מומחים במערב: איראן נמצאת במרחק של חודשים ספורים מהרכבת פצצת גרעין

לדברי המומחים, שנחשפו לדו"ח סבא"א שיפורסם מחרתיים, לטהראן כבר יש את הידע, הטכנולוגיה והחומרים לייצר פצצה ולבצע ניסוי גרעיני תת קרקעי

לאיראן יש כבר את הידע, הטכנולוגיה והחומרים לייצר תוך זמן קצר פצצת גרעין – כך מעריכים מומחים במערב שנחשפו לחומר המודיעיני המשמש בסיס לדו"ח שצפוי להתפרסם ביום רביעי על ידי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א). להערכת המומחים, יכולת זו הושגה על ידי מדענים איראניים שנעזרו במהנדסי נשק גרעיני מרוסיה, פקיסטאן וצפון קוריאה. מדובר בממציאם מהשנים 2004-2009.

"הארץ" פרסם בשבוע שעבר מידע דומה לפיו על פי הערכות מומחים אחרים, לאיראן יש יכולת להרכיב תוך זמן קצר פצצת גרעין ולבצע ניסוי גרעיני תת קרקעי אם תחליט על כך. משמעות הדבר היא שההחלטה אם להרכיב נשק גרעיני תוך חודשים אחדים נתונה למעשה בידי מנהיגי איראן ובראשם עלי חמינאי, המנהיג העליון. אחד המדענים שמילאו תפקיד מכריע בקידום תכנית ייצור הנשק הגרעיני של טהראן הוא מדען גרעין סובייטי לשעבר ממוצא אוקראיני בשם ויאצ'סלב דנילנקו, שפעל במשך כחמש שנים במעבדה בטהראן, שהיתה קשורה לתכנית הגרעין הצבאית החשאית של איראן. דנילנקו הוא מומחה לפיצוץ חומרי נפץ העובד היום בחברה צ'כית שעוסקת בביקוע יהלומים.

את הפרטים על דנילנקו מסר החוקר האמריקאי דיוויד אלברייט העומד בראש מכון מחקר בוושינגטון בהרצאה שנשא באחרונה, ושפרטים ממנה התפרסמו היום ב"וושינגטון פוסט". דנילנקו סיפר על עבודתו באיראן לחוקרים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), אך טען כי סבר שהוא מייעץ למיזם אזרחי. לפי אלברייט לאיראן "יש יכולת להרכיב מתקן פיצוץ גרעיני אמין".

ההערכות על יכולתה של איראן מסתמכות על שורה של ניסויים ובדיקות שעשו בחשאי מדעני גרעין ומהנדסי גרעין איראניים בשנים האחרונות, בתחום הקרוי "קבוצת הנשק" שנחשב לשלב הסופי בייצור הנשק. ניסויים אלה שנעשו בבסיס הצבאי פרצ'ין ליד טהראן, המשמש לאחסון וניסויים בחומרי נפץ שנועדו לבדוק את יכולתם ליצור שרשרת פיצוץ בשבריר של שנייה, להרכיב פצצה, למדוד את עוצמת הפיצוץ וכן הדמיות מחשב של ניסוי גרעיני תוך בחינת השאלה מאיזו גובה יש להטיל את הפצצה. אמנם מדובר ביכולת לייצר מתקן גרעיני גולמי, אך איראן עדיין רחוקה מרחק של כמה שנים מהיכולת למזער את הפצצה כדי שניתן יהיה להרכיבה כראש קרבי על טיל בליסטי.

לעדכונים נוספים, לחצו לייק לעמוד הפייסבוק של הארץ

רויטרס

המידע שברשות סבא"א מקורו בביקורים של מדענים באתרי גרעין איראניים, במסמכים שהגיעו לסוכנות מגופי מודיעין במערב ובהם ארה"ב, בריטניה, צרפת גרמניה ולפי פרסומים זרים גם מישראל. המידע הגיע, בנוסף, גם באמצעות שיחות עם מהנדסים ומדעני גרעין זרים שסייעו לאיראן, מתשאול עריקים איראניים וכן מתצלומי לוויין.

הדו"ח של סבא"א צפוי להתפרסם ביום רביעי לפנות ערב. נודע כי על מנכ"ל סבא"א, יוקיה אמנו, מופעל לחץ כבד מצד נציגי רוסיה וסין לא לפרסם את כל הפרטים כדי שלא להחריף את המשבר עם איראן. לחילופין, מבקשים נציגי רוסיה וסין שאמאנו ועוזריו ירככו את הניסוחים כדי שלא ניתן יהיה לקבוע במפורש כי לאיראן יש בעצם כבר יכולת גרעינית.

מנגד, נציגי ארה"ב ומדינות המערב תובעים כי הסוכנות תפרסם את כל הממצאים והראיות שהגיעו לידי סבא"א עד שהקהילה הבינלאומית ודעת הקהל בעולם תהיה מודעת לעובדה כי איראן הצליחה לעבור בחשאי תוך פעולות הטעיה והשעיה את "הסף הגרעיני". במערב מקווים כי אם אמאנו לא יכנע ללחץ ויפרסם את הדו"ח במלואו, הדבר יחזק את תביעתם להטיל עיצומים חריפים ורחבים יותר על איראן במועצת הביטחון. זאת, כדי לבצע ניסיון של הרגע האחרון למנוע ממנה להרכיב פצצה.

Read this article in English: Iran will be able to build nuclear bomb within months, IAEA says

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 33
  כבר 5 שנים אנחנו שומעים את הסיפור הזה שבעוד כמה חודשים .........

  מספיק עם ההפחדות

 2. 32
  הגרעין האירני

  המהפכה בעולם הערבי לא יקבל את התפנית לעבר הנכונה אים אירן ימשיך לשמש להם מודל כאומה טוטליטרית ותאוקרטית.נשק גרעיני יחזק את המשטר הנוכחי מעין מדינת לויין ויהפוך את כל המזרח התיכון לאיסלם רדיקלי.

 3. 31
  אין שום מידע זה פשוט זקני ציון מפגינים את שליטתם על התקשורת העולמית.
 4. 30
  איך האירנים מסוגלים לבנות פצצה אם הם לא יודעים לבשל אורז פרסי.
 5. 29
  enough

  these pictures look like the same pictures that Dick Chaney gave me to show the UN about the Iraqi chemical weapons. enough of a war mongering behavior . people are sick of it. i hope that my brother Obama woun't fall for this BS

 6. 28
  להד צילצולי המלחמה , מסתבר שוב ושוב שממשלת הימין בישראל לא למדה היסטוריה ומגבירה את הלומת התופים לקראת המלחמה הבאה . ההבנה ,ההיגיון והראיה לתווך רחוק עומדים על אפס. וזה נראה כהתעסקות בהתאבדות המונית .בשיגעון חסר הגיון ,פרנויה ללא גבולות. ליפנים לקח להבין שמלחמה זאת לא הדרך הנכונה לאחר פצצה אטומית שניה , האירופאים שחוו שתי מלחמות עולם חיים באירפה ללא מלחמות ולא רוצים שידור חוזר . וכאן נראה שהאסימון ירד רק לאחר "המפץ הגדול" או "הסופר נובה" שהכוכב הישראלי יתרסק. ברור לכול, כל עוד השלטון הדיקטטורי באירן מושך במושכות ,אירן תתחמש בנשק אטומי ,( בניגוד לרצון כל אדם שפוי.) עם תקיפת ישראל או בלעדיה , פעולה צבאית ישראלית רק תדחה את תאריך היעד של האירנים ולא תפטור שום בעיה בעתיד ,להפך זאת תהיה יציאה למלחמה . וכידוע שהזכרון הישראלי קצר,יש להזכיר : ,ללבנון "נכנסנו ל48 שעות" נשארנו 3 שנים ומספר האבדות ידוע . רק שהמלחמה הזאת עלולה להיות הרבה יותר מרה מימלחמת לבנון שהיתה כמשחק ילדים לעומתה . כל רעשי התופים ותקיעת החצוצרות נראה כנסיון להוריד מסדר היום הציבורי את שאלה מספר אחת:האם ישראל רוצה שלום עם שכנותיה , האם ישראל מוכנה לחיות בשלום לצידה של מדינה פלסטינאית ולא ככובש ? האיום האירני לצערנו קיים לא רק נגד ישראל אלה כנגד כל מדינה שוחרת שלום ,רק חזית של שלום עם הפלסטינאים ויתר השכנות המוסלמיות ויצירת ברית שלום תבטיח את עתיד ישראל ,וכל זה מתכיל ונגמר בהפסקת הכיבוש בהכרה במדינה פלסטינאית בגבולות בטחון לשתי המדינות. על נתניהו להפסיק לדבר בשתי קולות ,(כן למדינה פלסטינאית...באר"הב בבית המשך הכיבוש )ואם הוא לא מסוגל לזאת שיחזור למכור שטיחים האר"הב. ממשלה זאת בראשות נתניהו ,ברק , ליברמן מתנהגת כפיל (....ברק) בחנות חרסינה. ליברמן ממשיך את המורשת היחידה שהוא מכיר , שלטון דיקטטורי ברק ;מכה בתופים , הדבר היחיד שהוא מסוגל לו, נתניהו; עובד אלילים ,חסר כל טיפת היגיון בריא . כל בר דעת היה צריך כבר מזמן לדאג להחלפת שלטון בישראל .
 7. 27
  מה שרלוונטי זה תאריך ייצור מתקן נפץ גרעיני. הגודל לא קובע

  מתקן שכזה על מטוס מטען או אוניה תחת דגל זר יכול לגרום אותו נזק. וחוץ מזה מזעור זה פונקציה של זמן ומאמצים. אז יקח עוד שנתיים למזער את זה לגודל של רש"ק ג'מיל 3, אז מה?

 8. 26
  כולכם חיים בבועה

  מלמן נמצא בפיגור מודיעיני של כמה שנים. האיראנים המתוחכמים קירקסו את כולכם. לאחרונה הם הישלימו מיזעור של ארבעה ראשי נפץ גרעיניים והרכבתם על טילי שיהאב. יהיה שמח בחודשים הקרובים.
  כדאי למוני יקים לברוח לבולגריה.

 9. 25
  So where is the virus? Ha? o
 10. 24
  לפי קריאות המלחמה של מנהיגי הציונים וגם לפי המכנה המשותף בתגובות הרי שיש לברך את אירן ואחמדיניג'אד על מדיניותם הבטחונית הגרעינית.
  1. מונית אידיוט גם אתה תמות במקרה של נפילה וגם הפלסטינים
 11. 23
  התקפה על אירן היא הדבר הטוב ביותר שיכול לקרות למאבק הפלסטיני הכלל ערבי נגד הציונות והאימפריאליזם האמריקאי.זה יביא להתקפת נגד משולבת של כל ארצות ערב ויביא להרג של מאות אלפי ציונים שחצנים ובעקבותיו מיליונים יברחו לארצות המערב ובא הקץ לציונות השקר.
 12. 22
  לקום מחר בבוקר... עם טיל חדש בעיר... הפזמון בפנים : כנסו

  לקום מחר בבוקר
  עם טיל חדש בעיר
  לספוג אותו בכח,
  לעוף אלי ישיר...

 13. 21
  3 פצצות מימן על איראן וגמרנו עניין

  העם האיראני יהיה טוסט אחד גדול. גם כל שאר שאר המוסלמים ישבו בשקט איזה 20 שנה.

  1. וואו שלוש פצצות גדולות יש לך

   גם פצצת המימן הגדולה ביותר שקיימת או היתה קיימת אי פעם לא תחריב יותר מאשר עיר אחת

 14. 20
  רוסיה טובה ב-3 דברים: זונות, אלכוהול ועזרה למשטרים רודנים בעולם
  1. שכחת את הבלט...
 15. 19
  הפלשתינאים הם שגייסו נגדנו את איראן.שיישאו גם בתוצאות.

  לאירנים אין ולא היתה סיבה להפוך את ישראל למדינת אוייב שיש להשמידה.
  אין בינינו גבול לריב עליו,אין מקורות מים לריב עליהם,לא תמכנו באויביהם,ולא עשינו להם שום דבר רע שיצדיק את רצונם להשמידנו.
  במריבה שבינינו לבין הפלשתינאים-גייסו אלו את איראן נגדנו.
  ולכן:
  א.בהסכם עתידי שבינינו לבין הפלשתינאים יש להוסיף סעיף שעליהם מוטלת המשימה/החובה להסיר מאיתנו את האיום הקשה שהם יצרו אותו נגדנו.
  ב.אם לא יסירו הפלשתינאים את האיום האיראני-ברור שלא ינסו ובוודאי שגם לא יצליחו זאת בגלל הגיוס/תעמולה שהפנו נגדנו-על ישראל לספח מספר הרים ביהודה ושומרון שם ייבנו ערי מקלט אטומיים ליהודים שיגנו עליהם מפני הפצצה האירנית שהם הפנו נגדנו.
  ג. על ישראל לבנות לפחות 4 ערי מקלט כאלה חבויים עמוק בהרי יו"ש,עם 4 כבישי גישה מהירים(3 מהמרכז והצפון,ואחד מהדרום)
  ד. בזמן מלחמת לבנון השנייה פונו תושבים רבים מהצפון למרכז וגם לאילת מחמת הטילים. בעופרת יצוקה פונו תושבים מהדרום למרכז ולצפון.
  במלחמה הבאה אין ליהודים לאן לברוח.הטילים של עזה והטילים של החיזבאללה מכסים את כל הארץ.וכך גם הטילים האיראניים עם אטום ובלעדיו.
  לכן אין ברירה אלא -כאמור- לספח מספר הרים ביו"ש ולבנות בהם הרי מקלט ליהודים ולסלול כבישי חרום מהירים.

  1. יש כבר
  2. לאראנים יש את כל הסיבות להפוך את ישראל למדינת אויב

   כל האידיאולוגיה שלהם בנויה על שינאה בלי שינאה הם לא קיימים.

 16. 18
  עשר פצצות בשנה

  לפי מספר הצנטריפוגות שאירן מפעילה יש להניח שתוכל לייצר לפחות עשר פצצות בשנה.
  כלומר ב - 2014 יש לאירן יכולת גרעינית להטיל פצצה על כל עיר בישראל ושתיים - שלוש על הערים הגדולות .
  קדימה לגליל ולנגב

 17. 17
  הציבור הישראלי היום במצב של הציבור בארהב בתחילת שנות ה50 של חשש מפצצה אטומית ויש חוברות הדרכה לציבור מאותה תקופה,אפילו צהל פירסם בכתב העת "ציקלון" הסברים למשמעויות נזקים,טווחים,מחסות וכו' של סוגי הנשק הגרעיני למינהו,דומה שהיה ראוי לעדכן ולהפיץ שוב,הרבה יותר אקטואלי כיום.
 18. 16
  לפי העיתון נשיונאל היום בנסיכויות,יש להם חומר מועשר ל4 פצצות,לפי האסיה טיימס לפני יומיים המצטט מכון כלשהו הם במרחק חצי שנה מיכולת דטונציה
 19. 15
  אני זוכרת כ6 שנים קודם לכן נאמר גם כי איראן על סף הרכבת פצצה
 20. 14
  למה רוסיה וסין לא אומרים שיהיו השלכות קשות בתקיפת אירן את ישראל שמאיימת לחסל את ישראל זה עשור שנים ולהפך כן? אל נקמות בקרוב!!
  1. כי לחיסול ישראל לא יהיה השלכות על מחיר הנפט שכ"כ חשוב לרוסיה וסין
  2. אם ישראל הולכת, כל הנפט ילך. תמות נפשי עם פלישתים.
 21. 13
  ככול שיאיימו על איראן, לאיראן לא תהייה ברירה אלא להאיץ.

  תקשיבו לאיש הקונגרס פול רון.

 22. 12
  הארץ - לא מתאים לכם כותרות כאלה...הגם אתם משתתפים במסע ההפחדה של ראשי מדינתנו?
 23. 11
  כבר עכשיו הם יכולים לבנות פצצה מלוכלכת - אני מציע מודל לוב לאירן

  אני לא משוכנע שיש לתקוף את אירן באמצעות פצצות, יש ללבות הפיכה בתוך אירן.
  אני חושב שהפצצת מתקני הגרעין של אירן תפעיל תגובת שרשרת אשר בסופו של דבר תוביל את האופוזיציה האירנית להתנגדות אלימה ולהפלת המשטר.
  מודל לוב יכול להצליח ובגדול.

  1. המשטר לא יציב והולך לקרוס באיזושהי נקודה. השאלה אם תהיה

   להם פצצה לפני. כי אתה לא באמת רוצה להתמודד עם משטר מטורף שמתמוטט ומחליט להסיט את הלחץ לכיוון ישראל.

 24. 10
  מכאן ברור שכל מי שאמר שאיראן רחוקה מהפצצה - שיקר ביודעין!!
 25. 9
  גם תקיפה לא תעזור, היא רק תשלש את המאמצים המחודשים שלהם להשגת פצצה

  ברגע שיש את הידע, האנשים המתאימים והחומרים לא ניתן למנוע את פיתוח
  הפצצה.
  אז מה ? נתקיף אותם כל כמה שנים מחדש ?
  איזה עתיד יש פה לדורות הבאים ?
  מלחמות, טילים והרוגים כל הזמן ???

 26. 8
  נו, אז זה לא לפעולה?
 27. 7
  העיקר הוא לשלב ידיים בעת הזאת. אנחנו נדע מה לעשות.
 28. 6
  כמה ספינים וכמה משחקים בחרדות של אנשים. מלמן, למה אתה נותן יד לזה?
 29. 5
  רגע רגע , זה לא דגן שאמר שעד 2015 אין מה לדאוג ?? - ישראל חייבת לפעול
  1. ישראל חייבת לשבת בשקט ולא לעשות כלום

   ולתת לעולם לשבור את הראש מה יקרה במוקדם או מאוחר

 30. 4
  סין האטאיסטית ואיראן הג'יהאדיסטית משתפים פעולה להרס העולם

  ורוסיה משתלטת על איראן כלכלית
  סין מסתפקת בנפט זול
  לבריטים יש רומן של 600 שנה עם שיעים
  אייטולות רוצים להשרד בשלטון וזהו
  לא רק העם האיראני משלם את המחיר

 31. 3
  כן, רק שיש הבדל

  בין הרכבת הפצצה, להרכבת הפצצה המורכבת על טיל שישא אותה.
  רק זה,יכול לקחת עוד כמה שנים.

  1. יודעת איך הפילו את הפצצה על הירושימה? פשוט זרקו ממטוס. זמין מייד.
  2. לקנות טיל כזה לא לוקח הרבה זמן.
  3. הלו"ז למזעור הפצצה לא מרגיע אותי. אפשר גם להוביל את הפצצה בצוללת או באוניית סוחר לחופי תל אביב או מנהטן
  4. אין שכל אין דאגות

   ועל פצצה שמוטלת ממטוס חשבת? כזה שיגיע למשל מכיוון הים ועד שיושמד ייקח איתו את חצי גוש דן???

 32. 2
  דיייייי - נשפך מספיק דם! צריך לעשות אביב בעחולם! ולהפיל את כל המנהיגים של המערב אשר רק מחרחרים מלחמה על אזרחי המזרח וגונבים את האוצרות שלהם!
  1. אין סיכוי בעתיד הנראה לעין שהעולם ייתפקח.

   ההון שלטון בתמיכת ההמון עוד יביאו אותנו לאבדון.

  2. אין סיכוי שבעתיד הנראה לעין העולם יתפקח

   ההון שלטון בתמיכת ההמון עוד יביאו אותנו לאבדון.

  3. כותבים יתפכח. פקח זה מלשון לפקוח עיניים
 33. 1
  מומחים שהכירו את הגרעין העיראקי על בוריו
  1. ואם המומחים טועים ולאירן כבר יש פצצות גרעיניות אז מה הטעם לתקוף ולספק להם את העילה לתקיפה שכנגד.
  2. מוני, סוף סוף אתה מעלה טיעון במקום הקשקושים הרגילים.
  3. לפחות נכניס להם

   כל הרעיון בהרתעה זה שהצד השני ידע, שהוא ישלם מחיר יקר.
   זה שמדברים על תקיפה לא אומר שיתקפו או שיש יכולת ממשית לביצוע.
   כמו שאנו מחזיקים את הקלפים צמוד לחזה גם האירנים מחזיקים.
   צריך לזכור שבכל הויכוח הזה, מי שצועק בבוקר בצוהרים ובערב, שלמדינת הציונים אין זכות קיום, מדינת ישראל לא יצאה בהצהרות כאלה רק לאחר שהאירנים החלו.

   אני בעד לאיים במיוחד אם זה ירתיע את הצד השני