רה"מ: איראן עלולה לפתח פצצה "מהר ממה שחושבים"

רה"מ אמר בישיבת הממשלה שדנה בדו"ח סבא"א כי "במציאות יש עוד דברים רבים שאנחנו רואים מעבר למה שנכתב במסמך"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר היום (ראשון) בישיבת הממשלה שדנה בסקירת דו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בעניין תכנית הגרעין האירנית כי עד כה "המאמצים הבינלאומיים לא מנעו מאיראן להתקדם לעבר פצצה גרעינית, והיא עלולה להשיג זאת מהר יותר ממה שחושבים". נתניהו אמר עוד כי "בדו"ח הסוכנות הבינלאומי לאנרגיה אטומית ישנן רק הראיות אותן ניתן להוכיח בבית המשפט, אך המציאות היא שיש עוד דברים רבים שאנחנו רואים מעבר למה שנכתב בדו"ח".

דו"ח סבא"א בו דנה היום הממשלה קבע כי איראן מפתחת נשק גרעיני. בדו"ח מפורטות שורה של פעולות שביצעה איראן בשנים האחרונות, המעידות על כוונתה לייצר נשק כזה.

לפי הדו"ח, איראן ביצעה ניסויים תיאורטיים ומעשיים בהפעלה מסונכרנת של מספר רב של נפצים הדרושים ליצירת התגובה הגרעינית בתוך הפצצה - ולהכוונה מדוייקת של גלי ההדף. את הניסויים המעשיים בחומרי נפץ בעוצמה גבוהה ביצעה איראן בתוך מתקן סגור, מוגן ומחופר שנבנה לשם כך בבסיס פרצ'ין, בקרבת טהראן.

הלילה נפגשו הנשיא האמריקאי, ברק אובמה עם עמיתיו מרוסיה ומסין, דימיטרי מדוודב והו ז'ינטאו, במטרה להגיע להסכמות לצעדים שינקטו נגד האיראנים בעקבות הדו"ח, אף על פי שסוריה וסין הביעו התנגדות להטלת סנקציות נוספות עליה. "שוחחנו על איראן ואישרנו מחדש את כוונתנו לעבוד יחד כדי לגבש תגובה משותפת שתביא את איראן לציית לחוקים הבינלאומיים", אמר אובמה עם סיום הפגישה.

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר היום בראיון לגלי צה"ל, בהתייחסו לפיצוץ שאירע אתמול בבסיס הטילים באיראן - "כן ירבו". בפיצוץ רב העוצמה נהרגו 17 בני אדם. על פי הדיווחים באיראן, הפיצוץ אירע במחסן תחמושת בכפר בידגנה, ליד העיר קאראג'.

זמן מה לאחר הפיצוץ התברר כי בין ההרוגים קצין בדרגה המקבילה לתת אלוף בשם חסן מוקדם. על פי אתר האינטרנט של העיתון אל אהרם המצטט הודעה של דובר משמרות המהפכה, הקצין הבכיר היה אחרי למחקר תעשייתי הקשור לפיתוח נשק.

Read this article in English: Netanyahu: Iran is closer to a nuclear bomb than people think

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 6
  אם נתניהו אומר - אז כנראה שמאיר דגן צודק והם רחוקים מאד מפצצה.

  אף אחד כבר לא מאמין לאף מילה שהשקרן נתניהו מוציא מפיו!

 2. 5
  Russia not Syria
 3. 4
  מי זה הסבא הזה ולמה הוא כותב דוחות
 4. 3
  ומה יקרה אם מצרים תתחיל בפיתוח פצצה ? ואם תימן ? נפציץ את כולם ? גמדים טרוטי עיניים

  ולמה לא להפציץ היום את צפון קוריאה ? ביבי רפה השכל מסוגל לראות 2 סמ' קדימה, ומשתמש באמירות משומשות להחריד... - אבל אין מה לדאוג, ביבי מוכר המכוניות המשומשות חזק בדיבורים בלה בלה בלה, אבל במעשה הוא נרפה ומתרפס (ראה העיסקה האומללה שחיזקה את החמס, רק בגלל שנראה לו שהוא ירוויח כמה קולות בבחירות הבאות)
  אם מנהיגים כאלו מי צריך אויבים ?

 5. 2
  עם כל הכבוד, אני חושב שזכותי כאזרח לדרוש שייבדק מדוע מאיר דגן טען בפומבי שאירן לא תוכל לפתח פצצה עד 2018.
 6. 1
  הבנו שזו בעיה אך תתכננו תפעלו אך מספיק לנפנף בזה לכסות על עליבות הגואליציה עם חכים הזויים