מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

פרס: לא הייתי מציע להתחיל מיידית במבצע צבאי באיראן

הנשיא התראיין לרשת סי.אן.אן ואמר כי ישראל תבחן את תגובת העולם בטרם תחליט על צעדיה. לבני: עכשיו זה הזמן להתמודד עם האיום

הנשיא שמעון פרס התראיין אמש (שני) לתכניתו של פירס מורגן ברשת סי.אן.אן ואמר כי ישראל תבחן את פועלו של העולם לפני שתחליט אם לתקוף את איראן. "אנחנו לא רוצים לקפוץ לתוך הדבר הזה לבד", אמר פרס. "אנחנו חלק מהציוויליזציה וממשפחת המדינות האחראיות, ואנחנו מצפים לראות אם מנהיגי העולם יעמדו בהבטחות שנתנו", אמר הנשיא.

"לא הייתי מציע להתחיל מיידית במבצע צבאי", אמר פרס. "הייתי מעדיף לראות סנקציות כלכליות הדוקות יותר, לחץ פוליטי חזק יותר, וכן לחץ מוסרי שלדעתי חסר מאוד", אמר הנשיא. "איראן היא מדינה מפונקת ומושחתת ערכית", ולכן יש, בין השאר, לתקוף אותה במובן המוסרי. "איראן היא המדינה היחידה שמאיימת, בגלוי, להשמיד מדינה אחרת. הם עצרו את חברי האופוזיציה במדינה שלהם, הם מפיצים נשק בעולם, הם מעודדים כל מרכז טרור ברחבי העולם. איראן היא סכנה, והיום הטרור הוא עניין עולמי, בדיוק כמו הכלכלה, זה מתנייד וזה מסוכן", אמר הנשיא.

יושבת ראש האופוזיציה, ציפי לבני, התייחסה אף היא לסוגייה האיראנית בטור שפרסמה הבוקר ב"טיימס" הלונדוני. "עכשיו זה הזמן של הקהילה הבינלאומית לעמוד מאוחדת ולהתמודד עם האיום. מכיוון שהאיום הוא על כולנו. בבואנו לשקול כיצד למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני, הקהילה הבינלאומית צריכה להבהיר לאיראן שכל האופציות על השולחן. המשטר האיראני, עם הרטוריקה השואתית שלו ועם העוצמה הצבאית הגוברת שלו, אינו רק איום על יציבות האזור שלנו. הכוונות שלו מנוגדות לאינטרסים של העולם החופשי, המדיניות שלו היא עלבון לערכים של העולם החופשי", כתבה לבני.

מקור המקורב לבכירי הממשל האיראני האשים את המוסד באחריות לפיצוץ בבסיס של יחידת הטילים ארוכי הטווח של משמרות המהפכה בטהראן בשבת, שבו נהרג הקצין הבכיר, תת-אלוף גולמרזא מוקדאם, כך מדווחים גופי תקשורת במערב. זו הפעם הראשונה שמקורות באיראן סוטים מהגרסה המקורית, לפיה מדובר היה בתאונה. אחד מעמיתיו במשמרות המהפכה, שספד לו אתמול אמר כי "מאז 1984 הוא הוביל את מערכות טילי הקרקע-קרקע של משמרות המהפכה", אמר מוסטפא יזאדי, "עבודה שהפחידה כל כך את הכוחות האימפריאליסטיים בעולם ואת המשטר הציוני היום".
 

חמינאי, מנהיגה הרוחני של איראן בהלווית ההרוגים בפיצוץ בבסיס משמרות המהפכה
חמינאי, מנהיגה הרוחני של איראן בהלווית ההרוגים בפיצוץ בבסיס משמרות המהפכה. צילום: רויטרסהוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות 01 שאלה למר פרס: כיצד מתיישבת האמירה "ישראל היא חלק ממשפחת המדינות האחראיות בעולם" עם דוקטרינת ההרתעה הישראלית הנשענת על הקרנת דימוי של "בעל הבית השתגע" קורא טקסטים
  • 13:12
  • 15.11.11

וחוץ מזה: ממתי נשיא המדינה מעורב בסוגיות האסטרטגיות. היינו מצפים מהנשיא שישמיע קולו בסוגיות בוערות מבית. כמו שטף החוקים האנטי דמוקרטים בכנסת והגלישה להתפוררות הרפובליקה הישראלית המתחדשת.
תופעה שאירעה במשמרת שלו , וכך היא תירשם בדברי הימים.

02 איזה שטיחים יפים! לא מביישים את הפירמה.  (לת) ערן
  • 16:47
  • 15.11.11

03 פרס שוב מדבר עצמו לדעת HMJE
  • 18:38
  • 16.11.11

אין כמו פרס מומחה להפצצת כורים גרעיניים. כמי שהתנגד בזמנו להפצצת הכור הגרעיני בעירק ובגללו נדחתה הפעולה, בגלל חשש שהפטפטת שלו גילתה את מועד התקיפה.

כנראה ש"שימון הראשון" לא למד דבר ושכח הרכבה דברים וכעת הוא מדבר על תקיפת איראן. ראש הממשלה ביקש לשמור על פרופיל נמוך בנושא אך מה לזה ול"שימון מזרח תיכון חדש"

פרוייקטים מיוחדים