נתניהו וברק סירבו להתחייב כי לא יתקפו את איראן בלי לתאם עם ארה"ב

בפגישותיו עם רה"מ ושר הביטחון בחודש שעבר רמז שר ההגנה פאנטה כי ארה"ב אינה רוצה להיות מופתעת, אולם נענה בעמימות

שר ההגנה האמריקאי ליאון פאנטה לא קיבל מראש הממשלה, בנימין נתניהו, ומשר הביטחון, אהוד ברק, התחייבות ברורה לפיה ישראל לא תפעל נגד מתקני הגרעין של איראן ללא תיאום עם ארה"ב. לדברי פקידים אמריקאים, שתודרכו לגבי ביקורו של פאנטה בישראל לפני כחודש, נתניהו וברק השיבו בצורה כללית בלבד לשאלותיו בדבר כוונותיה של ישראל.

פאנטה ביקר בישראל ב-3 באוקטובר ונפגש עם נתניהו, ברק, הרמטכ"ל בני גנץ ובכירי המטכ"ל. מאחורי ביקורו עמדה תחושה בוושינגטון כי הממשל האמריקאי אינו מבין בצורה ברורה לאן מועדות פניה של ישראל בתקופה הנוכחית, בכל הנוגע לטיפול באיום האיראני.

פקידים בממשל האמריקאי ציינו כי בחודשים שקדמו לביקור היתה ירידה משמעותית בהתבטאויות הישראליות בעניין איראן. "לא שמענו מהישראלים כמעט כלום בנושא", אמרו הפקידים האמריקאים. "לא בפומבי, אבל גם לא בערוצים מדיניים וביטחוניים. הדבר הזה גרם לנו לחשוב שאנחנו צריכים לקבל תמונה ברורה יותר מהישראלים לגבי איפה הם עומדים".

ראש הממשלה נתניהו עם שר ההגנה האמריקאי, ליאון פאנטה, בעת ביקורו בישראל בחודש שעבר. "יש לעבוד יחדיו כדי לוודא שאיראן אינה מהווה איום", אמר פאנטהרויטרס

פאנטה העלה את הנושא האיראני בשיחותיו בישראל עם שר הביטחון וראש הממשלה, ביקש לקבל הבהרות סביב כוונות ישראל והדגיש שארה"ב מעוניינת שבין המדינות יהיה תיאום מלא. הוא רמז כי ארה"ב אינה רוצה שישראל תפתיע אותה, אולם גם ברק וגם נתניהו התחמקו מלהשיב בצורה ברורה והשיבו בצורה מעורפלת וכללית בלבד.

בביקורו בישראל, קיים פאנטה מסיבת עיתונאים עם שר הביטחון ברק בה רמז שארה"ב מתנגדת לתקיפה ישראלית באיראן. "כדי שנוודא שאיראן אינה מהווה איום לאזור על מדינות לעבוד יחדיו", אמר אז והוסיף כי הפתרון לתוכנית הגרעין האיראנית טמון אך ורק בתיאום של הקהילה הבינלאומית.

ביקור פאנטה והמסרים ששמע בביקורו בישראל הביאו, לדעת פרשנים, להתפתחות שתי אסכולות מרכזיות בוושינגטון בעניין האפשרות של תקיפה ישראלית באיראן. לפי אסכולה אחת, ההתחמקות של נתניהו וברק משאלותיו של פאנטה נבעה מכך שישראל אכן מתכננת פעולה צבאית נגד איראן ללא תיאום עם ארה"ב.

לפי האסכולה השנייה, המסרים שמקבלת ארה"ב מהדרג הביטחוני הם אלה שמשקפים את המציאות, בעוד שהערפול שמגיע מכיוון הדרג המדיני נועד להפעיל לחץ על הממשל האמריקאי, כדי שזה יגביר את לחצו על איראן.

ייתכן שהדברים ששמע פאנטה בביקורו בישראל - ובמיוחד אלה שלא שמע - הם שעומדים מאחורי דברים שאמרו קצינים בכירים בצבא ארה"ב לרשת סי-אן-אן בסוף השבוע. לפי הדיווח, דאגתה של ארה"ב מכך שישראל תתקוף את מתקני הגרעין של איראן גוברת, ולכן היא הגבירה את המעקב אחרי הפעילות הצבאית בישראל ובאיראן כאחד.

"בעבר חשנו שיש לנו הבטחה מישראל לכך שנקבל התרעה מוקדמת לגבי כל התקפה נגד איראן", אמרו הקצינים האמריקאים לרשת סי-אן-אן. "כעת התחושה היא שההבטחות האלה אינן קשיחות".

ברק: לא לשלול אף אופציה בעניין איראן

שר הביטחון אהוד ברק קרא בסוף השבוע שלא להסיר אף אופציה מהשולחן בעניין הגרעין האיראני. בראיון לרשת סי-אן-אן נשאל אם הוא ונתניהו דנים בתקיפת מתקני הגרעין באיראן.

ברק ציין כי בתוך ישראל מתקיימים דיונים בנושא האיראני כבר כמה שנים: "אין כאן שום דבר חדש. אנחנו מעדיפים שזה ייפתר על ידי דיפלומטיה, אבל אנחנו רואים אותם נעים קדימה. אנחנו אומרים לכל ידידינו בעולם, נקטו בכל פעולה שתרצו, אך אל תורידו אף אופציה מהשולחן".

המראיין הקשה על ברק ושאל האם מתקיים דיון בקבינט בנושא. שר הביטחון סירב להשיב, אך לבסוף אמר כי "איני חושב שאנחנו בשלב שבו נדונה פעולה צבאית, וגם אם כן נדון בכך, זה לא יתבצע כמו השיחה שלנו כאן עכשיו".

בראיון אחר, לרשת בי-בי-סי, הוסיף ברק כי "אני ממליץ שנחכה לדו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א). אם הם יהיו אמיצים מספיק לפרסם את מה שהם אומרים לגבי איראן, רבים יבינו את מה שאנחנו מדברים עליו כבר זמן רב".

הנשיא שמעון פרס התייחס גם הוא לנושא האיראני והעריך כי ישראל והעולם מתקרבים למימוש האופציה הצבאית. בראיון לחדשות ערוץ 2 אמר כי "שירותי הביון של כל המדינות מבינים שהזמן אוזל והם מזהירים את המנהיגים שלהם". הוא אמר, עם זאת, כי יש להבחין בין השיח הפומבי לבין מה שנעשה בפועל בעניין.

"כנראה שאיראן מתקרבת לנשק גרעיני", אמר פרס. "בתקופה שנותרה אנחנו צריכים לתבוע מאומות העולם לפעול, ולהגיד להן שהגיע הזמן לעמוד בהבטחה שניתנה לנו, ולמלא את אחריותם - בין אם מדובר בסנקציות חריפות ובין אם מדובר במבצע צבאי".

בהתייחסו לשיח סביב הסוגייה האיראנית שהתלקח השבוע, אמר הנשיא כי "יכול להיות שלדיבורים בנושא יש פונקציה משלהם. צריך להבחין בין מה עושים לבין מה שאומרים. אני לא חושב שנעשתה החלטה כלשהי, פרט למחויבות של אומות העולם לפעול בנושא, ואנחנו רוצים לראות מה הן עושות".

פרופ' עוזי ארד, לשעבר ראש המטה לביטחון לאומי, אמר ביום שישי כי הבעיה הגדולה ביותר שעומדת כיום לפני ישראל היא איראן. "הבעיה העיקרית היא אי-שם במפרץ הפרסי, ועל זה העיניים צריכות להישאר נעוצות". בתשובה לשאלה מהקהל שעסקה בתיאום הבינלאומי בנושא, אמר כי "יש פה כבר מערך בדרגה גבוהה של תיאום, לעתים תיאום שקט. אני לא רוצה להצטרף לקקופוניה הנוראית, שמחלקים ציונים מה לעשות ומה לא לעשות. לא צריך לעשות את זה בפומבי".

גם בעולם התייחסו לאפשרות של תקיפה באיראן. נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, אמר במסיבת עיתונאים כי הקהילה הבינלאומית צריכה להתמקד בהטלת סנקציות כלפי טהראן. הוא הבהיר, עם זאת, כי אם קיומה של ישראל יועמד בסכנה, "צרפת לא תעמוד בצד בידיים שלובות".

דוברת משרד החוץ של ארה"ב, ויקטוריה נולנד, אמרה כי "כרגע, כל הדיבורים הם בגדר שמועות וספקולציות של התקשורת, והממשלה בישראל מגיבה להן. לדעתי חלק מהדיבורים הללו מגיעים מבכירים לשעבר בישראל, ואני לא רוצה להתערב בענייניה הפנימיים של המדינה".

השתתפה בהכנת הכתבה: גילי כהן

:Read this article in English: Barak and Netanyahu did not commit to U.S. request for coordination on Iran

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 23
  כתבה שמסכמת יפה את שטף ההערכות בסוגייה האיראנית. אבל עובדה אחת חשובה הלכה שם לאיבוד::

  ומדובר בדיווח שארה"ב הגבירה את המעקב המודיעיני אחרי פעולות ישראל (ודוק:ישראל) בתחום הצבאי. דיווח יוצא דופן בין שתי מדינות בעלות ברית. ועוד "יחסים מיוחדים ".
  ניתן לראות בדיווח כזה מסר דיפלומטי של מורת רוח שמעבירה ארה"ב למקבלי ההחלטות בדרג המדיני בישראל. ועוד יותר מסר לדרג הצבאי הבכיר בצה"ל שנמצא בקשרי תיאום הדוקים עם ארה"ב: שמקבל כאן באופן ישיר וללא מסננות של נתניהו-ברק מה באמת חושבת ארה"ב. והיא נגד תקיפה.

  1. ובמה חשבת עסוקים ברחוב הירקון? בויזות?
 2. 22
  שיטה מעולה להשכיח את המחאה החברתית על ידי הפחדה
 3. 21
  אינטרסים של ישראל ואמריקה לא נפגשים לעיתים קרובות לא נהיה חלקי חילוף שלהם

  אובמה לא יתעסק עם איראן בגלל ישראל
  רק אם אספקת נפט למערב יהיה בסכנה

 4. 20
  כל כך משעשע השיח מטעם, והטיקבוק מטעם - טוב, אז אולי פאטתי.

  עם זאת אהבתי את הניסוח של פרס שאומר שלשיח יש פוקציה משלו.

 5. 19
  בורות ונחישות עיוורת

  דיכאון לחיות במדינה שראש הממשלה הנבחר ושר הביטחון הכלוא בנחישות שלו - יוצאי צבא - שמונעים לשחזר שוב תהילת עבר (איזה מן אנטבה) , חדורים מוטיבציה לתקיפה - מסכנים את העתיד של כולנו . שני אנשים שלא מוצאים נחת לנפשם למעט לשאוף לשחזר שוב ושוב את הדבר היחיד שהם חושבים שהם יודעים לעשות - מלחמה . כל מי שבחר אותם - שיתעורר .

  1. כל מילה בסלע
 6. 18
  שום דבר לא נעשה ללא ידיעת ארה״ב

  כי בלעדיה אנחנו אבודים

 7. 17
  במיקרה של השמדת ישראל באטום ....ארה"ב תינקום ותיתקוף באיראן !

  נכון שיהרגו 3 מיליון איש באש פצצת האטום ובניזקי הקרינה !

  אבל אז תהיה לישראל הליגיטימציה בעולם להגיב כנגד איראן .

  בשביל השלום וריצוי העולם יש לינהוג באיפוק [ איפוק זה כח] ולחכות שפצצת אטום תיפול במדינת תל אביב .

  1. אין ביטחון של הצלחה חיסול הכור .ימותו אלפים ויהרסו תשתיות כאן..

   אירן לא תשלח שום פצצה ,כי היא תימחק לגמרי .סך הכל הם רןצים עמדת כח..

  2. רק חבל שזה לא יהיה 3 מיליון אלה...

   7 מיליון ועוד כמה מיליונים מסביב, ומי שישרוד ימות מחורף גרעיני.
   ועכשיו נשאלת השאלה האם כדאי לשרוף כמה מיליונים רק בשביל לקבל ליגיטמציה?

  3. "סך הכל הם רוצים עמדת כח" , נאיבי שכמותך.

   אני ממליץ לך להבין ומהר ,שאיראן נשלטת ע"י כת דתית שיעית , שמאמינה שאם הם יביאו כאוס לעולם - המשיח שלהם ישוב.

   דמיין לך שהמדינה נשלטת ע"י חרדים אולטרה אולטרה אורטודוקסים.

 8. 16
  נתניהו ברק הליכוד וואולמרט אשמים במותם העתידי של מאות ואלפי ישראלים בגלל מחדל

  הכסא שלא נתן להם לתקוף בזמן (לפני שנים) את איראן ולהשמיד את יסודות הגרעין שלה. הם אשמים במריחה מטומטמת של האמת וקבלת השטויות והשקרים האמריקאים בנושא! ממשלות של נמושות שבוגדות בתפקידן להגן על ישראל (בתמיכת התקשורת אומרת ההן כמובן).

 9. 15
  To #1

  The most troubling thIng with this government is that it hasn't bought you a Hebrew keyboard

 10. 14
  ס,,ספ,,,ספי,,,ספינ,,,ספינולוגיה נוסח נתניהו בטישטוש קישקוש הוא גאון.
 11. 13
  פעולה באירן

  להיות או לא להיות נקודת האל חזור קרובה מאוד

 12. 12
  אם פרס הדליף ב 82 מי לידנו יתקע שאיזה פקיד עוכר לא ידליף שלושים שנה אחר כך? אולי גם הפקיד רוצה להיות נשיא?
 13. 11
  אולי הגיבורים ימנעו קאסמים על ישראל לפני האיראנים.
 14. 10
  השם הוא האלוקים

  דרור וכל השאר תפסיקו להישען על האמריקקים האלו ותבינו שיש לנו אבא בשמיים ששומר עלינו ולא השקרנים האגואיסטים האלו באדום !! אנחנו לא חייבים דין וחשבון לאף אחד ותשימו לב שביבי מתייעץ רק עם הרב עובדיה יוסף כי רק הוא יודע מה באמת טוב לעם ישראל !! מסקנה תחזרו בתשובה שלמה ותינצלו מכל הגזרות הרעות !!!

 15. 9
  ביחד עם איראן אדרוש להשמיד גם את הקרן החדשה. זה יהיה תנאי להישארותנו בממשלה..
 16. 8
  מדינת ישראל בורכה בשני מנהיגים דגולים ברמתם המקצועית הגבוהה והאחראית לשמירה על בטחון המדינה.
 17. 7
  מה ששני הליצנים האלימים הללו (נתניהו וברק) עלולים לעולל לנו!
 18. 6
  אם מדברים הרבה על איראן סימן שלא יקרה כלום בקרוב. בואו נחזור למחאה החברתית
 19. 5
  אויבינו יכולים לשלב רגל על רגל וללכת לנוח. ביבי עובד בשבילם
 20. 4
  ממשלת ביבי לא לגיטימית
 21. 3
  מצדה יש רק אחת,
 22. 2
  להשמיד ביחד עם הגרעין גם את.תעשיית הנפט האיראנית

  וכך למוטט סופית את הבסיס הכלכלי של משטר האייתולות.

  1. ממש גאון , גם עם סין אתה רוצה להסתבך?

   בתי הזיקוק ההולכים ונבנים באיראן - נבנים ע"י סינים , ובמימון סיני.
   אני לא רוצה לחשוב על תסריט שבו חלילה נהרגים מהנדסים סינים תחת איזה בית זיקוק בוער.

   אין לנו מספיק אויבים? אנחנו צריכים עוד מיליארד?

 23. 1
  If Israel will attack Iran with out notify the US. The game will be over....... no more

  money . No more relationship .No more army equipment . no more visa to Israelis .No more business .No more talks........
  By doing this, Israel will be vanished, from the world political stage. The chaotic mess that it will create , will bend Israel diplomatic relationship from every country on the face of this earth.
  This government Of Israel can't be trusted, it's the truth. But even this idiots understand the consequence of this action, domestically and internationally.
  The hot air balloon will pop soon. Israel will look ridiculous again. The idiots will continue to build in the occupied land . And the Israelis will elect this government again......... and again and again and again and aga................

  1. נו טוס שאתה עדיין לא נשיא ארה"ב
  2. Dror where the fuck you talk from, go back to south Israel

   Don't play American, just keep working moving homes loser