בעיתוי רגיש

הכנסת תקיים היום דיון על שואת הארמנים

בלשכת רה"מ ביקשו לקבל הבהרות בנוגע לדיון שיתקיים בוועדת החינוך ביוזמת מרצ והאיחוד הלאומי, על רקע המשבר האחרון בין טורקיה לצרפת באותו הנושא

בעיתוי רגיש, ימים אחדים לאחר ביטול עסקה ביטחונית עם טורקיה, צפויה ועדת החינוך של הכנסת לקיים היום (שני) דיון בנושא הטבח שביצעו הטורקים בעם הארמני. מדובר בדיון ראשון מסוגו שתקיים בנושא ועדה בכנסת, לאחר שלפני חודשים אחדים אישרה המליאה את קיומו לבקשתם של חברי הכנסת זהבה גלאון (מרצ) ואריה אלדד (איחוד לאומי). בלשכת ראש הממשלה ניסו לקבל הערב הבהרות בנוגע למהות הדיון, כדי למנוע משבר דיפלומטי עם אנקרה.

יהדיון מתקיים על רקע עימות דיפלומטי חריף שמתנהל בימים האחרונים בין טורקיה לצרפת על רקע זהה, לאחר שהפרלמנט בפאריס אישר חוק האוסר על הכחשת רצח העם שביצעה האימפריה העותמנית בארמנים ב-1915. יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין צפוי לומר היום בדיון בוועדה כי "כמי שנלחמים במכחישי שואה, אנחנו לא יכולים להתעלם מאסונות של עם אחר".

עד כה נדחו הדיונים השונים בלחץ משרד החוץ ומשרד ראש הממשלה מחשש לפגיעה במערכת היחסים בין שתי המדינות. עם התערערות היחסים בתקופה האחרונה, הסיר משרד החוץ את התנגדותו לקיום דיון במליאה בנושא, ונקבע כי הוא יערך בוועדת החינוך של הכנסת. הבחירה דווקא בוועדה זו כאכסניה לדיון היא בעלת משמעות: בעוד שיוזמי הדיון ביקשו לקיימו בוועדת החוץ והביטחון היוקרתית, החלטת המליאה לקיים את הדיון דווקא בוועדת החינוך צפויה להוריד את גובה הלהבות ואת האפשרות לעימות דיפלומטי משמעותי, משום שאין בסמכותה לקבל החלטות מחייבות משמעותיות בנושא.

הפגנה מחוץ לקונסוליה הצרפתית באיסטנבול, היוםאי-אף-פי

עם זאת, למרות שבמשרד החוץ אישרו לקיים את הדיון, מאז שהתקבלה ההחלטה לערוך אותו בוועדת החינוך באפריל האחרון, פעלו במשרד כדי לדחות את האירוע הנפיץ. אלא שתקנון הכנסת לא מתיר לדחות דיון מתוכנן לתקופה של יותר מחצי שנה. יו"ר הוועדה חבר הכנסת אלכס מילר, הכחיש אמש בשיחה עם "הארץ" כל קשר בין המצב הפוליטי עם טורקיה לבין קיום הדיון ומועדו: "הוא נקבע מזמן והוזז מטעמי לוח זמנים של יו"ר הכנסת שביקש להיות נוכח". מילר הוסיף כי "מדובר בדיון חינוכי ולא צריכות להיות עליו השפעות כאלה ואחרות, אני מקווה שחברי הכנסת אינם באים על מנת לצאת בהצהרות מתלהמות ופופוליסטיות".

בד בבד, גם בלשכת ראש הממשלה הביעו דריכות נוכח הדיון הצפוי: אמש התקשר ראש המועצה לביטחון לאומי, האלוף במיל' יעקב עמידרור, ליו"ר ריבלין, וביקש הבהרות על מהות הדיון ועל ההחלטות שעשויות להתקבל בו. בנוסף, הוא הסביר לריבלין את הרגישות המדינית בנושא, לקראת ניסוחה של הצהרה כלשהי שתסכם את הדיון בוועדה.

למרות שהוועדה, כאמור, לא יכולה לגבש הצעות מרחיקות לכת בנושא, הביעו היום בכנסת דאגה נוכח פרסום של התבטאויות שנויות במחלוקת מפי חברי כנסת שישתתפו בדיון, ומהמינוחים שבהם ישתמשו בנוסח ההחלטה הסופית שתתקבל. כך למשל לא ברור אם הוועדה תכיר ב"שואת העם הארמני", ב"טבח" שביצעו הטורקים בארמנים, או שיימצאו מנגד ניסוחים דיפלומטיים יותר.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים וחדשות אל פרופיל הפייסבוק שלכם

גורמים בכנסת אמרו אמש כי "מהרבה בחינות, העובדה שהדיון מתקיים דווקא בוועדת החינוך תסייע לישראל במישור הדיפלומטי. לא רק שמדובר בוועדה שאין לה נגישות ישירה לנושא, כדאי לזכור שבראשה ניצב ח"כ אלכס מילר, איש ישראל ביתנו". לדבריהם, הוא "יעשה הכל כדי שהנוסח שיגובש בסופו של דבר לא יסטה מהנוסחה שליברמן או משרד החוץ יכתיבו". 

יוזמת ההצעה, חברת הכנסת זהבה גלאון ממרצ, הסבירה כי "כל השנים ממשלת ישראל סירבה להכיר בטבח משיקולים ציניים, אסטרטגיים ופוליטיים בגלל יחסיה עם טורקיה והפעם הזו, בגלל מצב היחסים, אני לא מוציאה מכלל חשבון שמשרד החוץ מנצל את המצב ורוצה למתוח את החבל". גלאון הוסיפה עם זאת, "אני מקווה שמשלא לשמה יצא לשמה - ההכרה והחובה המוסרית שלנו גוברת על השיקולים הציניים ואני מקווה שהוועדה תקבל החלטה שיש להכיר ברצח העם , שנעדר מתוכנית הלימודים".

"ההנחייה היא שפשוט אסור ללמד את הנושא הזה", הסבירה מיכל ווסר, מורה להיסטוריה בתיכון שער הנגב, "הנימוקים הרשמיים הם זילות השואה ושאי אפשר ללמד הכל אבל ברור שהסיבה האמיתית היא מערכת היחסים עם טורקיה". לדברי חוקר ספרי הלימוד, ד"ר אריה קיזל מהפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה, "הרחקת פרק היסטוריה חשוב והעלמתו של רצח העם הארמני היא טעות מוסרית חמורה: חייבים לספר לתלמיד את הסיפור, איך לספר אותו זה כבר עניין אחר שצריך היה לבחון ולהחליט אבל העלמה טוטאלית היא בבחינת השכחה של הרצח וזה מצב בלתי נסבל שיש לתקן אותו, רק חבל שזה נעשה על רקע הסכסוך עם הטורקים".
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 21
  היכה שאול באלפיו ודוד ברבבותיו - מהדורה חדשה.

  היכתה ישראל באלפיה וטורקיה במיליוניה. מכיוון שטורקיה לא מוכנה להתעלם מן האלפים שישראל רצחה וזה כתותאה מרצח טורקים בודדים - לא תתעלם ישראל מן המיליונים שטורקיה רצחה מלפני קום המדינה - שמהם התעלמה מאז קום המדינה. הרי ברור שעל מנת להוקיע או אפילו ללמד על רצח המוני צריך סיבה טובה. סוף סוף הופיעה הסיבה הנכונה! אם כך, אולי כדאי שהיחסים עם טורקיה לא ישתפרו.

 2. 20
  צרפת עשתה מעשה וישראל מחזיקה בסינר הצרפתי ונובחת .פתאום יש אומץ נגד הטורקים
 3. 19
  שכחו

  שואת העמים האינדיאנים שואת העם הארמני שואת העם היהודי שואת העם הצועני רק שכחו את שואת העם הפלשתיני

  1. גם שכחו את שואת הינשופים... אדיוט!
 4. 18
  מרץ תאבד בצדק את שאריות התמיכה שלה בשמאל כתוצאה מהרפתקאה עם אלדד שהוא הח"כ היותר מסוכן בימין הישראלי. איך זהבה בכלל יכולה לשבת אתו ולגבש הסכמות? מדוע נשות ואנשי שמאל כנים ואמיתיים (כמו למשל עמירה הס) אינם נזעקים על האומללים שנטבחו שם בימים ההם? מפני שיש להם על סדר היום אירועי הרג וגזל ודיכוי המבוצעים כאן בזמן הזה, בימינו ובאחריותנו. אהה, לא למדתם דבר מהתבוסה. לשבת עם אלדד!...
 5. 17
  עזבו את זה!!!!

  למה עכשיו?? למה בכלל?? מה קרה עכשיו שצריך לדבר על שואת הארמנים שלא הי קודם?
  לעזעזל אתכם, תפסיקו כבר להתעסק בשטויות.

 6. 16
  דמעות תנין

  העתוי מלמד שלישראל לא באמת אכפת. רק כש"כדאי" לה. ואנא, אל תדברו על "שואה", הייחודית לעם היהודי, אלא על מעשי טבח.

 7. 15
  טעות גדולה

  לדעתי למרות הצדק שבדבר דווקא בעיתוי הזה כשישראל ביטלה את מכירת הציוד הרגיש ביטחונית לתורכיה, זאת תהיה טעות להתעמת עם תורכיה. יש לנו כרגע מספיק בעיות גם ככה עם המדינה הזו ואין שום צורך דחוף להחמיר אותן.
  צרפת היא מדינה גדולה וחשובה והיא יכולה להרשות לעצמה דברים שאנחנו
  איננו יכולים. למרות העוינות הנוכחית של המשטר התורכי, לישראל הקטנה (ביחס לצרפת) יש עדיין אינטרסים חשובים בתורכיה שחבל לאבד אותם בייחוד לנוכח מה שצפוי עם אירן ואין צורך להרחיב את הדיבור על מה שכולם גם ככה מבינים...

 8. 14
  אסונות של עם אחר?

  "כמי שנלחמים במכחישי שואה, אנחנו לא יכולים להתעלם מאסונות של עם אחר"...
  נכבה מישהו?

 9. 13
  ארדואן מוביל "בליץ" על ישראל !!! ישראל חייבת להגיב במקום להגיש את הלחי השניה לסטירה נוספת
 10. 12
  אולי הכנסת תועיל בטובה לדון בסוגיה השולית של קריסת החברה הישראלית?
  1. אז זהו, חמודי. שהחברה הישראלית לא קורסת. בסך הכל קונספציית שטחים-תמורת-שלום, בה האמין השמאל משנות ה70 בלהט משיחי בוער, התפגרה לה - והתהפוכות במצרים מיסמרו טוב טוב את הארון. לכן כבר אין שמאל, את/ה מבינ/ה. כולנו מבינים שניאלץ להכיל את הסכסוך עוד עשור-שניים לפחות, היות והערבים מסרבים לכל פשרה טריטוריאלית - חוץ מאיזה אלף איש ש"הלכה להם המדינה" שוב, כמו ב77... אז הם צועקים חזק חזק. אבל החברה הישראלית בסדר גמור, חמוד/ה. אפשר להפסיק עם זעקות הצונאמי אונס הדרת נשים נאצים, לעשות פיפי ולישון. נכון יפה איך ששרידי השמאל ששים להכחיש רצח עם בשירות הריאל-פוליטיק?... טפו.

   אז זהו, חמודי. שהחברה הישראלית לא קורסת. בסך הכל קונספציית שטחים-תמורת-שלום, בה האמין השמאל משנות ה70 בלהט משיחי בוער, התפגרה לה - והתהפוכות במצרים מיסמרו טוב טוב את הארון. לכן כבר אין שמאל, את/ה מבינ/ה. כולנו מבינים שניאלץ להכיל את הסכסוך עוד עשור-שניים לפחות, היות והערבים מסרבים לכל פשרה טריטוריאלית - חוץ מאיזה אלף איש ש"הלכה להם המדינה" שוב, כמו ב77... אז הם צועקים חזק חזק. אבל החברה הישראלית בסדר גמור, חמוד/ה. אפשר להפסיק עם זעקות הצונאמי אונס הדרת נשים נאצים, לעשות פיפי ולישון. נכון יפה איך ששרידי השמאל ששים להכחיש רצח עם בשירות הריאל-פוליטיק?... טפו.

 11. 11
  היה רצח עם בארמניה. לא שואה.
 12. 10
  עוד מישהו חוץ ממני חושב שמי שצריך להתעסק בכאלה דברים זה היסטוריונים ולא מחוקקים?

  ובכלל, בלי קשר, לדעתי זה לא יעבור בכנסת, כי נבחרינו יקחו בחשבון את יחסינו עם טורקיה בעתיד...

  1. אתה לחלוטין טועה כי...

   תאר לך שהיו אומרים שלא צריך ללמד את השואה בצרפת כי זה רק ענין להיסטוריונים.
   על ישראל יש חובה ללמד את רצח העם הארמני.

  2. זה עיסוק למורים להיסטוריה. אבל מונעים מהם. לכן הדיון.
  3. דווקא ההיסטוריונים לא מכחישים ששואת הארמנים התרחשה

   הפוליטיקאים הקטנים, דווקא כן.

  4. מי שלוקח קודם כל ליד ושם כל מנהיד שבה לבקר לא יכול לטעון שזהו עניין להיסטוריונים

   אם הכחשת שואת היהודים היא עבירה באירופה מדוע שהכחשת שואת הארמנים לא תהווה עבירה בישראל?

   ואם כבר מדברים על עיתוי, אין זמן מתאים מזה להכיר בשואת הארמנים. זה לא כאילו שניתן לקלקל את היחסים עם תורקיה יותר מכפי שהם כיום.

  5. ל"טעות" - הצרפתים לא חייבים ללמד על השואה אם הם לא רוצים ; ל"סתם קקר" - אני יודע שלא הרבה מסכימים איתי אבל אני חושב שזה אבסורד לשים אדם מאחורי סורג ובריח על כזה דבר, לא משנה אם זה באירופה או טורקיה או ישראל.
 13. 9
  שואת הארמנים

  האימפריה העות'מנית לא ביצעה 'טבח', כפי שמגדירים זאת באופן מתמיה גב' גלאון ואפילו מערכת 'הארץ', אלא סדרה ארוכה של מעשי טבח, הרעבה והצעדה למוות המוניים המצטברים לכדי השמדת עם, או 'שואה' כפי שמגדירים זאת הארמנים, אשר איבדו בה שליש מעמם, בדיוק כמו שאנחנו איבדנו בשואה 'שלנו'. אני מציע, עם זאת, לזהבה גלאון ולשארית החכי"ם ההגונים שעוד נותרו לנער את חוצנם מניסיונם של ליברמן ואנשיו 'לרקוד על הדם' הארמני ולהתגרות בטורקים, וזאת לאחר ששנים רבות הם שתקו וסייעו להכחשת השואה הזו, כשזה היה משתלם פוליטית. העולם שתק? אנחנו העולם!

  1. מה שמכונה רצח העם הארמני היה למעשה טרנספר שבמהלכו נרצחו ארמנים תושבי טורקיה, הן באקראי ע"י עותומאנים בסמכות והוראה ישירה או בין אם ע"י אוכלוסיות אחרות באימפריה.

   התוכנית הייתה טרנספר! על אף שהוצאה לפועל ב"עבודה מזרחית". בשום חלק מתוכנית זו לא הייתה כוונה להשמיד את העם הארמני באשר הוא והדבר גם לא היה אפשרי מפני שארמניה ההיסטורית הייתה נתונה לשלטון וחסות רוסית.

 14. 8
  מנהלים אותנו אנשים טפשים. מה התועלת בהחלטה כזו? זה יועיל לארמנים? רק יסבך אותנו
  1. מה יועיל לעולם לזכור את שואת היהודים?
 15. 7
  סוף הריאל פוליטיקה, ותחילת עידן פוליטיקת האמת?
 16. 6
  LMAO - למנוע משבר דיפלומטי עם אנקרה? הלוווווווו יש מישהו בבית?
 17. 5
  הגיע הזמן, היה רצח-עם של יהודים והיה רצח-עם של ארמנים.עם ישראל חייב להכיר בזה
 18. 4
  ולמה אתם לא מכירים ברצח העם בדרפור?

  במקום זאת אתם רק עסוקים באיך להימנע מלהציל את חיי הנרדפים, המוכים והנאנסים מדרפור - שסובלים מרדיפה רק בגלל מוצאם האתני השונה (כלומר כי אינם ערבים)

  1. מכירים בו גם מכירים, אביבה - אבל לא רואים עצמנו אחראים למהגרים ממצרים, שבמקור הגיעו לשם כפליטים מדרפור, ואז החליטו שגורלם הכלכלי ייטב בישראל - מה גם שיש מעטים מאוד כאלה. הרוב המוחץ בקרב מסתנני העבודה מאפריקה הם אריתראים, ניגרים וכו', כפי שאת יודעת היטב. נכון - מדינות עניות. נכון גם אפילו לו היו מגיעים ישירות ממולדתם, עדיין לא מגיע לכל אפריקאי מעמד פליט. השאלה היא אחרת - מדוע בכל פעם שאתם, אנשי "שיח הזכויות", מנסים להגן על עמדתכם אתם קצת משקרים, מסלפים, מעוותים? אולי כי האמת לא בדיוק, את יודעת, לצידכם? יכול להיות שבגלל זה אף אחד בארץ לא שם עליכם, כי יודעים שלא תהססו לשקר? אולי.

   מכירים בו גם מכירים, אביבה - אבל לא רואים עצמנו אחראים למהגרים ממצרים, שבמקור הגיעו לשם כפליטים מדרפור, ואז החליטו שגורלם הכלכלי ייטב בישראל - מה גם שיש מעטים מאוד כאלה. הרוב המוחץ בקרב מסתנני העבודה מאפריקה הם אריתראים, ניגרים וכו', כפי שאת יודעת היטב. נכון - מדינות עניות. נכון גם אפילו לו היו מגיעים ישירות ממולדתם, עדיין לא מגיע לכל אפריקאי מעמד פליט. השאלה היא אחרת - מדוע בכל פעם שאתם, אנשי "שיח הזכויות", מנסים להגן על עמדתכם אתם קצת משקרים, מסלפים, מעוותים? אולי כי האמת לא בדיוק, את יודעת, לצידכם? יכול להיות שבגלל זה אף אחד בארץ לא שם עליכם, כי יודעים שלא תהססו לשקר? אולי.

 19. 3
  אחרי שמדינת ישראל תסיים את הכיבוש,ויהיו לה גבולות ברי הסכמה,אחרי שתמסד את הדמוקרטיה ששום מולדבי יוכל לערער עליה,ואחרי שתהיה לנו מדינת רווחה,אז- אולי, יהיה לנו מה לומר על אחרים. כל עוד אנחנו כובשים,אין לנו שום זכות לצייץ.
 20. 2
  כמה נמוך עוד ירד הימין המנוול כדי להסיט את אור הזרקורים מהארץ שעולה באש-עם כפייה דתית,הרס דמוקרטיה והצתת השטחים הכבושים בכל דרך אפשרית.נדמה לנכלולים שכולם דבילים כמותם? מזכירים את הבריון השכונתי שעושה אבו עלי כדי להסתיר את עליבותו ופחדנותו.בזיון
  1. מרצ תמיד תבעה לקיים דיון בנושא. וטוב שסוף סוף יש דיון.
  2. בזמן לשמחות נס הנוכה וכריסמס העליז מוצאת ממשלתנו זמן לסגור כל סכוי לתקן משהו עם טורקיה ה
 21. 1
  מדינת ישראל חייבת לקבל ולהכיר ברצח העם

  לא יכול להיות שבמדינת היהודים אחרי השואה לא נכיר ונכבד

  1. לא יכול להיות? לאחרונה יש לישראל נטייה להפתיע...