ישראל וארה"ב דנות ב"קווים אדומים" שחצייתם תצדיק תקיפה באיראן

על פי הדיווח באתר "דיילי ביסט", שר ההגנה האמריקאי החריף את הטון ביחס לטהראן בעקבות מחאה שהגישה ישראל באמצעות השגריר בוושינגטון

ארה"ב וישראל דנות ב"קווים אדומים" שחצייתם על ידי פרוייקט הגרעין האיראני תצדיק מתקפת מנע צבאית - כך מדווח אתר האינטרנט "דיילי ביסט". לפי הדיווח, הדיון התקיים לאחר ששגריר ישראל בוושינגטון מייקל אורן, הגיש מחאה רשמית לממשל האמריקאי בעקבות נאומו של שר ההגנה ליאון פאנטה בפורום סבן לפני כמה שבועות. בנאום, הזהיר פאנטה מפני השלכותיה של תקיפה באיראן.

על פי הדיווח, דבריו של פאנטה הרתיחו את ממשלת ישראל, שהנחתה את השגריר אורן להגיש את המחאה. הבית הלבן העביר תוך זמן קצר מסר הרגעה לישראל לפיו לממשל האמריקאי יש "קווים אדומים" משלו בכל הנוגע לתקיפה באיראן וכי אין צורך שישראל תפעל באופן חד-צדדי.

המחאה הישראלית גם הביאה להתבטאותו ההפוכה של שר ההגנה פאנטה בראיון לרשת CBS שבו אמר כי ארה"ב תפעל בכל דרך כדי למנוע מאיראן השגת נשק גרעיני. מאוחר יותר התראיין גם ראש המטות המשולבים הגנרל מרטין דמפסי בעניין לרשת CNN, ואמר כי האמצעים של ארצות הברית מבשילים לקראת תקיפה אפשרית.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

פטריק קלואסון ממכון וושינגטון לענייני המזרח התיכון שהתראיין לכתבה אמר כי "אם יתגלה כי איראן פורצת קדימה (לכיוון נשק גרעיני, ב"ר) יועציו של הנשיא משוכנעים לחלוטין שהוא יורה על שימוש בכוח צבאי כדי לעצור אותם". עם זאת, קלואסון הוסיף כי "איש אינו יודע כיצד יפעל הנשיא כשיגיע הרגע".

עוד נמסר בדיווח כי במסגרת הדיאלוג האסטרטגי בין ישראל לארה"ב שהתקיים בתחילת דצמבר בוושינגטון, הציג הצד הישראלי מצגת חדשה ובה מידע לפיו נסיונותיה של איראן לבנות בחשאי כורים לייצור דלק גרעיני נמצאים בשלב מתקדם יותר מאשר ארה"ב סבורה. ה"דיילי ביסט" דיווח כי חלק מהמידע המודיעיני התבסס על דגימות קרקע שנאספו סמוך לאתרים החשודים.

עיקר המחלוקת בין ישראל לארה"ב הינה סביב השאלה עד כמה הצליחה איראן לפתח אתרים חשאיים להעשרת אורניום. נוכח מחלוקת זו, מתקשים הצדדים לגבש "קווים אדומים" משותפים.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 7
  קריאת המאמר בדיילי ביסט מבליג חשדות ישראל כלפי אובמה וכוונתו לבלם מתקפה על איראן בכל מחיר. זה קו האדום של הממשל.
 2. 6
  למגיברוני מגיב מס 4 - אז מה אתה מציע???
 3. 5
  ארה"ב וישראל מתווכחות מי יתקוף ומתי, ותזכרו טוב שאירן תתקוף ראשונה !כאן מדרים על שנת 2020 שיהיה רוב חרדי,ועושים עסקים ל-10 שנים!ואני יודע שלא יהיו בנקים ב2013 !!רק חרדים ישארו ויוכאלו מן מן השמים!!
 4. 4
  האימפרילזם הישראלי -אמרקאי מכין את הקרקע לפעולת התוקפנות הבאה

  האימפריאלזם ,בית מדרשם של פוליטקאים מושחתים וכושלים.גנרלים מחרחרי מלחמות ראשי תעשית הנשק,כל אלה הברית שטן, הלא קדושה של צמאי דם מכשירים את הקרקע להרפתקאה צבאית.
  באם תכשל ,אנו האזרחים החיים בעורף חשוף ,נשלם את המחיר.
  רק עכשיו האימפרילזם האמרקאי יצא בעור שיניו מעירק לאחר שטרליון דולרים רוששו את הכלכלה והביאה אותם עד סף קריסה,נראה כי מחרחרי המלחמות לא למדו ממנה דבר.
  תושבי ישראל שעשויים להיות כברוזים במטווח לטובת נסיויי כל נשק של תעשית הנשק חיבים להרים קולם ולומר כי מלחמה נגד מדינה ענק השוכנת במרחק של למעלה מ 2000 ק"מ ,אינה מלחמתנו ,לכל היותר מלחמה זו נועדה להציל קריריה פוליטית קורסת של שני ראשי ממשלות כושלים.

 5. 3
  המטוס נוחת, לא ממריא...

  מציב פרספקטיבה לכלל הכתבה.

 6. 2
  רעם נוחת בתמונה בשל כך מעצור אוויר פרוש
 7. 1
  לשביעות והשמיניות למיניהן: הפנימו! סוף סוף! אובמה רק יכתר את ישראל מכל צדדיה

  באביב איסלמי מזוייף - הוא בשום פנים ואופן לא ילחם נגד איראן או כל גוף מוסלמי נאור אחר! הוא בוחש עכשיו בסוריה ואח"כ ברשות ובירדן. כל השאר זה בלבולי מוח ושטיפה של ישראל והיהודים - השמיניה אינה שונה בהרבה מההנהגה היהודית באירופה של שנות השלושים - הבנתם? מסופקני.

  1. לא הבנתי מדוע לא הצעת שננתק את יחסנו עם ארה"ב, אם אתה כזה גיבור וכזה חכם. בלי הצעה ברורה לניתוק שכזה כל דבריך חסרי ערך והם צבועים ושקריים ומניפולטביים.