הצעת חוק: בנייה על קרקע פלסטינית פרטית תוכשר אחרי 4 שנים

לפי ההצעה, שתונח על שולחן הממשלה ביום א', בעל אדמה לא יוכל לדרוש פינוי התנחלות מאדמתו לאחר מכן; לבני: נוער הגבעות יבין שכוח עובד

הצעת חוק להכשרת בנייה יהודית בהתנחלויות על קרקעות בבעלות פרטית פלסטינית צפויה לעלות ביום ראשון הקרוב על שולחן ועדת השרים לענייני חקיקה. הצעת החוק, אותה יזם ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) קובעת כי אם הוקמה שכונת מגורים יהודית על קרקע שבעליה החוקיים לא דרש במשך למעלה מארבע שנים מיום ההקמה את פינוייה – הבתים לא יפונו. במקום זאת, החוק מאפשר לבתי המשפט להורות על פיצויו הכספי של הטוען לבעלות על הקרקע או על הענקת קרקע חלופית בקרבת מקום ובשווי דומה.

הצעת חוק דומה עלתה ביום ראשון האחרון על שולחן ועדת השרים לחקיקה, אך העיסוק בה נדחה בחודשיים עד סיום עבודתה של "ועדת המאחזים" שהקים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שאמורה להציג פתרונות בנושא. על פי ההערכה, גם הצעתו של אורלב תידרש להמתין עד לתום עבודת הוועדה.

בדברי ההסבר להצעת החוק מבהירים אורלב ו-19 חברי הכנסת החתומים על הצעתו כי המהלך יחול רק על שכונות יהודיות המונות לפחות 20 משפחות. לדבריהם, "יש לאזן בין האינטרס של הבעלים, אותו יש לפצות פיצוי מלא לבין האינטרס הציבורי של הימנעות מיותרת מהרס יישובים שקמו בתום לב ובלא ידיעה שמדובר במקרקעין פרטיים".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, אמרה בתגובה כי "אישור הצעת החוק להלבנת המאחזים תעביר מסר ברור לזורקי האבנים על קציני צה"ל שכוח עובד, והקואליציה הזו תיישם בחקיקה את המדיניות שהם מנסים לכפות על הרוב הציוני שומר החוק בכוח".

ח"כ זהבה גלאון (מרצ), קראה לראש הממשלה להסיר את ההצעה מסדר היום. "מדובר בחוק שמאמץ את עולם הערכים ומוסר השודדים של נוער הגבעות. לא ניתן להכריז על קרקע פרטית כאדמת מדינה, לטובת אלו שכורתים מטעי זיתים, מציתים מסגדים ומכים חיילים ועכשיו מבקשים לגזול את כבשת הרש".

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, כינה את ההצעה "חוק גניבת אדמות" והבהיר כי הדיון בה "פסול ובלתי מוסרי". לדבריו, "הצעת החוק היא זריקת מרץ לנוער הגבעות ונועדה להכשיר דבר גניבה ובלבד שהגנב הוא מתנחל והקרבן הוא ערבי".

השר לעניינים אסטרטגיים, משה יעלון, התייחס היום גם הוא לנושא המאחזים הבלתי חוקיים ולפינוי מאחז מצפה יצהר היום, ואמר: "אנחנו מדינת חוק, גם ביהודה ושומרון. באופן נקודתי, קיבלנו החלטה ברורה: אנו לא מאפשרים הקמת מאחזים בלתי חוקיים. כשאנשים לוקחים יוזמה, לא ברשות ולא בסמכות, כמו במצפה יצהר, זה דבר שהוא בלתי אפשרי מבחינתנו. הצענו לאנשי מצפה יצהר להזיז את הקראוונים למקום סמוך בלי לפנות, אך ההתעקשות הובילה לפינוי. אנשים לא יכולים לעשות דין לעצמם ולהקים יישובים ומבנים בלי אישור הממשלה או שלא על אדמות מדינה. לכן יישום החוק הוא נכון, והלוואי שמישהו היה מוכן להזיז את זה בכוחות עצמו. זה לא קורה, ולכן הצבא נדרש להפעיל כוח ולפנות".

בפברואר השנה החליטו ראש הממשלה, השרים אהוד ברק, משה יעלון ובני בגין, בישיבה עם היועץ המשפטי לממשלה ובכירי הפרקליטות, שהמדינה תהרוס את כל המאחזים היושבים על קרקע פלסטינית פרטית, ותפעל להכשיר בדיעבד בנייה לא חוקית במאחזים והתנחלויות שעל קרקעות מדינה. מזכיר הממשלה צבי האוזר, ויועץ שר הביטחון לענייני התיישבות איתן ברושי, הגישו תצהירים לבג"ץ, עם לוחות זמנים להריסת מאחזים.

בעקבות לחץ שרים מהימין והמתנחלים, הורה נתניהו לפני כחודשיים לשר המשפטים יעקב נאמן להקים צוות משפטנים שיחפש דרכים להכשיר גם בתים בהתנחלויות שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית. המתנחלים לוחצים על נתניהו בשל כוונת המדינה להרוס בחצי שנה הקרובה מאחזים היושבים על קרקע פלסטינית פרטית.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 33
  מדינה של גנבים!! האזרחים רוצים שלום, לא גזל!!!
 2. 32
  הצעה מגונה. כך מכשירים פשעים
 3. 31
  בסהכ משווה לנהלים הקיימים בחוק הישראלי
 4. 30
  החוק למיסוד השוד

  החוק למיסוד השוד מבטיח שכנופיות נוער הזוועות יהיו הרבה יותר עסוקות. יש עוד הרבה גבהות בבעלות אחרים לגנוב. אחר כך הממשלה תלבין את הגניבה על פי חוק זה.

 5. 29
  למספר אחד

  החוק לא תקף במדינת ישראל, אלא רק בשטחים הכבושים.

 6. 28
  עברתי שלשום בכביש גב ההר ובכביש 5. לכל הזיתים שלום.

  היכן מתחבאים הזיתים שנכרתו? לא נשאר גזע כרות?

 7. 27
  מגעיל שבא לבכות.

  הכנסת הזאת איבדה בושה, איבדה מוסר, איבדה את דרכה של מדינת ישראל.

 8. 26
  לבני מקדימה ותגובתה המצחיקה

  הלו שרת החוץ לשעבר את ממש מספקת הרבה בדיחות . זה פרי ביאושים שלכם ואת מעליזה לדבר?

 9. 25
  הלוואי שהחוק יתקבל. התגובה הבינלאומית תהיה כ"כ חזקה שביבי מיד יתקפל ויבכה לשנות...
 10. 24
  לחוקק שמותר לגנוב?

  עוד חוק ממשלתנו ה"מוסרית": מותר לגנוב-כל עוד זה רכוש של פלסטינאים. מותר לגזול, לגנוב ולעשוק, עם תוספת של 4 שנים כדי שלא יקבלו את השטח שלהם ויהי מה.
  תבושי והיכלמי לך ממשלת ישראל וח"כ אורלב. חבל שבאמת אין לו אפילו טיפת אור בלב.
  "הרס ישובים שקמו בתום לב"-זו בטח בדיחה.

 11. 23
  האם זה רק נדמה לי או שלאחרונה הימין לא מפסיק לנסות לעבוד על הציבור?

  זה שהתחיל שליברמן בא ואמר לנו שה"בחירות" ברוסיה היו הוגנות, עכשיו בא זבולון אורלב ואומר לנו שהמאחזים נבנים "בתום לב וללא ידיעה שמדובר בקרקע פרטית".

 12. 22
  מתאים לח"כ דתי.....

  אכן, כסדום היינו, לעמורה דמינו ודווקא ח"כ דתי הוא חוד החנית. עד לאיזה שפל יכולים אנשים כמוהו לדרדר את מעמד הדת? האם לא שמע הח"כ הנכבד על חילול ה'?

 13. 21
  הוספה קטנה להצעת החוק:על מי שמקרקעיו נגזלו,יאסר במשך ארבע שנים מיום הגזלה,לדרוש את החזרת הגזילה.
 14. 20
  ימניים עלובי נפש ופחדנים שלי...

  למה לא שיקום אדם מאינספור שרי הממשלה ויציע הצעת חוק לסיפוח כל שטחי עזה ואיו"ש לישראל... כך כל השטחים יהיו של מדינת ישראל על פי חוק (וגם 2 מליון אזרחים ערבים) ולא תצטרכו להאבק על כל מאחז ומחאז. מי בקואליציה יעיז להתנגד? ביבי?

  אם זו דרך הימין ולשם אתם מכוונים, אז מי עוצר בעדכם? השמאל? אתם בשלטון, יש קואליציה ימנית רחבה, אז יאללה...30 שנה אתם מגמגמים ומאשימים. תפסיקו לפחד מעצמכם ולכו עם מה שאתם מאמינים בו, ותפסיקו להאשים את העולם, השמאל ואישתו.

  אני אתמוך בכם ואני שמאלני.

 15. 19
  פעם אחר פעם מסולפת האמת. לא מדובר באדמה פרטית אלא באדמות סקר. כלומר, באדמות שהבעלות עליהן היא של המדינה אלא שנמצא שבעבר, היתה תביעת בעלות של פלסטינים, תביעה שלא עברה את מבחן בית המשפט ולפי כך, הבעלים לא מוכר(לכל היותר). נדגיש כי מדובר בתביעות עבר (רובן עוד מלפני קום המדינה) שנדחו או שלא נתבררו וכיום אין בעלים לאדמה ולפי-כך זוהי אדמת מדינה לפי דין.אלא מה? לפני כעשור, בהבל פיה של אשת הסמול הקיצוני טליה ששון, הכריזה הפרקליטות על האדמות כ"אדמות פלסטיניות". למה? -כי בפרשנות בג"ץ, לפי דין בינלאומי, על המדינה להעדיף ומראש כל תביעת "יליד" על פני "מהגר" המתגורר על קרקע "כבושה" וזה כל הסיפור. במציאות החוקית-אין כמובן מדובר בקרקע פרטית ולא בקרקע פלסטינית. עובדה היא שעד כה טרם "נופק" ולו פלסטיני אחד לרפואה ובידו מסמך בעלות אותנטי. כל התביעות נגד המאחזים הן של גופי "זכויות אדם" ישראליים-לא של תושבים פלסטיניים "מנושלים". אלא שלא מדובר בעניין משפטי כי אם פוליטי, שבו פרקליטות הסמול בשת"פ של ביהמ"ש בוחשת בלא בושה.
 16. 18
  It's getting more and more difficult to be an Israel supporter
 17. 17
  החוק טוב מאוד, אם אפשר לחסוך מאנשים הריסת בתים וזריקה לרחובות אז למה לא. מצד שני, הם גונבים קרקע בחינם, בונים עליה ומצפים שהמדינה תכיר בזה. מתי מישהו בתוך הקו הירוק קיבל קרקע בחינם? לא קרקע של מדינה ובטח שלא קרקע פרטית של אדם אחר.
  1. משקרים אותך חביבי. זו לא קרקע פרטית אלא קרקע סקר (קרקע ללא בעלים חוקי אך עם תביעה עתיקה של ערבי עליה). הקרקע הוחכרה ע"י המדינה ליהודים שבנו עליה את בתיהם. כעבור 20 שנה ובדיעבד שינתה "המדינה" את טעמה ובעקבות דוח טליה ששון הגדירה הקרקע מחדש. המתנחלים כלל לא קשורים לעניין
 18. 16
  פשעי ההתנחלות לא ינוקו. פשע נותר פשע. הימין פושע.
 19. 15
  ממשלת ישראל היא שודדת הקרקעות הגדולה מכולם
 20. 14
  חוק כרם נבות

  הבית היהודי לא חושב שתנך זה חשוב, לא כשזה לא נוח.

 21. 13
  בתקופת בוגי יעלון כרמטכ"ל וגם כסגן קמו מלא מאחזים לא חוקיים בעצימת עין שלו. קצין שהתחנף למתנחלים הפך לעוד פוליטקאי צבוע
 22. 12
  אפשר להכשיר עם החוק הזה את רוב הישובים של הבדואים!
 23. 11
  חוקי כל דאלים גבר לא יעברו את בגץ.תרגעו.אין פתרון בזק לדיור בקו הירוק
 24. 10
  כל חוק בשטחים הוא בלתי עביר בעליל ודי לכיבוש המביש כי עם צודק לא כובש
 25. 9
  הנה: לידינו אחד בנה 5 דירות יותר מהמותר לו

  העיריה מאשרת בדיעבד, השכנים סובלים, והכל מאושר. אז למה בשומרון שולחים בריוני משטרה?

 26. 8
  הכלת החוק על שכונות שנבנו בתום לב מוציאה באופן אוטומטי את ההתנחלויות מתחולת החוק - אין התנחלות שנבנתה בתום לב אלא בתום לב של שודדים
 27. 7
  נניח שקוראים משה ונניח שהשתלטתי על קרקע פרטית בנניח הרצליה פיתוח ונניח שבתרגילים "שונים" 4 שנים לא הצליחו לסלק אותי - איזה כף, הקרקע עברה לבעלותי.
 28. 6
  ש להרחיב את החוק לגבי כל גניבה. בעיקר אם הגנבים חובשי כיפות
 29. 5
  הארץ תקיא אותנו - והעולם יקיא ויוקיע אותנו - ולא בלי סיבה מוצדקת.
 30. 4
  סוף סוף נפל לביבי האסימון והבין שלא ניתן להחריב ישובים בגלל פרוצדורה משפטית
  1. אותה פרוצדורה שקובעת כי אסור לגזול קרקע. אכן, פרוצדורה לא ראויה, וכמובן יש לקבוע בחוק כי הרשות לגזלה ניתנת רק ליהודים וצהל הוא שיאפשר את מימושה.
 31. 3
  אפשר גם בקרקע פרטית בתוך הקו הירוק. גם אני רוצה בית חינם!
 32. 2
  דעתי

  על פי דעתי ותפיסת עולמי זהו מעשה שאסור לעשות נראה לי כגנבה

  1. ולדעתי זה חוק שהיו מאמצים בשמחה לפני כמה עשרות שנים בפולין באוסטריה ובגרמניה.
 33. 1
  חוק מעולה

  רעיון נהדר, כדאי לאמצו בכל מדינת ישראל, נוכל אז להתנחל בכל מקום.

  1. תפתר בעיה צבורית של מחסור בדיור בר השגה.רעיון מבריק
  2. הנה דגל הברבריות שוב מונף בכנסת, אחריו יעוטו פלוגות הסער.
  3. אזרח פשוט אתה ותשאר פשוט עד סוף חייך