נתניהו החליט להקפיא את הצעות החוק להגבלת מימון ארגוני זכויות אדם

"נתניהו יצטרך להחליט מתי מתאים לו להעלות מחדש את ההצעות", אמרו גורמים המעורים בעניין, "זה תלוי בלחצים שיופעלו עליו"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט לדחות למועד בלתי ידוע את העררים שהוגשו על ההצבעה בשבוע שעבר, בה אושרה תמיכת הקואליציה בחוקים להגבלת מימון ארגוני זכויות אדם. משמעות הדבר היא שהכנסת לא תוכל לקדם את החוקים ולא ניתן יהיה להצביע עליהם.

"החוקים לא יעלו בקרוב", אמרו גורמים המעורים בעניין, והוסיפו כי "יש עשרות עררים שממתינים לדיון בממשלה, שנועדו לתקוע קידום של חוקים וזה אחד מהם. נכון לעכשיו אין כוונה לקיים דיון על כך בישיבות הממשלה. נתניהו יצטרך להחליט מתי ואיך - אם בכלל - מתאים לו להעלות מחדש את הצעות החוק. זה תלוי גם בלחצים שיופעלו עליו".

לא מדובר בעיכוב הראשון: ח"כ אופיר אקוניס, שיזם אחת משתי הצעות החוק בעניין, התבקש בשבוע שעבר על ידי נתניהו "למשוך" את נוסח החוק שהציג לממשלה ולגבש נוסח חלופי. אקוניס העריך אתמול כי מלאכת ניסוח החוק תארך "קצת זמן", לפני שיוצג מחדש.

האם זה אכן סופן של הצעות החוק? לחצו לייק הצטרפו לדיון בפייסבוק

הרקע לשינויו של החוק הוא דרישתו של ראש הממשלה לנסח סעיף שיבדיל בין "עמותות פוליטיות", שיוכלו לגייס תקציבים מוגבלים בלבד ממדינות זרות, לבין עמותות הנשענות על תקציבי מדינות זרות לצרכים "חברתיים" או לנושאי "זכויות אדם", שאין מאחוריהם תכלית פוליטית מובהקת. היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, התריע בפני נתניהו על הקושי המשפטי הנובע מהצעות החוק ודרש להכניס בהן שינויים.

גורמים פוליטיים, המעורים בניסיונות לקדם את החוקים, אמרו אתמול: "אנחנו מרגישים שנתניהו פועל כדי לתקוע את החוקים האלה. יכול להיות שהוא נבהל מהביקורת ששמע מנציגי ממשלות זרות בישראל ומהיועץ המשפטי לממשלה".

בשבוע שעבר החליטה ועדת השרים לחקיקה לתמוך בשתי הצעות החוק שהוגשו בעניין: הצעתו של ח"כ אקוניס שקבעה כי עמותות פוליטיות לא יוכלו לגייס ממדינות זרות תרומות שגובהן עולה על 20 אלף שקלים, והצעה מקבילה של ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) שמס של 45% על תרומות ממדינות זרות לארגונים שאינם נתמכים על ידי הממשלה.

שתי ההצעות אוחדו, ונקבע שקידומן ייעשה בתיאום עם משרד ראש הממשלה ומשרדי האוצר, החוץ והמשפטים. לאחר אישור ההצעות, פנו השרים בני בגין ודן מרידור מהליכוד וכן שלום שמחון ואורית נוקד (עצמאות) למזכירות הממשלה ודרשו לקיים הצבעה מחודשת על החוקים.

נתניהו הבהיר בשבוע שעבר כי הוא תומך עקרונית בהצעות החוק, בכפוף לכמה שינויים, בהם ההפרדה בין ארגונים שפעילותם נוגעת לזכויות אדם לבין אלה המזוהים פוליטית, וכן רצונו להעלות את גובה התרומות שיותר לארגונים השונים לאיסוף.

אקוניס אמר אתמול ל"הארץ": "זה לא חוק אנטי-דמוקרטי. לא סותם פיות ולא פוגע בחופש ההתאגדות. מטרתו היא למנוע ממדינות זרות להתערב בשיח הפוליטי בישראל ויש על כך הסכמה רחבה מאוד בממשלה".

חבר הכנסת אריה אלדד (האיחוד הלאומי) הגיב על החלטת נתניהו ואמר כי "ברגע שצפיפות המאמרים נגד רה"מ עולה על 10 מאמרי שטנה למטר רבוע של עיתון או שהמילה פאשיזם מוזכרת יותר מחמש פעמים בדקה, הוא נבהל עד עמקי נשמתו ומחליט לסגת מתמיכה בחוקים חשובים שיכולים להציל את ישראל מאויביה מבית. ראש ממשלת ישראל לא יכול לצפות לשום הישגים בזירה הבינלאומית אם הוא מניח לממשלות זרות לממן חתרנות נגדו בתוך מדינת ישראל".

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) אמרה כי ״הנזק לדמוקרטיה כבר היה. גם אם היוזמה לא תעבור היא גרמה לשיח ציבורי ואוירה ציבורית מסיתה ומתלהמת נגד ארגוני החברה האזרחית, שמבקרים את מדיניות הממשלה. רה"מ הסיר את ההצעה בלחץ הקהילה הבינלאומית, אך גם דימוייה של ישראל כדמוקרטיה ספג פגיעה קשה׳

ח"כ נחמן שי (קדימה) אמר כי "התקפלותו ההדרגתית של רה"מ ממסכת החוקים המסוכנת מלמדת על ניצחון בקרב אך המלחמה עוד לפנינו. עד אשר יחזור בו רה"מ מן ההיתר שהעניק לפרץ האנטי דמוקרטי, צריך כל מי שחרד לצביונה הדמוקרטי של ישראל להתייצב למאבק הזה בכל מקום ובכל דרך שהיא".

בקואליציית הארגונים החברתיים "שותפות שראקה" בירכו על החלטת נתניהו. בארגונים, בהם "שתיל", "קשב" ו"סיכוי", מהנפגעים הפוטנציאליים מהחקיקה בנושא, אמרו כי "אנו שמחים לראות כי בעקבות הלחץ הציבורי מצד החברה האזרחית, נתניהו התעשת והבין כי ללא ארגונים שפועלים לשוויון, שלום וזכויות אדם, אפשר היה להכריז על חיסולה של הדמוקרטיה בישראל. טוב יעשה נתניהו אם באותה הזדמנות יסיר מהפרק את כל הצעות החוק שמיועדות להעמיק אפליה וגזענות נגד ערבים, כי הגיע הזמן שממשלת ישראל תכיר בעובדה כי יש בישראל 20% אזרחים ערבים, שמגיע להם שוויון, בראש ובראשונה- הזכות למחות נגד עוולות הנעשות כלפיהם".

Read this article in English: Netanyahu freezes bills targeting funding for Israeli human rights groups, sources say

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 36
  ביבי בכל זאת המבוגר האחראי
 2. 35
  חוק מימון מפלגות לא מגביל תרומות מחו"ל למטרות פוליטיות מובהקות?
 3. 34
  כותרת מטעה ושקרית - החוק כללי ולא מציין את אופי העמותות

  אפשר להטעות את כולם חלק מהזמן
  אפשר להטעות חלק מהאנשים כל הזמן
  אבל אי אפשר לעשות את זה לכולם כל הזמן

 4. 33
  ממשלת צרה ובעלה מסכנת את קיום הדמוקרטיה והמדינה
 5. 32
  הסכמה רחבה???

  להזכירכם שהממשלה מורכבת ממפלגות הימין , אז לא פלא שתהיה הסכמה רחבה.

 6. 31
  קריאת טוקבקים מביאה למסקנה ברורה: בעלי האינטיליגנציה הנמוכה יותר הם ימנים
 7. 30
  Hate him, love him, thank god he did it.
 8. 29
  הימין מפחד לשלוט

  אז מה קרה פתאום? או שהחוק היה טפשי או פתאום קלטתם שהמחיר היה גבוה מדי. איך שלא יהיה זה רק מראה שחוץ מהתלהמות וצון כסילי "לנקום", אין כלום באמתחת הימין שלא מסוגל אפילו "להלבין" מאחזון דמה קטן.
  תמשיכו לשעשע אותנו.

 9. 28
  ברצותו מקפיא, ברצותו מפעיל - השיטה של הביבי להרס הדמוקרטיה
 10. 27
  לעצור את טירוף השמאל! אין מדינה בעולם שמסכימה שיתייחסו אליה כשטיח.
  1. יש שטיחים טורפים
 11. 26
  רק חיסול דמוקראטי של הקריירה של השקרן תנקה את הפוליטיקה מפשעי הימין
 12. 25
  בסוף כל קדנציה עומדת קלפי. ועוד לפניה - בחירות מקדימות.

  אלא אם כן, כמובן, רה"מ בונה על קולות המסתננים והעובדים הזרים.

 13. 24
  לא נבון, נתניהו. החקיקה חיונית לאפשרות המשילות, שלטון החוק ויציבותה של המדינה.
 14. 23
  טקטיקות אלו המתבססות על ההערכה המדויקת של השבירות האנושית חייבות להצליח, בוודאות מתמטית כמעט,

  טקטיקות אלו המתבססות על ההערכה המדויקת של השבירות האנושית חייבות להצליח, בוודאות מתמטית כמעט,

 15. 22
  +++ זכויות אדם = דמוקרטיה +++
 16. 21
  הגיע הזמן, ביבי יישר כוח, עצור את כל המטורפים שמאיימים על כולנו
 17. 20
  משחקו הכפול של נתניהו

  נתניהו ידע שלא יוכל להעביר את החוק הנ"ל מבפי לפגוע אנושות בדימוי המדינה, וביחסים עם ארגונים יהודים רבים בארה"ב. אבל מדוע נתן להצעות החוק הללו לתפוס את סדר היו כל כך הרבה זמן?
  מסיבה פשוטה , היום כולם מזהים את השמאל עם אויבי המדינה, ואת ההסתה הפרועה הזו העביר יפה לקהל הבאמת חשוב, קהל הבוחרים הישראלי, במסורת ההשמצות הידועה של נתניהו.

 18. 19
  שחיתות, מעשים מתחת לשולחן, עקיפת החוק: זאת הדרך של יורשי ז'בוטינסטי. ז'בו מתהפך בקבר.
 19. 18
  ראש ממשלה כושל ומעורר חוסר אמון. מפחיד לחשוב שהאחריות למדינה מופקדת בידיים כל כך כושלות

  אני מניח שבקרוב יוכלו לטבוע אותי לדין על תגובה כזאת, אם יתנו לחבורת המטורפים בוגרי הפקולטה למשפטים בבר אילן להעביר את החוקים שלהם. זה בהחלט יתכן - רוצח של ראש ממשלה כבר יצא מהפקולטה ההיא.

 20. 17
  בפעם המיליון, הגויים מצילים את היהודים משגעונם.
 21. 16
  בפלסטין זכויות אדם זה פוליטי כי יש אותן רק לאנשים עם ת.ז בצבע מסויים
 22. 15
  נתניהו עשה פליק פלאק בעקבות מכתבו של אייב פוקסמן, יו"ר הליגה נגד השמצה.

  ADL ENCOURAGES ISRAELI GOVERNMENT REVIEW OF KNESSET BILL
  LIMITING FOREIGN SUPPORT FOR NGOS


  New York, NY, November 14, 2011 … The Anti-Defamation League (ADL) is urging the Israeli government to work to modify two bills currently before the Knesset that would limit donations from foreign governments to Israeli non-governmental organizations.
  “While there are valid concerns about foreign government support for non-governmental organizations that some believe take policies at odds with Israel’s national security concerns, we are concerned the passage of these bills could negatively impact Israel’s vibrant civil society and democratic traditions,” said Robert G. Sugarman, ADL National Chair and Abraham H. Foxman, ADL National Director. “We believe there are other ways to ensure full transparency of foreign government support for Israeli NGOs without jeopardizing Israeli’s freedom of speech and free expression.”
  In a letter to Prime Minister Benjamin Netanyahu, the League today called on the Israeli government to work to ensure that any revised bill presented to the Knesset “take into account Israel’s proud history of both safeguarding the security of its people and protecting the precious freedom of expression, which is so deeply rooted in Israel’s cherished democratic tradition.”

  1. ואו! אפילו הימנים הפאנאטים של ADL הבינו שביבי הגזים! זה גם נוגע בנקודה רגישה שלהם כי אייפא"ק לא רשום כסוכן זר...
 23. 14
  הפתרון הוא למקד את ההגבלות על חתרנות ערביי ישראל
 24. 13
  עמוק עמוק למגירה התחתונה

  כולם יודעים שארגוני זכויות אדם בעולם נתמכים ומייצגים דווקא את הרעות החולות הגדולות ביותר, כגון משטר האייטולות האכזרי באיראן ודומיהם. הצביעות זועקת למראה ההתעללויות שעוברים אזרחי ותושבי המדינות הללו בידי אותם שמנסים להפוך את המושג "זכויות אדם" ל"אנטי ציוניזם" כאילו מדינת ישראל היא היחידה בעולם כולו אשר רומסת תושבים תחת כיבוש או נוהגת באכזריות כלפי נתחים באוכלוסיה. אין ספק כי בזירה הבינלאומית גופים אלו פסולים בכל מידתיות, ומדינת ישראל צריכה להתגוננן מפניהם ולהתייחס אליהן כאויב לכל דבר.
  עם זאת, בתוך מדינת ישראל פועלים גופים אשר ממניעים הומניטריים או אידיאולוגיים או מצפוניים מבקשים להקל על, והלחם למען הצדק כפי שהם רואים אותו. מבחינתם, השקפת עולמם לא מותירה להם ברירה אלא להשמיע קולם בתקשורת, בבתי המשפט, ברחובות ובמחסומים. מה לעשות- יש בהתנהגותם היבט פוליטי מובהק שלא עולה בקנה מידה אחד עם הלך דעתה של הקואליציה הנוכחית. הנסיון להשתיק קולות אלו מבית, על ידי חקיקה מפלה ורודפת הוא מסוכן. הוא פותח פתח להמשך התדרדרות הערכים הדמוקרטיים בישראל. כל אזרח צריך לראות עצמו כמאויים באופן ישיר על ידי המתקפה על הדמוקרטיה שאנחנו עדים לה ביתר שאת לאחרונה. על כן טובים כל העררים וכל עכבה בעניין זה לטובה. מקומן של הצעות כגון זו עמוק עמוק במגירה התחתונה ולא על סדר היום.

 25. 12
  תיקון טעות נפוצה: נתניהו לא נסוג מיוזמות חקיקה אנטי דמוקרטיות בגלל "לחצים של החברה האזרחית".

  כי החברה האזרחית שאמונה על ערכי הדמוקרטיה הליברלית ושויון זכויות היא חלשה בישראל. זאת ועוד: דוברי הימין המתלהם בכנסת - רותם, אקוניס, לוין , דנון - הצליחו להשתלט על השיח בטענתם הכוזבת : מה רוצים מאתנו , אנחנו שלטון הרוב. כאילו דמוקרטיה היא עניין טכני בלבד של שלטון הרוב. למרבה הצער, תפיסה שגויה זאת קנתה לה אחיזה במקומותינו.
  ולצורך העובדות: מה שעצר את החקיקה האנטי דמוקרטית - לחץ בינלאומי של ממשלות באיחוד האירופי. בעיקר , בריטניה וגרמניה.טעה מי שחשב שהאיחוד האירופי הוא גוף כלכלי בלבד - ואנחנו נבקש להסתפח אליו ולערכיו הדמוקרטיים , ומצד שני לעשות ככל העולה על רוחנו בתחום הפוליטי. נתניהו הבין כי יש עולם מסביב - ולא נוכל להמשיך בתעלולים אנטי דמוקרטיים מבית מדרשו של השר הפועל במסתרים יעקב נאמן.

  1. תודה לקורא טקסטים על הניתוחים המיקצועיים!
 26. 11
  נתניהו הבן שבגין וז'בוטינסקי הדמוקרטיים מתהפכים בקברם לנוכח החקיקה האנטי-דמוקרטית לכן נסוג, לפחות בנושא המימון.
 27. 10
  נתניהו עוד פעם עושה זיגזוג נלעג בין דרישות הסחטנים הציונים הגזעניים לבין מוגבלויות הכח

  ציונות = עליונות הגזע היהודי

  1. אני מבין שאתה פעיל זכויות אדם בארגוני זכויות האדם הנ"ל .. ? אתה בהחלט נשמע ככה.
 28. 9
  כל ח"כ או שר של הליכוד שלא יצביע בעד כל הצעות החוק, כולן כולל כולן, בכל הפורומים כולל מליאת הממשלה, ועדת השרים לחקיקה, ועדות הכנסת ומליאת הכנסת - לא יהיה בכנסת הבאה. חד וחלק. שיהיה ברור. זה כולל גם את האפסים שלא יגיעו להצבעה, ולא רק את האפסים שיצביעו נגד או יימנעו. מי שלא יבוא ויצביע בעד, אפילו בהזדמנות אחת ויחידה - יהיה מובטל אחרי הבחירות הבאות. זו התחייבות.

  ראו הוזהרתם!

 29. 8
  בדרך כלל חוקים כאלה מעוכבים עד לשעת כושר מתאימה. שריפה ברייכסטאג למשל
 30. 7
  אין דבר ביבי, הכל נרשם- נתראה בקלפי.
 31. 6
  לנוכח חולשתו של האיש, יש לייבא ראש ממשלה מהודו. זה עולם גלובלי...
 32. 5
  אקוניס יצא פרייר החוק פוגעה גם ברוה"מ ="ישראל היום" ועוד
 33. 4
  בושה וחרפה! בשביל מה לכל הרוחות בחרנו בך?
  1. כי אתם מטומטמים שלא הבינו עד עכשיו כי נתניהו בוגד בכם!!
 34. 3
  התיקון חיובי - אבל לא ישים - בארץ הרי הכל פוליטי

  אוואנגליסטים שמשלמים לבניית התנחלויות כדי לקדם את קץ הימים - לא מתערבים פוליטית במדינה?

 35. 2
  מקווה שהדחייה תהפוך לביטול הצעת החוק שכל בר דעת מבין שהיא אנטי דמוקרטית

  למרות איך שחברי הכנסת שאחראים לה מציגים אותה. ברור שלמדינות זרות מותר להתערב בשיח הפוליטי בישראל, בדיוק כפי שלנו צריך לאפשר להתערב במדינות אחרות. ומי שחוסם את זה כנראה מפחד.

  1. מותר למדינות זרות גם לקבוע מי יהיה רה"מ שלך?

   מותר גם למדינות אויב להתערב בשיח הפוליטי שלנו?
   איפה בדיוק הגבול?
   את יודעת, תמימה שלי, שחוק זהה קיים במרבית מדינות המערב הדמוקראטיות, ובחלקן הענישה בחוק מחמירה?

 36. 1
  תחמן. מה בכלל נתת לזה להתרומם? אל תקפיא, תשרוף!