רוסיה נגד המערב: סנקציות על איראן לא מתקבלות על הדעת

ארה"ב ובריטניה הטילו אתמול סנקציות חדשות על שירותים, טכנולוגיה ומימון לתעשיית הנפט של טהראן. משרד החוץ האיראני: "תעמולה חסרת משמעות"

בעוד איראן מגיבה בזלזול לסנקציות החדשות עליהן החליטה ארה"ב, רוסיה תקפה אותן בחריפות. שר החוץ הרוסי אמר כי הסנקציות החדשות "לא מקובלות". לדבריו, "פעולות כאלה מאוד מקשות על דו שיח מועיל עם איראן".

דובר משרד החוץ האיראני הגיב ואמר כי הצעדים שננקטו בידי מדינות המערב, במטרה לעצור את תכנית הגרעין, הן לא יותר מתעמולה ואין להם השפעה מהותית על הכלכלה האיראנית. "אנו מגנים את הצעדים הללו. מדובר בפעולת סרק", אמר הדובר.

אמש הציגו האמריקאים את רשימת הסנקציות החדשות על אספקת השרותים, הטכנולוגיה והתמיכה הכספית שתורמים לפיתוח או הרחבה של תעשיית הנפט האיראנית. 11 בכירים ומוסדות נכללים גם הם ברשימת מושאי הסנקציות, ומשרד האוצר האמריקאי הגדיר את איראן בתור "גורם מעורר דאגה של הלבנת הכספים". בכירי הממשל האמריקאי הציגו את רשימת ההישגים של ממשל אובמה, אך אכזבו את הנצים, שקיוו שיוטלו סנקציות גם על הבנק המרכזי של איראן.

נשיא איראן אחמדינג'אד במתקן העשרת האורניום בנתנזאי-פי

"אני רוצה להבהיר שהפעולות שלנו היום לא ממצות את האפשרויות העומדות לרשותנו בנושא האיראני", אמרה שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון בתדרוך כתבים במחלקת המדינה אתמול. עוד הוסיפה קלינטון כי על הפרק עומדות גם "פעולות תקיפות יותר". "אנו מחויבים לפיתוח סנקציות נוספות שמטרתן להפעיל לחץ חזק על איראן", הודיעה.

נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, קרא לממשלות ארה"ב, בריטניה, קנדה, ויפאן להטיל באופן מיידי עיצומים קשים ביותר על איראן שיכללו בין השאר את הקפאת הנכסים של הבנק המרכזי של איראן והשעיה לאלתר של רכישות הנפט מאיראן.

אתמול בצהריים הודיעה בריטניה כי היא אוסרת על חברות ובנקים בריטים לקיים קשרים עם הבנק המרכזי של איראן, וכן אוסרת לקיים קשרים עם ענף הפטרוכימיה באיראן, אולם נמנעה מכל צעד שיש בו כדי להקפיא את נכסי הבנק המרכזי. בשעות הערב הודיע שר החוץ הקנדי כי ארצו תנקוט בפעולות דומות.

הודעתו של סרקוזי מהווה את הקריאה החדה והברורה ביותר עד כה מכל מדינות המערב, כולל ארה"ב, להעניש את איראן בניסיון אחרון לאלצה לחדול מפיתוח נשק גרעיני בדרכים דיפלומטיות וכלכליות, בטרם מתקפה צבאית תיוותר האפשרות האחרונה.

Read this article in English: Russia warns West against 'unacceptable' sanctions on Iran 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 7
  רוסיה - בלאט! איווט בוא נראה אותך מושיב על כיסא נמוך את שגריר רוסיה בארץ.

  ובקטע הזה לא עוזר לנו שר החוץ המולדובי שלנו שנולד בגוש הקומוניסטי ומתנהג באותה מנטליות כמו פוטין. למרות שזה בדיוק תפקידו של שר החוץ. יותר קל לו להושיב את השגריר הטורקי על כיסא נמוך. כשליברמן רצה את תפקיד שר החוץ הוא שיכנע את ביבי שכדאי שיהיה לישראל שר חוץ שמדבר בשפתם של הסובייטים - זה שווק כיתרונו לעומת חסרונותיו בתחום הכישורים הדיפלומטים מהצד השני (כל הדיפלומטים ושרי החוץ האירופים לא סובלים אותו)

 2. 6
  רוסיה ואיראן, מדינות נפלאות !
 3. 5
  אפשר לסובב את הרוסים. לתת חסינות לסוחר נשק שימכור פצצות "אירניום" מלוכלכות לצ'צ'נים
 4. 4
  What Russia REALLY said

  What Russia Foreign Ministry really said was that the new sanctions are contrary to the international law, and not just unacceptable. Why do you omit and distort what other parties say?

  1. הפוסל במומו פוסל

   They said "Russia sees such extraterritorial measures as unacceptable and against international law" so WTF care how it seems to russia?

 5. 3
  אנשי ק ג ב מכל גוש המזרחי מנהלים את איראן דרך משמרת מהפיכה
 6. 2
  איראן לא כל כך מפחידה, זה כן:

  מאמר של האוניברסיטה הפתוחה:
  ssrn.com/abstract=1877592

 7. 1
  ליברמן העלוב לא בדיוק אפקטיבי מול החבר'ה האלה

  חבל על ההתנהגות הרוסית האנוכית. צריך להסביר להם שבמלחמת גוג ומגוג גם הם עלולים להפגע.

  1. איך זה קשור לליברמן בכלל? זה שאתה שונא אותו כבר הבנו, אבל איך הוא באמת קשור?

   כל הסיפור הזה לא קשור לא לליברמן ולא לישראל. השמאל מתנהג כמו המוסלמים - תשאל את המוסלמי על איזו בעיה והוא יגיד לך שזה בגלל הציונים. אצלכם כל דבר הוא בגלל ליברמן... חבורה של אידיוטים

  2. איפוא פעולה הסברתית רצינית ברוסיה ע"י העולים משם? פסיבים כהרגלם!!