מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

הליגה הערבית הכשירה פעולה צבאית בסוריה

עם זאת, ספק אם מדינות המערב ינצלו את ההכשר הערבי בשל החשש מהתלקחות אזורית. בינתיים, מסתמן שהמערכה בסוריה רחוקה מלהסתיים

החלטת הליגה הערבית להשעות את חברותה של סוריה בליגה, להטיל עליה סנקציות כלכליות ולדון עם נציגות האופוזיציה על סדרי תקופת המעבר, עשויה להכשיר גם את הדרך למתקפה צבאית על סוריה, דוגמת המתקפה שבוצעה נגד לוב. עם זאת, ספק אם מדינות המערב - אשר הצדיקו עד כה את אי התערבותם בהיעדר תמיכה ערבית - ינצלו את ההכשר הערבי כדי לפתוח במתקפה. שכן, לעומת המתקפה על לוב, לפעולה בסוריה עלולות להיות השלכות אזוריות דרמטיות אם תחליט איראן לפתוח חזית משלה ואם חיזבאללה, כפי שאיים נסראללה בשבוע שעבר, ייזום מתקפה מצדו על ישראל. פעולה צבאית נגד סוריה עלולה גם לרמוז על נכונות לתקוף את איראן דווקא בשעה שמדינות המערב מבקשות להרגיע את החשש האיראני-רוסי-סיני מפני מתקפה כזאת.

זו איננה הפעם הראשונה שבה משעה הליגה את חברותן של מדינות בארגון: קדמה לה ההחלטה להשעות לעשר שנים את חברותה של מצרים בשל החתימה על הסכם השלום עם ישראל, והשעיית חברותה של לוב. אבל ההחלטה נגד סוריה איננה רק צעד ענישה. לצד שלילת הלגיטימיות ממשטרו של אסד, היא מעניקה לגיטימיות ערבית לארגון האופוזיציה הגדול, אם כי לא הבלעדי, "המועצה הלאומית הסורית" שהוקמה באיסטנבול, אשר תהפוך לראשונה לנציגה הרשמית של העם הסורי. בכך נוטלת לעצמה הליגה תפקיד של "ממליכת משטרים" ולא רק כמגיבה. נראה כי בעקבות ההחלטה הערבית עשויה גם רוסיה, לראשונה, להיפגש עם נציגות האופוזיציה. אם אמנם יתקיים מפגש כזה, תהיה בכך תפנית דרמטית בעמדת רוסיה שעד כה תמכה באסד.

מעניינת בהקשר זה היא גם עמדתה של עיראק, אשר נמנעה מלתמוך בהחלטת הליגה, אבל לא התנגדה לה כמו לבנון ותימן. הצבעתה של עיראק - שמתאמת את מדיניות החוץ שלה עם איראן - משקפת את עמדתה ואת מצוקתה של איראן (שאיננה חברה בליגה). איראן עדיין דבקה בתמיכתה בבשאר אל-אסד, אבל גם באיראן נשמעו בשבועות האחרונים קריאות של חברי הנהגה לחדול מן הדיכוי האלים. לפי דיווחים של גורמי אופוזיציה סוריים, נפגשו נציגים איראניים בדרג בינוני עם נציגי האופוזיציה כדי לדון עמם "על העתיד". "העתיד", מבחינתה של איראן, יחייב גם אותה לבחון את יחסיה עם האופוזיציה, כדי להבטיח שהחלטת הליגה הערבית לא תשאיר אותה ללא בעלי ברית בסוריה. מכאן חשיבותה של החלטת הליגה הערבית, אשר מציגה דילמה אסטרטגית הן בפני המערב והן בפני איראן.

בשמונת חודשי המרי בסוריה, שבהם נהרגו יותר מ-3500 בני אדם, ספגה הליגה ביקורת נוקבת על היעדר יוזמה נגד הדיכוי הברוטלי בסוריה ואפילו על כך שתמכה בעמדתו של אסד. לפני עשרה ימים הציגו שרי החוץ הערבים את היוזמה הערבית, שנוסחה כאולטימטום, לפיה על המשטר להסיג את כוחותיו מן הערים, לחדול מדיכוי אלים, לאפשר לכלי תקשורת זרים להיכנס לסוריה ולהתחיל בדיאלוג לאומי. סוריה, שהודיעה על נכונותה לאמץ את היוזמה, לא עצרה את הירי ליום אחד והבהירה בכך שאין בכוונתה ליישם את היוזמה וכי הליגה הערבית, בעיניה, איננה יותר מבמה לדיונים או לפטפטת.

גם אתמול, אחרי קבלת ההחלטה, הבהירו דוברים סורים כי ההחלטה הערבית אינה אלא ביטוי ל"ציות כנוע למזימות של מדינות המערב כנגד סוריה", כדברי השגריר הסורי לליגה. תגובות אלו עשויות ללמד על כך שהמערכה האלימה בסוריה איננה קרובה לסיום.

מערכה זו הולכת ומתפתחת למלחמת אזרחים חמושה שבה שותפים חיילים וקצינים סורים שערקו מן הצבא והחלו להקים יחידות מאורגנות שפועלות כצבא גרילה כנגד הצבא הסדיר. זהו השלב הבא אליו עלולה סוריה להגיע אם לא יימצא פתרון פוליטי או מדיני שאותו, באופן פרדוקסלי, לא הליגה הערבית תוכל להציע, אלא מדינות כמו איראן ורוסיה.

Read this article in English: Arab League may pave way for military action in Syria
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות 01 גם פוגו
 • 06:23
 • 13.11.11

כך במוקדם או במאוחר תיהיה היתלקחות אזורית ,יטיב המערב טם יתחיל במערכה צבאית נגד אירו ....

02 נקווה לטוב זה מתנהל כמו בלוב ושיגמר כך כמו שם  (לת) פלץ
 • 06:36
 • 13.11.11

03 רצוי לתת לאזרחי סוריה לסלק את הנשיא אסאד כמו במצרים ובלוב שוקי מרלה
 • 08:47
 • 13.11.11

זה יהיה מצוין אם אזרחי סוריה יסלקו את אסאד מהשילטון

04 צריך לארגן 'פיצוצים מסתוריים' בשדות הנפט ובתי הזיקוק של איראן  (לת) שישרפו שטיחים כדי להתחמם
 • 10:34
 • 13.11.11

05 הסוף רחוק אך התקרב ערבי
 • 10:40
 • 13.11.11

בשאר יועף מן השלטון למזבלת ההסטוריה, גם הוא גם אביו שניהם טבחו בעמם ולכן יזרקו כמו כלבים, יום יבוא והאביב הערבי יגיע גם לסוריה

06 באמת צריך לבקש את רשותה של הליגה הערבית לתקוף בסוריה? סתם אחד
 • 17:27
 • 13.11.11

ואם הליגה הערבית תתנגד ובכל זאת המערב יתקוף בסוריה, מה תעשה הליגה הערבית? תגנה את המערב?

07 סוריה במלחמת אזרחים כבר 4 חודשים השחיטה אך תתעצם
 • 17:28
 • 13.11.11

אסד אינו הבעיה המרכזית אלא בעצם כל העלאווים ששחטו ושוחטים את הסונים באכזריות ובמפלצתיות. המונגולואיד בשאר אלאסד למעשה פירק את סוריה לחלקים - כורדים סונים ועלאווים.לבנון תתפוצץ יחד עם סוריה לשני מחנות - השיעים וכל השאר. ועירק למעשה מפורקת ל 3 חלקים סונים שיעים והמדינה הכורדית.

08 האם באמת צריך לבקש את רשותה של הליגה הערבית לתקוף בסוריה? סתם אחד
 • 17:28
 • 13.11.11

ואם המערב יתקוף בסוריה חרף התנגדותה של הליגה הערבית, מה תעשה הליגה? תוקיעה את המערב?

09 לא להתערב שהעקרב הסורי יקיש את עצמו !!!  (לת) לאט ובטוח !!
 • 19:00
 • 13.11.11

10 השמאל: חייבים לעזור לד"ר אסאד איש השלום הנאור! אלי הרחובותי
 • 22:05
 • 13.11.11

השמאל הישראלי מודיע לעם שאנחנו חייבים לעזור ולשמור על אסאד איש השלום! אסור לנו לאפשר אל חיסולו הפוליטי ואולי גם הפיזי של איש שלום כזה. הרי בוא נהיה הגונים, הוא בסה"כ חיסל רק כמה אלפים מבני עמו ולמרות כל הספקנים הימניים שוחרי המלחמות, אותנו הוא מאוד אוהב ומחבב ולכן כדאי לנו לטובתינו, להחזיר לו את רמת הגולן עכשו!

פרוייקטים מיוחדים