענות האמריקאים לפני המלחמה בעיראק ב-2003, לפיהן בגדאד השיגה אוראניום מניז'ר, במה שנקרא "הסקנדל הניז'רי".

בשבוע הבא צפויה סבא"א לחשוף חומר מודיעיני לפיו איראן מקדמת תוכנית ליצור נשק גרעיני. על פי הדיווח, הדו"ח של הסוכנות יחשוף תצלומי לוויין וחומר מודיעיני נוסף שטרם הוצג, אשר יוכיח כי איראן ביצעה שורה של פעולות חשאיות בתחום הקרוי "קבוצת הנשק", השלב האחרון בהרכבת הפצצה, וכן שורה של בדיקות כיצד להרכיב ראש חץ גרעיני. דיפלומטים מסבא"א אמרו כי בין המידע החסוי יהיו גם תצלומי לווין של מיכל מתכת גדול מימדים בבסיס צבאי בעיר פרצ'ין, שעל פי ההערכות משמש לניסויים בפיצוץ הדרוש לייצור ביקוע גרעיני.

עובד במתקן להמרת אורניום סמוך לעיר איספהאןאי–פי

הדו"ח יציג גם הוכחות נרחבות לפיהן מדענים איראניים עבדו על מודלים ממוחשבים של ביקוע גרעיני והתקנת ראש קרב גרעיני על טילים. איראן רכשה מצפון קוריאה מחשב על מיוחד שמבצע עבורה הדמיות של תגובת שרשרת הדרושה לצורך הפיצוץ הגרעיני. יחד עם העובדה כי יש לה כבר את הידע והטכנולוגיה להעשיר אורניום גם לרמה של 90%, הדרושה לייצר חומר בקיע לנשק גרעיני, מומחים מעריכים כי איראן נמצאת קרוב מאוד למצב שבו אם תרצה, תוכל לבצע פיצוץ גרעיני תת-קרקעי. עם זאת היא עדיין רחוקה במרחק של כמה שנים כנראה, מהיכולת להרכיב ראש חץ גרעיני על טילי השיהאב שלה.

לעדכונים, חדשות ופרשנויות, לחצו לייק בעמוד הפייסבוק של "הארץ"

איראן נמצאת תחת פיקוח של סבא"א במשך כעשור, בשל החשש שהיא מנסה לפתח נשק גרעיני. בעבר כבר הציגה הסוכנות תיעוד של פעולות איראניות שעשויות להעיד על פיתוח חשאי של נשק גרעיני, אולם הדו"ח הנוכחי יהיה מקיף בהרבה בהיקף ותוכן ההוכחות, שיוצגו לראשונה באופן פומבי.

קראו כתבה זאת באתר "הארץ" באנגלית:

UN report on Iran nuclear program a fabrication, says FM

 


 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 9
  לממשלות ישראל אני לא מאמין ובטח שלא לארה״ב

  אפילו בתגובות של הארץ יש צינזור, אני מאמין למה שאני רואה לא למה שאני קורא

 2. 8
  תרגיל חשבון פשוט

  מדינה x הינה מדינה דתית, אשר יושבים בממשלתה מספר לא מבוטל של אנשים קיצוניים, רוצה לתקוף את מדינת Y , גם היא מדינה דתית אשר יושבים בממשלתה מספר לא מבוטל של אנשים קיצוניים. למדינה X יש פצצת אטום והיא אינה משתפת פעולה אם האירגון הבינלאומי לאנרגיה אטומית. מדינת Y משתפת פעולה עם הארגון הנ׳ל ואיננה בעלת פצצה אטומית. מי פה הטוב ומי הרע ילדים יקרים?

 3. 7
  They are right, as always
 4. 6
  וואו נשק גרעיני ואני חשבתי שהם מפתחים גוזניק
 5. 5
  אירן , נשק גרעיני מה פתאום , הם. נראים נחמדים שונאי יישארו כמו שצריך, איך יתכן שיאשימו אותם בפיתוח נשק גרעיני
 6. 4
  לאירן כבר יש מספר טילים גרעיניים! הוכחה בפנים

  לא שמעתם שהמורדים בלוב גילו להפתעתם נשק גרעיני שהיה לקדאפי?
  נו ואיך הגיע אליו נשק גרעיני?
  כסף קונה הכל בעולמנו ולאירן יש מספיק כסף ואין מצב שהיא לא הצטיידה גם בכמה טילים גרעיניים (כנראה לאחר התפרקות בריה"מ הוברחו מתחת לאף של סוכנויות המודיעין טילים גרעיניים שנמכרו בהרבה מאוד כסף)

  בקיצור לזה התכוון שר הביטחון האיראני כשאמר שאם ישראל תתקוף מצפה לה "הפתעה"...

 7. 3
  לא היה פעם דו"ח על נשק להשמדה המונית בעיראק? תזכירו לי איפה הוא?
 8. 2
  אולי סוף סוף הבין העולם מיהי אירן.רק חיסול חמינאי יעצור אותה

  יש לחסל את חמינאי . לא להשאיר אותו חי. כל זמן שהוא חי האירנים ימשיכו בפיתוח הנשק הגרעיני.
  לא שיש להם סיכוי להפעיל נשק זה אי פעם. יש להבהיר לאירנים שניסיון לפגיעה בישראל יגרום לאידויה של אירן. איום זה מספיק חריף בכדי למנוע ניסיון.

 9. 1
  ניחוש שלי, אין (כמעט) שום דבר חדש בדו"ח. הם ימחזרו חומרים על פעילות מלפני 2003 (כשהנשיא האיראני חביב האמריקאים שלט). חלק לא מבוטל מהראיות מוטל בספק ועוד שאר מיני שמונצס שהמוסד העביר. אותו מחשב לאפטופ שהשווצרים השמידו?? וחומרים שהאמריקאים העבירו לאיראנים עם מדען רוסי כדי לבלבל את האיראנים.