למרות ההערכות: ישראל לא תעביר כספים לרשות

החלטת הקבינט התקבלה חרף המלצותיה של מערכת הביטחון והלחץ הבינלאומי להעביר 100 מיליון דולר שנגבו בעבור הרשות הפלסטינית

הקבינט המדיני-ביטחוני דן היום באפשרות לחידוש העברת כספי המסים הפלסטינים, שהופסקה בעקבות קבלתה של פלסטין לארגון אונסק"ו. לדברי פקיד ישראלי בכיר, בסיום הדיון לא התקבלה החלטה על הפשרת הכספים ודיון נוסף יתקיים בעניין בימים הקרובים.

לפני הדיון העריכו גורמים במשרד האוצר ובמשרד הביטחון כי בסיומו תתקבל החלטה על הפשרת 100 מיליון דולר שישראל גבתה עבור הרשות בחודש אוקטובר. עם זאת, בדיון התגלעו שוב חילוקי דעות בין שר הביטחון אהוד ברק לבין שר האוצר יובל שטייניץ ולבסוף לא התקבלה החלטה. הכספים, ששייכים לרשות הפלסטינית, מוקפאים מזה שבועיים ע"י ישראל, דבר שהקשה על הרשות לשלם משכורות לאלפי אנשי מנגנוני הביטחון.

ייתכן שראש הממשלה בנימין נתניהו נמנע מלהביא את הנושא להצבעה עקב הדיווח שקיבל משליחו עו"ד יצחק מולכו לגבי פגישתו עם נציגי הקוורטט הבוקר בירושלים. גורמים בלשכת ראש הממשלה ציינו כי הפגישה הסתיימה באכזבה רבה לאור העובדה שהפלסטינים עדיין מסרבים לשוב למו"מ ללא תנאים מוקדמים.

"צר לנו שהפלסטינים ממשיכים להציג עמדות מיושנות בנסיון ליצור מצג שווא בפני הקהילה הבינלאומית ולפיו הם מוכנים למו"מ עם ישראל, כאשר בפועל הם ממשיכים להציב תנאים מוקדמים", אמרו בלשכת ראש הממשלה.

ההערכות המוקדמות היו שהקבינט יאשר את העברת הכספים, שכן מערכת הביטחון הביעה עמדה נחרצת נגד המשך הקפאת הכספים, שבאמצעותם משלמת הרשות הפלסטינית משכורות לאנשי מנגנוני הביטחון בגדה המערבית.

שר החוץ של הרשות הפלסטינית, ריאד אל-מלכי, במטה אונסק"ו בפאריס, ביום קבלת פלסטין כחברה בארגון השבוע אי-אף-פי

מדובר בכסף פלסטיני שישראל גובה עבור הרשות מתוקף הסכמי אוסלו. בפיקוד המרכז ובשב״כ סבורים כי המשך הקפאת הכספים יפגע במשכורות השוטרים הפלסטינים, דבר שעלול להביא לפגיעה במצב הביטחוני בגדה המערבית.

המשך המהלך הפלסטיני באו"ם עדיין לוט בערפל כתוצאה מכך שהרשות לא הצליחה לגייס תשע חברות במועצת הביטחון שיתמכו בבקשתה לקבל את פלסטין כחברה מלאה באו"ם. הפלסטינים בוחנים את האפשרות לפנות לעצרת הכללית של האו"ם ב-29 בנובמבר כדי לקבל מעמד של מדינה משקיפה שאינה חברה מלאה. יושב ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) עדיין מסתייג מאפשרות זו.

ביום שבת נפגש אבו מאזן עם השליח האמריקאי למזרח התיכון, דיוויד הייל, וקרא לארה"ב לשקול מחדש את מדיניותה נגד קבלתה של פלסטין כחברה מלאה באו"ם. אבו מאזן הדגיש כי יסכים לחידוש המו"מ הישיר עם ישראל רק אם יתנהל על בסיס גבולות 1967 ורק אם ישראל תקפיא את הבנייה בהתנחלויות.
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 8
  שגיאה היסטורית

  ומה אחרי זה? כאילו, אחרי שהרשות תתפרק, מה תעשה ישראל? תצרף 2 מיליון פלסטינים כאזרחים במדינה ״יהודית״ . זה ייקח כעשר שנים. המדינה תוחרם. תשותק. תוחלש. ובסוף ־ למרות כל החוקים המפגרים, תהיה מדינה דולאומית. צדק פואטי

  1. לא צריך לצרף אף אחד - אלו פולשים בלתי קרואים לשטחי ארץ ישראל
 2. 7
  אין שום הצדקה כלכלית או מדינית במימון רשות זרה ע"י ממשלת ישראל. אף מדינה בעולם אינה מחזירה את כספי המס שהיא גובה מאזרחי מדינה זרה הבוחרים להשתמש בשירותיה או העובדים בה. ואגב, במקרה והמדובר ברשות זרה ואוייבת-זה אפילו לא חוקי. תשאלו את מנבר.
  1. זה לא הכסף שלך, מפגר. באותה מידה אפשר לשלוח מחלקת טנקים לבנק ברמאללה ולשדוד אותו.
  2. אלו הם כספי מיסים שישראל גובה על סחורות שיעדן בשטחים

   ובהתאם להסכם עם הראשות מעבירה עליה את כספי המיסים.

   מי שלא מקיים הסכמים שלא יבו בטענוצ שלא מקיימים הסכמים.

  3. בדרך כלל איני נוהג לענות לבורים אך במקרה שלך אחרוג: כן, זה כסף שלי. כל שקל מס הנגבה ע"י רשות המס בישראל בין אם מתייר, עובד זר או ישראלי, שייך לי כאזרח המדינה. אין לאף גורם הזכות להעביר את כספי לרשות זרה. כשאגיע כתייר ללונדון, אשלם את המע"מ הבריטי בקניית כרטיס תיאטרון שם וממשלת בריטניה תדאג להעבירו לאוצר הישראלי, יהיה מותר לאוצר הישראלי להעביר את כספי המע"מ שהפלסטינים בחרו לשלם בישראל, לרשות הפלסטינית. אתה הבנת את זה "מישו"?
 3. 6
  אין עם מי לדבר, ואם יש - אנחנו נדאג שלא ידברו איתנו.
 4. 5
  ישראל עלולה לשלם על כך ביוקר. זו בריונות לשמה
  1. ביריונות?

   מחר כשיהיה פיגוע מכספי התרומות של המדינה\שלך, מה תרגישי אז, אכן התגובה שלך זו בריונות לשמה.
   אם תושבי עזה מעוניינים להיות חלק מהמדינה כמו הדרוזים עליהם להתנהג כמותם, ואז תהיה סיבה מוצדקת להעביר אליהם כספים.

  2. לכי לגולה ותהיי שם יהודייה קוזקית כמה שאת רוצה.שום לקח מהשואה לא למדת.השטחים הכבושים אינם ישראל ולא יהיו ישראל.את החלומות שליברמן הכניס לך לראש-לכי לחלום איתו במולדובה או שתתעוררי לפני שתעלי באש שהוא וביבי מבעירים.
  3. לשומר חוק.

   אתם פושטקים רצחנים טרוריסטים עלובים,על איזה גולה אתה מדבר אם נולדנו כאן?וגם אם לא,כה אמר ה',(למשה)ראה את האררץ הזו אשר לך נתתי.עכשיו לך לכל הרוחות ותמות מקנאה.

 5. 4
  ממשלת חרחור המלחמה

  הממשלה הזו , ממצעידה אותנו, ביודעין, וב"קומהמ זקופה" למרחץ דמים, שמובטח כאשר תתמוטט הרשות הפלסטינאית.
  יידעו כל חברי הממשלה , ובמיוחד נתניהו , שיש לו מניות רבות באינתיפאדה השניה, לא תינקו!

 6. 3
  זה פשוט לא מובן. עיתון הארץ כתב שיש הערכה שממשלת ישראל תעביר כספים לרשות הפלשתינית ומה עושה ממשלת ישראל? מתעלמת! איך יתכן שממשלת ישראל פועלת בניגוד לרמז העבה שעתון הארץ שיגר? זה לא היה עד עתה! מישהו רוצה לומר שממשלת ישראל החליטה לממש את זכותה השלטונית, כפי שהוסמכה בבחירות דמוקרטיות, ולהתעלם מדעת השליטים האמיתיים שיושבים ברח' שוקן, רח' קרליבך ובדרך נמיר?
  1. זה לא הכסף שלך, מפגר. באותה מידה אפשר לשלוח מחלקת טנקים לבנק ברמאללה ולשדוד אותו.
 7. 2
  מה שייכת לכאן "מערכת הביטחון"?
 8. 1
  אז מי כאן הביריון השכונתי? מדינת ליברמן ממשיכה לגלגל עיניים לשמיים.
  1. בוא אתה תעשה הוראת קבע לעזה כל חודש ותמשיך אתה להעביר את החסדנות שלך הלאה על חשבון פגועי טרור במדינה הקטנה שלנו.
  2. אין ספק-הבריון הוא אחר-ממשלת הימין בראשות ביבי,השבוי של ליברמן,המכנה המשותף להם-מקופחים מקפחים,כלומניקים שעושים הצגות של גיבורים גדולים,בעודם שפנים בני שפנים,חסרי ביצים ועמוד שדרה.