רוסיה העבירה לסוריה טילי יבשה-ים מתקדמים

בעבר הביעה ישראל בפני מוסקווה התנגדות למכירת הטילים נגד ספינות לדמשק מחשש שיפלו לידי חיזבאללה

סוכנות ידיעות רוסית דיווחה היום (חמישי) כי רוסיה סיפקה לסוריה טילי שיוט על קוליים, על אף חוסר הסדר השורר במדינה וחששה של ישראל כי נשק סורי עשוי ליפול לידי חיזבאללה בשל התערערות שלטונו של אסד במדינה.

בשנת 2007 חתמה רוסיה על הסכם בשווי 300 מיליון דולר לאספקת 72 טילי שיוט נגד ספינות מסוג "יאחונט" – טילים מתקדמים שיהוו איום משמעותי על ספינות חיל הים בים התיכון. העסקה העלתה את חמתה של ישראל עוד כשנחתמה, בשל החשש, שהתגבר מאז פרוץ המהומות בסוריה, כי הנשק יפול לידי חיזבאללה.

באוגוסט של השנה שעברה נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם עמיתו הרוסי, ולדימיר פוטין, וביקש ממנו לעצור את העסקה. זמן קצר אחר כך הודיע שר ההגנה הרוסי אנטולי סרדיוקוב כי רוסיה "תספק את הטילים לסוריה ונעמוד בחוזה איתם", 

טיל ה"יאחונט"

דיווחים על העסקה המתוכננת בין רוסיה לסוריה פורסמו בתקשורת הזרה כבר בסוף 2009, וישראל קיימה מגעים דיפלומטיים שקטים לעיכובה. במוקד העסקה עומדת מכירה של טילי יבשה-ים נגד ספינות מדגם 800-P המכונה "יאחונט". מדובר בטילים שבעבר ניתן היה לשגר מספינות בלבד, אולם הרוסים פיתחו דגם שניתן לשיגור גם מהיבשה.

מדובר בטילים מתקדמים ביותר בעלי רמת דיוק גבוהה. טווח הטילים המרבי הוא 300 ק"מ והם יכולים לשאת ראש נפץ במשקל של עד 200 ק"ג. ייחודו של הטיל הוא ביכולתו לשייט בגובה מטרים ספורים מעל המים, מה שמקשה מאוד על ניסיונות ליירט אותו או אפילו לזהות אותו במכ"מ.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 8
  עסקים כרגיל. מדינות רבות למכור נשק, אבל זה לא כתוב כאן. ארצות הברית, ישראל, רוסיה, סין, צרפת בעסק הזה

  עסקים כרגיל. מדינות רבות למכור נשק, אבל זה לא כתוב כאן. ארצות הברית, ישראל, רוסיה, סין, צרפת בעסק הזה

 2. 7
  איפה ליברמן כשצריך לצעוק שהקרמלין אנטי-ישראלי ? הוא משת"ף של פוטין ?
 3. 6
  ליברמן חלום רוסיה מתנפץ לך

  וגם חלום ארץ ישראל השלמה יתנפץ לאחר אלפי הרוגים אצלנו

 4. 5
  הרוסים עושים דברים לא הגיוניים ואסור להם למכור נשק לסוריה או לאיראן

  לא ברור איך הרוסים פועלים הם רוצים למכור כורים גרעיניים לייצור חשמל לאיראן ונשק לסוריה וזה בניגוד להחלטות מדינות ארופה וארה"ב

 5. 4
  כבוד והערכה לשר החוץ

  אני נזכר שבתחילת הקדנציה כשר חוץ ליברמן ייתר בהדגשה את הקשר עם האמריקאים ושם יהבו על כור מחצבתו - רוסיה הלבנה. הנה ההצלחה שלו ו מה ומה קיבלנו בתמורה- רוסיה שתומכת בסוריה ואירן , ישראל שמתחרה בהן בנבזיותה ומיליון עולים מרוסיה שמנסים ללמדנו נאמנות.

 6. 3
  לרוסים מותר לספק נשק הגנתי למדינה שהתקפנו ללא סיבה פעמים רבות
  1. נראה שגם אתה סופקתה מסיבה דומה
  2. מתי תקפנו את סוריה?

   לי לא זכורה שום תקיפה בסוריה, גם הסורים לא הגישו שום תלונה על תקיפה.

 7. 2
  לקרוא לילד בשמו: רוסיה כיום היא מדינת אויב. והייתה גם בעבר.
 8. 1
  יש אימרה שאומרת ....

  שמאויב שצועק לעברך אני אהרוג אותך ! אני אחסל אותך ! אתה צריך לפחד אבל אתה צריך לפחד יותר מאויב ששונא אותך לא פחות אבל מחריש. רוסיה תמיד היתה הגב האיתן עליו נשענו שונאינו במלחמות עבר וכיום. ארור הצורר הרוסי.

  1. כל מעצמה וחיית המחמד שלה,אנחנו של ארה"ב הם של רוסיה.