במוקד הדו"ח

הבסיס שבו איראן מפתחת נשק גרעיני

מנהרות, חפירות ובונקרים מבוצרים: כך נראה בסיס פרצ'ין, 30 ק"מ מטהראן, שבו עורכת איראן ניסויים בתחמושת טילים וחומרי נפץ לביקוע גרעיני

דו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), שיתפרסם בווינה ביום שלישי, צפוי לקבוע כי איראן מנסה לפתח בחשאי נשק גרעיני. מהדלפות לתקשורת הבינלאומית עולה כי הפעם יופיע בצד הדו"ח גם נספח של 12 עמודים, ובו ראיות בדמות מסמכים ותצלומי לוויין ומידע נוסף שיחזק את הטענה כי איראן שוקדת בחשאי על תוכנית גרעין למטרות צבאיות. כמו כן יופיע מידע על הדמיות ממוחשבות של ראשי קרב גרעיניים שביצעו מהנדסים איראנים.

שר החוץ של איראן, עלי אכבר סלאחי, שהיה עד לאחרונה ראש "ארגון האנרגיה האטומית של איראן", טען אתמול כי הדו"ח הצפוי של סבא"א מפוברק. במסיבת עיתונאים בטהראן האשים את סבא"א כי היא נכנעת ללחץ אמריקאי שתכליתו להאשים את איראן בפיתוח נשק גרעיני. הוא רמז כי בעבר האשימו האמריקאים באופן דומה את עיראק ברכישה כביכול של אורניום. הוא ביקש לרמוז בכך שארה"ב מבקשת להכין את הקרקע לתקיפה אפשרית.

האתר המרכזי שבו מקדמת איראן את תוכניתה לייצר נשק גרעיני הוא בבסיס הצבאי פרצ'ין, השוכן כ-30 קילומטרים מטהראן - כך העריכו בסוף השבוע מקורות דיפלומטיים בווינה. על פי ההדלפות, איראן ביצעה בפרצ'ין שורה של ניסויים בשלב האחרון והקריטי לפיתוח נשק גרעיני, המכונה באנגלית "weaponization". ניסויים אלה כוללים שורה של פיצוצים והדמיות של פיצוצים באמצעות מחשבי ענק לבדיקת "שרשרת הפיצוץ" בנשק גרעיני.

לקבלת כל הסיפורים החמים, לחצו לייק לאתר "הארץ" בפייסבוק

עוד דווח על ידי סוכנות הידיעות אי-פי כי תצלומי לוויין של האתר חשפו בו מכל מתכת בגודל של אוטובוס שאמור לדמות לכאורה פצצת גרעין, שבוצעו בו ניסויים בחומרי נפץ.

פרצ'ין הוא בסיס המשמש לפיתוח וייצור תחמושת טילים וחומרי נפץ. יש בו מאות מבנים וכמה מנהרות ובונקרים המבוצרים היטב מתחת לאדמה. בבונקרים ובמנהרות מבוצעים ניסויים בפיצוץ חומרי נפץ. כבר לפני כשמונה שנים הגיע מידע למודיעין האמריקאי כי הבונקרים עשויים לשמש אתרים מתאימים גם לפיתוח נשק גרעיני.

כשביקשו ראשי סבא"א מאיראן לאפשר לפקחיה לבקר בפרצ'ין סירבה טהראן בטענה כי מדובר בבסיס צבאי, ועל פי תקנות סבא"א יכולות המדינות החברות בארגון להתנגד לביקורי פיקוח במתקנים צבאיים. עתה, כשמונה שנים לאחר מכן, שוב עולה שמו של האתר כמוקד לפעילות הגרעינית החשאית של איראן הנחשדת כי היא למטרות צבאיות.

לקראת פרסום הדו"ח, גובר המתח בקהילה הבינלאומית וההערכות הן כי הוא יכיל הפעם אמירות ברורות וחד-משמעיות על מה שבדו"חות הקודמים הוזכר רק בלשון עמומה כ"ממדים צבאיים" של תוכנית הגרעין האיראנית.

הדו"ח אמור להתפרסם באמצע השבוע הבא, לקראת כינוס מועצת הנגידים של סבא"א ב-17 בנובמבר. בימים אלה הוא נמצא בשלבים אחרונים של ליטוש וניסוח ועדיין טעון את אישורו של יו"ר הסוכנות, יוקיה אמנו.

מהדלפות לתקשורת הבינלאומית של מקורות דיפלומטיים - לרוב שם קוד לפקידים בכירים בסבא"א - עולה כי הדו"ח יפרט את קצב ההתקדמות של איראן בכל הנוגע להעשרת אורניום במתקן בנתאנז. הדו"ח יקבע כי איראן ממשיכה בהתחמקות וסירוב למסור מידע על ההיבטים השונים של פעילותה הגרעינית, דבר שמעורר את החשד כי היא מעלימה מידע ופועלת לפיתוח נשק גרעיני.

בדו"חות קודמים שפרסמה הסוכנות נקבע כי לאיראן יש כ-4.5 טונות של אורניום מועשר בדרגת העשרה נמוכה (3.5%) במתקן בנתאנז. כמות זו - אם תועשר לרמה של 90% (לאיראן כבר יש ידע וטכנולוגיה לשם כך) - תספיק לשם ייצור חומר בקיע לארבע עד חמש פצצות גרעין.

בנוסף לכל אלה, יש במערב ראיות כי איראן מבצעת שורה של ניסויים שתכליתם לבדוק את יכולתה להרכיב נשק גרעיני על טילי שיהאב. ניסויים אלה מתקיימים כבר מאז 2004 ונחשפו בעבר בדו"חות של סוכנות הגרעין. עיקרם היה הדמיית מחשב שזכתה לכינוי "מרכבות האש" ואשר עותק של אותה הדמיה הוצג כבר לפני כמה שנים לפני נציגים של סבא"א.

הדו"ח החדש והמקיף מבוסס על מידע מודיעיני שהגיע לסבא"א מגופי ביון במערב, ובראשם קהילות המודיעין של ארה"ב, בריטניה וגרמניה - ועל פי פרסומים שונים גם של ישראל. המידע מצוי בידי סוכנויות הביון זה כמה שנים אך באחרונה הועבר לסבא"א, שאף קיבלה אישור לפרסמו.

מכל אלה עולה כי איראן האיצה את תוכנית הגרעין שלה, ובמיוחד את השלב הסופי של הפעילות ב"קבוצת הנשק" - דבר המעורר את החשד כי היא נמצאת לקראת ההכרעה הסופית שלה אם לפתח פצצת גרעין. החלטה זו נתונה בראש ובראשונה בידי המנהיג העליון עלי חמינאי, הנעזר בשני יועציו הבכירים בנושא זה - מפקד משמרות המהפכה, מוחמד עלי ג'פרי, ושר ההגנה של איראן, אחמד ווהידי.

ארצות הברית, המערב וישראל מקווים שהחומר החדש ישכנע את רוסיה וסין להצטרף ליוזמה להטיל עיצומים חדשים ותקיפים יותר במועצת הביטחון של האו"ם על איראן, אך ספק רב אם זה יקרה.

חפירות בבסיס פרצ'יןGoogle Earth, GeoEye

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 26
  וביברק חושבים שיצליחו להשמיד את הביצורים הללו? לא יעזור, אם לישראל יש נשק גרעיני, בסופו של דבר לכל מדינות האיזור יהיה נשק גרעיני
 2. 25
  לפרק את ישראל מנשק גרעיני
 3. 24
  שמים

  צריך להיות או ישראלי או פסיכי,
  כל מנת לבצע ניסוי גרעיני במרחק של 30 קילומטר מעיר הבירה! שבה יש אוכלסיה! או כל מנת שקיים אדם בעולם המסוגל לבצע שטות כזאת.

  1. על מה אתה מדבר?

   זה שהנסיס נמצא 30 ק"מ מטהרן אינו אומר שהניסוי יערך האותו המקום. ישראל פיתחה את פצצת הגרעין שלה בדימונה, ולפי כל המקורות ביצעה את הניסוי בשיתוף עם דרא"פ במקום מרוחק.

 4. 23
  Israel is already being attacked by Iran

  To all those who fear Iran, you must also understand that Hezbollah is Iran, and it attacks Israel. so do not fear Israel, attack with ferocity and anger, devastate Iran and kill all the ayatollah. If Iran turns to nuclear Immediately devastate it with nuclear. Europe was and is the main supporter of Iran, technology wise and oil consumption.

 5. 22
  כל דבר שאיראן עושה ישראל כבר עשתה וממשיכה לעשות מזה עשרות שנים.

  ישראל היא זאת שגורמת למירוץ החימוש הגרעיני במזרח התיכון, אנחנו ולא שום מדינה אחרת. אנחנו בעלי פצצות הגרעין, לאיראן אין כאלה.. האם יבחרו לעשות כאלה או לא לעשות כאלה? אנחנו כבר בחרנו, ומאות פצצות כאלה כבר בידינו! אנחנו היא המדינה ששקלה הלכה למעשה באם לעשות שימוש בפצצות האלה, בזמן מלחמת יום הכיפורים ומי יודע מתי עוד. אנחנו אלה שנתונים בסכסוך אלים עם שכנותינו, אנחנו אלה שבממשלתנו יושבים פנאטים שאמירותיהם הקיצוניות יכולות להיתרגם בעוד דקה למעשים שזוועתיים מהם אין, אנחנו אלה שמסרבים להודות ביכולותינו הגרעיניות, אנחנו אלה שמסרבים להיפטר מפצצות הגרעין שלנו, אנחנו! לא איראן, לא סוריה, לא עיראק.. אנחנו!

 6. 21
  פעולה צבאית נגד איראן

  זה לא שווה לחזור.
  המודיעין הישראלי גם הוא בטוח כי היכולת הגרעינית של איראן שנים רבות קדימה. כל גירוי יכול לגרום באזור פחד הסיבה דקיק.
  ההשלכות של מלחמה גרעינית, או צריך להיחשב, או לשכוח

 7. 20
  ומתי האו'ם יחליט שחוק בינלאומי אינו יכול לפסוח על המדינה הציונית ומיתקניה הגרעיניים.
 8. 19
  What happened to that VIRUS

  I forgot its name

 9. 18
  היקף המתקנים ומיקומם מחייב תקיפה קרקעית

  תקיפה מהאוויר לא מספיקה במקרה של איראן.

 10. 17
  עיראק 2 אבל במימדים יותר מסוכנים למזרח התיכון, אחראים לו יהיו ביברק
 11. 16
  ובאיזה תאריך לפוי להתפרסם דו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) הדן במיקומם ובטיבם של מתקני הגרעין הישראליים וביתר פרטי תכנית הגרעין שלה?
 12. 15
  אותם קשקושים סיפרו לנו טרם תקיפת עירק.

  שעה שאלבראדעי והאנס בליקס ניקו את עירק מההאשמה. הירצה קולין פאוול את מועצת הבטחון על פצצות אטום שמשוגרות ממשאיות ועוד שורה של דברי הבל במקרה הטוב ושקר מוחלט במצב הרע.
  התוצאות דיברו בעד עצמן ושיעמוד מי שראה משהו מדברי פאוול.
  אותו סיפור אותם דברים אותן "הוכחות" ואותם "גורמי מודיעין" שמשום מה פספסו את תעשיית האטום של לוב בזמנו.

 13. 14
  בקיצור לאיראן כבר יש 4-5 פצצות אטום וגם בלעדיהם היא מסוגלת להפוך את ישראל לאבק

  נותר לנו ביד רק מאזן האימה. וטוב יעשו אפוני ה איי קיו  אם ימנעו מפעולה. אחרת כולםםםםםםם נהפך לאבק.
  אגב כאשר לאיראן יש פצצה גרעינית כדאי מאד לישראל לעשות שלום מהר עם הפלשתינים.

  1. ל 14 פחדן,מחליש את המדינה.
  2. אין לך ביטחון בגרוש!!!!!!!!

   אני מאמין שמדינת ישראל תצליח בכל מעשה ידיה על מנת להגן על ארצנו וחוץ מזה אני כבן אדם חרחי מאמין בהשם שישמור על הארץ הקדושה כי פה בארץ גרים יהודים צדיקים ששומרים תורה ומצוות וכל אדם ששומר תורה ומצוות השם שומר עליו.... וזה המציאות כי עם ישראל היא העם היחיד ''והקטן'' שהצליח לשרוד כל כך הרבה שנים....וזה רק בגלל שלא שכחו את את התורה ומקיימים אותה וגם כאן בסיפור אם איראן מי שמאמין לא מפחד!!!!

 14. 13
  תומכי המשטר ומתנגדים באיראן שותקים , גורלם מר בכל מקרה
 15. 12
  יש לתקן את תקנות סבא"א, כדי שמדינות כמו איראן וסוריה, לא יסתתרו מאחורי הטיעון שפקחים לא יכולים לסייר בבסיסים צבאיים.

  סוריה טענה באופן זהה לפני פחות משבוע.

 16. 11
  תצלומים

  כמה תצלומים וסרטונים ראינו לפני הפלישה לעיראק ומה יצא מכל ההצגה שכביכול שכנעה את העולם לצאת נגד הרודן שמחזיק בנשק גרעיני ומפעלים תת קרקעים ומשאיות נידות בדרכים כדי להסתיר את הנשק מעיני הפקחים, רצח שלושה מליון עיראקים, שדדו את הנפט. ואנו משלמים את המחיר.

 17. 10
  מנה מנה תקל ופרסין
 18. 9
  ובאיזה יום בדיוק אמור להתפרסם דו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) הדן במיקומם, טיבם ותכולתם של מתקני הגרעין הישראלים?
  1. בוגדת מודאגת- תני לאויב לנהל את התעמולה שלו בלי תמיכה ישראלית. מי יזרוק פצצת גרעין על ילדייך איראן או ישראל?
  2. ההרפתקנות של ביבי-ברק-ליברמן מסוכנת יותר מכל פטפוטי האיראנים
 19. 8
  מצחיקים הפרסים האלה.. באמת נראה להם שבמאה ה-21 עוד אפשר להסתיר בכלל דברים על אחת כמה וכמה פרויקט של יצור נשק גרעיני
 20. 7
  הכול הסתה מה קרה התעוררתם עכשיו
 21. 6
  יש בעייה קטנה עם הרטוריקה. נתניהו הוא בעל ניסיון. הסתה מהמרפסת בכיכר ציון מול אספסוף, הסתיימה ברצח. נתניהו לא רק אלוף הספינים והדיבורים אלא גם אלוף הפאשלות. הדיבורים והאויר החם שהוא ומושחת השני מהסיירת מעלים לאוויר, עלולים לצאת משליטה.
 22. 5
  אז מה!?

  אז מה? אם תהיה לאיראן פצצה גרעינית!? היא לא תעשה שימוש כי תדע שיקח לעולם דקות למחוק אותה

  1. העולם לא יגיב!!
  2. אז למה היא בונה?
 23. 4
  להעביר את האגף החדש של מוזיאון תל אביב לשם, וטובה שעה אחת קודם
 24. 3
  מה המספר של המאג שבמרכז ?
 25. 2
  לתקוף,לתקוף,לתקוף.

  התגובה האירנית תהיה אולי בספק 2 סקדים טועים קובנציונלים,אירן מדינה מפגרת,אך פנטית ביחס להשמדת ישראל.לכן עכשיו הזמן לתקוף נקודה.

  1. התגובה האיראנית תהיה לפתח נשק גרעיני בכוחות מוכפלים.
  2. 2 ניתוח קצר,אך מעמיק.
  3. אני לא יודע איפה אתה חי אבל נראה לי שאתה חי בסרט הזוי לחלוטין
  4. לכל המציעים לתקוף - כדאי קודם להציץ במפה ולראות את ההבדל בין שטחה של ישראל לזה של איראן

   שטחה של איראן 1,648,195 קמ"ר.
   שטחה של ישראל 22,072 קמ"ר.

   שזה פי 74.

   האוכלוסיה של איראן מונה 77,891,220 איש
   האוכלוסיה של ישראל מונה 7,473,052 איש


   פי 10 יותר.
   לכל מי ששיחק שחמט בחייב יודע שהיתרון המספרי הזה מספיק להפסד מוחץ.

   לכן כדאי למתלהמים להתבגר ולהביט במציאות ללא משקפיים פאנאטיות. בית ראשון ושני הלכו בגלל שפאנאטים פה האמינו שהם יכולים להתגרות במעצמה האזורית וכך כולם איבדו את ביתם.
   מדוע לחזור על הטעות פעם שלישית? רק מפני שלהיסטוריה יש חולשה של חזרה על עצמה?

  5. 1. אתה לא תוקף שטח. 2. איראן לא מעצמה אזורית

   אתה תוקף אתרים מסויימים, נקודתיים. לשטח המדינה אין שום משמעות.
   איראן חושבת שהיא מעצמה, אבל מלבד יכולת להפעיל טרור דרך שליחים היא מעצמה צבאית רק בדימיון הפורה שלה. עיראק, למשל, היתה בעלת כוח צבאי יותר גדול במלחמת המפרץ הראשונה, וראינו כמה זה הועיל לה מול מעצמה אמיתית.
   ישראל מדינה חזקה צבאית הרבה יותר מאיראן, ובעלת יכולות מרשימות מאוד. לא כדאי לאיראנים לבחון את ישראל.

 26. 1
  כמה מיקירינו ישלמו בחייהם על ההיבריס של נתניהו וברק?
  1. אתה מדבר על עסקת שליט?
  2. וכמה מיקירינו ישלמו בחייהם אם איראן תהיה גרעינית?

   זו בדיוק הדילמה, ואין כאן שום קשר להיבריס: האם להסתכן כעת בהתקפה שעלולה לגרום לנזק גדול לישראל, או להסתכן אח"כ כאשר לאיראן תהיה יכולת גרעינית שהיא עלולה להשתמש בה? אני לא מקנא במנהיגים שצריכים לקחת החלטה כזו.

  3. הצחיקו אותי, אסור לבקר בבסיסים צבאיים, כי איפה יפתחו פצצת אטום בשירותים?