משרד האוצר הפסיק את הפיקוח על הישיבות בגלל מחאה חרדית

מאז חודש יולי לא מבקרים פקחים של המשרד בכ-1,200 ישיבות וכוללים חרדיים המתוקצבים על ידי המדינה

משרדי הממשלה הפסיקו לערוך ביקורת בישיבות ובכוללים המתוקצבים בידי המדינה. הפיקוח, שבוצע על ידי פקחים ורואי חשבון של משרד האוצר הופסק בחודש יולי, בהוראת החשבת הכללית, בעקבות תקרית נקודתית שבה קטעו פקחי משרד האוצר שיעור בישיבה בבני ברק. המקרה הביא לביקורת חריפה מצד שרים וחברי כנסת מהסיעות החרדיות, ומאז לא חודשו הביקורות. במשרד האוצר לא מכחישים שאין פיקוח על תקצוב הישיבות, ואומרים שבתקופה הקרובה יחזרו הביקורות "לנפחן המקורי במתכונת חדשה ומשופרת".

בדיון מיוחד במליאת הכנסת ביולי האחרון, דרש ח"כ משה גפני (יהדות התורה) ממשרד האוצר לעצור כליל את הביקורות בישיבות עד לקביעת נהלים ברורים לביצוען. ספק אם יו"ר ועדת הכספים עצמו שיער אז כי הפקחים של משרד האוצר ייעלמו כליל מהשטח לתקופה כה ארוכה. הדיון נערך לבקשת גפני בעקבות אירוע שהביא לגינויים מקיר לקיר, כולל מצד ראש הממשלה, יו"ר הכנסת ושר האוצר. פקחים שבאו לישיבת "בית שמעיה" בבני ברק סירבו לבקשת התלמידים להמתין עד לסיום "שיעור כללי", שהעביר בבית המדרש ראש הישיבה, ודרשו לספור באופן מיידי את מאות התלמידים.

הדרישה לקטוע שיעור מרכזי ובעל חשיבות בישיבה חרגה מהנורמות המקובלות בביקורות פתע. ראשי הישיבות החרדיות קיימו אז כנס חירום, עיתונים חרדיים הקדישו לאירוע את כותרותיהם הראשיות ואת מאמרי המערכת, ובכירי הרבנים התבטאו בחריפות נגד התקרית.

תלמידי ישיבת פוניבז' בבני ברק, במארס השנה שעברה. הרב אלישיב תיאר את ההפרעה לשיעורים כ"רדיפת התורה ולומדיה" אלון רון

המנהיג הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, תיאר את האירוע כ"רדיפת התורה ולומדיה". השר שטייניץ והחשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, התנצלו אישית בפני ראש הישיבה, ועבאדי-בויאנג'ו הורתה להשעות את הביקורות לכמה ימים עד לבחינת הלקחים, אולם הביקורות לא התחדשו מאז.

באותו דיון ביולי האחרון, התערב יו"ר הכנסת ראובן ריבלין והצטרף למחאת הח"כים החרדים. "אם לומר בלשון המעטה, הזדעזעתי", הגיב לסיפור המקרה בישיבת בית ישעיה. הוא אמר שאם הדבר היה קורה באוניברסיטה "היתה קמה זעקה על פגיעה בחופש אקדמי, שלא מתקבלת על הדעת במדינה דמוקרטית". ריבלין סבר שניתן לערוך ביקורת פתע גם מבלי להיכנס לשיעורים, ואמר כי האופן שבו נעשה הדבר בישיבה יש בו "לא פגם, אלא איזושהי התרסה (...) כדי להרגיז".

מאז 2005, החשב הכללי באוצר הוא שאחראי לבצע ביקורות שטח בישיבות הנהנות מתמיכות ממשלתיות, ובאופן תיאורטי ממונה גם על עריכת ביקורת ביתר המוסדות המקבלים כספי תמיכות - תיאטרונים ומוזיאונים למשל.

החשב הכללי נטל את האחריות לעריכת הביקורת לאחר שהתברר שביקורות שערך משרד הדתות במשך שנים לא היו מספקות. במקרה של הישיבות והכוללים - המתוקצבים כיום בידי משרד החינוך, לפי מספר התלמידים והאברכים הרשומים בהם - הפקחים עורכים בעיקר בדיקת נוכחות, שנועדה לוודא כי התמיכות מוענקות על פי דיווחי אמת.

מנגנון הפיקוח המצומצם אמור לפקח על כ-1,200 ישיבות וכוללים, רובם חרדיים, שבהם תומך משרד החינוך. במשרד האוצר אומרים כי השאיפה היא להגיע לכל אחת מהישיבות הנתמכות מכספי מדינה בתדירות של לפחות אחת לשנה, דבר שכעת אינו אפשרי.

התקרית בישיבת בית שמעיה באה בתום חודשים של ביקורות נוקשות יחסית בישיבות ובכוללים, בין השאר על רקע "פרשת המתמידים" שנחשפה בנובמבר 2010. בפרשה ההיא חשפה המשטרה הונאה שיטתית ונרחבת שנועדה להשיג תקציבים מנופחים לישיבה ירושלמית ידועה, באמצעות דיווח על תלמידים שמעולם לא למדו בה.

החשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו
החשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו עופר וקנין

פקחי משרד האוצר אימצו נהלים נוקשים יותר, כמו ספירה של הנוכחים במבנה הישיבה בשעת הביקורת בלבד, וכן הזדהות רק על סמך תעודת זהות ורישיון נהיגה מקוריים. באותה תקופה נרשמה ירידה קלה במספר הבחורים והאברכים שדווחו על ידי המוסדות החרדיים, וההערכה היא כי הפיקוח ההדוק הוא שהביא לכך.

ואולם, בעקבות התקרית בבית שמעיה, הופסקו הביקורות כליל. בסביבתו של ח"כ גפני דחו את הטענה כי משרד האוצר "עושה הכל" כדי לרצות את יו"ר ועדת הכספים, בתקופה שבה מונח על שולחנו דו"ח טרכטנברג. גפני הבהיר כי הוא תומך בביקורות "שוויוניות והוגנות".

במשרד האוצר הכחישו שיש הקפאה כללית של הביקורות, ועם זאת מאשרים כי "הביקורות הוקפאו למספר ימים, עד לבירור נסיבות המקרה, ביצוע תחקיר והפקת לקחים". נמסר כי "בתקופה האחרונה, מעבר לחופשת בין הזמנים, היתה גם חופשת חגי תשרי, שלושה שבועות נוספים בהם אין לימודים ולאחר מכן, תקופת ‘תחילת הזמן' בה מעבירים המוסדות את הדיווחים המעודכנים לגבי הלומדים בהם, ועד גמר הקליטה לא ניתן לערוך ביקורות". עוד ציינו כי גם בשנים עברו לא התקיימו ביקורות באותם מועדים.

עשו לנו לייק לקבלת כל החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לפי המשרד, בימים אלה - ללא קשר לאירוע בבית שמעיה - עובדים במשרד על שינוי נוהלי ביקורות השטח. "שינוי מודל הביקורת החל עוד בימי החשב הכללי הקודם, במטרה להגביר את האפקטיביות של ביקורות השטח ותוך צמצום ההפרעה (עד כמה שניתן) לסדר היום של הישיבות ולמרקם החיים בהם".

מודל הביקורת הקיים מבוסס על ספירת כלל התלמידים במוסד - מאות ואף אלפי תלמידים - וכרוך בקושי רב ובהפרעה למהלך הלימודים. "לאחר עבודת מטה ארוכה ומאומצת נבנה מודל חדש בסיוע הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ובעל תוקף סטטיסטי מובהק, שיאפשר לבצע ביקורות שיבטיחו ביקורת נאותה והגדלת האפקטיביות שלה", אמרו במשרד. המודל החדש צפוי לשפר את יעילות הביקורות ולהפחית את הפגיעה במהלך הלימודים. הבדיקות יתמקדו במוסדות בהם הסבירות לחוסר השתתפות גבוה יותר.

מנכ"ל איגוד הישיבות, הרב שלמה ברילנט, אמר אתמול ל"הארץ" כי "הסיבה שכרגע אין ביקורות זה לא בגללנו, אלא ככל שידוע לי בגלל תוכנת מחשב לא תקינה של משרד החינוך לכן עולם הישיבות עסוק בלימוד תורה במקום בביקורות". בהתייחס לתקרית בבית שמעיה, אמר כי "אנחנו תמיד אמרנו שאנחנו בעד ביקורות בישיבות אבל לא בצורה משפילה".

לדברי ברילנט, "בישיבות לומדים כעת תורה באין מפריע. לי זה טוב, למרות שהפסקת הביקורות היא לא בגללנו. תמיד היו ביקורות אבל לא בצורה משפילה. אחרי סיפור ישיבת המתמידים הם (פקחי האוצר) התחילו להשתגע". מי שמבצע בשטח את הביקורות הם רואי חשבון מטעם משרד האוצר. אם מתגלים ליקויים, הם מדווחים על כך ישירות לוועדת התמיכות במשרד החינוך, שאמורה לקבל החלטות על הפחתת התמיכות או על סנקציות שונות.

Read this article in English: Treasury suspended yeshiva checks due to Haredi protests

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 127
  עמותת ישראל חופשית עומדת בחזית המאבק להפרדת דת ומדינה

  חפשו אותה בגוגל והצטרפו בפייסבוק

 2. 126
  חשוב להתאגד כחילונים - אולי מ"ישראל חופשית" תבוא הישועה
 3. 125
  אסור להפריע להם לרמות.
 4. 124
  ריבלין בשוק טוטאלי

  סטודנטים באוניברסיטה משלמים שכר לימוד, אינם פטורים משירות צבאי, אין להם חובת נוכחות בשיעורים (בד"כ), ובסיום חוק לימודיהם זכאים לתעודה ותואר מהמוסד.

  אצל החרדים אין אף אחד מהנ"ל. בושה על ההשואה המטופשת הזו. וזה עוד לפני ששאלנו כמה מהתל"ג של ישראל מקורו בסטודנטים וכמה ממנו מבוסס על לימודי התורה?

 5. 123
  אז הפסיקו שיעור בביקורת שנתית. אז מה?!

  עם בכיין ומפונק שחושב את עצמו בכל דבר ליותר מאחרים, שהתענוג הכי גדול שלו זה לקרוא "והיא שעמדה".
  ראבק! מדובר בביקורת שנתית(עפ"י הכתבה)!!! אז פעם בשנה הפסיקו שיעור חשוב. לא תפילה. מה קרה?...
  פיקוד העורף עושה תרגיל פעם בשנה ובו יכול להיות שמפסיקים שיעור באמצע ויורדים למקלט. מישהו מת?

 6. 122
  you have no shame -- if you didn't cheat there would be no inspections.a

  you call yourselves believers? you are a disgrace.

 7. 121
  האוצר גיבור על המתמחים, העובדים הסוציאליים ועובדי קבלן. מול החרדים הוא משתפן ונעלם מהאופק.
 8. 120
  ישיבות זה מסווג,כמו משרד הבטחון.למה לבקר?האם אתם חושדים בהם בשחיתות?

  מורה בישיבה+שני בכירים במשרד החינוך שחשודים בהעברת כספים מול אישורים פיקטיבים הם בטלים בששים.חה,חה,חה.

 9. 119
  צריך לפיד לחילונים

  ולא. חס וחלילה לא הבן המלוקק. מנהיג אמיתי עם קו נוקשה ובלתי מתפשר נגד מנהיגי החרדים

 10. 118
  הנה היום נעצרו חשודים בגנבה, הרי בשלטון כופרים אין אנו מאמינים ומצווה לגנוב מהגוי
 11. 117
  מדינה יהודית = כפייה דתית + טפילות חרדית
 12. 116
  בדיוק היום 0

  בדיוק היום בעיתון זה התפרסמה ידיעה נוספת,מנהל ישיבה שיחד שני מפקחים בכירים במשרד החינוך כדי שיאשרו שבישיבה לומדים יותר תלמידים כדי לקבל יותר תקציבים.

 13. 115
  לא לתקצב ואז לא צריך פיקוח על כספי ציבור
 14. 114
  בושה

  זו בושה שהטפילים שם חיים על חשבון משלם המיסים שזה אנחנו והאוצר אפילו אינו בודק כמה יש. לרמות מותר בחסות התורה.
  הם גם לא עושים בקורות בחנויות חרדים במאה שערים מפחד. ראו לאן הגענו. יש להחליף את המנהיגות אשר סוגדת לחרדים. מדוע לא ניתן לעשות קואליציה ללא חרדים. מספיק היה קדימה וליכוד בלעדיהם. אבל הם יודעים מאיזה צד נמרחת החמאה.

 15. 113
  מה אתם יודעים על ביקורת במוסדות אקדמאים?

  לא אבא לפרט כאן מה ששמעתי מ"סטודנט" באוניברסיטה מסויימת כיצד הוא "מממן" את הלימודים שלו, שכבר נמשכים שנים ארוכות ולמי זה כדאי.
  אבל האם יש מישהו שמוכן לפרט כאן, האם הוא נתקל פעם בביקורת נוכחות של משרד האוצר, בכיתות לימוד, בכל צורה שהיא.
  אם יש למישהו מן הקוראים פרטים נא להעלותם לכאן.

  1. אה! הבדל קטנטן -באוניברסיטאות משלמים שכר לימוד ול א מקבלים קצבה, רוצה ללמוד לנצח בעיה שלך וע ל חשבונך
 16. 112
  יש רק פתרון אחד לטפילות החרדית

  והוא *ייבוש טוטאלי* של כל ההטבות, המענקים והתקציבים הייחודיים. בטוב ובכל מיני קיצוצים קטנים זה לא יילך. על כל קיצוץ הם ימציאו משהו אחר. פשוט לייבש את המעיין הזה.

  שיילכו לעבוד. אפילו לא אכפת לי שהם לא משרתים בצבא, אבל שיפסיקו לחיות על חשבוני.

 17. 111
  הסרת הפיקוח לישיבות ולכוללים מוביל לאנרכיה חרידית בתמיכה ביבי ושטינייץ וכך שורפים כספים של הציבור העובד ומשלם מיסים לטובת אוכלי חינם

  הכסף המבוזבז שייח לכל העם ולא יתכן שהנזקקים יסבלו בגלל שמירת הקואליציה וע"י עלת המיסים. יש לעמיד לדין פלילי את ביבי ושטינייץ.

 18. 110
  כרמל

  בעוד הידיעה הזו על המסך, יש כבר טריות ממנה: פרשיית שוחד במשרד החינוך, שמטרתה אישור רשימות פיקטביות של תלמידים במוסד חרדי.
  ועם זאת אני אומר שוב: התפרצות לשיעור היא גסות ובריונות.

 19. 109
  שימו לזה כבר סוף! מספיק לממן אותם, שילכו לעבוד!

  לא צריך כסף בשביל ללמוד תורה, יהודים בכל העולם עושים את זה יופי בלי מימון מהמדינה !!!!!

 20. 108
  כמה שנאה!!!
 21. 107
  כוללים

  הכוללים הם הגנבים מספר אחד של העם. ומי שנותן ונותן להם בלי סוף
  זה נתניהו. מתי נתפטר מעונשו של נתניהו אנחנו מזיעים כדי שיהייה לנו
  מספיק למשפחתנו וביבי נותן הכל לפרזיטים חלאות אדם מכיסנו.
  לך הביתה ביבי זמנך הגיע!!!!!!!!!!

 22. 106
  אבל למה חצי עבודה. בלי פיקוח ובלי סיוע - לכו לעבוד פרזיטים.
 23. 105
  הצבע פייגלין - לחינוך דתי ו'שמע ישראל'. הבנות - למטבח

  ביבי - פסה. במסגרת הסבת הליכוד למפלגה לאומנית דיקטטורית - הצבע פייגלין. לא עוד לימודי מדעים. הבנות ילמדו להכין צ'ולנט ורגל קרושה, והבנים לאמר 'שמע ישראל' ושנאת הזר והחופשי.
  עד מתי נמשיך לחיות באפליה טליבנית, בנבערות ובחשכת ימי ביניים יהודית?

 24. 104
  אוי לה למדינה שאילו הם בניה

  אוכלי לחם חסד קובעים מדיניות של משרד ממשלתי, והמדיניות נישקלת אך לפי שיקולי בחירות. עד מתי ניספוג היתעמרות של עובדי האלילים.

 25. 103
  כמה אני מחכה ליום שהדוסים ינושלו מכל מעמד במדינה הזאת
 26. 102
  הטעות היא לממן את הישיבות והכוללים

  אני לא רואה כל סיבה לממן את החרדים שלא תורמים למדינה. נתניהו, שטייניץ וריבלין יצאו להגנת החרדים זה מראה מי הם. במידה שהחליטו לממן את הישיבות והכוללים צריך לפקח החרדים מתנגדים כנראה התרגלו לזה שאנחנו פראיירים/ות. מעניין מה יש להם להסתיר. נמאס לכם/ן מה המצב הנוכחי חפשו את תנועת ישראל חופשית בפייסבוק.

 27. 101
  מדינת ישראל - די להתרפסות המסוכנת בפני החרדים! שוויון לכל! צבא אחד, מיסים אחידים, מע' חינוך אחת, תנאים להשוואת הילודה, פיקוח על עבודה בשוק השחור... אתם מפלים את הרוב לטובת מיעוט נצלני שהולך וגדל. החמור הולך ונעשה כחוש ורוכבו מתעצם ומשמין. נמאס!
 28. 100
  פנייה לפקחים

  פקחים יקרים,
  בפעם הבאה אל תעצרו חלילה את השיעור, רק גיעו עם מצלמה ותצלמו את היושבים באולם. את הספירה תוכלו לעשות לאחר מכן בשקט וברוגע.
  הבריונות במדינה הזו משתלמת - לא מתעסקים עם לוקחי פרוטקשיין ואוכלוסיות אלימות נוספות. יופי, הבנת את השיטה ברוך?

 29. 99
  סתם מחשבה

  אולי הגיע הזמן לסגור את הישיבות החרדיות?

 30. 98
  משרד האוצר - קדימה לעבודה!
 31. 97
  כשהחרדים מוחים אין וועדות , ישר פועלים
 32. 96
  מדינה יהודית זה חסר תוחלת, כל היתר שקר
 33. 95
  מדינה חולה ומושחתת. עד היסוד
 34. 94
  שטייניץ וביבי שני חזירים בשירות הכשרות היהודית, צריך לשים להם סוף!!!בחירות לאלתר
 35. 93
  החבר'ה האלה עושים מאיתנו צחוק. גזל ממשי של כספי המיסים שלי ופרי עבודתי לאנשים שמסרבים לפרנס את בני ביתם
 36. 92
  ככה זה כשיש למגזר מסויים נציגים שדואגים לאינטרסים שלהם

  לזכותם המפוקפקת של חברי הכנסת ונציגי הלובי החרדי, ייאמר שהם נלחמים עבור ציבור המצביעים שלהם בכל הכוח. הציבור החילוני לעומת זאת שבוי בידי חברי כנסת שמשרתים רק את מי שמשרת אותם חזרה - בעלי הכוח והכסף. יופי של מדינת יהודים הקמנו פה. ממש תפארת האינטרסנטיות הצרה והמכוערת.

 37. 91
  שטייניץ וביבי ניגפו בפני ברק והחרדים

  איזה אסון .

  לחילוניים נותרה רק דרך אחת - לברוח מפה

 38. 90
  עולם התורה עסוק בטיולים במדבר יהודה
 39. 89
  תשובה לרב

  באוניברסיטאות לא עושים ביקורת כי סטודנטים לא מקבלים תשלום על לימודיהם שם, להיפך הם משלמים בעבור לימודיהם, לכן חלה עליך החובה להיות שקוף.

  מתוך עבודה עם המערכת החרדית, יודע שרובכם כולכם עובדים בשחור, די לתמימות

 40. 88
  גנבים, פרזיטים ומשתמטים- זה לא ימשך עוד זמן רב

  היות והגב של החמור עליו אתם רוכבים, עומד להישבר.

 41. 87
  להפסיק לבדוק את שומות המס
 42. 86
  חידה לכולם

  חידה - באיזה עיר רב בעיר סידר לבנו להיות מנהל מחלקת הכשרות בעיר .
  רמז - לאותו רב יש גם כולל .
  רמז נוסף בכולל הילולה באים מקבלי הכשרויות ומתרימים לכולל של הרב .
  רמז נוסף - לקחו להם כבר פעם את האישור לקבלת קצבאות .
  הפיתרון לכל זה לעשות מלשינון ישרות לפקחים

 43. 85
  שיערכו ביקורות גם באונברסיטאות

  הכתבה לא מדוייקת, ביולי הופסק הביקורות לשבועיים ואח"כ התחדשו ,היום הביקורות הופסקו בגלל בעייה טכנית במשרד החינוך, ודי לשינאה העיוורת, צאו ועשו ביקורות באונברסיטאות ותיראו כמה רפש יש שם.

 44. 84
  החרדי שיושב לידי יודע מזה גם בלי לקרוא את הכתבה

  הוא עובד, בשכר, עם תלוש. אבל יודע שהוא עדיין רשום בישיבה. לעיתים קוראים לו להגיע כשיש ביקורת. מזמן לא קראו לו הוא אומר.

 45. 83
  שני הרהורים

  ראשית, ההפרעה לשיעור היא גסת רוח ובריונית. מעשה אשר לא ייעשה.
  שנית, קראתי לא מכבר ראיון עם כרמל סלע, ראש המועצה האזורית חוף הכרמל, שכמה מישוביה ניזוקו קשה בשריפה הגדולה, שהתחוללה בכרמל לפני שנה. לפי הראיון, פקידי האוצר דקדקו עמו היטב היטב, בכל שקל שהוציא לרווחת התושבים, שפונו מישוביהם.
  הרהור שלישי צץ בעקבות אותו ראיון: מסתבר שהוצאות ההסעדה של ישיבת הממשלה, אשר כונסה באותה עת בטירת הכרמל, עלו לכדי 40000 ש"ח, פי עשר ממה שהוציאה המועצה האזורית על שתייה וכריכים למפונים.

  מישהו אמר "סדרי עדיפויות"?

 46. 82
  דברי הרב גפני הם הסגולה הטובה ביותר לרפוי אלו השוקלים לחזור בתשובה. לגזור ולשמור!
 47. 81
  לכל תלמיד ישיבה יש לפחות פלפון אחד

  אפשר לעשות את הביקורות הללו באופן אוטומטי, לפי מיקום, כמו שרצן לעשות לרופאים. רק צריך לטלפן מדי פעם לוודא שהבחור באמת מחובר למכשיר הזה ולא השאיר אותו בישיבה והלך עם מכשיר אחר...

 48. 80
  צריך להפסיק לשלם מסים, גם ככה הכסף הולך לחרדים.

  הפתרון היחיד

 49. 79
  מכל אחד לפי יכולתו, לכל אחד לפי צרכיו? או הפוך.

  האוצר, למה לא תכתבו לישיבות צ'ק פתוח ודי, שיקחו כמה שהם רוצים ויתנו כמה שפחות? לא ביקורת, לא ליבה - הכל שרוי להם ואנחנו משלמים.

 50. 78
  הם מפחדים ואנחנו משלמים את המחיר היקר ולא רק בכסף. בהחלט מפחיד!
 51. 77
  היו תכמנים ונשארו.. לכן צריך פיקוח!!
 52. 76
  קריטריון אחיד לכל המוסדות הניתמכים ע"י המדינה, תיאטראות, אוניברסיטות,וישיבות.

  במשך 4 שנים הייתי במסלול לימדים במוסד אקדמאי מכובד ומעולם לא באו ממשרד האוצר לבקר ולבדוק ולדרוש ממני הצגת ת.ז.!!!
  כאשר בממוצע שליש מהסטודנטים אינם מקפידים להגיע התחילת הלימודים ולצאת בסוף אלא קוראים בבבית המון סיכומים ועבודות מחקר...
  מדוע בישיבות המתוקצבות הם שונים מהסטודנטים ובואו נבדוק מי מתוקצב יותר?
  האם מנהל ישיבה מקבל כמו המנהל בהבימה? או בקאמרי? או להקת בת שבע? מתי פעם אחרונה בדקו אותם? ודרשו מהם להציג ת.ז.???
  אני דורש בדיקה שוויונית לכל המוסדות הנתמכים!

 53. 75
  נצלנים חצופים. למה לתקצב בכלל גופים אנטי ציונים? שימצאו לעצמם מקורות מימון משלהם
 54. 74
  גם האוניברסיטאות לא מפוקחות

  חברים, גם האוניברסיטאות כלל לא מפוקחות ועושות בכספי משלם המיסים ככול העולה על רוחן

  1. איך אפשר להשוות?

   המדינה משלמת לסטודנטים כדי שילמדו? הישיבות מפיקות ערך ממשי כלשהו למדינת ישראל כמו האוניברסיטאות?
   על מה אתה מדבר, יש פה ציבור שלם שרוצה רק מדובשה של מדינת ישראל אך מסרב לציית למרות עוקצה.
   הכוח הפוליטי של החרדים מאפשר להפנות תקציבי עתק לאוכלוסיה שלא מחזירה שום דבר לאף אחד.
   כפיות טובה ברמות שלא ניתן לתאר! 

 55. 73
  הגיע הזמן להעביר כרטיס נוכחות, כמו בכל מקומות העבודה

  וגם לרופאים של קופת חולים.

  להעביר כרטיס זה כל כך פשוט, ומתחייב.

 56. 72
  הגיע הזמן לשביתת מסים - רק אז השלטון יבין- עד כאן!!
 57. 71
  להפריד את הדת מהמדינה

  יש להפריד את הדת מהמדינה. לא יתכן שמדינה תממן לימודים הנמשכים כל חיי
  הלומד כאשר הוא לעולם לא יעבוד בשום עבודה.

 58. 70
  לרבנים יש יותר מדי השפעה על יותר מדי דברים-ואנחנו יושבים כאילו כלום לא קרה
 59. 69
  על העובדות סוציאליות הם גיבורים גדולים...
 60. 68
  דתיים מפקחים על חילונים??? באמת??

  מה לימד אותנו הזמן? לראות כי חובשי הכיפה אינם נקיי כפיים!! לא היו וכנראה, לצערנו, לא היו לעולם. כמובן לא כולם, אבל מספיק שנבחן את העשור האחרון להבין את דחיפות הפיקוח על מוסדות שמנוהלים עם תקציבי ענק ואנשי "אמונה" ללא כל ביקורת עצמית. אסור לפחד! צריך לפקח וצריך לפשפש. אחרת, האמונה תאמץ את אחת הסכנות הגדולות ביותר לאנושות, תפיסת טרמפ על חשבוננו (המפוקחים) ובידוד החברה מהרגלים נורמטיבים.

 61. 67
  על הציבור להערך לשביתת מסים - לא למימון מתנחבלים עוכרי ישראל, לא למימון טפילים אנטי ציונים, לא למימון עמותות מחרחרות מדון ושינאה, לא למימון "אומנות ציונית", לא למימון טייקונים מקורבים לשלטון, לא למימון תספורות בעיצוב משרד האוצר ולא למימון כנסת בטמפרטורה של 120 מעלות מתחת לאפס.
 62. 66
  בתור חרדי

  הייתי מתבייש.

  אין אלוהים, כאילו דא? והגיע הזמן להפסיק לגנוב, לעשוק, לדכא, לשנוא, להרוג, להרוס חיים של אוכלוסיות שלמות ולזרוע הרס ורעל בשמו.

 63. 65
  החרדים עושים צחוק מאיתנו בגיבוי ביבי וממשלתו

  אידיוט מי שמצביע ביבי בבחירות הבאות. בהסכמתו עשיקת הציבור ע"י החרדים נמשכת.
  מה זה החרדים מוחים? מה לגבי הגניבה מהקופה הציבורית? גניבת הכסף שלנו ע"י דיווחים כוזבים על מספר תלמידים? לא רק שהציבור צריך לממן את הלימודים של הפרזיטים האלה, הם גם מרמים ומדווחים על מספר תלמידים גבוה יותר ומשלשלים את הכסף שלנו לכיסיהם.
  איך? איך יכול להיות שהפסיקו את הפיקוח עליהם??????

 64. 64
  כדאי גם לבדוק מה קורה לכסף שמשרד החינוך מעניק לעמותות שעוסקות בילדים בסיכון-שערוריה
 65. 63
  הגיע הזמן להעיף את שלטון הימין הקלריקלי שהורס כל חלקה טובה בישראל!!
 66. 62
  לא יפה לקבל כסף במרמה

  אבל יש היתר של הרב שהוא בעצם מקורב של אלוהים שהוא בכלל טיפוס מאד לא מוסרי. כל יכול ויודע הכל אבל חייב שהחרדים ילמדו מאותו ספר כל החיים

 67. 61
  עלי דווקא שר האוצר ופקידוניו לא הורידו את הפיקוח. ממשיכים לעשוק אותי במיסים.
 68. 60
  כל הכבוד באמת הפכו אותנו לנוצרים - אנחנו מפנים את הלחי השניה !
 69. 59
  ביבי טוב לחרדים. נקודה.
 70. 58
  לשם מה הביקורת!, כשיש להם הרבה שואבי מים וחוטבי עצים!
 71. 57
  הכל תלוי במספר. במקרה זה היה חוסר רגישות משווע ומטופש אין צורך להתלהם
 72. 56
  למה לפקח

  הם הרי קדושים וטהורים ממעלות קדושים. הם ישקרו? הם ירמו? הם יסחטו? תפקחו על החילוניים הסחטנים-אלה שמקבלים מליארדים מכספי המדינה, אלה שלא עובדים, אלה שבונים להם דיור ממשלתי על חשבונכם ונותנים להם משכורת על חשבונכם, החילוניים שהאונירסיטאות והמכללות שלהם מרמות ומצהירות על סטודנטים פיקטיביים. שלא תעיזו לפקח על החרדים!!!! פן יבולע לממשלת השחיתות הזו.

 73. 55
  1200 ישיבות וכוללים?!?! 1200?!?!

  לא שאני אסכים שזאת השוואה לגיטימית אבל אם כבר עשו אותה בכתבה אז נניח.. איך לחלק היחסי של גברים, חרדים, עצלנים וטפיליים באוכלוסיה יש נפח מספיק בשביל להצדיק 1200 מוסדות?
  לכשתוקם מדינת ת"א, אני מצחצח את הפספורט שלי..

 74. 54
  בשם התורה יהודים חרדים גונבים? לא יכול להיות!
 75. 53
  מה הזעקה?

  החרדים קבלו את האתנן - הצביעו בכנסת לכל דרישות הקואליציה - ודורשים היום את הסרת הפיקוח על הישיבות. הליך כשר למהדרין. בכל משטר דמוקרטי מתנהלת זנות פוליטית כזו. גם בארץ הקודש.

 76. 52
  מה בכלל צריך פיקוח ?

  כרטיס תלמיד, שעובר כל יום בכניסה וביציאה. אין כרטיס אין כסף. חבל רק שהמערכת הגיע לכך שאין בה אמון מינימלי.

 77. 51
  שמשרד האוצר יפסיק גם את הפיקוח על העסק שלי ויפסיק לגבות ממני מס לממן את הפרזיטים בישיבות !
 78. 50
  עד מתי פוליטיקיאים פחדנים יכנעו לפרזיטים
 79. 49
  לא צריך פיקוח, לסגור את הברזים !
 80. 48
  יהודים חרדים - המשיכו כך כן זוהי הדרך לאבדון

  המשיכו נא כך אחיי החרדים! עוד מעט כבר לא יישארו פה חילונים לממן אתכם, לעבוד בשבילכם, לשרת בשבילכם. המשיכו כך, המשיכו ללמוד בלי לעבוד (האם היהודים באנטוורפן ובניו-יורק פחות יראי שמיים?!) המשיכו כך. קרב היום שבו תתפללו, ובסיום התפילה תצאו החוצה והרחוב יהא שומם. ותשאלו איש את רעהו: "מי יעבוד עכשיו?" "מי יהיה עכשיו בצבא?" אתם הורסים את חלום היהדות והציונות!!!

 81. 47
  החילוניים מוסתים ובעלי דעות קדומות

  תקציב הישיבות דומה לתקציב רשות השידור. בכל שנותי באוניברסיטה, מעולם לא נתקלתי בביקורת שבוחנת היכן הסטודנטים מעתיקני העבודות.

 82. 46
  מימון החרדים- הסרטן של המדינה

  לא מבוקר- לא ממומן

 83. 45
  רוצים שינוי

  ביבי, אני פונה אליך כסתם אזרח. אפילו לא סתם אזרח, אלא האזרח הקטן. נמאס לנו. אנחנו עובדים כל כך קשה ולא ברור לנו איך נממן את הגנים של הילדים, החוגים והאוניברסיטה. כשאנחנו רואים מה שקורה בישיבות ובכוללים הדם פשוט רותח. נמאס. אתה חייב לצמצם את כמויות התקציבים הנשפכים על החרדים ולהתחיל ולהשקיע בנו. האזרחים הקטנים שעובדים כל כך קשה, משלמים מס הכנסה ובסוף רואים שהכסף שלהם הולך לטובת אותה אוכלוסיה שעומדת במקום ומדרדרת את המדינה לעולם שלישי ורביעי. תהיה מנהיג אמיתי ותפעל עכשיו! תודה. האזרח הקטן.

 84. 44
  ברור שהם מנצלים את הזמן עד גמר השעור כדי לקרא לכל הרשומים כתלמידיהם - להפסיק את עיסוקיהם בחוץ ולרוץ מיד להתיצב לספירה
 85. 43
  ואיפה המחאה החילונית שתזעזע כאן את אמות הסיפים ותחולל סוף סוף שינוי?
  1. תתחיל אתה בטוויטר ובפייסבוק-שם מתחילות המחאות היום
 86. 42
  יובל שטיניץ: מי מנהל את תקציב המדינה אתה או גפני ?

  איזה אינטרס מנחה את מדיניות משרדך, של מדינת ישראל או מגזר החרדים?

 87. 41
  שחיתות בחסות החוק.
 88. 40
  לפי מידע בדוק, המשיח היה אמור להגיע ביולי האחרון, ועכשיו אני מבין למה הוא לא בא
  1. ע"פ נוסטרדמוס סוף העולם הוא בשנת 2012, נראה מי צודק - נוסטרדמוס או המשיח????
  2. היו יותר מדי חמורים?
  3. המשיח לא למד לימודי ליבה

   קשה לו עם מספרים, ועוד יותר עם הלוח האזרחי.

 89. 39
  עולם הישיבות עסוק בגנבה כספית וגנבת דעת וקידום אג'נדה הרסנית ליהדות ולאנושות
 90. 38
  יהודי מאמין

  אז מה עם אותה הישיבה ה"מפורסמת" שבה נתפסו תלמידים פיקטיביים.
  אצל כל "יהודי" אחר שנתפס במרמה בארץ ישראל מבוטלת שומת המיסים, האיש נידון לכפל קנס, רשיון העסק מבוטל. ואם רמנא ליצלן האיש גם מפורסם יעלה הדבר בראש כל כותרת עיתון...
  ומה היה לנו כאן?
  תזכורת בגוף במאמר. איפוא המעקב follow up של הכתב ושל העיתון.
  האם הוגשה תלונה במשטרה? האם נחקר ראש הישיבה? האם הוגשה תביעה מטעם הפרקליטות?
  לידיעתכם מדובר בגניבת כספי מדינה ולא בעבירה שולית בכלל!!!!!

 91. 37
  להפסיק את הפיקוח לצמיתות, וגם את הזרמת הכספים

  שיבאו המוסדות החרדים למדינה וישכנעו מדוע יש להזרים להם כספים ולא להפך

 92. 36
  משרד האוצר שפלים להפסיק התשלום עד פיקוח מלא והדוק
  1. משרד האוצר לא יכול. אין לו זמן

   הוא עדיין עסוק בנסיונות לדפוק את המתמחים

 93. 35
  ביקורות מיותרות - הייתה חריגה של בערך 5%

  סתם רדיפה. כשהיו ביקורות גילו שהמספרים בכלל לא מנופחים

  1. אתה רציני?

   אז למה הם נעמדו על הרגלים האחוריות וזעקו כאילו רוצחים שם מישהו? לו היה ממש בדבריך, חמש דקות ביקורת והלכנו הביתה שמחים!

  2. כלומר אתה טוען שרק 5% מ-130 אלף האברכים היו פיקטיביים

   או בערך 5000 אברכים שאני משלם את מחייתם (לא ברור למה), ולא טורחים אפילו להופיע ולבצע את המעט שנדרש מהם בתמורה. ממש רדיפה.

  3. אם אין רמאות מדוע לא לבקר בישיבות???????
 94. 34
  נתניהו מוכר את המדינה. הוא אסון! השלטון שלו מסית ומחוקק חוקים נגד השמאל הציוני. השלטון שלו עושק את רוב הציבור של משלמי המיסים כדי לתת אתנן לחרדים ומתנחלים. זה ייגמר באלימות.
 95. 33
  חיים במדינה שבה יש אזרחים סוג א סוג אא, פשוט מעצבן
 96. 32
  טוב מאוד - החילונים בישראל הם חבורת עלובי נפש - תמשיכו ללמד את הילדים שלכם הבלי דת ולשלם מיסים לאדונים - אתם באמת לא ראויים ליותר מזה
  1. נוסח בצורה מגעילה אבל צודק

   אם היינו יוצאים בשחור לרחובות כמוכם וזורקים בקבוקים על משטרות ואחרי זה טוענים שזה בשם השם אז אולי היו מתייחסים.

   חכו בקרוב זה יקרה, אולי נגיע גם אליכם

 97. 31
  מה רוצים מהאברכים?

  מדוע תלמיד ישיבה צפוי לקריאת פתע ממקום עבודתו ושאר עיסוקיו בגלל איזו ביקורת פתע?
  שהפקחים יודיעו שביום רביעי בעוד שבועיים בשעה 12 תהיה ביקורת כך שיתאפשר לממיתים עצמם באהלה של תורה להתפנות מעיסוקיהם ולהיות נוכחים, לא יותר צודק?

 98. 30
  אוכלי חינם

  אוכלי חינם ואוכלי הארץ . עד מתי פרזיטים יעלוזו ? עד מתי נעבוד ונשלם 40% מס כדי שהם יוכלו ללמוד ? האוצר בראשות שטייניץ מביאים צרה אחר צרה לאזרחי המדינה העובדים בזיעת כפיהם ולא גומרים ת'חודש. ניפגש בבחירות

  1. לפני שאת מדברת תבדקי תעובדות

   אני חרדית מבטן ומלידה ואנחנו מש/למים מס כמו כל חילוני אם לא יותר אז תפסיקו לקשקש כל פעם עם אותה מנטרה מטומטמת

 99. 29
  חיזרו בתשובה > אלוהים מחלק ג'ובים וזה כדאי !!
 100. 28
  התמיכה בחרדים

  יותר פשוט להפסיק את מימון הישיבות.

 101. 27
  אין צורך בביקורת

  יש להפסיק לאלתר את התשלומים לאלה שתורתם אומנותם, ולאלצם להתחיל להתפרנס (מילה לא גסה בכלל). ממילא לא נזדקק אז לביקורת.

 102. 26
  בושה. סקטור אחד מכופף שוב ושוב מדינה שלמה
 103. 25
  פרשת בבא ממציאה

  אל ישועות השם, כמעט וליסטמו תינוקות ד'בית רבן. אבל התויירה עומדה להושם: מלך מלכי המלכים השם הקדוש, שרשום ולא נמצא!

 104. 24
  יֶשְׁנוֹ עַם-אֶחָד מְפֻזָּר וּמְפֹרָד בֵּין הָעַמִּים בְּכֹל מְדִינוֹת מַלְכוּתֶךָ וְדָתֵיהֶם שֹׁנוֹת מִכָּל-עָם


  יֶשְׁנוֹ עַם-אֶחָד מְפֻזָּר וּמְפֹרָד בֵּין הָעַמִּים בְּכֹל מְדִינוֹת מַלְכוּתֶךָ וְדָתֵיהֶם שֹׁנוֹת מִכָּל-עָם וְאֶת-דָּתֵי הַמֶּלֶךְ אֵינָם עֹשִׂים וְלַמֶּלֶךְ אֵין-שֹׁוֶה לְהַנִּיחָם.
  – מגילת אסתר, ג', 8

  1. מה, שאני אקיים חוק שפוגע בי? מה, אני חילוני?

   "ואת דתי המלך אינם עושים" - כי הם משוחררים מכל חוק שאתה כן מקיים. מילואים, עבודה ומס הכנסה, בתור התחלה.

 105. 23
  עיתון הארץ . די עם ההסתה נגד חרדים

  גם חרדים הם בני אדם.

  1. אז שבני האדם יסכימו להיבדק
 106. 22
  לולא היה טרור לא היו צריכים הפלס׳ לסבול במחסומים

  על זה אמר צדיק צהוב עם ארבע אצבעות: Dont have a cow

 107. 21
  "עולם הישיבות עסוק בלימוד תורה"

  לא לומדים כמעט כלום, לא באיכות ולא בכמות. התלמוד משעמם עבור רוב התלמידים. המחאה הבאה היא זו של מרד הכוללים.

 108. 20
  מי הראשון שירים את נס המרד החילוני? אני מאחוריך וכמוני עוד רבים
  1. בחירות עכשו!

   ואז נראה אם (שוב) כולם יצביעו ליכוד - וייבבו אחר כך שדופקים אותם.

  2. מודה שלא השתתפתי בבחירות האחרונות

   אולי אין לי זכות לייבב עכשיו כי לא הלכתי לקלפי בפעם האחרונה שאמרו לי שזו זכותי הדמוקרטית. בבחירות הבאות אתייצב בקלפי מוקדם בבוקר ובשאר יום הבוחר אפעל פוליטית למען מרצ או עבודה, רק לא ביבי.

  3. כמובן..

   הרי זה ברור שזה מה שיקרה. ישראלים אוהבים לסבול, ראשי המדינות שלנו ואחרים מתכננים מלחמה בקרוב. לפני הבחירות, להחזיר בנו פחד.

   הכל משחקים של פוליטיקה, הרי אף מלחמה ב20 שנה האחרונות לא הובילה לשום דבר חדש.
   רק עוד כסף לעשירים ... מעניין איך זה קורה... כל פעם מחדש.

  4. בדקיו כך. שינוי אמיתי יבוא רק בקלפי - ואז נראה למי בדיוק מצביעים החילונים. עד עכשיו בכל מערכה כולכם כמעט שכחתם מי לצידכם (מרצ, הירוקים) ומי מקפיד לדפוק אתכם.

   שינוי אמיתי יבוא רק בקלפי - אז דיר באלאק לשכוח את תחושת הגועל שאחזה בכולנו בקיץ האחרון - ולמי שעקב אחר הדברים, הגועל כבר היה קיים כמעט שני עשורים.
   ובין מערכות בחירות ניתן גם לעשות הרבה - למשל לתמוך בתנועות חוץ פרלמנטריות המקדמות את הפרדת הדת מהמדינה - ישראל חופשית הינה המובילה בתחום - חפשו ברשת ובפייסבוק, הצטרפו, תירמו - השמיעו כולכם - אין זה הזמן להחריש.

 109. 19
  בגלל זה היה חשוב לבחור חשבת "מקורבת" לליכוד...

  להבטיח מישהו שיחליק את הקומבינות של נתניהו ושותפיו.

 110. 18
  לומדים, לומדים ונשארים בורים
  1. פשוט כך
 111. 17
  הימין המתנחל מכר את המדינה לחרדים אנטי-ציונים. הליכוד בוגד בציונת.
 112. 16
  המחאה שתגיע נגד החרדים תצית את כל המדינה. נמאס לנו להיות חמורו של משיח

  חכו,חכו.. ממרד מיסים ועד מרד מילואים

  1. לכל השמאלנים - קחו את המיסים שלכם ותלכו מכאן, לא צריך אתכם, השם ידאג לנו
  2. אתה טועה- תהיה כאן מלחמת אחים אמיתית ולא משחקי מרידה.

   כי הטפילות מגיעה לשיאים שאי אפשר יותר לשבת ולשתוק, והפיצוץ של כל מה שיש בבטן יהיה חזק. זו הנבואה שלי.

 113. 15
  אז זה היה פיקח פיקטיבי והיום פשוט אין - אז מה אם אין פיקוח העיקר שהחמורים נותנים כסף
  1. אילו לפחות

   אילו לפחות הפסקת הפיקוח הייתה גורמת לחסכון של משכורות המפקחים...

 114. 14
  עולם התורה הזה הוא עולם הרמאות והטפילות. אם מפסיקים את הבדיקות, שיפסיקו את זרימת כספנו.
 115. 13
  פשוט לא להאמין, מדינת פושעים
 116. 12
  הפיקוח הופסק שיפסיקו להם גם את התמיכה.
 117. 11
  בקיצור, הם כמעט נתפסו

  וחבל שרק כמעט.

 118. 10
  גיבורים על החילונים!!
 119. 9
  איפה התגובות שלכם

  מנצלים את הכוח לרעה לא רוצים ביקורת בכלל עוד מעט תהיה הצעת חוק של פטור ממס הכנסה לכל חרדי.... מעצבן

  1. איזה מצחיק אתה???

   ממתי חרדים משלמים מס????

  2. אולי ואולי להיפך

   דווקא כן יהיה מס הכנסה - אמנם מס שלילי- ללא צורך בהוכחת כושר השתכרות

 120. 8
  שטייניץ הרברבן והאוצר, היכן הפיקוח ?.....

  העיקר מספרים סיפורים על משרד הביטחון שצריך שקיפות, פיקוח וכדומה....
  היכן אתם עם הפיקחו על הישיבות?.....
  מדוע הכסף עובר דרך משרד החינוך ?....
  פשוט ביזיון !!!!
  העיקר שלמתמחים אין כסף - פריצת תקציב וכו'....
  מדינת חלם של מתחת לעולם השלישי.
  שטייניץ, ביבילנד וליברמן נכנעים לדתיים ולדוסים באתנן פולטי.
  זה שיויון הזדמנויות לכל ובפני החוק נוסח פוטין .

  1. זה מה שהולך לקרות

   תצביעו ליכוד, תקבלו חוק, או חוקן. ההשכלה שלי לא מספיקה על מנת להחליט, אבל זה מה שהאוצר הנפיק..

  2. שטייניץ ופקידוני האוצר חכמים על חלשים
 121. 7
  התגלה פרצופו של האוצר. פ ח ד נ י ם!!!!!
 122. 6
  די לעושק

  זה לא היה קורה בשום מקום שהכניסה אליו מותנה בתשלום לכן אל חשש למוסדות האקדמאים - אף אחד לא נרשם אליהם כדי להרוויח כמה אלפים בחודש תוך כדי הלימודים

 123. 5
  עוד פעולה שנועדה להעמיק את שליטה הדתיים על העומד בראש השלטון

  מאז עלייתו המחודשת לשלטון ,לאחר שבקדנציה הראשונה שלו היורד האמריקאי נכשל בתפקידו,הוא אינו פוסק לחלק לשותפיו בקואלציה ממשאבי המדינה.כל זאת על מנת שיאפשרו את המשך קיום משטר הנהנתנות והמנעמים.
  כלל תושבי המדינה משלמים את מחיר הישרדות השמטר הרע הזה בשלטון

  1. ובבחירותהבאות

   שוב נצביע לליכוד, ש"ס ודגל התורה. בבחירות שאחרי זה כבר לא נצטרך להצביע. חסכון גדול בפתקי הצבעה!

  2. פשוט בורות

   אם היית קורא את העיתונים החרדיים מאז עליית הליכוד לשלטון בבחירות האחרונות, היית מגלה שהפיקוח הודק בצורה קיצונית, זה נושא מרכזי מאוד בשנתיים האחרונות בציבור החרדי ועוד לפני פרשת "המתמידים".
   להאשים את השלטון הנוכחי בשליטת החרדים זה פשוט מגוכך.

 124. 4
  ויקומו המלפפונים

  ויכו את הגנן

  1. מלפפונים? במקרה הטוב קוצים

   וסרפדים

 125. 3
  ביקורות

  איך אפשר לפספס הזדמנות כל כך טובה כדי להפסיק את הביקורות?
  האוצר מדבר יום ולילה על התייעלות. ממש יעילות יתרה לגבש נהלים מתאימים במשך חצי שנה ועדיין לא נגמר.
  מביש. אם מישהו נהג בגסות רוח צריך להעיר לו על כך אבל לתת לחרדים לנצל את התקרית כדי למוסס את הביקורת?

  1. ומה עם ביקורות במוסדות האקדמיים?
  2. ביקורת במוסדות האקדמיים?? השתגעת?! אתה יודע מה מוצאים מתחת לאבן כשמרימים אותה...

   שחיתויות והלבנת הון למכביר. זה לא סוד, אבל עדיף לא לדבר על זה...

 126. 2
  יישר כוח לנתניהו שנותן למלח הארץ לשלוט כפי מצוות ה'. על השמאל הבוגד להבין שבמדינת ביבי רק לדתיים מותר לפקח על החילונים. ומי שחושב אחרת אינו נאמן
  1. לא רוצים פיקוח ולא את התקציבים של השמאל. המיסים לשמאלנים יירדו ב20%
 127. 1
  לא ביקורת - אז גם לא תקציב. ונראה אם גם אז רבי ברילנט יהיה כל כך מאושר.