נתניהו פועל להקטין כוחם של הקיצונים בליכוד

רה"מ רוצה להכניס למרכז המפלגה גורמים מתונים יותר בדעותיהם, לעומת אנשי ההתנחלויות - אותם הוא מבקש להחליש

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתכוון לצמצם את כוחם היחסי של תושבי ההתנחלויות בוועידת הליכוד ובעקבות כך גם במרכז הליכוד. זאת באמצעות הגדלת מספר הצירים המייצגים ערים ומועצות מקומיות בוועידה, בשעה שמספר הצירים המגיעים מהיישובים שמעבר לקו הירוק יישאר ללא שינוי. עוד יוצע כי חברי מזכירות התנועה וסגני ראשי ערים מכהנים ימונו לצירי ועידה מכוח כהונתם וכי מספר החברים המייסדים שייבחרו יגדל גם הוא. היום צפוי נתניהו להעלות הצעה בעניין בוועדת החוקה של הליכוד, לקראת הבחירות לוועידת הליכוד הרביעית שייתקיימו בחודשים הקרובים. אם תאושר ההצעה בוועדה, היא תובא להצבעה במרכז הליכוד בעוד כשבועיים.

חלוקת הצירים בוועידת הליכוד נקבעת על פי מפתח של סוגי יישובים, כאשר מספר הנציגים בכל אזור נקבע על פי שילוב מספר מתפקדי ומצביעי הליכוד באותו האזור בבחירות האחרונות. כך מקבלים אנשי הליכוד בערים מושב אחד על כל 300 מצביעים. בעבר נקבע מפתח שהיטיב עם תושבי ההתנחלויות - מושב אחד על כל 50 מצביעים - ונועד להעלות את שיעור ההצבעה למפלגה ביישובים אלו, שאכן עלה בבחירות האחרונות בצורה ברורה, וכך גם ייצוגם בוועידה הנוכחית. על פי המפתח הנוכחי מקבלים תושבי יהודה ושומרון כ-350 מושבים בוועידה, לעומת כ-1,535 המוקצים לתושבי הערים והמועצות המקומיות.

לחצו לייק וקבלו את כל חדשות "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

השינוי המתוכנן. לחצו להגדלה
השינוי המתוכנן. לחצו להגדלה

ואולם אם הצעתו של נתניהו תתקבל, תשתנה התמונה כליל - מספר המושבים שיקבלו אנשי הערים והמועצות המקומיות יגדל בשליש - ליותר מ-2,000 - בעוד מספר מושבי הוועידה של יישובי יהודה ושומרון יישאר בעינו. בנוסף יציע נתניהו כי חברי מזכירות וסגני ראשי ערים מכהנים ימונו גם הם לצירים מתוקף כהונתם ללא צורך בבחירה. כמו כן יוגדל מספר החברים המייסדים - פעילים בני למעלה מ-60 שחברים בליכוד יותר מ-30 שנים - שניתן יהיה לבחור, מכ-190 לכ-250.

אם תתקבל ההצעה יעלה מספר צירי הוועידה הכולל מכ-2,800 כיום לכ-3,500. לאחר שתכונס הוועידה, צפויים להתמנות ציריה לחברי מרכז הליכוד, כך שהיחס בין המגזרים שייקבע בוועידה ישפיע על הרכב המרכז. אם ההחלטות יאושרו בוועדת החוקה, יידרש נתניהו לגייס רוב של שני שלישים כדי להעבירן במרכז הליכוד שייתכנס בעוד כשבועיים. אם יאושרו, יהיו הנהלים החדשים תקפים כבר לוועידה הקרובה שתתקיים בסוף ינואר.

נושא הרכב הוועידה והמרכז עלה לדיון כבר לפני כמה שבועות בישיבת סיעת הליכוד ונדון שוב בישיבה שנערכה בתחילת השבוע. גורמים בליכוד הסבירו כי מדובר במהלך שזוכה לתמיכת ח"כים רבים במפלגה וכמובן ראש הממשלה. זאת מאחר שאין ברצונם להתמודד עם מרכז שהוא קיצוני בהרבה בדעותיו לעומת מרבית חברי הליכוד. טענה רווחת היא שחלוקת המושבים הנוכחית אינה סבירה ופוגעת במצביעי הערים. חיזוק הערים והמועצות המקומיות צפוי להכניס למרכז גורמי ליכוד מתונים יותר בדעותיהם לעומת אנשי ההתנחלויות הנחשבים לקיצוניים. עם זאת, ההצעה שעל הפרק נוסחה כך שלא תפגע בתושבי ההתנחלויות שכבר פתחו בהתמודדות על המקומות השמורים להם, ולכן נבחרה האפשרות שלפיה יוגדל מספר המושבים הכללי.

מרכז הליכוד אמנם לא קובע את רשימת חברי הכנסת המועמדים לכנסת, אך בכוחו לקבוע דברים משמעותיים שונים כמו מועד הפריימריז במפלגה. בנוסף מכריע המרכז בנושאים כמו בחירת הוועדות השונות בליכוד, הצבעה על מבנה הרשימה לכנסת ועוד.

מנכ"ל הליכוד גדי אריאלי מסר אתמול בתגובה כי "הבקשה על שינוי הייצוג במרכז הליכוד הגיעה מצד הנציגים של היישובים העירוניים שהתלוננו בפני יו"ר התנועה על ייצוג לא מידתי. כל החלטה שתקבל ועדת החוקה בנושא תדרוש אישורו של מרכז הליכוד. חשוב לציין שמדובר בתיקון עיוות בייצוג של הערים שישקף נאמנה את הרכב המתפקדים במפלגה".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 32
  משחק אותה השוטר הטוב אבל תלוי בכל השאר

  שתבינו, בלי המשוגעים אין לו רוב, ועיזבו את עלי התאנה

 2. 31
  הליכוד הפך ממפלגה חילונית למפלגה דתית של ההתנחלויות - - וכל המהלך הזה שקרי
 3. 30
  הם מאורגנים בטוקבקים, עשרות אלפי מקבלים אימיילים בשביל להציץ בתעמולה

  הידעת? לחברי מפלגה יש פי 32 יותר כח לבחור בחברי הכנסת מאשר לבוחר בבחירות הכלליות

 4. 29
  ומי יטפל בקיצונים משמאל המסיתים בין שני העמים
 5. 28
  לא הבנתי, נתניהו מתפטר?
 6. 27
  """"""""""רה"מ רוצה להכניס למרכז המפלגה גורמים מתונים יותר בדעותיהם, לעומת אנשי ההתנחלויות - אותם הוא מבקש להחליש""""""""""

  בשפה הפרסית המקורית אלוהים מכונה במילה -- *חודה*, האיראנים משתמשים באתה מילה לצורך אחר. לשקר. הם השאילו אותה מהערבית. אותה מילה בערבית מתכוונת לומר -- אל תאמינו, הכול בכאילו. לא באמת. בקיצור, עובדים עליכם-שקר! בדיוק כפי שהאיראנים הודיעו שהם יגנו על שגרירות בריטניה וישמרו על אנשיה, ו.... ו.... ובאותה עת אהמדינג'אד הורה לבריונים שלו להתנפל על השגרירות ולפגוע בה. זו אותה *חודה*_עבודה בעיניים. שקר!!! האם יש מצב שהמילה הזאת -*חודה* חדרה לעברית או ללכסיקון של הממשלה, ובראשה ראש ממשלתנו מר בנימין נתניהו? ואולי בעברית יש מילה דומה ואני לא ידעתי עליה? אולי הכוונה ל*לשון סגינהור*?
  אשמח להערות ותיקונים. תודה ויום נעים.

 7. 26
  פייגלין מתי תודה שטעית

  ביבי משנה את כללי המישחק לפי צרכיו

 8. 25
  לעולם לא ניתן שזה יהיה,כי אין בליכוד קיצוניים,ואם זה נכון,אז מר נתניהו טועה ובגדול,

  נתניהו אינו יכול לנהוג בליכוד כפי ששרון נהג בבריונות,אינו יכול להפעיל שום לחץ על רוב הבוחרים והמתפקדים,וזו אינה קיצוניות,אלא האמת,ונגד האמת אי אפשר ללכת,לי יש כבוד רב למר נתניהו,אבל עד לכאן,לא נרשה לו לבצע בליכוד את מעשהוא הבריוני של שרון,שאמר שהוא יקיים את משאל-תוצאותיו,ולאחר מכן זלזל בנו הבוחרים המתפקדים,וביצע את פשע הגירוש והחורבן.ולכן מר נתניהו לא ייכנס לנעליו של שרון הבריון.יש סדר לדברים ויש חוק.ורוב בליכוד רוצים דמוקרטיה לכול,ולכן כל החוקים הם צודקים,וטובים,ואני לא מאמינה שמר נתניהו רוצה להיכנס לנעליו של שרון הבריון שרינו מה עשה.החריב את הליכוד,החריב את מפעל הציוני ברצועת-עזה,הרס חורבן,פגיעה באזרחים טובים,וגם בצפון השומרון,ונתניהו אינו הדיקטטור התורן.לא ניתן שזה יהיה.הרוב בליכוד ימני אמיתי,שאוהב את הארץ.ואת חופש הביטוי,והצדק,ולכן אינו יכול לעשות את מעשה שרון?!סוף עניין.

 9. 24
  מעט מדי מאוחר מדי וטת הנזק יהיה קשה מדי לתקן. הקיצור, ביבי הביתה
 10. 23
  היה כדאי לחשוב על זה בכיכר ציון, על המרפסת.
 11. 22
  חה חה חה
 12. 21
  נתניהו יותר חשוב שתפעל לגרוש המסתננים שממלאים את הרחובות שלנו
 13. 20
  ליכוד שלא ילך בדרך התיישבות ויהדות יחזור ל12 מנדטים
 14. 19
  הביטו וראו

  בהתבוננות מהצד אז כך ...עומדים להם אנשי שרות צבאי בטחוני בחוצפה ללא גבול ..מול מכתיבי מדיניות בממשלה נבחרת ודמוקראטית ...ומטיחים אמרות בגנות התנהלותה .. למה זה מתרחש ...אגיד לכם והדבר מאד פשוט ..
  אין אמון באישים האלה..הם הוכיחו חוסר נאמנות... רצופים בשקרים ..לסביבה הקרובה שלהם גם ..ותשאלו אותי ..?? אין פלא הם באמת כאלה .. ההתנהלות האפוקליפטית .. הם חסרי אחריות ברורה מידי .. וקצרה היריעה

 15. 18
  בפוליטיקה כמו במטתמטיקה,,כוחו של האחד במספר האפסים שאחריו
 16. 17
  להיפך - צריך לתקן את חוק הבחירות הכללי להעניק לתושבי ההתנחלויות קול מכופל - שלא לקפח אותם......

  כללי משחק שמיטיבים עם המוטבים

 17. 16
  זה לא משנה בבחירות הבאות הימין המטורלל בליכוד ומחוצה לו הולכים הביתה וישראל השפויה חוזרת
  1. מוקדם מדי. זה יקרה עוד עשור אולי - אם עוד יהיו נהוגות בחירות.
 18. 15
  טוב שהתעוררת, נקווה שזה לא מאוחר מידי בשבילך ובשביל המדינה
 19. 14
  אז אוקוניס לא קיצוני , יושב ראש הקואליציה הוא לא קיצוני וכן הלאה

  הליכוד בראשות ביבי הוא קיצוני, וכאן הוא מנסה לרמות אותנו כאחלו שאכפת לו

 20. 13
  הוא מתחיל לפחד מהמפלצת שהיה שותף ביצירתה וחיזוקה
 21. 12
  ממש אמין, אחרי ששידל והכניס את חוטוולי וכ"ד
 22. 11
  הכל טוב,רק ביבי -זו הבעיה.חושב רק על כסאו ושרידותו וכולנו משלמים. אז מה:

  מה חשוב איך יראה המרכז-חשוב איך תיראה המדינה?

  1. כמו שהמרכז יראה ככה תראה המדינה
 23. 10
  אם היו לבטים לגביך-אין יותר. להתראות בקלפי... היה נחמד להצביע ליכוד, אבל הרומן נגמר.
  1. איך אתה מעז לקחת לנו את היצוג - 6:1 זה אומר כמה אנחנו איכותיים.....
 24. 9
  אל תצביעו ליכוד! הם מכרו את המדינה לחרדים.
 25. 8
  המתנחלים תפסו את מה שהשמאל עוד לא הבין: כדי להשפיע חובה להצביע לליכוד

  הימין ישלוט במדינה עוד הרבה מאוד שנים. כדי למתן את האפקט חובה לחזק את האגף המתון יותר שהוא, לצערנו, הליכוד. אם לשמאל יהיו 10 מנדטים פחות הדבר לא ישנה כלום. אבל אם לליכוד יהיו עוד 10 מנדטים הוא לא ייאלץ לשחק את משחקי הכניעה לקיצונים כמו היום. לכן זוהי קריאה לכל מצביעי המרכז שמאל: התפקדו והצביעו לליכוד. זה לא כל כך נורא. יש שם מספיק אנשים הגונים ומתונים שחובה לחזק אותם. הלווינים-דנונים-חוטובלים הם מיעוט שצריך לעזור לו למצוא את הדרך החוצה. אני כבר החלטתי.

  1. עדיף ךהתפקד לליכוד ולחזק את המתונים בפריימריס, לא חייבים להצביע להם.. המתנחלים כבר הבינו את זה
  2. צודק. להתפקד עולה פחות מפיצה משפחתית
  3. להתפקד ולהשפיע - אפשר, להצביע - רק למפלגה שתומכים בה

   אתה שוכח, חוץ מזה, שאת הממשלה הקודמת הרכיבה קדימה. ולפני קצת יותר מעשור גם מפלגת העבודה הייתה בשלטון. ושאף אחד לא ירוויח מכך שגוש הימין יהיה גדול יותר, אלא רק הימין עצמו. נניח, למשל, שבמקום 5 מנדטים לליכוד יהיו 5 מנדטים למפלגת העבודה - אז אולי הליכוד יצטרך להקים קואליציה עם מפלגת העבודה, מה רע? ככל שגוש השמאל גדול יותר, ממשלה צרה תהיה יציבה פחות והלחץ לממשלת אחדות שבה תנוטרל (או תופחת) השפעת הקיצוניים הוא גדול יותר.

   בלי תרגילים מפוקפקים בבחירות. שכל אחד יצביע למפלגה שהוא תומך בה, כדי שיתקבל ייצוג אמיתי ואמין של דעות העם. אחרת, בקולותיך תעלה את ביבי לשלטון ותכניס לכנסת אנשים כמו אלקין ולוין.

   לא מיותר להזכיר שהחוק אוסר על חברות בו-זמנית בשתי מפלגות. על כל פנים, החוק מאפשר, כמובן, להיות חברים במפלגה שלא מצביעים אליה (שהרי הבחירות חשאיות), וזו אופציה לגיטימית בהחלט.

 26. 7
  רק חבר-הכנסת המצויין שלמה מולה יהיה ראש-הממשלה הבא
 27. 6
  אם ביב היה פועל להקטין את השפעת הקיצונים מהארץ, לא צריך היה לפעול מול "קיצונים" בליכוד
 28. 5
  כשיו"ר המפלגה זה אלקין - לא נראה שכוונתו של ביבי רצינית............
 29. 4
  כשיו"ר המפלגה זה אלקין - לא נראה שכוונתו של ביבי רצינית............
 30. 3
  ביביהו, מה קרה לך? התעוררת מאוחר מדי אחרי שכל הסוסים ברחו מהאורווה ונכנסה לך פנאטית אחות של מתנחבל קיצוני לתוך הבית ולתוך המיטה. אז על מי אתה עובד, עלינו או עליה?????
 31. 2
  הליכוד סקטוריאלית מושחתת. מכרה את המדינה בשביל ההתנחלות.
  1. מקרה קלאסי של הגולם שקם על יוצרו. אבל זה כך כבר 44 שנה: הגולם אותו הגולם, רק היוצר מתחלף.

   פעם המערך, פעם שרון ופעם ביבי - ההתנחלויות והמתנחלים יביאו את הקץ על הניסיון הנחמד של מדינת היהודים.

 32. 1
  אם כללי המשחק ישונו,אזי ליברמן ירויח מכך.

  אם כללי המשחק ישונו ובאופן כה בלתי דמוקרטי,אזי ליברמן ירויח מכך בגדול.
  שכן חלק גדול ממצביעי הליכוד ולא רק בהתנחלויות יצביע בבחירות לכנסת לרשימתו של ליברמן......ובמקרה כזה ליברמן יהיה מפלגת הימין הגדולה בכנסת והוא שיקים את הממשלה הבאה...וסביר שנתניהו יודח מראשות הממשלה...וילך לעשות לביתו כמו שאומרים.

  1. צודק בהחלט

   במצב בו כל הערבים הם ימנים. וטוענים "כל פלסטין היא ערבית. תשובתנו היא אחת .שתי גדות לירדו האחת שלנו והשניה להם