מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

תיק מגרון נחשף: מפריצת דרך צדדית לסמל המאחזים שממלכד את נתניהו

לידי "הארץ" הגיעו מסמכי תיעוד המגוללים את הקמת המאחז, במימון נרחב מצד הרשויות ובעידודן

מכתב קצר משנת 1999, הראשון ב"תיק מגרון" של המינהל האזרחי, התחיל עבור ממשלת נתניהו את כאב הראש המכונה מגרון. בחודש מאי באותה שנה, שלח רמי עקראי מיחידת הפיקוח במינהל האזרחי, מכתב לראש המינהל, לחיל המודיעין ולמח"ט האזורי, וביקש לדווח על פריצת דרך למאחז חדש, על קרקע פרטית ב"נקודת גבול 748, ממערב לכביש עוקף רמאללה".

12 שנים לאחר מכן, פריצת הדרך הפכה להיות מאחז המונה חמישים משפחות. על פי פסיקת בג"ץ בחודש אוגוסט האחרון, הממשלה צריכה להרוס אותו עד סוף מרץ 2012. עד לפינוי הצפוי, מפעילים חברי כנסת, חברי ליכוד ומתנחלים לחצים אדירים על השרים כדי לכופף את פרקליטות המדינה ו"להציל את גורל הישוב".

הריסת הישוב, אם תצא לפועל, תביא לטלטלה פוליטית משמעותית. לידי "הארץ" הגיע תיק התיעוד המלא של מגרון המגולל את פעילות המינהל האזרחי ומשרד השיכון בכל הנוגע למאחז. המסמכים מראים את התסבוכת הבירוקרטית שהולידה את מגרון - בשעה שנעשתה עבודה אינטנסיבית לגילוי הפרות בנייה והכנות להריסתם, ניתן עידוד מסיבי מצד רשויות השלטון.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

פינוי שלושה מבני קבע במגרון, בספטמבר השנה
פינוי שלושה מבני קבע במגרון, בספטמבר השנה . צילום: אמיל סלמן

מי שהגה את הקמת מגרון הוא ראש מועצת בנימין לשעבר, פנחס ולרשטיין. הוא הוקם בשיטה שהביאה להקמת מאחזים רבים, שבהם הוקמו מכולות למגורים במסווה של אתר ארכיאולוגי או מתקן תשתיות. סלילת כביש עוקף רמאללה לאחר הסכמי אוסלו הפכה את ההר השולט על הכביש לנקודה אסטרטגית והוא הוכרז כאתר ארכיאולוגי - מהלך שאפשר את הקמת המאחז. בניגוד לטענת המתנחלים, לא מדובר היה באדמות טרשים: צילומי אוויר מלמדים כי חלקים משטח המאחז היו מעובדים בשנת 1997. הקרקעות רשומות בטאבו על שם פלסטינים מדיר דיבואן ובורקא.

המינהל האזרחי מנע את הקמת המאחז ב-1999, כשבמשא ומתן מול המתנחלים הביא לפינוי מרצון. מתכתובת שהתקיימה באותה שנה בין ולרשטיין לרשויות עולה כי ראש מועצת בנימין ניסה למצוא פטנטים נוספים כדי לאיישו. תחילה, הוא הציע להקים במקום מרכז הזנקה לאמבולנסים. תוכנית מתאימה הוגשה, אך נדחתה בנובמבר 1999. ולרשטיין לא התייאש, ועם פרוץ האינתיפאדה השנייה, הציע להקים במקום אנטנה סלולארית שתשפר את הכיסוי לשעת חרום. לאחר הקמת האנטנה, הגיעו גם ראשוני הנאחזים, בראשות איתי הראל, בנו של אחד ממייסדי מועצת יש"ע, ישראל הראל. במאי 2001, דיווח ולרשטיין במכתב לכל שרשרת הפיקוד בשטחים על הקמת מאחז חדש.

סוף תפקיד האנטנה

איתי הראל, ממייסדי מגרון. מנסים "להציל את גורל הישוב"
איתי הראל, ממייסדי מגרון. מנסים "להציל את גורל הישוב". צילום: דניאל בר און

האנטנה הייתה רק תירוץ להקמת המאחז. משסיימה את תפקידה, לא רצו בו עוד התושבים. כך החלה בשנת 2002 התכתבות ענפה בין חברת פלאפון והמינהל האזרחי, שבה התנגדו התושבים מנימוקי קרינה להקמת אנטנה נוספת לשיפור הקליטה. בפברואר 2003 שלח אחראי התקשורת במינהל האזרחי, דודו כהן, מכתב פנימי במינהל האזרחי, ובו כתב כי "כל היודע את השתלשלות העניינים ביחס למגרון יודע שהכל התחיל עם תורן אנטנה במקום. אנו דרשנו מחברת פלאפון להקים מתקן במקום כדי לכסות את כביש עוקף רמאללה, ועתה הדבר אינו מסתייע עקב התנגדות התושבים במקום. עד לאן הגענו? המצב הזה לא נורמאלי לחלוטין. בשיחה עם רס"ן עדנה פרדו (ראש תחום התיישבות במינהל, ח.ל.) היא הסבירה לי כי אין שום זכות לנציגי המקום ("הישוב") להתנגד".

אחראי התקשורת במינהל לא היה היחיד במדינה שסייע לתושבי מגרון. את הסיוע המקיף ביותר, נתן משרד השיכון, כפי שמשתקף במאות העמודים שבתיק מגרון של המשרד, המתארים את הטיפול הצמוד שניתן למאחז. בנובמבר 2002 שלח מהנדס המועצה האזורית מטה בנימין, רוני גולדשמיט, מכתב למנהל המחוז במינהל לבנייה כפרית, יאיר רפאלי, ובו מפורט הסיכום העדכני עם משרד השיכון - מימון תוכנית ל-180 יחידות דיור, מימון אדריכלות נוף ופיתוח תשתיות, בינוי חשמל, תקשורת ותאורה, וכן תכנון כבישים.

ב-2003 הסיכומים שהוצגו נכנסו לתוקף: משרד השיכון מימן את התב"ע לכבישים ב-46 אלף שקלים, את התוכנית המפורטת לכבישים ב-24 אלף שקלים ותאום מערכות ב-80 אלף שקלים. על תשתיות חשמל שולם למנהדס אחד 22 אלף שקל, ולמהנדס נוסף 90 אלף שקלים.

לרפאלי זה לא הספיק. ב-17 ליולי 2003 כינס ישיבה במשרדו ובה הוחלט להגדיל את תכנון התב"ע מ-180 יחידות דיור ל-500. כשהתכנון לא התקדם בקצב מספק, שלח רפאלי מכתבים מתמרצים. בסך הכל, הושקעו מיליון שקלים בסלילת כביש הגישה למאחז ועוד 1.8 מיליון שקל בתשתיות ציבוריות.

רק באוקטובר 2004, שלח המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, מייק בלס, מכתב זועם למנכ"ל משרד השיכון, ובו נתן חוות דעת לגבי עבודות בלתי חוקיות בהיקף של 20 מיליון שקלים. עם זאת, כתב בלס כי אין ברירה ויש לשלם את הכסף לספקים. בשולי מכתבו תהה "אם אין המדינה זכאית לדרוש שיפוי על תשלומים אלה מגורמים שהיו מעורבים באישורים שבוצעו. שאלה זו תיבחן על ידינו בנפרד".

במרץ 2005 הורה משרד השיכון במכתב למתכנן להפסיק מיד את עבודתו ולהגיש חשבון סופי של עלויות העבודה עד כה. מהמכתב עולה כי משרד השיכון מימן את הגדר, את התאורה, עבודות עפר, פיתוח, חיבורי חשמל לקראוונים, ביוב, מים. בעקבות פעולות אלה, נפתחה חקירה פלילית נגד רפאלי. פרקליט המדינה, משה לדור, עדיין מתמהמה בקבלת ההחלטה אם להעמידו לדין. ממשרד המשפטים נמסר כי "התיק נמצא בשלבי טיפול מתקדמים, וטרם התקבלה החלטה בתיק".

פיצול במינהל

בכל אותן שנים, פעל המינהל האזרחי בשני כיוונים שונים. חלק מזרועות המינהל ידעו על התקדמות העבודות להקמת ישוב במקום. כך למשל, בשלהי 2002 כתבו האדריכלים המתכננים למינהל, בקשה לקבלת מידע על אתרים ארכיאולוגיים שעלולים להפריע לתוכניות הבנייה. קצין מטה התשתיות, סא"ל יאיר בלומנטל אישר במרץ 2002 את חיבור המקום לחשמל. ביחידת הפיקוח של המינהל, לעומת זאת, גילו חריצות רבה בעניין מגרון. מסמכי המינהל מלאים בדיווחים על קצב התקדמות הבנייה במקום. ביחידה נהגו אז להוציא מכתבים חודשיים למקבלי ההחלטות, עם דיווח על הפרות בנייה במאחזים. ביולי 2002 דיווחו על הצבת שמונה קראוונים. יומני המבצעים של חטיבת בנימין מלאים בדיווחים בזמן אמת על הצבת קראוונים. לעיתים ניסו למנוע זאת בכוח.

ניסיון לפינוי נוסף

בעקבות המידע הרב שהצטבר על התקדמות הבנייה במגרון, המליץ ביולי 2003 ראש המינהל האזרחי, תא"ל דב צדקה, לפנות את מגרון באופן מיידי. בדצמבר 2003 שלח היועץ המשפטי דאז של איו"ש, אל"מ שלמה מייטליס, מכתב לאלוף פיקוד מרכז, לראש המינהל ולפצ"ר, ובו כתב כי "המאחז הוקם ב-2001 על קרקעות פרטיות מוסדרות בבעלות פלסטינית. יש להדגיש כי המבנים במאחז לא נמצאים על החלקות שעל פי הנטען נרכשו. למקום הוגשה תוכנית (הכוונה לתוכנית למרכז חירום אזורי, ח"ל). התוכניות מתייחסת לייעוד שאין בינו לבין הבנייה הקיימת בפועל במאחז ולא כלום. לפיכך, אין בתוכנית, גם אם תקודם, כדי להכשיר בנייה לא חוקית. למאחז נפתחו 56 תיקי בנייה בלתי חוקית. ניתן לפעול לפינויים של כלל המבנים במאחז ללא דיחוי וללא נקיטת הליך נוסף עד לפברואר 2004".

בסוף שנת 2003 המתיישבים במגרון רתחו. שרון הזמין לפגישה את ראשי מועצת יש"ע והודיע להם על כוונתו לפנות את מגרון. ב-14 בדצמבר נערכה ישיבה אצל אלוף פיקוד המרכז משה קפלינסקי, בהשתתפות סגן ראש החטיבה היהודית בשב"כ ומפקד מחוז ש"י, שעסקה בהכנות לפינוי. המבצע זכה לשם קוד "גבעה חשופה". לאחר הפגישה כתב קפלינסקי לרמטכ"ל כי הם מוכנים לפעולה וביקש ממנו "לזרז את קבלת ההחלטה מהדרג המדיני".

המתנחלים החלו לזרום למקום כדי למנוע את הפינוי. במקביל הגישו למינהל האזרחי מסמכים הטוענים כי רכשו את הקרקע. עוזי גילה, איש המקרקעין של המינהל, כתב במסמך פנימי כי הם נפלו קורבן להונאה. "מי שמכר את הקרקע למתנחלים, הוא לא בעל הקרקע". בסופו של דבר, הכריז אריאל שרון על תוכנית ההתנתקות, ופינוי מגרון ירד מהפרק.

פסיקת בג"ץ

בשנת 2006 הגישו חלק מבעלי הקרקע ותנועת "שלום עכשיו" עתירה לבג"ץ באמצעות עורכי הדין שלומי זכריה ומיכאל ספרד בדרישה לפנות את המאחז. בתגובה טענה המדינה כי הוא נבנה על קרקע פרטית ולפיכך יפונה עד 2007. לאחר מכן, הפינוי בוטל ונהגתה "פשרת מגרון" - המאחז יועתק לשטח סמוך בהתנחלות אדם, על אדמות מדינה.

בשל התנגדות התושבים לפשרה והתמהמהות המדינה בקידום הליכי התכנון בהתנחלות אדם, הורה בג"ץ באוגוסט האחרון לפנות את המאחז עד לסוף מרץ. המתנחלים טוענים כי אין מדובר באדמה פרטית, אלא באדמות נפקדים - אדמה שיודעים שיש לה בעלים אך לא ניתן לאתרם. בחודשים הקרובים, ילחצו המתנחלים על פרקליטות המדינה להגיש בקשה לעיון מחדש בפסק הדין, בנימוק שלא מדובר בקרקע פרטית. בפרקליטות, בינתיים, מתנגדים לכך בתוקף.

Read this article in English: An anatomy of an outpost that put Netanyahu in a bind
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות 01 אנשי מגרון חלוצים אמיתיים. האדמה אדמה יהודית ! השמאל רק רוצה בחורבן אבל הקדוש ברוך הוא עם היהודים ! עובדה שאנחנו עוד כאן ונשאר כאן !  (לת) יהודי שלא מפחד מאובמה
 • 05:56
 • 25.11.11

 •   אז למה הם לא מתיישבים בנגב או בגליל?  (לת) אודי
  • 17:27
  • 25.11.11

 •   אבירי הסמול עריצי התקשורת שהשקר והסילוף הוא נר לרגליהם מתחילים להרגיש ולחוש את נשיפותינו בעורפם.תתכוננו,אנחנו מגיעים  (לת) אנו שומעים מרחוק את חרחורי ופרפורי הגסיסה של הסמול
  • 18:01
  • 25.11.11

 •   עוד מתלהם ציוני מאמין שהאל נתן לו כל מיני זכויות יתר. ציונות במיטבה  (לת) רוני אנטי ציוני
  • 20:03
  • 25.11.11

 •   דווקא כן מתישבים בחלוצה ואפיולו בלוד ורמלה היכן שכל יפי הנפש שבעד דו קיום ברחו  (לת) חיים
  • 21:41
  • 30.11.11

 •   גם וגם אבנר
  • 15:26
  • 22.12.11

  הציונות הדתית לא מוגבלת למשימה לאומית אחת ומתיישבת הן בגליל הן בנגב והן במגרון.

 •   כי הם גנבים  (לת) רינה אנטי ציונית
  • 15:10
  • 01.01.12

 •   הצעה חילופית: יישארו שם ויחזירו מלוא הכסף. הם הרי חלוצים, זה לא יפריע להם. מכיסם האישי בלבד את כל הסכום  (לת) 20, 30 מיליון. האידאל חשוב, אז מה אכפת להחזיר הכסף, לא ככה?
  • 21:05
  • 20.03.12

02 סיכום: המדינה בנתה ב-20 מיליון ש"ח לחמישים משפחות. מה הסיכוי שזה יקרה בלוד או חיפה? ניחשתם  (לת) דמוסתנס
 • 07:09
 • 25.11.11

03 די לכיבוש המביש  (לת) פלץ
 • 07:18
 • 25.11.11

04 למה בעלי האדמה לא השמיעו קול כל השנים ועד היום?  (לת) נכבה מהדורה מחודשת
 • 07:27
 • 25.11.11

05 גם רמת אביב, ועיריית תל אביב בנויות על קרקע שהיתה פלסטינית.  (לת) תזכורת
 • 07:43
 • 25.11.11

06 לא אתי להציג פשקאוויל תעמולה שיגרתי של שלום עכשיו כחשיפה עיתונאית אמיצה ומבריקה.  (לת) ד"ר גדעון ארליך
 • 07:43
 • 25.11.11

 •   ד"ר ארליך, אני מבינה שמידע שלא מתאים לאג'נדה שלך = פשקוויל תעמולה רות
  • 12:08
  • 25.11.11

  מעניין שבחרת במילה "פשקוויל", אני מניחה כדי לרמז ששלום עכשיו הם גלותיים בעינייך. והנה דווקא הדרך בה עומלים אנשי הגבעות לגזול את ה"גוי" היא הגלותית.

07 אנחנו חיים בסרט - "מגרון עמוק"  (לת) בריטני
 • 08:26
 • 25.11.11

08 הימין יגרום לקריסה פנימית של המפעל הציוני  (לת) אויבינו יכולים לחכות בשקט
 • 08:37
 • 25.11.11

 •   שיקרוס, למה לא, ושתקום כאן מדינה עם שיוויון לכל, ולא רק זכויות יתר של קבוצה לאומנית.  (לת) רוני אנטי ציוני
  • 20:06
  • 25.11.11

09 איך האנשים האלו עדיין מרגישים יהודים? הרי כתוב במפורש "לא תגנוב"  (לת) שמיל מנו
 • 08:40
 • 25.11.11

10 אור לגויים, אין מה לומר. אזוב שבקיר
 • 08:45
 • 25.11.11

הימין והדתיים שכחו מה זה להיות יהודים. שונאי ישראל, בוגדים שכמותם.

 •   תגובה ל-1 יוסי
  • 09:07
  • 25.11.11

  הפוסל, במומו פוסל - השמאל והערבים במאבק נגד עם ישראל ששב לארצו לאחר 2000 שנות גלות, אל תדאג, הנצחון קרוב!

11 לכופף את "פרקליטות המדינה" ולהציל את גורל הישוב. מרכא טפחא
 • 08:51
 • 25.11.11

כך צריכות להיות המרכאות המשפט שבמאמרכם.

12 כתבה או דעה? תומר
 • 09:06
 • 25.11.11

״כאב ראש בשם מיגרון״ אחכ שואלים אם התקשורת אוביקטיבית...

13 הימין הופך את ישראל למדינה דו לאומית. אבי
 • 09:18
 • 25.11.11

ימין עלק.

14 כאב ראש? עמית יהב
 • 09:25
 • 25.11.11

נשמע כאילו ראש הממשלה סובל מהתקף ׳מיגרונה׳... אולי זה יעבור אם יפונה המאחז?

15 תצילו את היישוב - תאבדו את המדינה. משוואה פשוטה.  (לת) מתושלח
 • 09:52
 • 25.11.11

16 שלום עכשיו הפכו מיגרון לדגל המאבק בהתנחלויות זה הזמן שהמחנה הלאומי יגיד לביבי-עד כאו!-כניעה לסמול תשלח אותך הביתה!!  (לת) רמי
 • 15:15
 • 25.11.11

17 נמאס מההרס העצמי שמביאים עלינו גופי השמאל בעידוד הערבים והאירופים חיים
 • 21:39
 • 30.11.11

הם ממנים כתבות ענק שיקריות רק כדי להרוס עוד יישוב יהודי גאה
תסתכלו כמה כתבות היו בעד ההגירוש מעזה
לעומת אמת פשוטה שאשדוד ושקלון יספגו טילים וזה רק ההתחלה
והשמאל ושקריו הפיח כל כך הרבה חלומת שקר רק כדי שלא יבינו את השקר שלהם
ועכשיו עוד שקרים רק כדי להרוס את יישובי איו"ש
אבל לא יעזור לכם בעזרת ה' והרבה אמונה עם ישראל ינצח

פרוייקטים מיוחדים