חמאס: הממשלה הפלסטינית הבאה תשב בעזה

גורמים בארגון מדווחים כי הושגה הסכמה עם הפתח לפיה גם ראש הממשלה העתידי יהיה מעזה. חמאס יתמוך ביוזמה הפלסטינית באו"ם

יועצו המדיני של ראש ממשלת חמאס איסמעיל הניה, אחמד יוסף, אמר היום (שבת) כי פתח וחמאס הסכימו כי מקום מושבה העתידי של הממשלה הפלסטינית הבאה יהיה ברצועת עזה, ומכאן גם שראש הממשלה הבא יהיה מעזה.

לדברי יוסף, סוכמה גם התכנית המדינית של כל הפלגים, והיא הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67 שבירתה ירושלים. הוא הוסיף כי חמאס יתמוך במאמצי יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו-מאזן) במאמציו להשגת חברות מלאה לפלסטין במוסדות האו"ם. לדברי יוסוף, יו"ר הרשות צפוי לבקר בעזה בקרוב מאוד.

ביום רביעי תיערך בקהיר פגישת פסגה בין עבאס לבין ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, ככל הנראה במהלכה תתקבל הסכמה על זהות ראש ממשלת המעבר ועל הליכה לבחירות בחודש מאי 2012 לפרלמנט ולנשיאות.

בינתיים, ראש הממשלה הנוכחי של הראשות, סלאם פיאד, כתב בעמוד הפייסבוק שלו, כי לא יכפה את עצמו על העם הפלסטיני. הוא קרא לכל הפלגים והכוחות הפלסטינים להסכים על זהותו של ראש ממשלה חדש.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 19
  תגובה לכתבות דנידין : ניתוח נכון והצגה מעודכנת של המפה הפוליטית בצד הפלסטיני. מצרך נדיר במקומותינו.

  החמאס שמקבל על עצמו את קווי 67 , כלומר מתוה אובמה , הוא החמאס החדש. חמאס שמצטרף לאשפ - הנציג הלגיטימי של התנועה הלאומית הפלסטינית והפרטנר המוכר של ישראל בהסכמי אוסלו. החמאס כמו תנועות מחתרת לאומיות שעברו מטרור להשגת יעדיהם במסלול הפוליטי. והדוגמאות לא חסרות: הצבא האירי הרפובליקני, הפל"ן באלג'יריה, הקונגרס האפריקני של מנדלה בדרום אפריקה, מאו-מאו בקניה , המחתרת הבאסקית. והרשימה ארוכה. וקרוב לבית : אצ"ל ולח"י. מסלול מוכר בהסטוריה של היחסים הבינלאומים.
  ויפה הזכרת כי בהודעת החמאס אין התייחסות לזכות השיבה. ניתן להבין כי החמאס מצטרף גם להצהרתו הפומבית של אבו מאזן כאן אצלנו בראיון באנגלית לפני שבועיים בערוץ 2 : להסכם השלום הפלסטיני-ישראלי בקווי 67 יצורף נספח "סוף הסכסוך- סוף התביעות". כלומר, אין זכות שיבה לתחומי הקו הירוק ,אלא חוק שבות למדינה הפלסטינית הריבונית בגדה המערבית ועזה. כמו חוק שבות שלנו.
  וכמו שאתה מנחש, לראיון של אבו מאזן בערוץ 2 לא היה כל הד ושום התייחסות אצלנו.

  1. תודה לקורא טקסטים. יש לציין שהטקסטים הללו נגישים לכל אחד, ובדרך כלל מתפרסמים בכלי התקשורת. כך למשל הטיוטות של הדיונים בטאבה בשבועיים האחרונים לממשלת ברק בזמנו - דיונים אשר בהם נוצרה טיוטה לסעיף הנוגע לזכות השיבה בהסכם הקבע. את נוסח הטיוטה פירסמה הקהיליה האירופית. http://www.haaretz.com/news/eu-description-of-the-outcome-of-permanent-status-talks-at-taba-1.52973 הטקסט מפרט את הפתרון המוסכם באותה העת לחלוקת הריבונות בירושלים ולבעיית הפליטים
  2. למה לא היה הד והתייחסות? כי אתה משקר כרגיל. לו הסכימו הפלסטינים לחתום על הסכם סביר הכולל סעיף סופיות הסכסוך - היתה מדינתם קמה כבר לפני שנים. לא הסכימו אז, לא מסכימים עכשיו. אתה סתם משקר, בעודך גוזר בטיפשותך הרגילה הררי הררים של מסקנות מ"שתיקתו" של איזשהו פושע מלחמה מזוקן (או להבדיל, נשיא אמריקאי) - במקום להבין שלו הערבים היו באמת חושבים מה שאתה מקשקש, הם היו פשוט אומרים את זה. כמו בני אדם נורמליים. לא "שותקים" בציפיה שנבין שהם רוצים לעבור לדרך "המדינית" - כפי שאמרת, כמו הפ.ל.ן... זוכר איך הסתיים הסכסוך שם? בטיהור אתני. לא הסכם ולא בטיח. אז איך עוד לא נמאס לך לשקר, שקרן בור?

   למה לא היה הד והתייחסות? כי אתה משקר כרגיל. לו הסכימו הפלסטינים לחתום על הסכם סביר הכולל סעיף סופיות הסכסוך - היתה מדינתם קמה כבר לפני שנים. לא הסכימו אז, לא מסכימים עכשיו. אתה סתם משקר, בעודך גוזר בטיפשותך הרגילה הררי הררים של מסקנות מ"שתיקתו" של איזשהו פושע מלחמה מזוקן (או להבדיל, נשיא אמריקאי) - במקום להבין שלו הערבים היו באמת חושבים מה שאתה מקשקש, הם היו פשוט אומרים את זה. כמו בני אדם נורמליים. לא "שותקים" בציפיה שנבין שהם רוצים לעבור לדרך "המדינית" - כפי שאמרת, כמו הפ.ל.ן... זוכר איך הסתיים הסכסוך שם? בטיהור אתני. לא הסכם ולא בטיח. אז איך עוד לא נמאס לך לשקר, שקרן בור?

  3. תגובה אופיינית

   תגובתו של מודרניסט מייצגת בדיוק את רוח העיוועים והבלבול ואובדן העשתונות הערכי או סתם את ה'מאכט זיך משיגע' של הימין הלאומני בישראל.

   למי פונה הכותב? והאם לבד מהטענה החוזרת (והלא מבוססת) ש"אתה משקר כרגיל" יש כאן טיעון כלשהו?

   העובדות הרבה יותר פשוטות: החמאס עושים בעשרים שנים האחרונות כל מאמץ להפוך לגוף פוליטי מדיני לגיטימי, ומבטאים שוב ושוב את כוונתם לשאת ולתת עם ישראל ריבונית על הסכם קבע שיתבסס על גבולות '67 וירושלים כבירת שתי המדינות. המתווה לחלוקת ירושלים מופיע כבר בטיוטות של טאבה, וכן ההצעות המעשיות לפתרון בעיית הפליטים.

   ועובדה, שבהצהרה האחרונה של החמאס, שבה החל הדיון הנוכחי אין איזכור כלל של זכות השיבה הפלסטינית. גם עובדה, כפי שמזכיר לנו קורא טקסטים, שלא נמצאה בישראל תגובה מתאימה להצהרה הפלסטינית.

 2. 18
  WISH FULL THINKING

  מדינה פלשטינאית בגבולות 67 ובירתה ירושלים , שלא לדבר על זבות השיבה של הפליטים ואי הכרת חמאס בישראל ועוד מרעין בישין ,כן אנו אומרים אבל ג
  ופתנו ,FORGET IT FOR EVER

  1. Don't Dring and Drive
 3. 17
  הפלישתינים מנהלים פוליטיקה טובה יותר משלנו.

  להם יש קו מסוים והם מתמידים ללכת בו.כל צעד שלהם מחושב מאד,וצריך לקחת אותם ברצינות.

 4. 16
  ממתי מכנים כנופיה רצחנית של פושעי מלחמה אשר קוראת בריש גלי להשמדת עם, "ממשלה"? ואיפה יהיה חדר הישיבות של ה"ממשלה"? מרתפי מחלקת היולדות, בית החולים שיפא, עזה, ליד תאי הכלא שה"ממשלה" הכינה לישראלים חטופים - אם יעלה ביד שליחי ה"ממשלה" לחטוף מישהו בדרכם לשחוט תינוקות בסכין חלודה?

  ממתי מכנים כנופיה רצחנית של פושעי מלחמה אשר קוראת בריש גלי להשמדת עם, "ממשלה"? ואיפה יהיה חדר הישיבות של ה"ממשלה"? מרתפי מחלקת היולדות, בית החולים שיפא, עזה, ליד תאי הכלא שה"ממשלה" הכינה לישראלים חטופים - אם יעלה ביד שליחי ה"ממשלה" לחטוף מישהו בדרכם לשחוט תינוקות בסכין חלודה?

  1. הדעות שלך גם מופרכות וגם לא במודה. ישראל היא סרבנית שלום סדרתית.
  2. מסמר אתה לא רק חלוד אלה גם עקום

   ישראל סרבנית שלום? מחר חותמים רק יגידו רוצים אנו.
   אבל לא שלום הם רוצים אלה אדמות.
   כשאומרים שבשביל שלום יש לעשות וויתורים זה לא אומר שהוויתורים צרכים להיות שלנו.

   אני אישית לא מוטרד, בסופו של דבר הזמן משחק לטובתנו, והם יקבלו במקרה הטוב מבחינתם אוטונומיה בכמה גושים, ובמקרה הטוב מבחינתנו יעלמו כליל, ולא באשמתנו.

 5. 15
  תסמכו על ביבי שיסכל את מזימת השלום. השלום הוא הסכנה הקיומית על מדינת ישראל.
  1. לא, "מסמר חלוד" - אתה ושאר הימין הלאומני הערבי, אתם הסכנה הקיומית... בארץ אתם מרוסנים. רק מקשקשים. בעזה אנשים כמוך, כמוך בדיוק, עם מערכת הערכים המוסרית שלך בדיוק, משגרים טילי נ"ט על הסעות תלמידים.
 6. 14
  שוב התקשורת מתעלמת מזה שפתח בעצם ניצח וחמאס קיבל את המתווה של 2 מדינות בגבולות 67?
 7. 13
  לכל הפתים בשמאל, לא הבנתם מה זאת תוכנית השלבים ???
 8. 12
  עוד הישג של ממשלת נתניהו

  בקרוב החמאס ישלוט גם בגדה. אבו מאזן יהיה היסטוריה. כמובן שנטיל חרם ומצור על כל השטחים.
  סכנת השלום שאיימה על קיומנו ושלומנו תירחק לזמנים לא ידועים,
  ובא לציון הגועל

 9. 11
  אסור לשכוח

  מה כתוב באמנות של שני אירגוני שוחרי השלום הללו.

 10. 10
  קשקוש

  עבאס והנייה אפילו לא נפגשו. עוד מהתלה פלשתינית במטרה לחסל את ישראל.

 11. 9
  ההישג של נתניהו אלקין לוין וליברמן וברק בדרך להקמת מדינת חמס בימקום ישראל

  ביב וממשלתו שוב הצליחו
  הם הצליחו לאחד את הפלסטינים תחת חמס
  הם הצליחו למנוע מדינה בגבולות 67
  הם הצליחו להפוך את ישראל למדינה פלסטינית
  חבל שעוד הצלחה כזו ואבדנו

 12. 8
  כמה שזה מרגש !! מתוק אבו מאזן.

  איזה מתוק ומחונך אבו-מאזן . כבר שנים שאני אומר לו - "לך לעזה" והנה עכשיו הוא הולך. השאלה היא אם הקסאם יעבור במקביל אלינו ? או ש.... יהיה שלום ?!

 13. 7
  במידה והפלסטינים רוצים לחזור לשנת 68 הם יבצעו את ההכרזות של החמאס

  ישראל תכבוש את עזה תשתלט בחזרה על כל המערכות השלטוניות בגדה.
  תחזיר את הממשל האזרחי לכל השטחים הכבושים.
  תעצור ותשלח לבור עמוק את כל ראשי החמאס וכלארגון טרור אחר הפועל בשטח.
  תפעיל לחץ קבוע על האזרחים בשטחים הכבושים.
  אולי פעולות אלו יעלו לפני השטח את אותם הרוצים לחיות. אך עד לאותו הרגע יסבלו הערבים החיים בשטחים הכבושים סבל רב ,לאורך הרבה מאוד זמן.
  אין לאפשר לחמאס להתמודד בבחירות הרשות הפלסטינית.
  ובמידה והחמאס ישתתף בבחירות התסריט המופיע למעלה יתרחש.

 14. 6
  במלים אחרות: החמאס מקבל את מתוה אובמה לפלסטין ריבונית בקווי 67.

  ויותר חשוב: אובמה עשוי לקבל את החמאס. זה יקרה אחרי שהחמאס לראשונה ( ודוק: לראשונה) יטול חלק בבחירות לאש"פ במקביל להשתתפותו בבחירות לפרלמנט ולנשיאות הרשות. הצטרפות החמאס לאש"פ שהוא הנציג הפלסטיני הלגיטימי בזירה הבינלאומית - פירושה קבלה בעקיפין של תנאי הקוורטט ( הכרה בישראל, הכרה בהסכמי אוסלו ונטישת הטרור). לממשל האמריקני זה עשוי להספיק על מנת לפתוח בדיאלוג עם החמאס . בדיוק כמו התקדים של הדיאלוג של ארה"ב עם אש"פ של ערפאת בסוף שנותה-80.
  הדיווח הזה הוא הדבר החשוב ביותר בחדשות השבת. ודווקא את זה לא שמענו בקול ישראל שמפמפם לנו בלי הרף על סבא"א.

  1. אתה כנראה יודע יותר מהחמאס עצמו שהם קבלו את סיום הסכסוך בהקמת מדינה פלשתינית בקווי 67 או שאתה משלה את עצמך.
  2. שוב אתה קורא ולא מבין מלה

   אתה כבר ננזג את החמאס לאש"פ, מפרש פרשנויות על קבלת אילו שהם תנאים ע"י החמאס.
   הידיעה לא מופיע ככורת כי בסך הכל זו הסכמה פנימית של הפלשתינאים על מקסימום מהלכים חד צדדיים.
   ניתו להניח שהם מסתמכים על נכונות ישראל למעבר חופשי של חברי ממשלתם מהגדה לעזז מה שכלל לא בטוח.
   הדבר היחיד שחשוב עבורנו זה שמרגע זה עבאס לא יוכל יותר לרחוץ בנקיון כפיו כשירו מעזה על ישראל ועילה מצויינת לישראל לנקות בסנקציות כל עוד ימשכו ההברחות ולא יאסף הנשק הלא חוקי הנמצא בעזה.

  3. פשוט לא יאמן שאתה ממשיך לכתוב... ועוד על אובמה! אתה אמרת, שקרן, שאובמה תומך במהלך הפלסטיני באו"ם. שיקרת. כבר שנים אתה טוען שחמאס "מקבל בעקיפין" כל מיני דברים, בעוד מנהיגיו זועקים השמדת עם מעל כל במה. שלא לדבר על שקריך באשר לחוקיות הסגר הימי על עזה... אתה באמת חושב שאם תשקר ותשקר ותרמה ותזייף ותסלף ותבדה מציאות מהתחת, אז אנשים ישתכנעו? אתה באמת לא מבין שכשמישהו - כמוך - טוען שוב ושוב טענות שמופרכות שוב ושוב, הוא יוצא לא "פרשן מדיני", אלא סתם גולם? האמת, מסכן.
  4. קורא טקסטים הוא איש מקצוע אמיתי שכדאי לקרוא ולהבין כל מילה שלו!
 15. 5
  ההיתנתקות היתה לשוא. עכשיו יתחילו לחצים על ישראל ליצור חיבור פיזי בין עזה לגדה. כלומר ביתור ישראל לשניים.
 16. 4
  זו כותרת ראשית חשובה יותר מאיראן. סוף סוף יהיה עם מי לדבר, גם אם הוא אויב
  1. אתה באמת סתם אחד. יורקים עליך ואתה אומר זה גשם של ברכה.
  2. איפה מוזכר שהם מוכנים לדבר עם ישראל?
 17. 3
  לפלסטינים הנהגה שפויה יותר מאשר לנו

  כאשר קוראים:
  "לדברי יוסף, סוכמה גם התכנית המדינית של כל הפלגים, והיא הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67 שבירתה ירושלים. הוא הוסיף כי חמאס יתמוך במאמצי יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו-מאזן) במאמציו להשגת חברות מלאה לפלסטין במוסדות האו"ם. לדברי יוסוף, יו"ר הרשות צפוי לבקר בעזה בקרוב מאוד."

  קשה שלא להתרשם שהחמאס, שישראל מנסה להציגם מאז נבחרו להרכיב את הממשלה הפלסטינית בבחירות לגיטימיות לפני מספר שנים כאירגון טרור הפועל מחוץ לחוק, נוהג בשנים האחרונות ככל אירגון פוליטי אזרחי. ובנסיבות הקיימות של המצור הישראלי על עזה, והמשך הכיבוש הישראלי בגדה, ממש מוזר לראות עד כמה שפויה התנהלותם של החמאס.

  אך ככל שעמדותיהם והתנהלותם יותר שפויים כך בישראל הפניקה גוברת: האם בכל זאת ניאלץ לסגת מהגדה לגבולות '67 במסגרת הסכם הקבע עם הפלסטינים? שבר ואבדון!

  אך הרי ממשלות ישראל בעבר כבר הסכימו לקווי המתאר שהחמאס מציגים עכשיו כתכניתם להנהגה המשותפת הפלסטינית בשטחים, - הסכימו לניהול משותף של ירושלים והסכימו להסגת הגבול לקווי '67 במסגרת הסכם קבע.

  והפלא ופלא, שימו לב (או שזו טעות משכתב) אין בהצהרה הנוכחית כל איזכור של זכות השיבה.

  אך את ה'אירוע' הפוליטי המשמעותי הזה איש לא יזכור אצלנו. הפכנו לעם של שנאה - עם נוקם ונוטר השקוע בהזייה לאומנית גטואית: רואים אצלנו רק את מה שרוצים לראות ושומעים רק את הקולות הצרודים של מפקדי הטנקים בקשר. העובדה שהחמאס ובציבור הפלסטיני כולו השמיעו אתמול את קולם השפוי יותר מתמיד כלל אינה נרשמת אצלנו על הרדאר. לא שומעים.

  1. ואתה עושה בדיוק את אותו הדבר עצמו שומע רק מה שאתה רוצה לשמוע

   אתה מצטט את החמאס שיסכים למדינה בגבולות 67. החמאס אכן מצהיר על כך. אבל בפירוש, בערבית, הם אומרים שימשיכו להלחם עד אשר כל פלסטין תהיה משוחררת. החמאס מוכן כמובן שתהיה מדינה בגבולות 67 אבל לא יכיר בישראל שכנתה. אז איזה מין הסכם שלום יהיה בדיוק עם החמאס יושב בממשלה?

  2. אתה מוזמן לעבור לעזה. החמאס צריכים אנשים מהסוג שלך. מי יודע אולי תקבל משרת מרגל או תליין... שווה!
  3. דנידין, אינו נראה אך גם לא רואה.
  4. בדיונים פוליטיים ציבוריים ניתן בדרך כלל, ורצוי, להתייחס למה שהדוברים השונים אומרים, ולא למה שנדמה או שהיינו רוצים שיאמרו. לך, יובל יקירי, יש אותה התסמונת: אתה שומע 'חמאס' ומיד רואה את הערבי מהקריקטורות עם הכאפייה והשברייה ועיניים רצחניות. לדעות הקדומות אין מקום בדיון הפוליטי. החמאס מצהירים מה שהם מצהירים - ויש רצף של הצהרות מהסוג הזה מאז שנבחרו להקים את הממשלה הפלסטינית. ישראל, ורבים בתוכה הקשובים רק את להלמות הדם בעורקיהם שלהם, אינם מבינים את הנאמר, ולמעשה חסרים את הקשב הנחוץ לכל דיון פוליטי, גם זה הפנימי בישראל גופה.
  5. וא-פרופו ההכרה בישראל הריבונית: החמאס הצהיר בעבר פעמים רבות על הכרתו - במסגרת הסכם קבע עם ישראל - ברבונות ישראל בגבולות 67' עם תיקוני גבול מתבקשים. בעיית ההכרה ההדדית נמצאת מזה שנים בתחום הישראלי, כאשר מיד עם הבחרם לרשות הפלסטינית בבחירות חוקיות החל ה ממשלת אולמרט להשמיצם לבודדם בקהילה הבינלאומית, ומאוחר יותר נתניהו הגאון המציא את המונח 'הכרה בישראל כמדינה יהודית' - מונח שגם אזרחי ישראל הערביים אינם יכולים להסכים לו, - מונח שמטרת העלאתו לדיון הציבורי היתה בפירוש לתקוע מקל בגלגלי כל משא ומתן עתידי ולמנוע למעשה את האפשרות למשא ומתן מלכתחילה. ההנחה בימין הלאומני שאנשי מחנה השלום בישראל רפויי שכל, לא מדוייקת, יש ביננו כאלה היודעים קרוא וכתוב.
  6. "דנידין", יש לך גם שם אמיתי? השימוש בכינוי אופייני לסמולנים כמוך.

   אתה מאשים את מי שלא חושב כמוך בהאזנה ל"הלמות הדם בעורקיו שלו", אבל האמת היא שמי שלא מבין את הנאמר זה דווקא אתה. אין שום צורך "להבין את הנאמר" אחרת מאשר לפי הפשט: החמאס (אגב, גם הפת"ח) לעולם לא יכיר ב"ישות הציונית", ולא חשוב כמה אתה תתחכם. אז מה שנוגע לתסמונות, אתה נגוע בהן יותר מאחרים.

  7. נתניהו המציא את המומח מדינה יהודית? על מגילת העצמאות שמעת? מומלך לקרוא

   כמו כן מומלץ החום לאלו היודעים לפחות קרוא) לקרוא את תכנית החלוקה של האו"ם ולספור כמה פעמים מופיע צמד המילים "jewish state" וכמה פעמים "palestinian state".

   למתקשים באנגלית - "jewish state" פירושו בעברית "מדינה יהודית"

   מה שכן מנסים להמציא זה "עם פלשתיני" דבר שלמרבה התמיה אין לו ולו איזכור אחד בתוכנית החלוקה.

  8. ובכן טעות בידך, - הפת"ח הכיר ברשות ה'ציונית' בהסכמי אוסלו ולאחריהם (הסכמות ג'נבה), והחמאס, כפי שמשתמע מהכתבה שלמעלה מכיר במדינת ישראל כפרטנר למשא ומתן על גבולות מוסכמים של שתי המדינות, הישראלית והפלסטינית. הצורך של הפלסטינים להכיר בריבונותה של מדינת ישראל בגבולות '67 הוא התנאי למשא ומתן אותו הם מוכנים לקיים לפי הידיעה שלמעלה. אין הרבה מקום לפרשנות שונה. אם תתנהג יפה ארשה לך לכנות אותי 'דנונה'. ובפינוי ההתנחלויות ננוחם.
  9. לסתם קקר: המונח "מדינה יהודית" בהחלטת החלוקה מ-1947 מתכוון למדינה בה תבוא למימוש זכות ההגדרה העצמית של הלאום היהודי. המונח מדינת ישראל עוד לא היה קיים - והוטבע רק שנה לאחר מכן ב-1948.

   אין לייחס למונח מדינה יהודית משמעות מטיפיזית או משמעות דתית או מעמד מיוחד. מדובר במינוח של יחסים בינלאומים.

 18. 2
  האם גם הסכימו על זהות הנשיא וראש הממשלה לאחר הבחירות?

  מתחיל להזכיר את לבנון, ממשל כאילו דמוקרטי אבל בהסכמת כל קבוצות הכח במדינה

 19. 1
  תגידו נפלתם על הראש???? אם זה נכון למה זו לא כותרת ראשית?????

  חמאס מסכים רשמית למדינה בגבולות 67???????????

  1. נשימות עמוקות ואיטיות. אין צורך בהיסטריה ותגובות מתלהבות אינן מתאימות. עדיין. לאט לך.
  2. אחמד יאסין בעצמו הסכים לגבולות 67

   הקו המנחה של חמאס הוא השגת ויתורים ישראליים, מתוך מחשבה שכל הסכם (ישיר או עקיף) עם ישראל, ניתן לשבירה בעתיד.