נתניהו חזר בו מהתחייבות לפנות את מאחז גבעת אסף

הישג למתנחלים: הממשלה תבקש מבג"ץ לדחות בחצי שנה את המאחז, אותו התחייבה לפנות עד סוף 2011

הישג למתנחלים במאבק נגד פינוי המאחזים. הממשלה תבקש מבג"ץ לדחות בחצי שנה את המאחז גבעת אסף, שאותו התחייבה לפנות עד סוף 2011. במארס השנה התחייבה הממשלה בפני בג"ץ לפנות את המאחזים שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית, ומסרה את לוחות הזמנים לפינוי. עם המאחזים האלה נמנה גבעת אסף, שבו מתגוררות 30 משפחות. טרם הוחלט כיצד תנמק הממשלה את בקשת הדחייה. הבוקר ימשיכו מזכיר הממשלה ונציגי פרקליטות המדינה להתדיין על נוסח הנימוקים שיוצגו לשופטים.

עניינו של גבעת אסף נידון בבג"ץ מ-2007, בעקבות עתירה שהגישה "שלום עכשיו" באמצעות עורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה. שלום עכשיו ביקשה לממש "צווי תיחום" שהוציא שר הביטחון שאול מופז לשישה מאחזים, שמשמעותם פינוי של כל השטח "המתוחם". בתחילה טענה המדינה שהיא מנהלת משא ומתן עם המתנחלים כדי לפנות את היישובים מרצון, דבר שלא התרחש מעולם. לאחר מכן, בעקבות צו על תנאי, טענה המדינה שמדובר ב"סדרי עדיפויות". בעקבות ישיבה שנערכה בפברואר השנה בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו, הוחלט לשנות כיוון: המאחזים שנבנו על אדמות מדינה יוסדרו, ואילו המאחזים שנבנו על קרקע פרטית יפונו עד סוף השנה.

בעקבות החלטת בג"ץ, המדינה אמורה היתה לעדכן עד 1 בנובמבר על התקדמות הליכי ההכשרה וההכנות להריסה. בחודשיים האחרונים הופעל לחץ פוליטי כבד מימין על ראש הממשלה כדי למנוע את ההריסה. כמעט כל חברי הכנסת והשרים מהליכוד הביעו עמדה שלפיה יש למנוע את הפינוי. בתחילה ביקש ראש הממשלה להקים ועדת משפטנים חיצונית לפרקליטות שתבחן את הכשרת המאחזים שנבנו על קרקע פרטית, אך נסוג בו בעקבות התנגדות נחרצת של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין. בשני שעבר, בלילה, נפגש ראש הממשלה עם וינשטיין, ובעקבות הפגישה אמר לשריו כי אין בכוונתו להתעמת עם היועץ המשפטי, וכי יש לגבש "פתרון יצירתי" לבעיה.

מאחז גבעת אסף, ארכיוןמוטי מילרוד

מרגע שרעיון הוועדה ירד מהפרק הוחלט לפעול לדחיית ההריסה בחצי שנה. היועץ המשפטי התנגד בתחילה למתווה זה, אך התרצה בתנאי שיוצהר כי בחצי השנה הזו יתקיים משא ומתן לפינוי מרצון, ואם זה לא יצלח המאחז ייהרס. המתנחלים אינם מסכימים לנוסח זה, ומבקשים שייכתב כי בששת החודשים הקרובים יחפשו פתרונות "בדרכי שלום".

היום אמורה המדינה להגיש את תגובתה, ונראה כי נוסח בקשת הדחייה יהיה נוסח של פשרה. על פי ההערכות, השופטים לא ידחו את בקשת המדינה, אך ייתכן שיעגנו את התאריך האחרון, עוד חצי שנה, בפסק דין. החלטה דומה ניתנה בבג"ץ בדיון על המאחז ג'בל ארטיס, שם התחייבה המדינה להריסה עד מאי 2012. השופטים כתבו כי רשמו לפניהם את הצהרת המדינה, ומחקו את העתירה.

אם תרד מהפרק סוגיית ההריסה של גבעת אסף, יופנה כל תשומת הלב להריסת המאחז מגרון. המאחז הגדול, המונה 50 משפחות, הוא היחיד שבעניינו הוציאו השופטים "צו עשה" להריסה, עד סוף מארס 2012. במקרה הזה יהיה לנתניהו קשה הרבה יותר למצוא "פתרון יצירתי", שירצה גם את היועץ המשפטי וגם את חברי הכנסת והשרים בליכוד. בימין תולים תקוות רבות בהצעות חוק פרטיות, שיקבעו כי יש לפצות את בעלי הקרקע במאחזים כתחליף להריסה. אולם ספק אם הצעות חוק כאלה יחולו על פסיקות שכבר ניתנו.

Read this article in English: Israel postpones demolition of illegal outpost, as settlers score major victory

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 22
  כל הכבוד למר נתניהו,טוב מאוד סוף סוף אתה מנהיג הימין,אינך צריך לחשוב על מה יגידו השמולנים ?

  ברוך השם סוף סוף יש צדק בעולם,ואני משתתפת בצערה של שרה ושלך על מות אביהה היקר.והמשך כך מר נתניהו,ו ארצנו וזכותנו לגור בכול מקום כמו הערבים.תודה רבה.אני גאה בך.ואל תתיחס לדעות המרושעות של השמולנים.

 2. 21
  בית המשפט המחוזי זרק מהמדרגות את אילו שניסו להוכיח כי האדמות שלהם

  במקביל לבג"ץ הוגשו גם תביעות אזרחיות על הקרקע
  אולם התובעים נאלצו למשוך את התביעה כאשר בית המשפט המחוזי דרש מהם להוכיח כי הקרקעות שלהם - ולא היה להם איך להוכיח.

 3. 20
  תגובתי השוללת את הצורך לפנות יהודים - לא פורסמה כאן. מעניין למה.
 4. 19
  מה הפלא

  לא פלא שהעולם כולו קורא לו בשמו שקרו!!!

 5. 18
  זה מי שמוביל אותנו.. שאלוהים ישנור
 6. 17
  סרקוזי אמר בקול מה שכולם יודעים
 7. 16
  Bibi is so so scared
 8. 15
  האלימות במדינת נתניהו משתלמת
 9. 14
  חחח... תעשו חיפוש באינטרנט על הביטוי "נתניהו חזר בו"... זה ההישג הכי בולט שלו!
 10. 13
  סרקוזי צדק!

  נתניהו בלתי אמין. גם אני לא סובל אותו.

 11. 12
  נתניהו חזר בו מהחלטה כלשהי? לא יכול להיות!
 12. 11
  חוץ מפושעי ההתנחלות, אף אחד לא מאמין לאיש הזה
 13. 10
  אל תפחד עבדי יעקב! עד אז נשלים ההשתלטות על העליון ובא שלום על ישראל (אתה שם, מרידור, יש לך משהו להגיד על זה?).
 14. 9
  אף ערבי לא הוכיח בעלות על שטח גבעת אסף. השמאל נכשל בקלפי והלך למגרשו הביתי: בית המשפט
  1. מניין לך שאף ערבי לא הוכיח בעלות? מדוע המדינה מחפשת תירוץ יצירתי לשמירת הקרקע? הרי המדינה יודעת שהיא משקרת וגם המתנחל הנלוז שלקח בעלות עליה.
  2. במקביל לבג"ץ היתה גם תביעה אזרחית-אבל הערבים לא הצליחו להוכיח שאכן האדמה שלהם

   ולכן הם משכו את התביעה.
   אבל את בג"ץ - כמובן - לא ממש מענינות העובדות

 15. 8
  ראיתי את התמונה וזו גבעת טרשים ששום דבר לא צומח בה. אז מה הבעייה לפצות את הבעלים 1:3 במקום דונם טרשים יקבל כל אחד מהבעלים 3 דונם אדמה משובחת ופוריה. אין לממשלה שם קרקע משלה? אז אם יש שיתנו להם ודי. [אפילו 5:1] או שכמו שאני חושב כמו במשפט שלמה הערבים רוצים לראות שם בית יהודי נחרב בידי יהודים; "גם לי גם לא לא יהיה" ולעולם לעולם הם לא יבנו שם או יסקלו את הסלעים כדי לעבד את הגבעה. והיא תישאר שממה עוד 1000 שנים. זהו? לא? רווח נקי לשלום עכשיו. יופי נחמה. תישני בשקט.
  1. מסכים, אבל רק אם אתה תספק את שלושת הדונמים מבתיך אתה
 16. 7
  מה זה השטות הזו לפנות יהודים מבתיהם.איך בכלל מישהו יכול לחשוב על מעשה נפשע כזה.
 17. 6
  נצחון הטרור היהודי
 18. 5
  הממשלה מעודדת את תג מחיר ואת הטרור היהודי. יש לי רעיון - על כל פעולה של תג מחיר

  להוריד מאחז בלתי חוקי ולהשיב אדמות לבעליהם עם פיצויים.

  1. צודק...

   לגמרי! למרות שאם אני חושב על זה... נשמע שמה שאתה רוצה זה באלאנס - אז יאללה על כל פיגוע נוריד, לא כפר, חמולה (איכשהו נראה שהמילה 'נוריד' לא מתאימה פה.. באלאנס, כבר אמרתי?!), ובא נראה מי יצחק אחרון...

 19. 4
  זה היה ברורררר מלכתחילה....
 20. 3
  אתם מבינים למה סרקוזי חושב שהוא שקרן ולא אמין?
  1. Only Sarcuzi? It's easy to ask woh dos believe Netanyahoo.
 21. 2
  ממשלה עלובה שלא מכבדת צווי בית משפט ונותנת בכך עידוד לאנשי "תג מחיר"
 22. 1
  אז התחייבתי...