ארה"ב: מאוחדים עם סין ורוסיה ברצון למנוע איראן גרעינית

"טהראן צפויה לבידוד חסר תקדים", אמר היועץ לביטחון לאומי. מועצת האו"ם גינתה את איראן על הניסיון להתנקש בשגריר הסעודי בוושינגטון

היועץ לביטחון לאומי של הבית הלבן, תום דונילון, אמר היום (שבת) כי איראן צפוייה להיתקל בבידוד בינלאומי חסר תקדים, כיוון שהמעצמות העולמיות מאוחדות נגד כוונתה להשיג נשק גרעיני. "אני יכול לומר שרוסיה, סין וארצות הברית חולקות מטרה משותפת, והיא לא לראות את איראן משיגה נשק גרעיני". היום מסיים הנשיא האמריקאי, ברק אובמה, מסע בין תשעה ימים באסיה, במהלכו דן עם מנהיגי רוסיה וסין בסוגית הגרעין האיראני,

"רמת הבידוד היא חסרת תקדים", אמר היועץ, בהתייחסו, בין השאר, גם להצבעה שנערכה אמש במועצת הנגידים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), אשר החליטה לגנות את איראן וקראה לה להגיב לדו"ח שפורסם לפני עשרה ימים, הקובע שהיא פועלת לפיתוח נשק גרעיני בניגוד להצהרותיה. החלטת הגינוי לאיראן עברה ברוב של 32 מדינות מתוך 35.

עשו לנו לייק וקבלו את כל העדכונים והחדשות לפרופיל הפייסבוק שלכם

אתמול בלילה מסרו גורמים אמריקאים כי ארה"ב מתכוונת להטיל סנקציות על התעשיות הפטרו-כימיות כחלק מהגברת הלחץ על טהרן. לדברי הגורמים הסנקציות המלאות יוצגו, ככל הנראה, ביום שני הקרוב. לדבריהם הסנקציות ימנעו מחברות זרות לסייע בתעשייה הפטרו-כימית האיראנית, תוך איום על חברות שיעשו כן במניעת היכולת לסחור בשוק האמריקאי.

שעות אחדות אחרי שמועצת הנגידים של סבא'א בווינה אישרה את החלטת הגינוי נגד איראן בתגובה "להמשך מאמציה לפתח פצצה גרעינית", מצאה עצמה איראן נזופה ומבודדת במליאת עצרת האו"ם בניו יורק. ברוב גורף של 106 ארצות נגד 8 אושרה במליאה החלטת שכללה גינוי נגד איראן על "הנסיון שנכשל להתנקש בחייו של שגריר סעודיה בוושינגטון". 40 ארצות נמנעו.

השגריר האיראני בסבא"א, אמש
השגריר האיראני בסבא"א, אמשרויטרס

הגינוי בניו יורק היה במיוחד כואב ומעליב לאיראן כי ההחלטה היתה יוזמת סעודיה והמהלך במליאה היה חריג: מדינה ערבית מרכזית גייסה רוב סוחף להחלטת גינוי נגד מדינה מוסלמית גדולה.

"חילופי המהלומות בין סעודיה לאיראן העלתו על פני השטח את מה שכולם לחשו עד כה בחדרי-חדרים - איראן מדינת טרור", אמר אמש ל"הארץ" שגריר ישראל באו"ם רון פרושאור. "דו'ח סבא'א וההצבעה הנוכחית בעצרת הכללית של האו"ם הם שני מהלכים דרמטיים שמשמעותם תחילת בידודה הדיפלומטי של איראן החורג ממדינות אירופה וגולש למדינות ערב".

  ההחלטה שאושרה אמש הביעה "דאגה חמורה" מנסיון ההתנקשות וציינה את "התייחסותה המחמירה" למה שהוגדר "הפעולה האלימה נגד נציג דיפלומטי וקונסולרי המסכנת חיים של חפים ופוגעת באופן רציני בעבודתם הרגילה של נציגים ופקידים".
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 15
  מתקפת פתע

  אירן החלה בתכנית לפתח אנרגיה אטומית לא תמול שלשום,
  ההתנגדות של המערב ,ארה"ב ומדינות המפרץ גם היא לא החלה בשבוע שעבר
  מאז ועד עצם היום הזה כל האיומים ,הביקורות הסנקציות הרכות תחילה ,הקשיחות יותר אח"כ וחסרות התקדים שבדרך היו כלא היו מבחינתה של הרפובליקה האיסלמית שכן השיירה עוברת למרות נביחותיהם של הכלבים חסרי השיניים .
  שום סנקציה ותהיה חסרת תקדים כאשר תהיה לא תמנע מהאיתוללות להיג את יעדם,
  אז מה עושים שאלתם ובדין ? התשובה הידועה כל מן דבעי היא האופציה הצבאית בהפתעה כך אפשר לעקוף את התנגדותן של סין ורוסיה,

 2. 14
  חצי מערב נגד תקיפה וחצי השני נגד סנקציות ושלום על איראן
 3. 13
  תחליפו את השלטון שם והכל יהייה בסדר!!!!

  http://hacohen.goop.co.il

 4. 12
  והפעם אובמה דובר אמת: ממשלו "נחוש" למנוע מאיראן נשק גרעיני, ממש כפי שממשלי סין ורוסיה נחושים בשאלה זו. כלומר - מבחינת הסינים שתהיה לאיראנים פצצה. מה אכפת להם. הרוסים פשוט מתרגלים את תרגיל-סטאלין-41, כאשר פוטין הפעם בתפקיד המנהיג הרוסי שמניח לאוייביו המרים ביותר להתחמש בנשק שבסופו של דבר יהרוג מליוני רוסים - אז מה אכפת להם שיהיה לאיראנים נשק. אבל באמת, יפה שממשל אובמה מסוגל להגיד את האמת! יש לקוות שהקונגרס, הנשלט כעת בידי השפויים-יותר בפוליטיקה האמריקאית, ידע לרסן גם במקרה זה את נשיא-הריאליטי המשתולל, בטרם פורענות.

  והפעם אובמה דובר אמת: ממשלו "נחוש" למנוע מאיראן נשק גרעיני, ממש כפי שממשלי סין ורוסיה נחושים בשאלה זו. כלומר - מבחינת הסינים שתהיה לאיראנים פצצה. מה אכפת להם. הרוסים פשוט מתרגלים את תרגיל-סטאלין-41, כאשר פוטין הפעם בתפקיד המנהיג הרוסי שמניח לאוייביו המרים ביותר להתחמש בנשק שבסופו של דבר יהרוג מליוני רוסים - אז מה אכפת להם שיהיה לאיראנים נשק. אבל באמת, יפה שממשל אובמה מסוגל להגיד את האמת! יש לקוות שהקונגרס, הנשלט כעת בידי השפויים-יותר בפוליטיקה האמריקאית, ידע לרסן גם במקרה זה את נשיא-הריאליטי המשתולל, בטרם פורענות.

 5. 11
  אובמה אפילו יותר תחמן מביבי "בידוד ללא תקדים" - הכל קשקוש למנוע מישראל לתקוף
 6. 10
  דיבורים לחוד ומעשים לחוד , סין ורוסיה לא יוותרו בכזו קלות על קשרי המסחר עם איראן

  בעבר ארה"ב היתה עושה את כל העולה על רוחה , עכשיו כבר לא . סין ורוסיה מלגלגות על ארה"ב החלשה . פשוט עצוב

 7. 9
  הצהרות מלוקקות מחד ופרקסיס מאידך

  אובמה: נו, שכבר יצהירו שיש להם...
  פאנטה: זה תיכף. עוד סנקצית זבל. תיכף. עוד סנקצית זבל.
  אובמה: די, נמאס לי מהיהודים כאן ושם.
  פאנטה: רגע, שקט. מודיעים לי על טיל בליסטי בדרך לכאן.
  אובמה: מהההה????
  פאנטה: כן, מאירן. אופס

 8. 8
  אם ארה"ב יחד עם סין ורוסיה יחליטו לעצור את איראן זה יהייה מעולה

  הלב הבא יהייה ארגון קואליציה לתקוף את איראן ולהשמיד את כל התשתית של נשק הגרעיני

 9. 7
  כדאי לזכור שכל העולם היה מאוחד בשאיפתו למנוע מצפון קוריאה נשק גרעיני
 10. 6
  ממש מצחיק: הם מאוחדים ברצון לא-לראות, את אירן מתחמשת במקום למנוע אותה
 11. 5
  האימפרילזם האמרקאי הגוסס

  והעומדים בראשו שהם הפודלים של חבורת הגמדים השולטים בירושלים ובקונגרס בוושינגטון,מנסים לחשוף שינים,למרות היותם במצב של קריסה

 12. 4
  גזענים אם קצב לא היה פרסי היתם נרגעים

  יש להוציא את האשקנזים מהמדינה שלנו

 13. 3
  אני לא מצליח להבין אם מה שאני רואה מאחרי אובמה וגיאמבאו זה מטבח
  1. תראה את גב הכסאות ותבין שאתה לא במטבח
 14. 2
  והשמאל אומר שההתנחלויות הן המכשול לשלום....רק נפטר מהם ונשב איש תחת גפנו
 15. 1
  מקשקשים מקשקשים וכלום לא קורה