צפון קוריאה סיפקה לאיראן וסוריה מתכת מתקדמת לתעשיית הגרעין והטילים

לפי דיווח בגרמניה, המתכת - אותה ניסתה איראן להשיג במשך שנים - הועברה גם לבסיס טילים סודי של סוריה; אמ"ן: "הפיצוץ באיראן פגע בפיתוח הטילים"

קוריאה הצפונית סיפקה לסוריה ואיראן מתכת מיוחדת, הדרושה להשבחת טילים ולייצור צנטריפוגות מתקדמות להעשרת אורניום, כך דיווח בסוף השבוע העיתון הגרמני "די וולט". בעזרת המתכת -מסוג פלדת "מרג'ינג" - תוכל טהראן לייצר דגמים משופרים של סרכזות (צנטריפוגות), שיאפשרו לה להעשיר אורניום במהירות ובאיכות גבוהה יותר, ובזמן קצר יותר. בנוסף, היא תוכל לשפר את יכולת הטילים שברשותה. העיתון הגרמני מסתמך בפרסום על "גורמי ביטחון מערביים", אך לא נוקב בשמם.

בשנים האחרונות עושה איראן מאמצים להשיג את המתכת, באמצעות רשתות הרכש שלה הפועלות בחשאי ברחבי העולם. המתכת נמצאת ברשימת החומרים הנמצאים בפיקוח של "קבוצת האספקה הגרעינית" ו-"משטר הפיקוח על טכנולוגיית טילים", והאסורים לייצוא למדינות שמוטלות עליהן עיצומים - ובהן איראן. החלטות של מועצת הביטחון של האו"ם אף אוסרות על קוריאה הצפונית לייצא נשק, טכנולוגיות וחומרים, כולל הפלדה המיוחדת.

פלדת "מרג'ינג" היא פלדה באיכות גבוהה, המיועדת לשמש כחומר מבנה של צינור המנוע בטיל. הפלדה מאפשרת חיסכון במשקל הטיל, דבר המשפר את תמרונו. מדובר בחומר בעל תכונות מתכתיות מעולות, אך היא יקרה ביותר.

לפי הידיעה, סיפקה קוריאה הצפונית את המתכת גם לסוריה, כחלק מהעברת ידע למטרת בניית מפעל חדשני סודי לייצור טילים. המפעל, הנמצא ליד העיר חומס, נמצא בפיקוח של המרכז למחקר מדעי של סוריה. בידיעה נאמר כי בנוסף לטכנולוגיה, סיפקה קוריאה הצפונית גם את הציוד לבניית המפעל. המקורות של העיתון העריכו כי המפעל ייכנס לשלב הייצור בתוך שנה וחצי. על פי פרסומים אחרים, מפעל זה ממומן בחלקו גם על ידי איראן.

לחצו לייק וקבלו את מיטב חדשות "הארץ" אליכם לפייסבוק

על פי הידיעה מהעיתון הגרמני, הרכבת המתכת על הטילים תשפר את יכולת טילי הסקאד D, ותעצים את יכולת הנזק של ראש החץ שלהם. בנוסף, העיתון טוען כי סוריה מנסה לספק לארגון החיזבאללה טילים מדגם M-600, שטווחם הוא 250-300 ק"מ, לאחר שראשי החץ שלהם יושבחו בעזרת המתכת שסופקה מקוריאה הצפונית.

בתוך כך, התייחס היום ראש חטיבת המחקר באמ"ן, תא"ל איתי ברון, לפיצוץ בבסיס הטילים האיראני לפני שבועיים. בישיבה של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת אמר ברון: "הפיצוץ, שהיה באתר הפיתוח לטילי קרקע-קרקע, בכוחו לעכב או להפסיק את המשך הפיתוח באותו ציר". עם זאת, הוא הוסיף כי "יש לתת את הדגש לכך שלאיראן מסלולי פיתוח נוספים מלבד אותו מתקן".

"תכנית הגרעין של איראן ממשיכה להתקדם, על אף הלחצים הרבים שמופעלים עליה, כגון מאמצי סיכול, ולמרות המצב הכלכלי והפוטנציאל לערעור מעמדו של השלטון", אמר תא"ל ברון בישיבה. "מצבה הכלכלי של איראן נמצא במגמה של צניחה. קיימת אינפלציה שמאמירה והכלכלה נמצאת במיתון עמוק. מצד אחד טהראן מפעילה סובסידיות ומצד שני מחירי הנפט ממשיכים לעלות.

"איראן מפעילה כ- 6,000 צנטריפוגות שפועלות בצורה סדירה, מתוך 8,000 שהותקנו. עד היום הצליחה טהראן לצבור 50 טון של אורניום מועשר ברמה נמוכה וקצת פחות מ- 100 ק"ג ברמה של 20%. האיראנים צריכים לצבור 220 ק"ג של אורניום מועשר ברמה של 20% כדי שיעמוד לרשותם מספיק חומר לפצצה גרעינית. עם זאת, חשוב לזכור שאת האורניום המועשר ברמה של 20% צריך להעשיר שוב, לרמה של 90%. להערכתנו דו"ח סבא"א האחרון לא יביא לשינוי בהתנהלותה של אירן בהמשך פיתוח תכנית הגרעין שלה".

Read this article in English: Report: North Korea supplying Syria, Iran, with prohibited nuclear technology

 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 8
  על ישראל למכור נשק גרעיני לשכנות של צפון קוריאה !!
 2. 7
  הגרעין האירני

  השמאל ההזוי. רק להחזיר את הגולן ולעשות שלום עם הסורים והכל יסתדר . פשוט נאיביים והזויים

 3. 6
  הימין הקיצוני והדתי

  כמו במשטרים אפלים משתמשים בדמוקרטיה להגיע לשלטון
  ואז משנים את החוקים ומחסלים את הדמוקרטיה.

 4. 5
  מעניין אם ידוע כמה קילו חומוס ופיתות יש?

  בבסיס הסודי הזה.תפסיקו לבלבל את המוח עם השטויות שלכם ותנו לחיות
  בשקט ותודיעו לי מתי יש מלחמה? עד אז שלום ולהתראות.

 5. 4
  נו שוין. אז מה עכשיו? שישראל תכריז מלחמה על צפון קוריאה?
 6. 3
  ומה תעשה אירן עם אורניום זה?

  האירנים משקיעים כסף רב בהשבחת אורניום במטרה לייצר נשק גרעיני.
  אך לאירנים אין שום יכולת להפעיל נשק זה מתחומה.
  היא בהחלט יכולה להעביר את החומר לידי טרוריסטים.
  כאשר אלו יפעילו פצצה מלוכלכת בעיר אירופאית גדולה.
  אך האירנים לא יכולים להרשות לעצמם להפעיל נשק זה באופן ישיר.
  משום כך על אירופה ארה"ב רוסיה וסין להיות מודאגים.
  ישראל לא צריכה לדאוג .
  אין שום סיכוי שהעם האירני והנהגתו יבצעו התאבדות המונית.

 7. 2
  מלחמת עולם הבא זה ודאי , הרשעים זה ברור שהם מפסוקי השטן

  טבעי שיהיה הכרעה בין אור וחושך

 8. 1
  יש מסקנה פשוטה: ישראל תחזיר את רמת הגולן לסוריה ואז סוריה תחזיר את הטילים ארוכי הטווח אליה. במשך חודשים ארוכים ניהל הארץ מסע של כתבות שטענו שישראל צריכה להחזיר את רמת הגולן, וגם אשכנזי הרמטכ"ל תומך בכך. איפה המסע הזה היום? ללעג ולקלס כל הכתבות הללו. ולא שכחנו מאומה. הכול רשום בגוגל. אני מקווה שיהיה לכם האומץ לפרסם.
  1. בתקופת רבין היה סיכוי לשלום עם העולם הערבי בתמורה להחזרת שטחים ואתם הבני בליעל הרסתם את הכל. תודות לימין ההזוי ושבור האידיאולוגיה, ישראל עתידה להיות במרכזה של מלחמת עולם 3