ניסיון להשיב את "חוק לפיד" להליך החקיקה

המתנגדים לחוק שדורש צינון של שנה לעיתונאים לפני התמודדות לכנסת טוענים כי הוא לא דמוקרטי. יוזמיו: ישים סוף לפוליטיקאים בתחפושת עיתונאים

"חוק לפיד" שידרוש צינון מינימלי של שנה מעיתונאים המעוניינים לשמש חברי כנסת, צפוי לחזור להליכי חקיקה. חבר הכנסת כרמל שאמה הכהן (ליכוד) אמר כי לאחר סיכום שהושג בעניין נקבע כי החוק יידון בחודש הבא בוועדת חוק, חוקה ומשפט על מנת להכינו לקריאה ראשונה.

הצעת החוק עברה בקריאה טרומית ברוב גדול לפני כשנה וחצי, אך מאז הליכי חקיקתה לא התקדמו בשל אי הסכמות בקואליציה, בעיקר מצד ישראל ביתנו. גורמים בכנסת הסבירו כי לא מפליא שוועדת חוקה שבראשה עומד איש ישראל ביתנו דוד רותם, לא איפשרה המשך דיון בחוק. לדברי הגורמים, "כולם מודעים לסקרים לפיהם יאיר לפיד צפוי לנגוס בקדימה ובליכוד, אך לא בישראל ביתנו". חזרתו הממשמשת של החוק יכולה להעיד על אווירת בחירות במערכת הפוליטית ועל ציפייה להקדמת מועד הבחירות.

היום (שלישי) כתב שאמה כי "אחרי שנה של עיכוב הושגו הסכמות שסוללות את הדרך להשלמת החוק להפרדת העיתונאות מהפוליטיקה על ידי קביעת תקופת צינון של שנה לעיתונאי המעוניין להתמודד לכנסת. החוק ישים סוף לפוליטיקאים בתחפושת של עיתונאים בדיוק כפי שנעשה לאנשי צבא בכירים".

יאיר לפיד נואם בכנס תקשורת חופשית שנערך בתל אביב קידר ניר

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

יו"ר ועדת חוק, חוקה ומשפט, דוד רותם, מסר בתגובה כי "חברי הכנסת המציעים כרמל שאמה ורונית תירוש פנו ליו"ר ועדת החוקה וטענו כי אינו יכול להמשיך ולדחות את המשך החקיקה ולכן נקבעה ישיבת המשך להצעת החוק לחודש ינואר".

שאמה הכהן אומר כי לדעתו החוק צפוי לעבור ברוב גדול: "יש תמיכה גם בחלקים גדולים של האופוזיציה וגם בקואליציה". לדבריו, "ההצעה נועדה לשים סוף לעניין לפיו אדם שכבר גמלה בלבו ההחלטה להתמודד ממשיך בעבודתו כעיתונאי קובע דעות. ברגע שהחליט להתמודד הוא יודע לאיזה צד של המפה הוא שייך ולא יכול לדווח או לראיין בצורה אוביקטיבית. הוא נגוע בניגוד עניינים ברור וייתן יתרון למועמדים שיהיו בני ברית עתידיים שלו. זו לא עיתונאות אמיתית, וזה יוצר פוליטיקאים בתחפושת של עיתונאים. דעות אישיות זה בסדר אבל אמביציה פוליטית מתנגשת עם העקרון של תקשורת בריאה".

ואולם לא מן הנמנע כי הצעת החוק תיתקל בבעיות. בדיון האחרון שנערך בעניין אמרה היועצת המשפטית של הוועדה, סיגל קוגוט, כי מדובר בצעד "מאוד קיצוני", ועוד ציינה כי מדובר בצעד שאינו הפיך והאדם המתפטר לא יכול לחזור לעבודתו, וכי חוק היסוד כולל את הזכות לבחור ולהיבחר.

יו"ר הוועדה רותם התנגד באופן נחרץ לחוק. רותם אמר באותו הדיון כי "אתם פשוט רוצים למנוע מאנשי תקשורת להתמודד לכנסת , זו פגיעה חמורה בהליך הדמוקרטי ביותר – זכותו של אדם להיבחר. מה תעשו אם ג'סטין ביבר יעשה עלייה ויחליט להתמודד לכנסת, יש לו השפעה רבה יותר מהרבה עיתונאים" אמר. עוד הוסיף כי "גם לרבנים רבים יש השפעה גדולה על ציבור נרחב, ואף אחד לא מבקש מהם תקופת צינון".
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 19
  הקמפיין האנטי דתי היתה הקדמה לכניסת לפיד לזירה כמסורת משפחתי
 2. 18
  הם מ פ ח ד י ם...!!!
 3. 17
  מי יבחר בגוש הגל הדביק והפופוליסטי הזה?
 4. 16
  היתכן שיוזמי החוק אינם מבחינים בהבדל בין קצין בכיר או פקיד ממשלה בדרגה גבוהה לעתונאי?

  עתונאי שמבקש להבחר לכנסת אינו זקוק לצינון. לעתונאי אין סמכויות שיש למפקד או למנכ"ל משרד ממשלתי, יש לו מקלדת ומשרה בכלי תקשורת ובאמצעותה הוא יכול להפיץ את בשורתו. זה הכל.

 5. 15
  לא יותר דחוף

  מבחני השכלה בדמוקרטיה וידע כללי קודם?

 6. 14
  אולי חוק מבחני השכלה בדמוקרטיה וידע כללי יותר דחוף
 7. 13
  רגע, יש בעיתונות כל הזמן טורים של חברי כנסת. אני לא מבין את ההבדל.

  כל עוד חברי כנסת כותבים טורים בעיתונים אין להם זכות לצפות שעיתונאים לא ינסו להיבחר לכנסת.

 8. 12
  האם כרמל שאמה הכהן הוא איש דת דרוזי?

  האם הוא כהן של העדה הדרוזית? לדרוזים יש גם כהני דת לא?

 9. 11
  הם מ-פ-ח-ד-י-ם !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 10. 10
  למה לא מחוקקים חוק האוסר על פוליטיקאים להתחפש לעיתונאים? או מו"לים?
 11. 9
  למה לא מחוקקים חוק נגד התחפשות של פוליטקאי לעיתונאי? או מו"ל?
 12. 8
  לא יכול לסבול את הצביעות של לפיד, ועדיין מתנגד לחוק

  עדיף שיתנו לו לרוץ ולבזות את עצמו.
  יקבל 4 מנדטים אחרי שייחשפו כל מיני קומבינות.
  מישהו רואה את יאיר לפיד מתרוצץ בכנסת ומחוקק חוקים?
  הוא טוב רק בלעשות פוזות.

 13. 7
  צריך להוסיף סעיף שיאסור על מתחזים לנציגי ציבור לכהן בכנסת
 14. 6
  רומן עם שרירן

  הפוליטיקה הישראלית מתמרקת ומתנשפת לקראת הרומן עם השרירן. אומרים שיהיה כאן שמח. אל תפריעו לנו לצפות בקונאן הישראלי ומלחמתו בגמדים.

 15. 5
  תסביר לי בדיוק...מה הבעיה עם עיתונאים שעוברים לפול

  זה לא חוקי באיזו צורה בדיוק? מה ההבדל בין עיתונאי לכל אדם אחר?

 16. 4
  זה דווקא מצוין שלעיתונאי יש דיעה
 17. 3
  עדיף עיתונאי, פוליטי ,מאשר פוליטי שהוא כלומניק וכוחו בפיו כמו תגרן בשוק

  הצועק מרכולתו,מושחתים.חברי הכנסת והשרים

 18. 2
  אני לא מאמין שאני אומר את זה, אבל ח"כ דוד רותם צודק לחלוטין הפעם

  ראשית, נימוק שהוא כמובן לא השמיע - חקיקה פרסונלית אינה ראויה. שנית, כיוון שהבחירות מתקרבות, חקיקה שתמנע רטרואקטיבית את הזכות להיבחר - אינה ראויה, ומן הראוי להחילה רק מן הבחירות הבאות אחריה.

  אבל הוא צודק גם בטיעוניו הענייניים, וחברי הכנסת המציעים הם צבועים. לעיתונאים יש לעיתים קרובות עמדה ודעה, ומה הקשר בין רצונם להתמודד בבחירות לבין קיום עמדה כזו? אז יש למישהו עמדה והוא אולי רוצה להתמודד בחירות, אז מה? יש הוראות בדבר תעמולת בחירות, והן מספיקות.

  ההוראות בדבר ייחוד הכהונה מבטיחות שחבר כנסת לא יכהן כאיש תקשורת.

  ואגב, אני מתנגד ליאיר לפיד ולא אתמוך במפלגתו, אם תהיה כזו. אני גם לא תומך באף אחת משלוש המפלגות שצוטטו כעשויות להיפגע או לא להיפגע (קדימה, הליכוד וישראל ביתנו).

 19. 1
  יאללה יאיר, תכריז על מועמדות בעוד שבוע... סוף סוף רוצים רה"מ חתיך!