ליברמן: אין לנו על מה להתנצל בפני אירופה

שר החוץ התייחס להודעת הגינוי האירופית וטען כי לא ניתן יהיה להשיג הסכם עם הפלסטינים בעשור הקרוב. "את פרצופו של אבו מאזן ראינו כשפגש מחבלת"

שר החוץ אביגדור ליברמן התייחס הערב (ראשון) לעימות הדיפלומטי עם אירופה והדף את הביקורת על ישראל. עוד טען שר החוץ כי חלק ממדינות אירופה לא באמת מעוניינות לעצור את הגרעין האיראני. לדבריו הסכם שלום עם הפלסטינים אינו בר השגה ויזמת הפיוס הפנים פלסטינית היא הונאה.

בנאום שנשא במסגרת כנס של שגרירי ישראל מרחבי העולם, התייחס ליברמן לגינוי של מדינות אירופה על הפעולות האלימות של הימין הקיצוני בישראל. "אין לנו על מה להתנצל אלא להפך", אמר, "לדמוקרטיה הישראלית אין מה להתבייש מול אף אחת מהדמוקרטיות באירופה, גם מול הדמוקרטיה הבריטית המפוארת, ואיננו צריכים עצות. המדינות שפרסמו את ההודעה צריכות להבין שהבניה ביהודה ושומרון אינה מכשול לשלום ומי שמכשיל את המו"מ ואת הסיכוי לשלום הם הפלסטינים בסירובם לנהל משא ומתן".

ליברמן הוסיף כי "הוכחנו בהסכמי שלום עם מצרים וירדן שההתיישבות היהודית אינה מכשול. לצערי, הפלסטינים הוכיחו בדיוק ההיפך, שעבורם ההתיישבות היא רק תירוץ. לאחר שפינינו 21 ישובים פורחים ו- 10,000 יהודים מגוש קטיף, העברנו את השטח לאחריות של אבו מאזן וחתמנו על הסכם EUBAM עם האירופאים, התשובה שקיבלנו היא, ירי טילים על דרום הארץ ופעולות טרור".

ליברמן בכנס שגרירי ישראל, הערבאוליבייה פיטוסי

בשבוע שעבר בריטניה, צרפת, גרמניה ופורטוגל, מדינות אירופה החברות במועצת הביטחון של האו"ם, פרסמו הודעת גינוי נגד מדיניות הרחבת ההתנחלויות של ישראל בשטחים והתגברות הפעולות האלימות מצד המתנחלים. בתגובה, פרסם משרד החוץ הודעה שבה נטען כי ארבע הנציגות האירופיות "איבדו את אמינותן והפכו עצמן ללא רלוונטיות". בהודעה החריגה בחריפותה קרא משרד החוץ למדינות האיחוד האירופי להתמקד בנעשה בסוריה ובאיראן במקום להתעמת עם ישראל.

ליברמן התייחס בנאומו לפיוס המתהווה בין הפת"ח והחמאס ואמר כי "מה שצריך להיות ברור לכולם הוא שלא מדובר במאמץ של הפלסטינים להשיג שלום אלא במאמץ שלהם לקבוע עובדות בשטח ולהביא לבינאום הסכסוך, קרי לא לשיחות ישירות בכל מחיר אלא אך ורק דרך מוסדות ופורומים בינלאומיים. לכן, כמו שאמרתי, צריך להתאים את החשיבה והדיפלומטיה למציאות ולהבין שמילות המפתח ביחסינו עם הפלסטינים צריכות להיות ניהול הסכסוך ולא פתרון הסכסוך. מי שאומר שאפשר להגיע בשנים הקרובות לשלום עם הפלסטינים טועה ומטעה".

"בעשור הקרוב זה המצב וצריך לדעת להתמודד איתו בצורה שתהיה הכי טובה עבור שני הצדדים, ותאפשר לשמר את היציבות, שיתוף הפעולה הכלכלי והביטחוני ולייצר צמיחה ברשות הפלסטינית. שום ויתור טריטוריאלי לא יפתור את הסוגיות האמיתיות: פליטים, הסדרי ביטחון וירושלים. השינוי היחידי שיקרה פה אם נחזור לגבולות 67 יהיה שירי הקסאמים והגראדים לא יגיע רק מרצועת עזה לעבר ישובי הדרום אלא גם מקלקיליה לעבר גוש דן".

"את פרצופו האמיתי של אבו מאזן אפשר היה לראות בשבוע שעבר כשהוא נסע עד טורקיה כדי להעניק כבוד ולהיפגש עם המחבלת אמנה מונה, מי שהביאה לרצח נער תמים – אופיר רחום ז"ל –ועם עוד 10 מחבלים ששוחררו בעסקת שליט. זהו אבו מאזן. זו הדרך שהוא מאמין בה ולכן הוא מתחמק מלשבת לנהל מו"מ עם ישראל", אמר ליברמן. 

ליברמן גם התייחס בדבריו לסוגיה האיראנית וליחס של הקהילה הבינלאומית אליה: "הרושם שלי הוא שחלק ממדינות אירופה ואישים בכירים שם, מדברים על סנקציות יותר על מנת להרגיע את ישראל מאשר לעצור את תוכנית הגרעין של איראן. ואני אומר לכם באמת אין צורך להרגיע אותנו, כל החלטה שנקבל תהיה שקולה ומחושבת, אבל יש צורך לקבל החלטות אמיצות באופן מיידי וזו הצפייה שלנו מהקהילה הבינלאומית".

לדברי שר החוץ גם הבחירות הצפויות לנשיאות ברוסיה, בצרפת ובארצות הברית משפיעות על הצעדים הננקטים למניעת הגרעין האיראני: "כאשר השחקנים החשובים ביותר בזירה הבינלאומית נמצאים במערכת בחירות, הדבר מקשה על קבלת החלטות מהותיות והזירה הבינלאומית הופכת משועבדת לשיקולים פנים פוליטיים . ברקע הדברים הללו צריך לזכור אלמנטים נוספים, כמו הבחירות הצפויות למג'לס באיראן, המצב הפוליטי הלא ברור בצפון קוריאה, והמשבר הכלכלי הפוקד את אירופה וההחלטות הנדרשות מראשי האיחוד בנדון".

Read this article in English: Lieberman: Israeli-Palestinian peace will not be achieved within the next decade

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 35
  השר מטעה ושוטף את מוחנו

  קראתי את ציטוט דבריה ביומון הפלסטיני כול-אלערב. לאחר שנפגשה עם עבאס היא אמרה לכתב במפורש שהיא לא העלתה בדעתה שיהרגו אותו. לטענתה היא הבינה שעומדים להשתמש בו למטרת מקח להחלפת אסירים, כמו מקרה גלעד שליט. מה זה אומר כשהראיון ניתן לעיתון של בני עמה? ושימו לב איך שר החוץ משתמש בה כדי להפוך את עבאס ללא לגיטימי כך שעול המשא ומתן ירד מגבנו ונוכל להעצים בשקט את חטא הכיבוש.

 2. 34
  לאחי השמאולנים

  לאחי השמאולנים,‏ הגיע העת שתבינו שהעם לא בחר בדרככם ומה שניסתם עד הלום הביאו חורבן ושכול בארץ,‏ אז צאו לנו מהורידים ותעסיקו את עצמכם בדברים אחרים,‏ ליברמן המשך בדרכך הכנה ועלה והצלח

 3. 33
  גינוי לסוריה הם לא הוציאו, מעניין למה?! אם היטלר היה חי היום, הוא היה בודאי ישב ראש האו"ם.
 4. 32
  כל הכבוד לליברמן.

  תומכים בליברמן. זו הדרך! אין מה לעשות. יש להתייחס לעובדות הפוליטיות כהווייתן. ליברמן עושה זאת בהגינות
  והכי טוב.

 5. 31
  האמת היתה נישארת אמת

  כעיקרון ליברמן צודק,
  ממש מדהים לראות את "שוחר-השלום"-"מכחיש השואה" בקבלת-פנים בפרהסיה למחבלת המסייעת, או רוצחת ישראלים צעירים.
  אך א. פליאתו של ליברמן היא היא המדהימה.
  ב.הטונציה היא שעושה את הקונוטציה.
  ג. אירופה אירופה, רק לחשוב ש-11 מיליון יהודים איכלסו את אירופה
  ב-1939, למעט העם הדני (וכמובן " חסידי אומות העולם") נחלצו מעט
  מאוד לעזרת-הנידונים לכליה.
  ג. הגדיל לעשות הדומיניון הבריטי בפלשתינה-א"י, בעת מע"2,
  עת הוציא ליהודים את הנשמה עד שהסכים להקים את "הבריגדה- היהודית",
  וחיילים יהודים "הורשו" להילחם בגרמנים על אדמת-אירופה.
  יחסם בפרט של האנגלים במע"2 לאלה ששרדו והושלכו למחנות-מעבר במקום להניח להם להגיע למולדתם, ידועים לכל שוחר-היסטוריה יהודית ישראלית באשר הוא.
  גם עכשיו עולם כמנהגו נוהג.
  על מדינת ישראל להיות מדינה חזקה ומרתיעה, זה הכל.

 6. 30
  מחריד לחשוב שהוא מדבר בשמנו
 7. 29
  מדיניות החוץ שלנו מתוחכמת, קלילה, אלגנטית ומנוסחת בקפידה, כמו אביגדור ליברמן
 8. 28
  ליברמן מבייש את מדינת ישראל. הבעיה היא, שעלול להיווצר מצב, שכאשר הוא עצמו כבר לא יהיה רלוונטי, כבר לא יהיה כאן מי שיוכל לשמוח.
 9. 27
  alephent in china shop. litrarly. and thinking with the wrong head too........
 10. 26
  כי רק ליברמן יודע לדבר שטויות.
 11. 25
  גם פוטין אף פעם לא מתנצל. מה פתאום, החלטות מקבלים עם האגו. המוח זה בשביל.. בשביל.. שכחתי
 12. 24
  צריך להוסיף שאבו מאזן הוא מכחיש שואה ולפי החוק האירופאי - עונש בכלא

  ליבר, שאומר להם בפנים את האמת... שהאירופאים לא רוצים לראות - כבת יענה במקרה הטוב... ישראל לא מרכז העולם עם 6 מיליון תושביה - פחות מפריס

 13. 23
  ליברמן טומן לנו מלכודת, חייבים להיזהר ממנו. הוא מנסה לשבות את הציבור בקסמו בכל מיני דברים חריפים שהוא אומר בעניין ישראל והעולם אבל הוא גם אמר שהבחירות ברוסיה היו דמוקרטיות...
  1. "קסמו"? איזה קסם יש לאיש הרדוד והעילג הזה?
 14. 22
  להיפך...

  יש לנו על מה להתנצל...

 15. 21
  ליברמן צודק

  אין ספק שהוא צודק
  כל עוד ליברמן שר בממשלה אין סיכוי להשיג הסכם עם הפלסטינאים. היות ויש להניח כי הוא יהיה בממשלה (לפחות) כל העשור הקרוב, אז באמת אין סיכוי להשיג הסכם עם הפלסטינאים.

 16. 20
  יפה דיברת
 17. 19
  לכל ארצות העולם:אנו מתנצלים שזהו שר החוץ שלנו,אנחנו מתביישים.....
 18. 18
  אחלה תמונה
 19. 17
  ליברמן

  הוא הגבר היחידי בממשלה הזות . אומר מה שנכון בלי לעשות חשבון לאף אחד . היגיע הזמן שניתנהג כעם . שמאמין בדרכו . לברמן לראש הממשלה.

 20. 16
  ליברמן: "אנו יודעים כיצד לטפל בפורעי החוק ביו"ש ובכל מקום אחר"...ובקרוב תחוש זאת על בשרך!
 21. 15
  ביבי לראשות הממשלה
 22. 14
  יהיה מישהו שיעמיד את האידיוט הזה במקום? פוטין, המחלק טילי נ"מ לסוריה, טילי קרקע ים לאיראן, ומונע סנקציות על איראן הוא ידיד. ואילו הגרמנים, הממנים מכספם את הצוללות שהם בונים לחיל הים הם אויבים. האיש הוא פשוט אידיוט מושלם! לעצור כבר את הטירוף!
 23. 13
  צודק, שומר בארים מולדבי לא מתנצל בפני אף אחד.
 24. 12
  ומהי תגובתו של הנ"ל על מעשי הטרור מצד יהודים?

  אחד האנשים המסוכנים ביותר בפוליטיקה הישראלית, ולראיה העמידה לימינו של פוטין המושחת, הרוחץ בניקיון כפיו ומתנער מחלקו בזיוף הבחירות ברוסיה.

 25. 11
  תהיה בקשר

  שואכל להמשיך להעביר לך את הוראות ההפעלה, סוכנצ'יק שלי

 26. 10
  הזוי
 27. 9
  ליברמן "גבר גבר", רק חבל שהפה גדול לאין ערוך מהשכל
 28. 8
  כל פעם שאני רואה את ליברמן אני נדהם מאיפה השיג כל כך הרבה קולות


  באמת יש כל כך הרבה פשיסטים בישראל?!?! לא ייאמן שאלה הם פני המדינה, פשוט להקיא.

  1. למרבה הצער, כנראה שכן. גם עכשיו הרוב תומכים בדבריו

   מיואש בדיוק כמוך

  2. כן. וזה עוד לא הכל.

   יש הרבה יותר. לא כולם יצאו מהמחילות אבל אחרי הבחירות הבאות תבין את גודל האסון.

  3. הסכמי "השלום" באוסלו שהביאו מאות הרוגים גרמו לציבור לבחור דרך אחרת, והאמת שאני מרגיש יותר בטוח כך.
 29. 7
  איך בכלל הגיע אביגדור ליברמן להיות שר החוץ?????משהו חשב על זה קודם?
  1. אולי מכיוון שבניגוד לעמיר פרץ הוא לא חשב שזאת בושה להיות שר החוץ.
  2. שאלות נוספות

   ואיך הגיע גלעד ארדן להיות שר לאיכות הסביבה? וגילה גמליאל להיות סגנית השר למשהו? ואיך נכנס לכנסת הטיפוס ההוא מש"ס, זה שהטיל מום בתינוק שלא חטא? ועל רוחמה אברהם בלילא שמעת? וכמובן שזו רשימה חלקית בלבד.

 30. 6
  איזה שר

  הגרוע והמסוכן ביותר בתולדותיה הקצרים והלא מאוד ארוכים (בקצב הזה) של מדינת ישראל

 31. 5
  הוא הפטרון של המתנחלים האלימים.שיטות פוטין....
 32. 4
  "מנהיגי" אירופה? אוסף של כלומנקים

  לא יותר טובים מנשיא ארה"ב. אביב הערבי מסביבנו וכולם יודעים איפה אנו נמצאים ומה עלנו לעשות כדי לשרד. השאלה? האם ברצוננו לשרד?

 33. 3
  חחח מה הוא מחזיק שם ביד?? ג'וינט??
 34. 2
  דברי ליברמן

  מר ליברמן את פרצופך (איזה ביטוי קלוקל מפי שר חוץ)) אנו פוגשים מידי יום ביומו ובעיקר את מילותיך הבלתי פופולריות והבלתי דפלומטיות .

 35. 1
  אל תתנצל, אבל....

  אל תתקוף אם הם מותחים ביקורת.

  1. ועוד איך לתקוף - חמש שנים שאבו משמו מסרב לנהל מו"מ ואף מלה מהאיחוד

   היתה הקפאת בנייה מישהו צייץ? פתאום זה מכשול מו"מ.
   יש גבול לחרא שניתן לאכול מבאירופאים ולשתוק.