הרשות הפלסטינית לישראל: נקפיא מהלכים באו"ם בתמורה להעברת הכספים

שליחו של נתניהו דן בחשאי עם שליחי אובמה בעסקה להעברת כספי המסים. חוסר בהירות סביב מועמדות פיאד לראשות ממשלת המעבר הפלסטינית

הרשות הפלסטינית הציעה לארה"ב עסקה שלפיה המהלכים להשגת חברות מלאה לפלסטין בסוכנויות שונות של האו"ם יוקפאו עד סוף ינואר, ובתמורה יחדשו ארה"ב וישראל את העברות הכספים אליה. שליחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, עו"ד יצחק מולכו, נפגש ביום שלישי בחשאי בלונדון עם שליחי הממשל האמריקאי דיוויד הייל ודניס רוס ודן איתם בהצעה.

לדברי דיפלומט אירופי בכיר שעודכן על ידי הפלסטינים בפרטי הצעתם, הרשות הפלסטינית תשלים את המהלך שהחלה במועצת הביטחון בסוף ספטמבר. יו"ר הרשות, מחמוד עבאס (אבו מאזן), יבקש לקיים הצבעה בעניין עד סוף דצמבר, אף על פי שהיא צפויה להסתיים בתבוסה לרשות הפלסטינית. עד כה לא הצליחו הפלסטינים לגייס יותר משמונה מדינות לתמוך בבקשתם, מה שיוביל לנפילת הבקשה, ללא צורך בווטו אמריקאי.

עם זאת, מלבד ההצבעה במועצת הביטחון, הפלסטינים מוכנים להקפיא מהלכים אחרים לקבלת חברות מלאה בגופים כגון ארגון הבריאות העולמי, ארגון הסחר העולמי, הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ואחרים. כמו כן, לא ייפנו הפלסטינים לעצרת הכללית של האו"ם לקבלת מעמד של מדינה משקיפה שאינה חברה מלאה באו"ם.

מחמוד עבאס נואם אתמול ברמאללה. ייפגש בשבוע הבא עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעלרויטרס

הפלסטינים הציעו שהקפאת המהלכים באו"ם תהיה עד סוף חודש ינואר, אולם ההערכה היא שהקפאה זמנית תהפוך לקבועה. בתמורה מעוניינים הפלסטינים לקבל התחייבות אמריקאית לחדש את העברת הסיוע הכספי לרשות וכן ללחוץ על ישראל לחדש את העברת כספי המסים הפלסטיניים שהוקפאה לפני כשבועיים.

לדברי מקור ישראלי, מולכו דן עם השליחים האמריקאים בהצעה הפלסטינית וכן בהמשך ההתמודדות עם המהלכים הפלסטיניים באו"ם. כמו כן, דנו מולכו והבכירים האמריקאים במגעים להקמת ממשלת אחדות פלסטינית ובאפשרות לבחירות לנשיאות ולפרלמנט הפלסטיני בחודש מאי 2012. מקור בריטי ציין כי מולכו נפגש בלונדון גם עם אישיות ערבית בכירה.

האמריקאים רואים את ההצעה הפלסטינית כצעד חיובי, אולם לא ברור אם ישראל תסכים לה. בשלב זה ממשיכה ישראל להקפיא את כספי המסים שגבתה עבור הפלסטינים באוקטובר, בסך 100 מיליון דולר. בישיבת הקבינט שהתקיימה ביום שני התכוון נתניהו להעביר החלטה שלפיה הכספים יופשרו אולם נתקל בהתנגדות עזה מצד שר החוץ ליברמן, שר האוצר שטיייניץ ושרים נוספים. לבסוף החליט נתניהו לדחות את ההחלטה לדיון נוסף בשבועות הקרובים.

פגישה בקהיר

בתוך כך, בימים האחרונים התפתח חוסר בהירות סביב שאלת מועמדותו של סלאם פיאד לתפקיד ראש ממשלת האחדות של חמאס ופתח. חבר פרלמנט מטעם פתח, פייסל אבו שהלא, אמר אתמול כי פיאד היה ונותר המועמד של עבאס לתפקיד ראש ממשלת המעבר לקראת הבחירות הצפויות בחודש מאי. עם זאת, לדבריו, סוגיה זו תוכרע רק בפגישתם של עבאס וראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, ביום רביעי בקהיר.

בנאום שנשא אתמול בעצרת ברמאללה אישר עבאס את הפגישה, שלדבריו, תוקדש לקידום הפיוס בין הצדדים. הוא הוסיף כי יעשה את כל המאמצים האפשריים כדי לפתור את הבעיות השונות בין הפלגים ולהגיע לבחירות לנשיאות ולמועצה הלאומית של אש"ף. הוא הדגיש כי שני התנאים שהציגה הרשות לחידוש המו"מ עם ישראל נותרו בעינם: מו"מ על בסיס גבולות 1967 והפסקת הבנייה בהתנחלויות.

שלשום אמר אחד מראשי פתח, עזאם אל-אחמד, שניהל את המגעים מול נציגי חמאס על הסכם פיוס, כי הוסכם שהבחירות ייערכו בחודש מאי וימונה ראש ממשלה חדש במקומו של פיאד. עם זאת, גם בעבר טען אל-אחמד כי עבאס לא ימנה את פיאד לעמוד בראשות הממשלה הפלסטינית, אולם לאחר מכן התברר כי עבאס התעקש שפיאד יישאר בתפקידו. הפגישה בין שני המנהיגים תיערך בקהיר בחסות המודיעין המצרי.

Read this article in English: PA seeks renewal of funds from U.S., Israel for not pressing for UN membership

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 32
  סחטנות ישראלית ושוד לאור היום של כספים פלסטיניים

  נו נו נו, פלסטינים רעים. למה הפסקתם את האלימות? למה פניתם לאו"ם כדי לסיים את הכיבוש? זה ממש לא בסדר. הנה-הנה-הנה אנחנו חותמים איתכם על הסכם שלום, ניתן לכם מדינה בשטחי A ואפילו ניתן לכם קצת משטחי B. ניתן לפליט אחד לחזור לישראל ולעוד אחד לחזור לפלסטין. ירושלים כמובן תהיה מאוחדת, אבל נשקול לתת לכם אחת מהשכונות שמחוץ לעוטף ירושלים. רק תבואו למשא ומתן, יהיה טוב, אנחנו באמת מתכוונים לשלום. כמובן שבמהלך המשא ומתן נאיץ בנייה בהתנחלויות כדי לשפר עמדות. מה, למה אתם לא רוצים משא ומתן? לא חשבנו שאתם באמת רוצים את קווי 1967. ביבי לא באמת התכוון במונח "מדינה פלסטינית" למדינה פלסטינית אמיתית, אלא לאוטונומיה שתיקרא מדינה. ואפילו אם התכוון למשהו, הוא לא יוכל לעולם לחתום על הסכם אל מול המתנחלים, שותפיו הטבעיים לממשלה, שבעזרתם העביר ומעביר חוקים פשיסטיים ואנטי-דמוקרטיים נגד כל מי שחושב אחרת ממנו.

  הבה נזכיר, שהכספים האלה הם כספים של הפלסטינים, לא סיוע מטעם ישראל. ישראל גובה את הכספים והם שייכים ללא עוררין לפלסטינים. אבל זו לא הבעיה, הבעיה היא הפלסטינים האלה, החד-צדדיים. ארצות הברית והעולם כולו נחשפו בקלונם - לא השוד הזה מעניין אותם, אלא הפלסטינים שהעזו לא לציית להם (גם ישראל לא, אבל זה שולי).

  בעניין כספי הסיוע של ארצות הברית, אגב, המצב אחר. זכותה לסייע למי שתרצה, על פי שיקול דעתה. אבל מה שישראל מבצעת אינו אלא גניבה וגזל.

  1. הכספים הם מס על סחורות שנכנסות לישראל - לא כספים פלשתינים

   כל מטר אדצה שהפלשתינים יקבלו זה מטר שממילא לא מגיע להם. היינו צרכים לזרוק את כולם לירדן ומצרים במלחמת ששת הימים והכל היה פשוט בהרבה.

 2. 31
  מי אמר שהם לא מבינים רק כוח? כולם (גם אנחנו) מבינים רק כוח.
 3. 30
  מי אמר שהערבים מבינים רק כוח? הנה, גם הכסף מדבר. בסוף בסוף, תתחיל התבונה להשפיע ואז -

  ירדן תהיה לפלסטין!

  1. הערבים הם לא יהודים וכסף לא קונה אותם.הם יקבלו את הכסף וימשיכו,ואף יקצינו,את מהלכיהם,אבל היהודים העיוורים וחסרי המעוף לא מבינים זאת,ולכן יוכרעו במלחמה על הארץ הזו. 4. 29
  במקום להמשיך וללכת סחור סחור, מומלץ שהצדדים ישבו ויתדיינו זה עם זה!!!
  1. נכון. על ישראל למלא את כל התנאים המוקדמים שמציבים הפלשתינאים החצופים,ולנהל שיחות על מה יוותרו הפלשתינאים בתמורה. יהודים עיוורים ומטומטמים יפסידו את עצמאותם. 5. 28
  ציפי ליבני והשמאלנים המטורטעים ראית ם איך מנהלים משא ומתן !נתניהו יפתח לכם ביה"ס בקרוב לכיפוף הערבים !!!
  1. עיוור שכמותך!! הכסף שינתן לא יוחזר,כאשר הפלשתינאים יחדשו את צעדיהם באו"מ. יהודים קצרי ראות הם הבסיס לבוגדנות הימנית ולתבוסה הישראלית במלחמתו על הארץ הזו. 6. 27
  אההה...איפה אלו שאמרו להעביר את הכסף מיד?

  מסתבר שזה היה חכם לעכב אותו קצת...

  1. תקרא בעיון את הידיעה ותבין שהכל בלוף. 7. 26
  מסקנה : ליברמן צדק והוא אכן מבין ערבית

  לאומת השמאל ההזוי שרבים ממע' הביטחון הישראלית נמנים עליו.
  תזכורת: ליברמן יזם את אי העברת הכספים לרשות הפלסטינית והשמאל ההזוי התנגד.
  כך במשך שנים השמאל ההזוי הרס את המדינה אבל לא עוד !

  1. מסקנה: אתה עיוור. מי שמממש את מדיניות השמאל ההזוי,הם מנהיגיו הבוגדניים של הליכוד - סיני,חברון,חבל עזה,הקפאה,"חזון" המדינה הפלשתינאית. 8. 25
  עד סוף ינואר - איזו שמחה!

  ולשרותם מצטרפת "הערכה" שבפועל יקפיאו מהלכחהם עוד כמה חדשים.

 9. 24
  פגישה חשאית

  חשאית?

 10. 23
  Abbas

  Sucker!!!!!!!!!!

 11. 22
  כלומר, הפלסטינים מבינים רק כוח. יפה. ישראל עושה כהוגן שהיא לא מעבירה כספים.
 12. 21
  check mate

  Bibiyahu outmanuvered Abbas!

 13. 20
  רואים עכשיו שאבו-מאזן רואה שהוא עשה טעות גדולה שפנה לאו"ם

  ביבי נתניהו עכשיו חזק ועליו לנצל את המצב וללמד את אבו-מאזן מאיפה משתין הדג

  1. הסכמה להצעה הזו תהייה כניעה משפילה
 14. 19
  הזהו הצונאמי המדיני שהובטח לנו בספטמבר? מה קרהלכל התחזיות מבידוד בינלאוני וסנקציות, ועד הליכה למצדה? (ע"ע ארץ נהדרת). האם הכל היה מקסם שווא?
 15. 18
  מעמד הפלסטינים הולך ומדרדר...

  מי יודע כי בקרוב, אולי שנה או שנתיים...באמת יהיה פיזור לרשות הפלסטינית.
  גזירה של הסכמיי אוסלו...ומלחמה לאומית דתית כפי בשנות החמישים...

  מי יודע...

 16. 17
  OK, קיבלתם כספים עד הפנייה לאו"ם

  מדוע פניתם? רציתם לבדוק את הגבולות? אבו מאזן אתה מתנהג כמו ילד בן 3.
  ההבדל הוא שילד לא גורם נזקים ואילו אתה משקיע את העם שלך בביצה עמוקה מאוד. תרים טלפון לנתנייהו ותודיע לו: 20 דקות אני אצלך מתחילים לדבר.

 17. 16
  אז נוסיף להם עוד כמה שקלים,והם יוותרו על מדינה,
  1. טעות. הפלשתינאים הם לא יהודים,ומוכנים לקרבנות כבדים,בדם ובדמים, כדי שירושלים העתיקה,ציון, תהייה עיר הבירה שלהם.ולכן הם מנצחים במלחמה 18. 15
  משעה שהסכם הגג על-פיו נכתב הנספח הכלכלי לאוסלו הופר ברגל גסה ע"י אבו-מאזן, ישראל אינה מחויבת לו יותר. על ממשלנת ישראל לפעול בנחישות לפירוק רשות האוייב הפלסטיני והקפאת הכספים צריכה להיות רק הצעד הראשון בסדרה של מהלכים, שבסופם יחזור ארגון הטרור אש"ף אל מקומו הרגיל והטבעי: מחוץ לחוק הישראלי
  1. ממשלות ישראל העלובות,ובייחוד "הימניות" לא הכריזו,וגם לא יכריזו,כי הסכמי אוסלו בטלים,כי האוייב הפלשתינאי הפר אותם. 19. 14
  הרשות הפלסטינית הציעה

  ONLY two things: (a) NO Jewish States and (b) 2 million Arabs to "return" to Israel.

 20. 13
  יש דרך פשוטה: בואו לשלחן הדיונים והחלו לדבר על שלום עם ישראל
  1. למה לבוא לשולחן הדיונים ולעשות ויתורים,כשממשלות ישראל,ובייחוד ה"ימניות" מתקפלות לאט לאט ללא שום ויתור.הערבים הם לא יהודים ויש להם סבלנות,ולכן הם ינצחו את היאהוד במלחמה על הארץ הזו. 21. 12
  הכותרת ממקור ישראלי - ואין בה ממש. הרעיון להעמיד את השאיפות הלאומיות הפלסטיניות מול העברת כספים

  מצביע על קוצר הראות של הצד הישראלי במו"מ. ולעצם העניין: ישראל השתמשה בעבר בנשק "הקפאת כספים" וכעבור כמה חודשים נאלצה להעביר הכספים. כי מדובר בכספי מסים ( מכס ומע"מ) ששיכים לפלסטינים ואנחנו רק גובים אותם בנמלי הכניסה לישראל.

  1. גביית הכספים נעשית על פי הסכמי פריז. ללא הסכמי אוסלו
  2. אם הכספים "שייכים לפלסטינים" אז איך התעשרה סוההא ערפאת? והמנוח? וחבר מרעיהם? וחברי חבר מרעיהם?
  3. נכון זה כסף שגובים עבור הרשות הפלשתינית כל זמן שהיא ממלאת הסכמים

   כשהיא מפרה אותם אז אמחנו מאוד נמטערים (לא באמת)
   בעצם זה כסף ישראלי לכל דבר, רק שלפנים משורת הדין ישראל הסכימה שהמס על סחורות המיועדות לשטחי הרשות יועבר לראשות.

   אם לא טוב להם הם יכולים ליבא ישירות דרך הנמלים שלהם.

 22. 11
  פחדנים

  לרשות הפלסטינית, זיכרו :ויתור גורר ויתור, ודחיה גוררת דחיה, וכניעה כוררת כניעה!!!.

  1. רק במדינה היהודית החולה,תמיכה באוייב היא פעילות חוקית
  2. לממשלת ישראל הסמרטוטית, זיכרו :ויתור גורר ויתור, ודחיה גוררת דחיה, וכניעה גוררת כניעה!!!. 23. 10
  המהלכים שלהם גם ככה קפואים

  למה להקפיא ??? התכנית שלהם שאמורה היתה להיות ע"פ התקשורת הישראלית "צונאמי מדיני" התבררה כסמלית לדרכו של הנשיא והעם הפלסטיני - אין אונות. לא מסוגלים לספק את הסחורה: לא מסוגלים לעשות וויתורים אמיצים, לא מסוגלים להילחם, לא מסוגלים לקבל את תמיכת המדינות השפויות. כל מה שהם מנסים לעשות זה לפגוע בישראל, כשזה לא הולך הם באים בהצעות שפג תוקפן ונותרים המומים מכך שאין קונים. אגב , בקשר לצונאמי, מה קורה עם איזה וועדת חקירה לכל נביאי הזעם ? הרי התקשורת יודעת לפמפם היטב חקירות והצלפות פומביות כשהערכות של גופים אחרים מתגלות כמוטעות. למה אנחנו אף פעם לא שומעים על הלקאה עצמית ,פומבית של פרשנים, כתבים ועורכים שדאגו להפחיד את הציבור על מה שהתגלה כ...כלום.

 24. 9
  פשששש - יתאפקו עד ינואר!!! 40 ימים ולילות שלמים !!

  בתעכלס- כרגע הם על הפנים- לא נדרש אפילו וטו אמריקאי והם מחויבים ציבורית למהלכים..

  זה מה שנקרא- מחפשים חבל לרדת מהעץ

  ועכשיו הם רוצים שהחבל יהיה עשוי משטרות וגם שיאפשר להם עוד חודש להגיש סט בקשות חדשות ...

 25. 8
  הוא קנה אותם בזול...ומאז ועד היום, גם במלחמה גם בשלום, הם תפורים אליו ישר אל הגרון
 26. 7
  ממשלת הימין הצליחה שהכל יישאר אותו דבר. הכיבוש הורג. הימין הורג את ישראל.
  1. רק במדינה היהודית החולה,תמיכה באוייב היא פעילות חוקית
  2. לנאור (!?) - רק בטוקבקים לא מזוהים, פטפטת ללא שכל היא פעילות חוקית ורק בטוקבקים יכול פרימיטיבי לקרוא לעצמו נאור
 27. 6
  אחלה רעיון לא ? ממציאים חרה ואז מוכרים אותו לישראל
 28. 5
  יש להבהיר לרשות החמאס לא תהיה מפלגה שתתמודד בבחירות הקרובות

  במידה והרשות תאפשר לחמאס להתמודד בבחירות הקרובות.
  ישראל צריכה לכבוש את הרשות לזרוק את כל המנגנון שלה לכלא.
  וליצור מציאות חדשה בגדה ובעזה.
  החמאס הוא ארגון טרור הרוצה בחיסולה של ישראל. הרשות קימת עקב הסכמי אוסלו. והתנאי למפלגה ברשות הוא הכרה בישראל. מסיבה זו גם לפתח יש בעיה היום.

  1. למה אתה תחליט בשבילם במי לבחור?

   שיבחרו במי שהם רוצים לנו עדיף ממשלת חמאס בשטחים בכל מקרה. או שישתפו איתנו פעולה או שהם דנים את בוחריהם לרעב.

   מנהרות ביו"ש קשה לחפור.

 29. 4
  אמינות "ידידינו הפלשתינאים"

  למה הדבר דומה? ללקוח בנק המוכן באופן זמני לדחות את השוד הקרוב בחודשיים אם בינתיים יעבירו לרשותו כספים מהכספת....

 30. 3
  שיגבו את המע"מ בעצמם בקופות הרושמות - למה אנו צריכים להיות גובי המיסים של עבאס ?

  אני לא מבין מדוע עלינו להגיע בכלל למצב שאנו מחזיקים כספים שאינם לא שלנו.

  אם הרש"פ תצטרך לגבות בעצמה מיסים - זה יהיה המבחן השלטוני שלה. ככל הנראה אין להם את היכולת הזו - הם לא ממש מושלים בשטח.

  הטיעון של צה"ל שבעזרת הכספים אנו משיגים שקט - מראה שצה"ל לא מבין את הסיבה האמיתית לשקט. כאשר הפלסטינאים ישצטרכו לחפש לעצמם פרנסה במקום לחיות על כספים ממשלתים - יהיה להם עיסוק שאינו קשור כלל לטרור: פרנסה.

  1. זה חלק מאוסלו - נועד להגן מפני העברת כספים לטרור, או הפרת הסכמי אוסלו. כידוע, הרשות מפירה את ההסכם באופן שיטתי.

   1. דורשת הפסקת בניה בשטחי C - מנוגד להסכמי אוסלו.
   2. יוצאת בהצהרות חד-צדדיות.
   3. הקימה ממשלת אחדות עם חמאס. וכו'.

  2. כל סחורה שנכנסת בנמלי ישראל חייבת מס

   מי ערב שבאמת תגיע לשטחים ולא לשוק המקומי? תצמיד פקח לכל משאית?

   חוצמזה לפלשתינים עצמם זה משתלם הם לא היו רואים אגורה אם היו צרכים לגבות את המס בעצמם

 31. 2
  אבו-מאזן נתן עכשיו זריקת עידוד לממשלת ליברמן. תמיד אמרתי שהחמאס מזין את הימין הישראלי, צר לי לראות שגם הפתאח מתנהג באותו אופן.
 32. 1
  נתניהו שדד את כספי הפלסטינים ועכשיו הם מתקפלים בהעדר תמיכה. כשההנהגה העולמית קורסת, אז גנגסטרים מקומיים כמו נתניהו מקבלים את כל הכוח.
  1. רק במדינה היהודית החולה,תמיכה באוייב היא פעילות חוקית
  2. תגיד דרור יש מישהו שהוא לא אוייב שלך ?