הפרקליטות הצבאית: לא להעמיד פורעים מהימין לדין צבאי

העמדה הובעה בתגובה להכרזת ראש הממשלה ששפיטה צבאית תהיה צעד חדש נגד תוקפי חיילים ומציתי מסגדים

הפרקליטות הצבאית מתנגדת, בדיונים משפטיים פנימיים, ליוזמת ראש הממשלה בנימין נתניהו, להעמיד לדין יהודים בבתי המשפט הצבאיים ביהודה ושומרון. נתניהו הכריז על צעד זה לפני שבועיים, כאחד משורה של צעדים שנועדו לטפל באלימות אידיאולוגית של הימין, כמו תקיפת חיילי צה"ל, פגיעה בפלסטינים ושריפת מסגדים.

שאר הצעדים שנתניהו הכריז עליהם הם מתן סמכות מעצר לחיילי צה"ל (שממילא מצויה בידיהם), הפעלת מעצרים מינהליים, הגברת השימוש בצווי הרחקה והשקעה תקציבית ביכולות החקירה של משטרת ישראל. בביקור חנוכה שקיים נתניהו בחטיבה המרחבית אפרים בגדה, הוא שב על הצהרתו בעניין השיפוט הצבאי בשיחה סגורה עם המפקדים.

הודעת ראש הממשלה, שבאה בעקבות דיון בין שר המשפטים, יעקב נאמן, והשר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ, יצאה ללא תיאום מוקדם עם הפרקליטות הצבאית, האחראית להעמדה לדין בבתי המשפט הצבאיים. בכיר בפרקליטות הצבאית אמר, בשיחה סגורה, ששמע על הצעד הזה במהדורות החדשות שבהן דווח על התוכנית.

מסגד שהוצת ביוני בכפר מרייר ליד רמאללהדודו בכר

דיונים במשרד המשפטים

בשבוע שעבר התקיימו דיונים במשרד המשפטים, בפרקליטות המדינה ובפרקליטות הצבאית, בנוגע לשיפוט צבאי של מתפרעים יהודים. בדיונים הביעו אנשי הפרקליטות הצבאית התנגדות לצעד הזה מכמה טעמים. ראשית, טענו, אין בו תועלת ממשית, כי הבעיה העיקרית היא איסוף ראיות בקרב פעילי הימין, ובבתי המשפט הצבאיים חלים דיני הראיות שחלים בישראל, ואם אין ראיות להרשעה בישראל לא יהיו ראיות להרשעה ביו"ש.

שנית, טענו בפרקליטת הצבאית, העמדה לדין בידי אנשי צבא לפני שופטים צבאיים תגרום לפוליטיזציה נוספת של הצבא, דבר שהצבא רואה בו משגה אסטרטגי. שלישית, הניסיון שהצטבר מהעמדה לדין של מתנחלים בבתי משפט אלה, בשנות השבעים, היה שלילי. ורביעית, העמדה לדין בפועל תגרור עתירות לבג"ץ על אפליה, שבפרקליטות הצבאית סבורים שיש להן סיכויים טובים להתקבל.

ביום חמישי הועברה חוות דעת למשרד המשפטים, בעקבות הדיונים, המפרטת את ההשלכות המשפטיות של צעד זה.

בפרקליטות הצבאית מציינים עוד, כי דו"ח ועדת החקירה הממלכתית שחקרה את הטבח שביצע ד"ר ברוך גולדשטיין במערת המכפלה, בשנת 1994, בחנה לעומק את היעדר אכיפת החוק בשטחים. הוועדה בחנה גם את שאלת ההעמדה לדין ולא מצאה קשר בינה לאכיפת החוק הלקויה, הנובעת מבעיות העומדות בעינן גם היום: העדר משאבים, עבודת משטרה באיכות נמוכה, בעיה מנטלית של הצבא באכיפת חוק על יהודים והעדר תיאום בין הצבא להמשטרה.

עוד טענו בפרקליטות הצבאית שבניגוד לתפיסה הרווחת בציבור ובקרב מקבלי ההחלטות, השופטים הצבאיים אינם חותמות גומי, והם מדקדקים מאוד בתיקים המוגשים להם. בכיר בפרקליטות הצבאית ציין שהוא "סקפטי" ביחס לסיכוייה של הצהרת נתניהו להתממש. כעת עובר הטיפול בעניין זה לפרקליטות המדינה, שתקיים דיונים בטרם תגבש החלטה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

מדובר צה"ל ומשרד המשפטים נמסר בתגובה: "בישיבה שנערכה לפני כעשרה ימים, אצל שר המשפטים והשר לביטחון הפנים, סוכם לבחון את האפשרות להעמיד לדין אזרחים ישראלים בעבירות ביטחוניות לפני בתי משפט צבאיים הפועלים באיו"ש. לשם כך סוכם כי תיעשה עבודת מטה. בהמשך לכך הגיעה בסוף השבוע חוות דעת שהצבא הכין בנידון, ובכוונת משרד המשפטים לבחון את הנושא".

מפגש שני התקיים בשבוע שעבר, בין בכירי משרד המשפטים לרבנים ומנהיגים בציונות הדתית, בניסיון לגשר על עמדות בנוגע לפינוי מאחזים בגדה ותקיפות חיילים ומסגדים. באוגוסט התקיים מפגש ראשון, בלשכת המשנה לפרקליט המדינה שי ניצן, שבו סוכם להמשיך בהידברות.

במפגש בשבוע שעבר, בלשכת הרב חיים דרוקמן בירושלים, השתתפו ניצן, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי, המשנה לפרקליט המדינה שוקי למברגר, מנהלת מחלקת הבג"צים אסנת מנדל והפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל דני עפרוני. מאנשי הציונות הדתית השתתפו ראש בית מדרש מהות, הרב אלישע וישלצקי, רב שכונת נחלת יצחק בתל אביב וראש ישיבתה, הרב מיכה הלוי, וחיים פלק, פעיל מרכזי בציונות הדתית.

בפגישה העלו הרבנים טענות נגד המערכת המשפטית בעניין פינוי מאחזים, ובפרט נגד ההחלטה על פינוי מגרון, ואמרו שהיא עוול.

אנשי משרד המשפטים פירטו את הנתונים העובדתיים, המצב המשפטי ועמדות הדרג המדיני, שעמדו בבסיס ההחלטות. ממשרד המשפטים נמסר אתמול שהמשתתפים סיכמו להמשיך בהידברות כדי למנוע עימות בעניין מגרון.

נציגי המדינה העלו את תקיפות החיילים ועובדי הציבור, שריפת המסגדים ואירועי "תג מחיר" והביעו דאגה. הרבנים הסכימו שהתופעה היא חמורה ושיש לנהל מלחמת חורמה בה.

בראיון לערוץ 7 אמר הרב דרוקמן, כי "נקודת המוצא היא שיש צורך להידבר. מתוך הידברות מבינים איש את רעהו. הפגישה היתה חשובה ועניינית מאוד".

Read this article in English: IDF opposes plan to try Jewish extremists in military courts

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 16
  מצד אחד אין שום הבדל בין נוהל הפסיקה בבית דין צבאי ובין זה הישראלי, מצד שני אם ישפטו מתנחלים בבתי דין צבאיים הם יוכלו לזכות בטענה להפליה. המממ
 2. 15
  אים הצבא מגן עליהם אז הצבא הו מחדל לפורענות בחסותו חופשית שנותנת אור ירוק להמשך הטרור שישלחו אותם לסוריה בכדי לקלל ולירוק ולבזה את חיילים הסורים שם כבר היו מוטלים כמו עופות שחוטים של כיפורים
  1. אולי "הצבא הזה" נותן אור ירוק לפעילות הטירור היהודי כי אותם "חיילים" אלה משת"פים הנקראים הסדרניקים??
 3. 14
  מתי תתפכחו??

  מתי תבינו שכל זה זה רק חיצוניות?
  אל תחכו שהפנימיות תנצח!!!!
  עזרו לה כבר עכשיו!!!

  http://www.youtube.com/watch?v=9OwoWhpEGLg

  כנסו

 4. 13
  הכיבוש המשחית

  לא יודע כיצד להתמודד עם פורעי חוק. חחח...
  האין דין אוכלוסיה אזרחית אחת כדין אחרת?
  האם הפרקליטות הצבאית מכירה בחוסר הלגיטימיות שלה בבואה לטפל באוכלוסיות אזרחיות?
  דין המתנחלים המתפרעים כדין פלשתינים מתפרעים. אם אין דין, דווקא הפלשתינים צריכים לעתור לבג"צ. אם הפרקליטות מודה שאינה יכולה לדון בנושאים הקשורים לאוכלוסית המתנחלים, היא מודה גם שאינה מוסמכת לדון באוכלוסיה הפלשתינית ולכן כל תיק צריך להתדיין בבית משפט ישראלי אזרחי.
  או נבלה או טרפה. לא גם וגם.

 5. 12
  פורעים שמאלנים לא עומדים לדין גם בבתי משפט אזרחיים,וגם לא הלינצ'אים משפרעם שרצחו את עדן זאדה
 6. 11
  הם בכלל מן הסיפור הירוק, איך הגיעו ירוקים לסיפור האדום?

  שטח? מתנחל זה יצור א-טריטוריאלי. שטח וגבולות לא חשובים לו אם אינם שלו.
  משפט? מתנחל זה אדם חסר שיפוט כי הוריו אף פעם לא אמרו לו "לא".
  מוסר? זה שלו ורק אצלו, מאופסן בכיפה.

 7. 10
  הסיבה החמישית

  מספרם הנכבד של אנשי הפרקליטות הצבאית שהם חובשי כיפות המתגוררים בהתנחלויות.

 8. 9
  כמה טוב להיות אחד מכנופיות תג מחיר,אם תרצצו ונוער הגבעות=הפרקליטות הצבאית לא רוצה לגעת בתמצית של הזבל,פרקליטות המדינה לא רוצה לגעת בתמצית של הזבל ושר המשפטים נותן תמיכה לתמצית של הזבל
 9. 8
  זה לגמרי מובן: ממתי פורעים בגלימות ידונו את חבריהם לנשק...?
  1. נכון מאד! לכן פורעי בילעין מהשמאל הקיצוני לא נשפטים בכלל!!
 10. 7
  לא ידעתי שצה"ל שופט אזרחים..... חשבתי רק ערבים נתולי זכויות
  1. חחחחח...... נתולי..... אתה באמת מוזר.
 11. 6
  הכותרת אינה מתאימה לכתבה , צריך להיות הפרקליטות הצבאית מתנגדת להעמדה לדין בבית דין צבאי
  1. דווקא הכותרת נכונה

   איש לא חשב להעמידם לדין בפני בתי דין צבאיים, שם עומדים לדין חיילים שביצעו עבירות במהלכם שירותם. הצהרת רה"מ עסקה בהעמדתם לדין בפני בתי משפט צבאיים, בשטחים, שם נשפטים כיום פלשתינאים.

  2. "הפרקליטות הצבאית: לא להעמיד פורעים מהימין לדין צבאי" - מה הכוונה שרק פורעים שמאלנים יועמדו לדין, או שגם לפרקליטות ברור שהפושעים הם תמיד מהצד הימין של המפה....
 12. 5
  הטיפול הכושל של נתניהו

  כל גורם זורק את הטיפול למשנהו כולם מברברים ובפעם הבאה שוב יעלה מר נתניהו על כל במה ויגנה .

 13. 4
  מעניין למה מול מפגינים פלסטינים בבלעין, שלא היכו איש ולא שברו מצלמות, וודאי שלא שרפו רכוש- אין שום הידברות. ומעניין למה הצבא לא מתנגד שישפטו אותם בבית דין צבאי.
  1. יותר מעניין למה כנגד מפגינים בבילעין, שלא פרצו למחנות צה"ל,לא זרקו אבנים בראשי מח"טים ולא שרפו ציוד צבאי, לחיילים יש גיבוי להיות גם השופטים וגם המוציאים לפועל ויורים אש חיה במפגינים או סתם רימון עשן לראשם. אולי יש קשר לכך שהחיילים הללו הם הסדרניקים???
  2. הפקרות "בשטחים" - איש מפורעי בילעין מהשמאל הקיצוני לא הועמד לדין!!
 14. 3
  לא יכול להחות!!! שום רוה"מ פלט שטויות והמערכת מבהירה ש"הוא לא כל כך חכם, אני יודעת" כזה?
 15. 2
  העמדה מוזרה.

  הריבון "בשטחים הכבושים", עם מרכאות או בלעדיהם, הוא צה"ל ולכן בית המשפט שאמור לשפוט הוא בית המשפט הצבאי.
  פורעי תג מחיר יידו אבנים כמו פלשתינאי במטרה לפגוע בחיילי צה"ל והם צריכים להשפט כמוהם. באותו בית משפט ועל פי אותו סולם ענישה.

  1. העמדה אינה מוזרה- היא מוכיחה כי מדינת ישראל מקיימת משטר אפרטהייד הלכה למעשה - שימו לב לטענה כי: "העמדה לדין בפועל תגרור עתירות לבג"ץ על אפליה, שבפרקליטות הצבאית סבורים שיש להן סיכויים טובים להתקבל".כלומר כל עוד שפלסטינאים מופלים זה בסדר אבל כשמדובר באותה שיטת משפט מפלה שטובה להם היא אינה טובה לאזרחים ישראלים המתגוררים באותם שטחים. אם זה לא אפרטהייד אז מה זה? צריך להבין שחדלנו להיות דמוקרטיה אמיתית לפני שנים...
  2. אכן עמדה מוזרה של הפרקליטות הצבאית השמאלנית...
 16. 1
  עוד סיבה נגד: פאשיזם! אבל מה כבר אפשר לצפות ממדינה שרגילה להטיל משטר צבאי

  עד 1966 היה משטר צבאי על פלסטינים אזרחי ישראל - עכשיו יופעל משטר צבאי על "מתפרעים", ומחרתיים- בכל מקום.