פרשה מוועדה של לשכת העיתונות בשל "סתימת פיות"

ד"ר אווה ברגר, דיקאן בית הספר לתקשורת של המכללה למנהל, התפטרה בימים האחרונים מהוועדה המייעצת ללשכת העיתונות הממשלתית (לע"מ), שמטרתה לבחון את הקריטריונים למתן תעודות ואישורים לעיתונאים, טכנאי שידור ועוזרי תקשורת. לטענתה, "מטרת הוועדה לתת הכשר לעוולה ישנה באיצטלה דמוקרטית, ולזה לא אוכל לתת יד".

אף שהוגדר לוועדה כי תפקידה לבחון את האפשרות להעניק תעודות לע"מ גם לעובדים באתרי אינטרנט, בלוגרים, יוצרים דוקומנטריים, פרילנסרים, עוזרי תקשורת וטכנאי שידור, ברגר ביקשה שחבריה יעסקו גם בשאלה העקרונית האם נכון בכלל שמדינת ישראל היא שתקבע מהם הקריטריונים שלפיהם אדם יוגדר כעיתונאי. "חשבתי לתומי שנוכח הרכבה המכובד היא תוכל להיות ועדה דינאמית וחושבת, ותוכל לדון בכל מסקנה שמתבקשת מהמידע שבידה. העובדה שזה לא כך מצטרפת לסתימת הפיות עם החקיקה של השבועות והחודשים האחרונים".

ברגר מחתה גם על מעורבות מערכת הביטחון בבחינת זכאותם של המבקשים תעודת עיתונאי, עניין שעלה לדיון כאשר נציגי כלי תקשורת ערבים ציינו כי הם מתקשים לקבל תעודות. "להפקיד את ההחלטה הזו בידי מערכת הביטחון, זה להוסיף חטא על פשע", הסבירה אמש. בראש הוועדה המייעצת ללע"מ עומדת השופטת בדימוס שרה פריש, וחברים בה ד"ר עמית לביא-דינור, ניב קלדרון, סמיר דרויש, שלום קיטל ויוסי אחימאיר. היא אמורה להגיש את המלצותיה עד סוף חודש דצמבר.

מנהל לע"מ אורן הלמן מסר בתגובה: "מטרת הוועדה לבחון את הכללים למתן תעודות עיתונאי ולהתאימם לנוף התקשורתי המתחדש. דיוני הוועדה התנהלו בפתיחות, בשקיפות ותוך קשב לצורכי אנשי התקשורת שהציגו את עמדותיהם בפניה. מלכתחילה הובהר כי תעודת לע"מ לא הייתה ואין כוונה להופכה לתנאי לעיסוק בעיתונות. הדגשתי כמה פעמים בוועדה שמטרתה ליצור כללים שיהפכו את לע"מ ל'טייס אוטומטי' בתהליך הנפקת התעודות. אנו מצרים על כך שד"ר ברגר בחרה להתפטר מחברותה בוועדה".

Read this article in English: Israel's government press adviser quits over eroding journalistic freedom

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 6
  מי שנותן במה לאלו שאישרו את חוק לשון הרע - משתף איתם פעולה וכורת את הענף עליו הם יושבים.
 2. 5
  כבר מזמן היה על העיתונאים להחזיר את תעודת הלע"מ שלהם, שמעניקה להם מעין "פרוטקשן" וזכות השתתפות באירועים ממשלתיים, אבל יותר מכל, מעניקה למדינה שליטה בעיתונאים. כשלעיתונאים לא יהיה צורך בלע"מ - הממשלה תרוץ אחריהם כשתרצה להשמיע את דברה. מידע יוכלו עיתונאים להשיג בכל מקרה. כניסה לאזורי לחימה תלויה ברצון השרירותי של השלטון בכל מקרה.
  1. רעיון מעולה.כמה אמיצים יהיו להחזיר את התעודות שלהם?אין ספק שזה יהיה חלק ממאבק בשחיתות השלטונית מבית הביברמן.שליברמן יביא את הבת המוכשרת שלו לכתוב,וביבי את הבנים המהוללים שלו-ושיבלו אחד עם השני; את ילדי המיץ של הפודלים-אפשר גם
 3. 4
  דמוקרטיה בנוסך הכנסת

  מפחד להגיב

 4. 3
  שימו לב לאמירה של אדון הרמן- הוא צריך להתאים את התעודות לנוף התקשורתי המתחדש עלאק.איזה התחדשות ואיזה בטיח?זה כולה העמקת הפשיזם ותו לא.מכבסת מילים אופיינית לימין.שימו לב.איפה שתרגישו שמסבנים אתכם במילים,בשקרים-זה חלק מתרבות ימנית מתפתחת.לא שום דבר חדש
 5. 2
  חבל רק שיתר חברי הוועדה לא התפטרו ונותנים גושפנקא של לגיטימיות להחלטות כאלה. בין החברים אנשים שנחשבים לנאורים, עאלק.
 6. 1
  לתקשורת בארץ יש רק אג'נדה ימנית ולאומית, יש לאפשר לשמאל קצת פתחון פה