מאיר דגן העיד בפני מבקר המדינה על קבלת ההחלטות לגבי איראן

ראש המוסד לשעבר מביע מעל כל במה את חששותיו ממדיניות נתניהו וברק; הוא אינו נטול אג'נדה אישית - ניתן להבין שהוא שוקל קריירה פוליטית

כמעט שנה לאחר פרישתו מראשות המוסד, מאיר דגן עודנו סחורה תקשורתית חמה. בלי שינוי חד מדי במסריו או בעוצמתם, בלא ליווי צמוד של יועץ תקשורתי, דגן עדיין מספק כותרות ראשיות כמעט בכל פעם שהוא מדבר למיקרופון. ראיון הטלוויזיה הראשון שלו, אמש ל"עובדה" של אילנה דיין בערוץ 2, לא חרג מהכלל הזה.

כמו בהופעותיו הקודמות, בהרצאות בפורומים שתוארו כ"סגורים" ובפועל צוטטו במלואן בעיתונות, מיקד דגן חלק ניכר מדבריו במחלוקת הניטשת בצמרת הישראלית על אופן הטיפול באיום הגרעין האיראני. עם פרישתו מראשות המוסד אמר לחבריו הקרובים כי בכוונתו לעשות כל שביכולתו כדי למנוע החלטות לא אחראיות בסוגיה.

כעת, דגן אינו עושה כל מאמץ להסתיר את חששותיו ממדיניותו של הצמד בנימין נתניהו ואהוד ברק. אתמול, בראיון לדיין, תקף את דבריו של ברק בחודש שעבר כאילו נותר לישראל חלון זמנים של פחות משנה לפעולה צבאית לעצירת הגרעין. "אני מאוד מוטרד", אמר. "מה שאני מבין (מדברי ברק. ע"ה) הוא שמדינת ישראל חייבת לפעול בטווח הזמן הזה. אני לא שותף להערכה הזו".

מאיר דגן. חושש ממלחמה אזוריתעופר וקנין

דגן אינו נטול אג'נדה אישית. בין השורות אפשר להבין שהוא שוקל קריירה פוליטית עם תום תקופת הצינון שלו בעוד כשנתיים. הוא מודע לקרדיט הציבורי הגדול שצבר, כלוחם רב מעללים נגד ארגוני הטרור, ועל-פי מקורות זרים גם כמי שפעל לסיכול תוכניות הגרעין של איראן וסוריה. ויש לו גם חשבון לסגור עם נתניהו, שלא בדיוק הקל עליו בשנת כהונתו האחרונה במוסד.

אבל קיים כאן, בראש ובראשונה, עניין עקרוני: דגן מאמין באמונה שלמה שמוטלת עליו חובה למנוע תקיפה צבאית ("השמעתי את דעתי בנחרצות", אמר אמש). אפשר להיות בטוחים שיוסיף לצלצל בכל הפעמונים גם בהמשך. "לא שר הביטחון, לא ראש הממשלה ולא שר האוצר ימנעו ממני להביע את דעתי. אנחנו לא חיים במדינה לא דמוקרטית", התחייב.

אחרי פרישתו, נודע ל"הארץ", היו לדגן שיחות מעניינות עם משרד מבקר המדינה. לפחות פעם אחת נפגש עם ראש החטיבה הביטחונית במשרד, האלוף (מיל') יעקב (מנדי) אור. תוכנן של השיחות חסוי, אך קשה להחמיץ את ההקשר. זמן לא רב קודם לכן נועד עם המבקר, מיכה לינדנשטראוס, גם הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי.

בשאלת איראן, יצרו דגן, אשכנזי וראש השב"כ הקודם יובל דיסקין ברית אסטרטגית, שהיוותה משקל נגד לקו הלוחמני (במובן של תמיכה עקרונית באופציה הצבאית) שהציגו נתניהו וברק. הרמטכ"ל לשעבר, שעבר אצל לינדנשטראוס לאחר פרישתו, ביקש לעניין את המבקר באופן קבלת ההחלטות בצמרת בשאלות בעלות חשיבות ביטחונית עליונה.

אשכנזי קושר בין הוויכוח הזה להתנגשות האישית בינו לבין ברק, ששיאה בפרשת מסמך הרפז, שעדיין נחקרת בידי המבקר. אולם בנקודה זו, דגן אינו מקבל את פרשנות אשכנזי. זו, ככל הידוע, גם מסקנתו המתגבשת של המבקר: הסכסוך בין ברק לאשכנזי הוא אישי, לא אסטרטגי.

ברק. נמנע מהתנגחות ישירה עם דגןמיכל פתאל

בפרשת איראן, דגן תוקף את נתניהו (ובעיקר את ברק) עוד מאז המפגש החריג עם עיתונאים שכינס במטה המוסד ביום פרישתו מהארגון בינואר האחרון. ועדיין קיים הבדל בין תדרוכי רקע או קטע וידיאו מטושטש מהרצאה באוניברסיטה לבין ראיון טלוויזיה בזמן צפיית שיא.

כשדגן מישיר מבט למצלמה של "עובדה", הוא נהנה ממקדם אמינות גבוה, מה עוד שדיין כורכת את דבריו בהישגיו לכאורה של המוסד בראשותו, שוב כרגיל "על-פי פרסומים זרים": המודיעין שתרם להפצצת הכור הסורי, ההתנקשות בבכיר חיזבאללה עימאד מורנייה, התקלות המסתוריות בתעשיית האטום האיראנית וחיסולי מדעני הגרעין בטהראן. יחדיו, מצטבר כאן כנראה משקל ציבורי לא מבוטל. גם ברק מבין זאת. אחרי התבטאויות קודמות של דגן, האשים אותו שר הביטחון בגרימת נזק להרתעה הישראלית. בינתיים, הסתבך ברק בעצמו, בפרשנויות מיותרות באשר ללוח הזמנים למתקפה ולמספר הנפגעים הצפוי ובפליטת הפה (שנופחה במקצת) על כך שאם היה איראני, היה גם הוא רוצה בפצצה.

בראיון לקול ישראל, אתמול בבוקר, נמנע ברק מהתנגחות ישירה עם דגן והסתפק באזהרה כי מי שטוענים שהטיפול בטהראן אינו עניין ישראלי עלולים להוביל להשלמה של הקהילה הבינלאומית עם ייצור נשק גרעיני איראני. בשיחות סגורות, הן נתניהו והן ברק חוזרים בקביעות לדברי דגן. נראה ששניהם מודאגים לא רק מהנזק להרתעה הישראלית, אלא מהשפעתו של ראש המוסד לשעבר על דעת הקהל.

דגן, אמש, הביע דאגה מטעויות אפשריות של ההנהגה בישראל והסביר כי אם תסתמן החלטה לתקוף באיראן, עליו להיות "מתריע בשער לפני שיקרה אסון". תקיפה יזומה כעת, טען, תהיה כניסה "בעיניים פקוחות למלחמה אזורית. זה מתחייב רק כשאנחנו מותקפים או כשהחרב מתחילה לחתוך בבשר החי".

איראן תגיב בירי טילים וכמוה גם חיזבאללה, חמאס "ולאור מצבה הבעייתי של סוריה, יש להניח שיש סיכוי סביר שהסורים יצטרפו", כדי להסיט את תשומת הלב מהמהומות נגד המשטר. "אני לא יודע להתנבא על מספר ההרוגים במתקפה כזו", עקץ את ברק. "אני חייב להניח שרמת ההרס, שיתוק החיים הנורמליים, המחירים שייגבו מאתנו בחיי אדם יהיו יותר גבוהים".

הוא מנה את ההבדלים בין התקיפה בסוריה לתקיפה אפשרית באיראן: הפרויקט הסורי היה מרוכז בשניים-שלושה אתרים בלבד, וליוזמי ההפצצה "מותר היה להניח שאסד לא יגיב". במקרה האיראני, אמר, האלטרנטיבה הצבאית הישראלית חייבת להיות ברירה אחרונה בלבד.

נתניהו. מודאג מהשפעת דגן על דעת הקהלגיל כהן-מגן

להערכתו, אם תיפול ההחלטה בטהראן בדבר ייצור נשק גרעיני, יידע המודיעין המערבי על כך בזמן ואיראן רק תעמיק את הקרע עם הקהילה הבינלאומית. דברים דומים אמר השבוע גם ראש אמ"ן לשעבר, האלוף (מיל') עמוס ידלין.

בזמן שהוויכוח הזה מתנהל, נדמה שאין רגע דל באיראן עצמה. שני פיצוצים באתרים ביטחוניים ריתקו בשבועות האחרונים את תשומת לבה של התקשורת העולמית. עדיין לא ברור מה מזה אירע כתוצאה מתקלה, מה בשל חבלה מכוונה ומה, אם בכלל, היה חלקה של ישראל, למרות טענותיהם של עיתונים בריטיים מכובדים.

אולם, דברים חשובים לא פחות מתרחשים בזירה הדיפלומטית. פניו של המערב לסנקציות חריפות יותר כלפי איראן - וההתקפה האלימה השבוע על שגרירות בריטניה בטהראן הוציאה אפילו את האירופים השקולים מדעתם. לראשונה, נדמה שנוצרת מסה קריטית ללחץ משמעותי יותר על איראן. ייתכן מאוד שהשלטונות האיראניים, בהסכמתם להסתערות, שגו כאן באופן חמור. כשאלה פני הדברים, נדמה שהמדיניות הנבונה ביותר של הצמרת הישראלית תהיה לשמור על שתיקה, לפחות לזמן מה.

בראיון הטלוויזיה, הציג דגן גם את ההקשר, העקרוני והרגשי, להסתייגותו ממלחמה יזומה שאינו רואה כהכרחית. האיש שאריאל שרון ואחרים תיארו כזולל ערבים, שנחשב במשך שנים לנץ נוקשה, דיבר בפתיחות על המטענים שהוא נושא עמו: מלחמת יום הכיפורים, כמובן, הטראומה של דורו, אך גם הימים הפרועים כמפקד סיירת "רימון" בעזה בשנות השבעים. כשדיין שאלה אם היה מוחק את כל זכרונותיו מהמלחמות, הרעים והטובים, ענה: "ברצון רב".

מי שנהנה לקחת חיים של אדם אחר, אמר דגן, "הוא פסיכופת. לראות אדם מת מול עיניך, כשדמו ניתז עליך, אין בזה הנאה, אין בזה כיף. זו תחושה קשה, גם אם אלה האנשים שהכי מגיע להם למות. לא מתרפקים על זה". כשדיבר על קציני שריון שנהרגו תחת פיקודו במלחמת לבנון הראשונה, היה נדמה לרגע שהלוחם שבע הקרבות הזה מתאפק שלא לבכות.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 33
  יוקר האמון

  איך מעיזים אנשים בעלי תפקידים בטחוניים לשעבר ברוב חוצפתם ..להטיל אשמה כבדה בתפקוד לקוי של ממשלה נבחרת ע"י 45% להעם במישור הבטחוני.. האם חשבתם פעם על חוסר אמון השורר בין בעלי תפקידים אילה במחליטי החלטות בממשלה ... על חוסר הערכה מקצועית מוחלט בשלטון
  המורכב משקרנים .. ובוגדים פוליטיים.. האם חשבתם פעם על הצורך האובססיבי של השלטון במעשה ..בכדי להוריד נושאים כואבים מסדר היום...
  להערכתי זה הסיפור הנכון ..ולא האיום האירני

 2. 32
  מה ההבדל בין דגן ליעלון או ברק???

  כאשר יעלון התבטא נגד תכנית ההתנתקות אמרו שמניעיו פוליטיים. כאשר אהוד ברק אמר על הסכם אוסלו שיש בו יותר חורים מגבינה שוויצרית אמרו שהוא טירון פוליטי, אבל כאשר דגן מדבר בגנות הממשלה, אז הוא האורים והתומים, האורקל מדלפי

 3. 31
  מאיר דגן לראשות הממשלה!!! הציבור רוצה מנהיג שיעיף את חבורת הנהנתנים מהשילטון
 4. 30
  דגן תוקף בצדק את ראש המכשלה וסר הביטחון!

  תגובה זו נשלחה בשעה 06:13

 5. 29
  אסור לאפשר פצצת גרעין לאירן + אסור לפתוח במלחמה = שלום עם פלסטינאים

  לאן נעלמה אפשרות זו, שלום עם פלסטינאים יגבש את כל העולם סביב ישראל ויבודד את איראן לחלוטין, לא יהיה לאירן מה להגיד בכלל, היא תהיה חסרת אגנדה לגמרי הרי בנתיים האגנדה שלה היא אנטי ישראל... ואז אם היא רק תצייץ כל העולם יהיה ישראל לרבות העולם הערבי...

 6. 28
  איזה מגלומן דגן,כל החוכמה נימצאת אצלו...כבר אמר אריק שרון שכישרונו

  העיקרי של דגן, הוא ביכולתו להפריד בין ראשי ערבים לגופם.אם בגין ואולמרט היו מקבלים כתורה מסיני את עצותיהם של הדגנים והאשכנזים למינהם,הכור העירקי לא היה מושמד וכך גם הכור הסורי.
  השתן עולה לראש לפקידים ממונים שמנסים לנטול ממי שניבחרו ע"י הציבור בבחירות דמוקרטיות לנהל את עניני המדינה.גם ויישטין התחיל לפסוע בדרך החתחתים הזאת.אין לא זמן להכריע בחקירות ליברמן,אבל להשתלח בחברי כנסת שמנסים להעמיד את הפיראטים המשפטיים מבית המשפט העליון במקומם,לזה יש לו זמן.שיחזור לייצג טייקונים ופוליטיקאים נכלוליים.לזה הוא מתאים.

 7. 27
  עושה רושם שברק אחוז במשיחיות. הוא משוכנע שהוא בלבד יציל את ישראל והעולם

  אני חרד ומפחד לגורלנו

 8. 26
  שפוי אחד במערכת, וגם הוא עזב ונרדף. נותר רק לברוח מכאן ומהר
 9. 25
  הלך זרזיר אצל שני עורבים - דגן משיקוליו הזרים גם הם שולף קלף חזק המותיר את יריביו הפוליטיים במערומיהם וחושף את מסע השיסוי הפופוליסטי מלא השנאה לאירן כנמר נייר חסר כל ערך.
 10. 24
  לצערי דגן מתבלבל ולא מבין את מהותה של הדמוקרטיה. ביבי וברק בעלי רזומה בעייתי בקבלת החלטות ככול שיהיה הם נבחרי ציבור והם אלו שמייצגים את ריבונות העם. חופש הדיבור והביטוי לא אומר שאנחנו נמצאים באתונה שלפני הספירה ששם כל החלטה הייתה מובאת להצבעה בכיכר הפוליס. רה"מ ושר ביטחון מקבלים בין היתר מנדט מהעם לנהל דיונים לא פומביים. זה מה העם בחר וזה מה שיקבל לטוב ולרע.
 11. 23
  מהדורה חיוורת ומסוכנת יותר משרון; טקטיקן מעולה איסטרטג עלוב

  האיש נראה העתק של שרון. ערמורמי וחזק מאוד בטקטיקה אך חלש בהבנת התמונה הכוללת. מה שנאמר על שרון מזמן (והוכיח את עצמו לרוע מזלנו במלחמת לבנון הראשונה ובנסיגה הנוראית מעזה) חל על דגן ביתר שאת. אני לא הייתי קונה ממנו מכונית משומשת.

 12. 22
  דגן היה שותף מלא למחדל של ממשלת שרון בעניין בניית האיום האיראני בלבנון !!!

  על מה מלין מר דגן, הוא היה ראש המוסד מעל עשר שנים, ובתקופתו איראן בנתה את הארמיות שלה בלבנון על התשתית של החיזבאללה, בתקופת ממשלות שרון בננה הכוח האדיר של איראן בלבנון, ודגן עם רמטכ"ל ןוראש השב"כ החרישו מול ההתעצמות האיראנית, והיום דגן מזהיר שאם יותקף פרויקט הגרעין האיראני הדבר יגרום למלחמה אזורית במזרח התיכון,
  אני אזרח פשוט ואני מבין ויודע שלוא ממשלות שרון היו מטפלות בכוח האיראני בלבנון לפני עשור ו, מצבנו האיסטרטגי היה שונה, הרי ברור כשמש שהאיראנים בנו את התשתית הצבאית האדירה בלבנון כדי ישראל תהיה מאויימת על ידם וכדי לנטרל את ישראל מתקיפת איראן כפי שהם העריכו מכבר.
  לכן אי מצפה מדגן שייתן תשובה לעם ישראל אפוא הוא וראשי מערכת הביטחון היו 10 שנים כאשר איראן בנתה את הארמיות שלה בלבנון.
  לסיכום מר דגן טול קורה מבין עיניך לפני שאתה מטיף לאחרים.

  1. כל מילה בסלע
 13. 21
  הויכוח בצמרת

  לתאר את דגן- אשכנזי ודיסקין כמתנגדים לאופ צבאית ואת נתניהו-ברק כתומכים זה קצת פשטני. ההסטוריה של 3 הראשונים, ןבמיוחד של דגן לא מצביעה על חוסר נכונות לפעול , גם בתנאים בעייתיים. מנגד, נתניהו מתקשה לקבל החלטות בתחומים הרבה יותר פשוטים ובכלל בכל הקשור להפעלת כח הוא ממוקם בין מתון לפחדן. אהוד ברק, בכל צמתי ההכרעה האמיתיים- מלחמת לבנון( כפרשן), האינתפאדה השנייה, הפצצת הכור בסוריה, חטיפת 3 חיילי ההנדסה בלבנון ועופרת יצוקה- תמיד היה מאד זהיר, פעמים רבות בצדק - אם כי היו מקרים שזה גבל בחוסר יכולת לקחת אחריות.
  הוויכוח כאן חושף חוסר אמון חסר תקדים בין הדרגים ואת חוסר נוחות הדרג הצבאי מהצמד המדיני שמתעסק בפצצה המתקתקת הזו כמו שני ילדים שמצאו נפל באמצע המדבר

 14. 20
  דגן-איש רב זכויות שדעתו אינה חשובה יותר מדעתו של כל אדם אחר
 15. 19
  שתי הערות ועוד אחת: טעות להציג את הויכוח האיראני במישור הפרסונלי. דגן וכל ראשי גופי המודיעין בתקופת כהונתו וגם היום - מתנגדים לתרחיש המלחמה המונעת.

  הערה שניה - אין קשר בין עמדות דגן בסוגיות אסטרטגיות ובין מבקר המדינה. למבקר המדינה אין הסמכויות ולא הכלים לחקור בתחומים אלה.
  והערה אחרונה: מעבר לסוגיה האיראנית - דגן הציף שאלות יסוד בתפיסת הבטחון. תפיסות שהפכו את דוקטרינת הבטחון לפרה קדושה ואין דנים בה - למרות השינויים האסטרטגיים בזירה. למשל, הדיבורים הפשטניים על "שיקום ההרתעה" וההיצמדות הלא-רלוונטית למכה מקדימה והעברת המלחמה במהירות לעורף האוייב.
  מה שהיה מועיל בימי פעולות הקומנדו והמלחמה בצבאות הקונבנציונלים של המדינות הסובבות - אינו אקטואלי. זמנים חדשים ונסיבות חדשות. הדגם שצריך להנחות את החשיבה האסטרטגית: מלחמת לבנון השניה והרס מאסיבי של העורף הישראלי.
  ובמונחים הפרסונליים שכל כך אוהבים אצלנו: דגן מציע תפיסת בטחון חדשה ומציאותית מול תפיסת הסיירת של אהוד ברק. שהיתה טובה לזמנה - ולא עוד.

 16. 18
  גם דגן וגם דיסקין הפכו ללא רלבנטיים? לבעלי אג'נדה אישית? לכאלה שאינם יודעים על מה הם מדברים? אנשי ביברק- מספיק עם ההשמצות. או שהם שווים ואתם סתם מלכלכים כי אתם פוחדים, או שהם באמת נמושות אז מי שמינה אותם לתפקידים כה רגישים חייב לתת את הדין.

  ומה רע אם יש לו אג'נדה פוליטית? זה מפריע לביבי? אולי. אבל, גם לביברק ושותפיהם יש אג'נדה פוליטית אדירה בבואם לדבר על אירן, אז בבקשה.

 17. 17
  ממשלת הרשע הישראלית מוליכה את ישראל לאסון !!!
 18. 16
  ממתי מדווחים במדור זה על תוכניות טלויזיה?או מה שאחרים כותבים?
 19. 15
  יד לפה

  מי שיפתח את עברו של דגן יגלה עבירות נוראיות.ענין שבויים תקלות מבצעיות.ועוד.לך עשה לביתך.

 20. 14
  השמאל מפעיל לחצים כוחניים

  ציפי דגן לפיד לא מאמינים שהימין שורד ומתחזק

  מתחיל להשתולל דגן התחיל ציפי המשיכה בייניש טפסה טרמפ

  וגילתה את פרצופה האמיתית אנשים לא רוצים ליפשרוש בכבוד

  איך סותמים את הפה לדגן שיש לו את הסודות הכמוסים ביותר במדינה

  דורית לא היה כדאי ליפרוש בכבוד

 21. 13
  יש לקחת את כל האפשרויות ולבחון טוב טוב לפני כל פעולה שננקוט - זה בדיוק מה שנאמר

  הסכנה לא בפתח, ישנן פעולות שנעשות ומאטות את הקצב, העולם מישר קו בקצב שלו, האיראנים מביאים על עצמם את הצרות וזה זמן נהדר כפי שאומר דגן לא לעשות שום פעולה יזומה, לשפר את ההגנה ולפקוח עיניים ואוזניים .
  תניחו לאיראנים לכרות לעצמם את הקבר אין צורך או חובה להיות גיבורים בכאילו.
  ברק לך גם זה לא יעזור

 22. 12
  מי זה בנימין נתניהו?
 23. 11
  אוי לנו אם אחד כזה היה ראש מוסד

  זו רק ההוכחה שאנשי שרון (דגן מינוי של שרון ) יפגעו בבטחון המדינה אם זה יפגע בביבי קחו גם את ההבלה ציפי ליבני ובקיצור כל אנשי שרון קדימה ובתוכם התקשורת השמאלנית יעשו הכל כדי לפגוע בביבי אפילו על חשבון פגיעה בבטחון המדינה

 24. 10
  אני מציע שהמבקר יחליט אם ומתי ואיך לתקוף באיראן...!
 25. 9
  נראה שזה נכון שלתקוף את איראן עכשיו זה לא הזמן הנכון

  הטוב ביותר יהיה לחכות שארה"ב ונאט"ו יצטרפו לתקיפה ואז יהיה קל מאד כי האמריקאים יש להם את הנשק המתאים ואת הציוד המתאים והם יכולים בתקיפה אוירית לחסל את כל תשתיות הגרעין של איראן

  1. האמריקאים אינם מצליחים להתגבר על הטאליבן באפגניסטן, כיצד יעלה בידם להלחם באירנים החמושים בטילים ?
 26. 8
  נראה שדגן הוא המבוגר האחראי.
 27. 7
  חצוף שכל טענותיו פוליטיות הוא טועה ומטעה .הערכות הם הערכות ויש הערכות אחרות מדעתו של בעלי מקצוע והוא מנסה לכפות .לא נשכח את הכשלון החרוץ שלו בחיסול ממבוח כשחשף את מיטב אנשי המוסד לסכנה חיים.את כישלונותיו לא מונים אותם הוא מיטיב להסתיר .
 28. 6
  התנהגות דגן ברוטאלית אלימה ומתנשאת.אי הארכת חוזהו במוסד פגעה קשות באגו טמכאן נקמתו וחתרנותו.
 29. 5
  לא יודע להסביר, אבל הוא שידר בריאיון הרבה יותר אמון ואנושיות מביבי/ברק.

  ואכן בסוף הראיון, דגן על סף בכי כשהוא נזכר בחבריו שאיבד במלחמה.

 30. 4
  האסטרטגיה של ברק

  ברק ואשכנזי מנעו הסתבכות בעזה כי הבינו את ההשלכות ועכשיו הוא רוצה לתקוף את אירן (משיקולים פוליטים)? ב וב רואים ויודעים שהעולם השבע לא ימנע מאיראן התחמשות גרעינית ומנסים להעיר את העולם, מעוררים רעש תקשורתי ומצד שני פועלים ע"פ הטקטיקה של ברק "בתחבולות תעשה לך מלחמה" ובאשר לדגן השם עצמו מעל כולם, המבין הגדול?

  1. הנקודה החשובה היא במישור הגאו אסטרטגי שכן אותו מונופול גרעיני שהעניק המערב הנוצרי שונא האיסלם למדינה הציונית אשכנזית הוא מונופול שלעולם לא יתקבל בהשלמה ע''י מדינות המרחב שכן זה איום קיומיעליהן וכדי להשתחרר ממנו הן לא יפסיקו לעולם מהניסיונות להגיע למאזן אימה גרעיני ואילו צעדיה הטרוריסטיים של המדינה הציונית בניסיונותיה לעכב תהליך זה רק יביא ליותר שינאה ולעיצוב מעמדה כמדינה מיותרת ונטע זר אימפריאליסטי באזור.
  2. המבקר הולך בדרך בגץ, מתערב בדברים שלא קשורים למיקצועו.

   גם מוסד זה יסגר בקרוב

 31. 3
  שתי ברירות רעות

  דגן יכול להביע את דעתו בכל פורום מדיני בטחוני, אך לומר זאת בציבור ? המסקנה של האיראנים עלולה להיות כי יש להם חסינות ממתקפה ישראלית.
  הברירה שדגן מציג ברורה לכל בר דעת, לעומתה הברירה השניה היא לחיות תחת איום גרעיני יומיומי מאיראן. גם אמצעי המיגננה כגון חץ 3 עם יכולות ירוט מתקדמות לא יצליחו סטטיסטית לפגוע בכל הטילים אשר ישוגרו מאיראן.
  נניח שישגרו 100 או 1,000 טילים בעת ובעונה אחת - יקשה לזהות בוודאות של 100% לאילו טילים לתת עדיפות ראשונה ביירוט.

 32. 2
  DAGAN IS MY MAN.
 33. 1
  אדם נדיר. הזוג הפוליטי שבממשלה לא מתקרב לקרסוליו
  1. אתה מוזמן להתפקד לקדימה ולהצביע עבורו.פוליטיקה במסווה של ביטחון.