פאנטה הפציר בישראל לא לפעול לבד נגד איראן

"ביחד, ביחד. המפתח הוא לפעול ביחד" שב ואמר שר ההגנה האמריקאי במושב הפתיחה של פורום סבן. בנוגע לפלסטינים אמר: "שובו למו"מ, לעזאזל"

תגובה לשאיפות הגרעין של איראן מחייבת שיתוף פעולה הדוק בין שתי הידידות, ארה"ב וישראל - הצהיר שר ההגנה האמריקאי ליאון פאנטה בנאום מדיני שנשא במושב הפתיחה של "פורום סבן" שהתקיים אמש (שישי) בוושינגטון.

המסר המרכזי של פאנטה לישראל ביחס לאיראן היה, "ביחד, ביחד. המפתח הוא לפעול ביחד". שר ההגנה חזר בנאומו ב"פורום סבן" למעשה על עמדות שהשמיע בביקור שקיים לא כבר בישראל, אז העביר מעין אזהרה מפני מהלך צבאי ישראלי נגד איראן בלי תיאום מוקדם עם ארה"ב והסכמתה. "תמיד קיימת אופציה צבאית", אמר. "אבל היא צריכה להיות מהלך אחרון".

כמו כן הביע פאנטה ספקות לגבי יעילותה של מתקפה צבאית נגד תוכנית הגרעין של איראן. "זה תלוי בזיהוי המטרות שלחלק מהן קשה לחדור", התריע. בנוסף אמר, "מהלך צבאי לא יהרוס את היכולות של איראן אלא ישעה את תוכנית הגרעין ויעניק למשטר המבודד בטהראן ארכה להשיג תמיכה".

פאנטה גם התייחס ל"השלכות הקשות שיהיו מהלך צבאי נגד איראן על הכלכלה האירופית והאמריקאית".

"על ארה"ב ובעלות בריתה לוודא שהקהילה הבינלאומית עושה כל מה שביכולתם להבטיח שאיראן לעולם לא תגיעה לנשק גרעיני. איראן ממשיכה לפתח יכולות גרעיניות, כולל פעילויות מדאיגות של העשרה ועבודה על נשק, וממשיכה את התמיכה שלה בארגונים כמו חיזבאללה, החמאס וארגוני טרור נוספים. זה מבהיר שהמשטר בטהראן הוא איום גדול על כולנו".

בשלב זה, אמר פנטה, ארה"ב מאמינה ב"שילוב של סנקציות כלכליות ודיפלומטיות שהיתה להן השפעה רצינית על איראן. איראן מבודדת את עצמה משאר העולם, היא באמת הופכת למנודה באזור. אני מאמין שזו הדרך הטובה להחליש את האומה הזאת כדי שהם יהיו חייבים לקבל את ההחלטה, האם הם רוצים להשאר מנודים או להצטרף לקהילה הבינלאומית. התקדמנו טוב במאמצים האלה.עלינו להמשיך את הלחץ והמאמצים הכלכליים והדיפלומטיים".

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את החדשות והפרשנויות של הארץ ישירות אליכם

שר ההגנה האמריקאי התייחס למשבר ביחסים שבין ישראל לבין מי שהגדיר "בעלות בריתה המסורתיות" - טורקיה, ירדן ומצרים. הוא הביע דאגה מבידודה של ישראל ודחק בממשלת ישראל לפעול לשיפור היחסים הדיפלוטיים עמן.

"ביטחון תלוי בצבא חזק אבל גם בדיפלומטיה חזקה", אמר. "לדאבוני בשנה האחרונה ראינו שישראל מבודדת מבעלות בריתה המסורתיות באיזור. גם על ישראל מוטלת האחריות
לקדם את היעדים המשותפים לארה"ב ולה".

פאנטה קרא לחידוש השיחות בין ישראל לפלסטינים בצורה שחשפה שוב את התסכול של הממשל מהכשלון לחדש את השיחות בין הצדדים - "פשוט תגיעו לשולחן המו"מ, לעזאזל", אמר.

"במקום לפגוע ברשות הפלסטינית, זה באינטרס של ישראל לחזק אותה באמצעות העברת כספי המסים הפלסטינית וקידום ערוצי שיתוף פעולה נוספים", הוסיף שר ההגנה האמריקאי.

ראש האופוזיציה ציפי לבני נועדה עם פאנטה, ואמרה לו כי "העולם צריך לעצור את איראן. סנקציות חריפות וקשות יותר נדרשות ללא דיחוי". עוד אמרה, כי "המאבק נגד אירן גרעינית והתנעתו מחדש של משא ומתן מדיני עם הפלשתינים יחזקו את מחנה הפרגמטים באזור. הברית האסטרטגית בין המדינות בכלל התחומים, ובראש ובראשונה במישור הבטחוני, חייבת להשמר מכל משמר".

Read this article in English: Panetta urges Israel to 'reach out' to Turkey, Egypt and Palestinians

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 28
  I'm not easliy impressed. . . but that's impressing me! :)

  I'm not easliy impressed. . . but that's impressing me! :)

 2. 27
  תשאל את הבוס שלך

  תשאל את הבוס שלך למה הפלשתינאים לא נמצאים במו"מ איתנו. אובמה העלה אותם על העץ ואמר להם לדרוש הקפאת התנחלויות כתנאי למו"מ ואבו-מאזן קפץ על המציאה ולמרות שנתניהו עצר את הבניה אבו-מאזן לא נכנס למו"מ.

 3. 26
  האמריקאים מחזיקים אצבעות שהאיראנים יספיקו לבנות פצצה גרעינית לפני שאנחנו נעשה משהו ככה אף אחד לא יוכל להפריע להם לשקט התעשייתי שלהם והם לא יצטרכו לדאוג למחירי הנפט ושכל העולם ימות בשואה גרעינית מבחינתם
 4. 25
  הפציר?

  נסחפנו לחלוטין עם תחושת הגדלות. כדאי מאוד להתחיל להיות פרקטים, להתקרב לפלשטינאים ולשאר עמי הסביבה. עלינו להכיר בעובדה שפה זה לא אירופה וגם אם מאוד נתאמץ לא נמצא שווייצרים ושבדים סביב

 5. 24
  פאנטה

  היה ראוי לנקד את שמו. זה panetta, לא משקה מוגז

 6. 23
  אמת או חובה

  אם דבריו אמת, חובה על ארצו לנקוט עיצומים של ממש נגד אירן, ולא פשוט להישאר מאחר, ואפילו לא להנהיג מאחור, כפי שכתב וושינגטון פוסט במאמר מערכת. ולא - חובה עליו להסתלק מהספין.

 7. 22
  פאנטה דקלם את המונולוג של לבני בדיוק כמו אובמה לאחר בחירתו,מאז קום המדינה לא הייתה מנהיג/ת אופוזיציה כה רדודה ומסוכנת
 8. 21
  נגמר להם הכסף

  האמריקנים לא יכולים להרשות לעצמם מלחמה באיראן. זה מה שפאנטה צריך להתמודד עימו בבית:
  http://bitly.com/vKUoMp

 9. 20
  זה רק אני ,או שביבי צריך לקבל עצות ממשקה מוגז?
 10. 19
  אחזור ואומר בפעם המאה: אובמה אוייב ישראל ןיביא לחיסולה! דווקה מפני שהוא מופיע כידיד

  ישראל ומצליח לשכנע בעזרת "חצאי" מעשים שהוא כזה. גם חלק מיהודי ארה"ב אלה שנוח להם מוכנים להאמין לו. האמינו יותר לפאנטה הוא ימנע מצה"ל לתקוף גם אם יהיה עליו לפגוע במטוסינו. המתכון של אובמה בפרוש מעדיף את הנפט הפרסי על הכל ותוצאות מעשיו ניכרים במצריים שהופכת אוייב מסוכן בסוריה שעד עכשיו היתה גבול שקט ועכשיו תצטרף לאחים המוסלמים. ירדן וסעודיה בתור ... היידה אובמה שוטים!!!

 11. 18
  החידוש בדברי שר ההגנה האמריקני - לאו דווקא בסוגייה האיראנית , שבה חזר על המסרים הרגילים. אלא בהתייחסות פומבית ויוצאת דופן לבידודה של ישראל והאיתות הפומבי כי על ישראל הסרבנית לחזור לשולחן המו"מ עם הפלסטינים.

  נראה כי דווקא מאז הדחת השליח דניס רוס - העניינים מתחילים לזוז בתהליך הפלסטיני. האיתותים הפומביים של שר ההגנה האמריקני מצטרפים לדיווח מאתמול בהארץ על המפה שהציג אבו-מאזן לאמריקנים על בסיס קווי 67 . האמריקנים דורשים תשובה ישראלית. והם לא בהכרח מתוסכלים. אחרי האיתותים הפומביים לישראל והמסרים שממשיכים ככל הנראה לעבור בערוצים הדיפלומטיים ( מתוה אובמה על בסיס קווי 67 לא התאדה ) ואם תמשיך ישראל בסרבנותה - נהיה עדים לקולות של "הערכה מחדש" ולחצים אלגנטיים שהאמריקנים מצטיינים בהם.
  נפלאות דרכי הדיפלומטיה. גם בשנת בחירות בארה"ב.

  1. לכוחה של הדיפלומטיה יש גבול ואובמה לא נשיא שמבין גם לא חבר מרעיו את כל המרכיבים גם של הצד השני. ואם מדובר באובמה הקול היהודי חשוב לו מאוד
 12. 17
  פאנטה לך תשתה קינלי ותפסיק לקשקש לנו בשכל

  הרי ארצות הברית לא תפעל. בטח לא ממשל אובמה.
  אז שב בשקט ולא תגיד לנו מה לעשות.

 13. 16
  הוא דבר מגרונה של קדימה,כידוע הם אזרחי כבוד בכנס השמולנים של סבן ההזוי.מי הוא

  שקובע את גורלנו בכנסים שלו המוזרים,מעולם לא חיבבתי את האיש ואת פועלו.משום שתמיד הוא מארגן אנשים כמה מעניין שמולנים,שהם בעד גירוש וחורבן למתנחלים,ולכן מעולם לא חיבבתי .קדימה מנסה בכול דרך לפעול נגד הממשלה שלנו.כאשר מר נתניהו היה בשלטון הוא רק עזר להם.והם מנסים בכול דרך אפשרית לפגוע בממשלה.עובדה שדגן הקשקשן מעולם לא ראיתי אוסף של אנשי ביטחון כביכול,ועוד המוסד שמברבר כמו נקבה.אני סומכת על מר נתניהו שהם לא יעשו דבר אחד שיכול לפגוע בישראל,ראינו מי הפזזים למלחמות קדימה(שתי מלחמות כושלות).ולכן בושה לכם.עוד לצייץ ציפורה וכול אלה שנסעו לחמם את העולם נגדנו.ממשלתנו זהירה,ופועלת באחריות שלא כמו אלה שמקשקשים ללא הרף.

 14. 15
  תקיפת מתקני הגרעין תוך איום שטילים על תל אביב יענו בטילים גרעיניים על כל ערי איראן
 15. 14
  בארה"ב כבר השלימו עם פצצת גרעין אירנית!

  מצד אחד במערב שוללים פעולה צבאית מכל וכל, מצד שני מציעים סנקציות סרק מבלי לפגוע בתעשיית נפט או בבנקים אירניים (שמא העם האירני יסבול או אינטרסים כלכליים של המערב ייפגעו).

 16. 13
  אם תקיפה באירן תדחה את הפצצה בשנתיים, צריכים להפציץ כל שנה וחצי!

  וברצינות: הפצצה כבדה אשר תהרוס לא רק את המתקנים הגרעניים אלא גם תשתיות הצבאיות וכלכליות של אירן תרתיע את האירנים מלנסות שוב לחדש את פרויקט הגרעין, כי חידוש הפרויקט יגרור גם חידוש ההפצצה. חד וחלק!

 17. 12
  זה לא שלממשלה שלנו יש ביצים
 18. 11
  הוא מדבר בכנס הזוי,ולאחר שדיבר עם ציפורה ברור שהוא ידבר כך.הרי היא הולכת

  לפגוע במר נתניהו,זה כל מה שהיא יודעת לעשות,בושה לכול הברברנים,הכנס של סבן מעולם לא חיבבתי כי הוא כנס של שמולנים בלבד,ולדעתי מר נתניהו אכן זהיר,הוא לא ייעשה דבר שחלילה ייפגע בישראל,אבל,הבירבורים של ציפורה.וסבן.והשמולנים ודגן שרוצה להיכנס לקדימה אם ואב המינוי שלו לתפקידו הקודם שהוא מעד בו ובגדול.מעצם הקשקשת שלו כמו זקנה מצויה.לא ניתן להכריח את הערבים לדבר.ושנית תחשבו אם ייפנו חלילה את יהודה ושומרון.דעו לכם שהטילים כולם יהיו על ערי מישור החוץ וערי המרכז.ושנית מה הסיפור של מדינה יהודית,אני כבר לא רואה מדינה יהודית,כאשר השמולנים זכויות אדם רק לא ליהודים נותנים להיכנס למליוני אפריקאים לארצנו מוסלמים ונוצרים ומליון זרים כבר שורצים כאן.ותיירים כביכול תיירים השורצים כאן.על מה אתם מדברים?איזה מדינה יהודית?עדיף כבר להשאיר את ערביי יהודה ושומרון כחלק בלתי נפרד מהמדינה.שהרי מיליונים נכנסים לארצנו מאפריקה.והשמולנים הבטיחו להם שייאזרחו אותם וכך ייקבלו תעודות-זהות,זו עובדה הם עצמם מספרים זאת.תבדקו?

 19. 10
  הסיבה היחידה לפעולת בדד של ישראל היא שארה"ב לא מתפקדת ולא מובילה מהלך קואליציוני משמעותי.
 20. 9
  האם כוונתו ביחד ביחד וכל אחד לחוד...!
 21. 8
  עם ליברמן וביבי לא יהיה משא ומתן לעזאזאל.
 22. 7
  אובמה לא מעז אז הוא שולח את הכלבלב שלו לנבוח. עלובים.
 23. 6
  במקום להיות מתוסכל מאי קיום המו"מ, יותר טוב שיציע לישראל להפסיק לעשות צעדים חד צדדים בשטחי ההתנחלויות. ואז השיחות יתחדשו מיידית.
  1. ה"דמוקרט" צריך ללמוד היסטוריה כבר היה בתולדות עמנו שהוזמן לחץ והתערבות מדינה זרה (רומא) וכך איבדנו את עמאותנו
 24. 5
  ביבי ברק, אין לכן מנדט לסכן את קיומינו וקיום האזור. לא תובילונו כצאן לטבח!!!
 25. 4
  מזלנו הטוב שנתניהו עומד בראש עם צוות אנשים הכי טובים שיש היום בישראל.אני סומך עליהם שהם רואים את התמונה המלאה וצופים את העתיד לא פחות טוב מכל מיני שרלטנים המתיימרים להיות "מצילי המולדת"
 26. 3
  כתמיד, ארה"ב צריכה להציל את ישראל מעצמה..
 27. 2
  עזרה ומהר

  משפחתו של פאנטה טרם מאוימת בטילים של עובדי אלילים. שארהב ואירופה יעזרו לישראל להסיר את האיום הקיומי מהר יותר ממה שעשו עד היום. שעון החול אוזל

  1. שפאנטה הגדול וסבן שירד מהארץ (זכותו) יסתכלו על מה שהולך להיות במצרים (70% לגוש האיסלמי בשלב ב' של הבחירות) ושלא יציעו לנו כיצד להתאבד ולאפשר להם לחיות בלי ישראל
 28. 1
  אני פלסטיני ואני אומר לפאנטה ולסבן שאנחנו לא נשב למשא ומתן עם נוכלים כמו ביבי וליברמן וברק כאשר הם ממשיכים לבנות ולגנוב את אדמתנו. אני לא רוצה להתערב בעניינים הפנימיים של עם ישראל אבל רצוי לכם ולנו ולאזור שתמנו מנהיגים פחות רמאים לעמוד בראשכם כי עידן הבלופים חלף ובא מועד למשא ומתן אמיתי המבוסס על הכרה אמיתית בזולת וכבוד אמיתי לזכויותיו.
  1. יש ללכת בעקבות העם המצרי - 60% לגוש האיסלמי
  2. תודה
  3. יפה. מסכים.