דו"ח סבא"א

ספק אם המערב יירט את הטיל האיראני

הממצאים של הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית לגבי הפרויקט הגרעיני האיראני הם חד משמעיים, אך הניצחון הזה למדיניות ישראל עלול רק לתסכל אותה

זה לא אקדח מעשן, זה טיל היכול לשאת ראש חץ גרעיני. כך אפשר לסכם את הממצאים החמורים העולים מדו"ח סבא"א. ממצאים אלה, אף שהם דנים בהיבטים טכניים וכתובים בלשון דיפלומטית מרוככת מעט, הם חד-משמעיים. הם מצביעים בלשון הברורה ביותר שסבא"א נקטה אי-פעם, שאיראן פועלת בעקביות זה כעשור לפתח פצצת גרעין. איראן הצליחה לבצע ניסויים שמקרבים אותה ליכולת לייצר נשק גרעיני, למזער ראש חץ גרעיני על טיל שיהאב ולבצע ניסוי גרעיני כדי לבדוק את היכולת הזאת.

הדו"ח הוא תעודת הצטיינות ואומץ לב להנהגת סבא"א, בראשות המנכ"ל היפאני יוקיה אמאנו. הוא מגמד את הדו"חות הקודמים של הארגון, בראשות המצרי ד"ר מוחמד אל-בראדעי. אף שבשנתיים האחרונות השיגה סבא"א, בהנהגת אמאנו, ראיות ומידע חדש, חלק ניכר מהם היו בידי הארגון בתקופת בראדעי, אך הוא העדיף שלא לפרסמם או לרכך כך את הניסוחים כך שיבלבלו את הקוראים וירחיקו וייצרו מצג שווא שאין הוכחות שאיראן חותרת לנשק גרעיני. להגנתו המשיך בראדעי לטעון טענות אלה גם בשבועות האחרונים, בראיונות שהעניק ובמיוחד בניו יורקר. אמאנו, לעומתו, לא נרתע מהאיומים והלחצים של איראן, רוסיה וסין, שניסו עד לרגע האחרון למנוע את פרסום הדו"ח או לפחות את הנספח שבו כלול במיוחד המידע המרשיע.

מאחורי אמאנו ­ ובעניין זה צודקת טהראן ­ עומד המערב בראשות ארה"ב, שסיפק את המידע שעליו נסמך הדו"ח. המידע הגיע מעשר מדינות. אבל אפשר להניח, ולהיעזר בפרסומים זרים, שהמודיעין הישראלי תרם את חלקו למסכת המפלילה של איראן.

אבל ספק רב אם החומר המרשיע יביא לתוצאות המקוות בישראל, ארה"ב ובמערב. תקוותם היא שהמידע ישכנע את מנהיגי רוסיה וסין כי לא ניתן עוד להעלים עין ולגרור רגליים בהטלת משטר עיצומים חדש, תקיף ורחב יותר על איראן. העיצומים שהוטלו מאז 2006, בהסכמת רוסיה וסין, אינם מרתיעים את איראן מלצעוד אל הפצצה.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את העדכונים והפרשנויות של הארץ ישירות אליכם

לרוסיה וסין יש אינטרסים ברורים ומדיניות חוץ לעומתית לארה"ב והמערב. הן כבר הבהירו אמש שאינן סבורות שיש להטיל עיצומים חדשים ואפילו הביעו תרעומת וכעס על שהדו"ח, ובמיוחד הנספח עם הראיות, התפרסם. העיצומים היחידים שיכולים להשפיע על איראן לחזור בה צריכים לפגוע קשה במערכת הבנקאות שלה, כולל הבנק המרכזי המממן את תוכנית הגרעין, ובמיוחד ברשתות הרכש להשגת החומרים והטכנולוגיה הדרושים בחו"ל; וחשוב מכך, במשק האנרגיה (נפט וגז) שהוא מקור ההכנסה הכמעט בלעדי של איראן.

תעודת כבוד. יוקיה אמאנו בביקור בישראל
תעודת כבוד. יוקיה אמאנו בביקור בישראל

הדו"ח הוא ניצחון לעמדה הישראלית. אולם הניצחון יתסכל את ישראל. תסכול זה נובע מכך שאף שהאקדח מעשן, ספק אם הוא ירה. מכאן שישראל עומדת שוב בנקודת המוצא שלה. תקיפה צבאית תעמוד שוב במרכז הדילמה הישראלית. מהדו"ח קשה להסיק באופן נחרץ מתי תוכל איראן להרכיב את הפצצה הראשונה שלה. כל הערכה אפשרית, בין שישה חודשים לשנתיים.

רוב הפרשנים סבורים שאין לישראל היכולת לבצע תקיפה, שתשבש את תוכנית הגרעין האיראנית לכמה שנים. לתקיפה יהיו השלכות חמורות ביותר, עד כדי מלחמה כוללת באזור ושיבוש קשה באספקת הנפט לשווקים בעולם. ובאין תקיפה ­ שרק ארה"ב מסוגלת אולי לבצעה ביעילות ­ יהפכו ישראל, סעודיה ומדינות המפרץ לבנות ערובה בידי איראן.

איראן גרעינית תוכל גם להגביר את השפעתה על מדינות המזרח התיכון, לאיים עליהן או למנוע מהן, בצל האיום הגרעיני, מהלכים מסוימים. היא תגרום לכך שעוד מדינות בעולם הסוני הערבי, כמו מצרים, סעודיה וטורקיה, ינסו להשיג נשק גרעיני וידרדרו את האזור ואולי את שאר העולם למרוץ חימוש מסוכן.

Read this article in English: Israel keeps mum after IAEA releases damning report on Iran

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 11
  מפחד רצח

  כמה זמן האוויר יזוהם.
  מה יקרה עם נהיה במקום אחר לא לעד המסכות אב"ך. נמות?
  האוויר יהיה מסריח אבל עדיין אוויר או שלא נוכל לנשום.

 2. 10
  עד דבר אחד לא מדברים - שלאירן כבר יש מספר טילים גרעיניים!

  בדיוק כמו שהופתענו לגלות שקדאפי רכש לעצמו נשק גרעיני אין שום ספק שגם האירנים רכשו מספר של טילים כאלו (ממי? ממדינות בריה"מ לשעבר? מצ. קוריאה? מפקיסטן? מד. אפריקה? מה זה משנה!)

  צריך לשאול האם העורף הישראלי יעמוד בטילים גרעיניים על מדינת תל אביב ?

 3. 9
  האם ניתן לתבוע את אל-בראדעי על מעילה בתפקיד?
 4. 8
  ghj

  ما همه قاسم سليماني هستيم

 5. 7
  איראן לא מדאיגה אותי

  יותר מדאיגות אותי מדינות כמו ארה"ב שיש בידן נשק גרעיני בכמויות אדירות והיא היחידה בעולם שגם השתמשה בו כנגד אזרחים.

  1. מה שמדאיג אותך, לא מדאיג אותי, משום שאתה אידיוט
  2. אירן הרבה פחות מדאיגה אותי מאשר ההתחרדות והשליטה הפוליטית של הימין

   אגלומרט של אידיוטים פרימיטיבים שולטים במדינה היקרה שלנו

  3. שימותו האנטי דמוקרטים והאנטי ציונים כמה שיותר מהר !!
 6. 6
  Obama will make ww2 a walk in the park

  Obama will make ww2 a walk in the park

 7. 5
  לא תהייה תקיפה

  ,כי המצב הכלכלי של אירופה וארהב מוניע,וגם שאלה אם טעו בהערכה מהתחלה ואמרו שאירן רחוקה מנשק גרעיני למה צריך לסמוך על המודעין,אולי לאירן יש כבר נשק גרעיני

 8. 4
  ב"ה זכינו לפרסום אמיתי ולא למסכת השקרים והעלילות שהתנהלה עד עתה...

  זה היה ברור שהייעוד של האיראנים הוא פצצה מתקדמת בסיוע סין ורוסיה שנהנות מהכנסה כספית של מליארדים.
  המטרה מקדשת את האמצעים והשקר אצלם הוא חלק ממהות הנפש.

 9. 3
  כל "המומחים" הגדולים והשעברים הפתטיים למינהם יצאו שוב אפסים חסרי בינה,דעת ואחריות.דגן הקשקשן עם מבחוח וזיופי פספורטים של תושבי ישראל
 10. 2
  מה חדש?

  איך מסיימים כך כתבה בלי מסקנה לא הבאת שום חידוש

 11. 1
  אין ספק עכשיו שחייבים לתקוף באיראן וחייבים לעשות זאת עם האמריקאים

  חיל האויר הישראלי אין לו מספיק מטוסים ומספיק חימוש כדי לבצע תקיפה באיראן